את מתקדמת עם ההריון, הבטן גדלה וגדלה וכך גם השאלות לגבי ספירת חודשי הריון לפי שבועות או חישוב חודשי הריון. כשזה מגיע לבדיקת שבועות הריון לפי חודשים או חישוב חודשי הריון, כולנו עלולות להסתבך וזה לגיטימי לחלוטין. הבלבול בכל מה שקשור לשבועות וחודשי הריון, נובע מהעובדה שיש הבדל בין חודשי השנה הרגילים לבין חודשי הריון. לעומת חודש רגיל בשנה, שמכיל בממוצע 4 שבועות, חודשי הריון לוקחים בחשבון את התפתחות העובר, ולכן מחושבים בצורה שונה, ולרוב מכילים יותר מ-4 שבועות.

טבלת שבועות הריון לפי חודשים ושלישים - מה זה אומר?...

במטרה לענות על השאלות 'באיזה חודש אני?' או 'באיזה שבוע אני נמצאת?', הקמנו באתר פמפרס עמוד שבועות הריון לפי חודשים במיוחד בשבילך, שיסייע לך לעקוב אחר התפתחות העובר בכל שבוע ושבוע, עד הלידה הצפויה.

בנוסף, על מנת שתוכלי לחשב חודשי הריון לפי שבועות בצורה קלה, כדאי שתביני את חלוקת פרקי הזמן במהלך ההריון:

שליש חודש שבוע
שליש ראשון חודש ראשון שבוע 1
שבוע 2
שבוע 3
שבוע 4
שבוע 5
שבוע 6
חודש שני שבוע 7
שבוע 8
שבוע 9
שבוע 10
חודש שלישי שבוע 11
שבוע 12
שבוע 13
שליש שני שבוע 14
שבוע 15
חודש רביעי שבוע 16
שבוע 17
שבוע 18
שבוע 19
חודש חמישי שבוע 20
שבוע 21
שבוע 22
שבוע 23
חודש שישי שבוע 24
שבוע 25
שבוע 26
שליש שלישי שבוע 27
חודש שביעי שבוע 28
שבוע 29
שבוע 30
שבוע 31
שבוע 32
חודש שמיני שבוע 33
שבוע 34
שבוע 35
שבוע 36
חודש תשיעי שבוע 37
שבוע 38
שבוע 39
שבוע 40
שבוע 41
שבוע 42

מדוע קיימת חלוקה של חודשי הריון גם לפי שלישים?

ספירת שבועות הריון בחודשים והחלוקה לשלישים, נועדה לחלק עבורנו את שלושת ההתרחשויות המרכזיות במהלך ההריון:

שליש ראשון (שבועות 1-13):

ייתכן שתבחיני בסימנים ראשונים של הריון, כמו בחילות בוקר וחשקים למזון. הרופא/ה יוכלו לאשר את ההריון ולקבוע לך ביקורי מעקב, כדי לוודא שאת ותינוקך בריאים ובטוחים.

שליש שני (שבועות 14-27):

שליש זה מכונה לרוב 'ירח הדבש' של ההריון. ייתכן ותרגישי שיש לך עודפי אנרגיה לעשות דברים ברשימת המטלות שלך, כמו למגן את הבית מפני סכנות לתינוק, להשתתף בשיעורי הכנה ללידה ולבצע פעילות גופנית עדינה המתאימה להריון.

שליש שלישי (שבועות 28-42):

את כמעט שם! ככל שהמועד יתקרב, תרצי להיות ערוכה ומוכנה לקראתו ולוודא שיש לך את כל הציוד הדרוש לתינוק.  זכרי לנצל את הזמן הזה כדי להאט את הקצב ולנוח בכל הזדמנות אפשרית.

בכל שליש, מציין עוברך שלב חדש בהתפתחותו מרגע ההתעברות ועד ללידה הצפויה. חלוקה הזו נועדה לוודא שהכל תקין במהלך ההריון, ושהעובר גדל כמו שצריך.

איך מבצעים חישוב שבועות הריון לפי חודשים?

כפי שבוודאי כבר שמת לב, הרופאים מחשבים חודשי הריון לפי שבועות בצורה שונה מאשר אימהות. גם את זה ניתן להבין בקלות:

הרופא מציין את שבוע ההריון בתוספת הימים שחלפו מאז תחילת אותו שבוע. כלומר, שבוע 14 + 3 ימים אומר שעברו שלושה ימים, מאז שסיימת את השבוע ה-14 להריונך.

בשבילך זה אומר שכבר עברת את שבוע 14, ואת נמצאת למעשה בשבוע 15.

שימי לב כי במהלך ההריון, חישוב חודשי הריון בשבועות לא מתבצע כפי שאנחנו רגילים. כל אחד מתוך חודשי ההריון מכיל יותר מארבעה שבועות, וזאת בשל העובדה כי כל חודש מציין תת-שלב בהתפתחות העובר. לכן החודש הראשון לדוגמא מכיל את שבועות 1-6, שזו התקופה בה העובר מתחיל להיווצר.

מדוע חשוב לדעת באיזה שלב את נמצאת, בין אם מדובר בחודשי הריון, שבועות הריון לפי חודשים או טרימסטרים?

משום שבכל שלב, יש רשימת בדיקות שחשוב לעשות (אולטרסאונד, סקירת מערכות העמסת סוכר ועוד), בהתאם לחודש או השבוע בו את נמצאת. כך גם לגבי תופעות לוואי או תסמינים מסוימים ואפילו ניהול יומן הריון, בנוסף למעקב הריון המתקיים אצל רופא/ת הנשים שלך. הכרות שלך עם חודשי הריון או שבועות הריון לפי חודשים, תאפשר לך להכיר טוב יותר את מה שאת עוברת, וכך גם לגבי העובר שברחמך.

איזה חודש אני?

כשמדובר על הריון לפי חודשים, עולה השאלה: האם הריון הוא תשעה או עשרה חודשים? כל אחת גם שואלת את עצמה (או את הרופא/ה שלה): 'איזה חודש אני?'.

בואי נעשה קצת סדר....

אז מה עדיף? חישוב חודשי הריון, חודשי הריון לפי שבועות, או אולי שבועות לפי חודשים?

החברה הטובה שלך יכולה לדבר אתך על חודשי הריון. השכנה שואלת אותך באיזה חודש את. כשאת באה לביקורת אצל רופא/ת הנשים שלך, פתאום מדברים אתך בשבועות. מה עדיף? מה שנוח לך. כדאי להבין איך מחשבים חודשי הריון וגם שבועות על פי חודשים, כדי שתוכלי לדבר באותה שפה עם המשפחה, החברים ורופא/ת הנשים שלך.

ארבעים שבועות הם למעשה קצת יותר מ 9 חודשי הריון, ולכן מדובר על תשעה חודשי הריון ושבוע, וקצת יותר, אם את עוברת את תאריך היעד שלך. עכשיו את יכולה לנסות לחשב. בנוסף לטבלת שבועות הריון המשולבת במאמר זה, הכנו עבורך מחשבון הריון, שיכול לסייע לך לחשב את תאריך הלידה המשוער. אם את רוצה לדעת מה עובר עליך ועל העובר לפי חלוקת שבועות הריון, את מוזמנת לעשות את זה כאן: לוח שבועות ההריון של פמפרס.