שבוע 11 להריון: התפתחות התינוק שלך

לבו של הקטנטן שלך פועם בהתלהבות מזה כמה שבועות, אבל רק עתה הצליל חזק מספיק כדי שאפשר יהיה לשמוע אותו. לבו של העובר פועם במהירות כפולה משלך, בין 120 ל-160 פעימות בדקה. בחודש האחרון הסתיימה התגבשותם של ארבעת חדרי הלב, למרות שחלק מהמחיצות ביניהם לא יושלמו עד אחרי הלידה.

שכבה נאה של עור נוצרה על גופו של העובר שלך במהלך השבועות האחרונים. משכבה נוספת יתפתחו להן ציפורניים עבות בידיו וברגליו.

מה גודלו של העובר שלך בשבוע ה-11 להריון?

העובר שלך בגודל של כרוב ניצנים. הקטנטן גדל לא מעט מאז השבוע שעבר: אורכו כבר 5 ס"מ מישבנו עד קודקודו. אורך ראשו של הדייר החדש שלך הוא כמעט מחצית מאורך גופו, שזו כמובן הוכחה מצוינת לכך שהוא הופך להיות גאון קטן!

אם נראה לך שאת משתוקקת פתאום לכל מיני מאכלים משונים, את לא מדמיינת. התשוקות האלו, סבורים חלק מהמומחים, הן דרכו של הגוף לומר לך מה הוא צריך. אחרים לא מסכימים עם הטענה הזו. ולמרות שאף אחד לא באמת יודע ממה נובעת ההשתוקקות הזו, כולם מסכימים שמרבית הנשים ההרות חוות את התופעה הזו.

embryoimage-week11-700

שבוע 11 להריון: תופעות ההריון שלך

השדיים ממשיכים לגדול – לקראת סוף השליש הראשון רוב הנשים מבחינות כי השדיים שלהם גדולים יותר, ובהחלט אפשר לצפות שהצמיחה הזו תמשיך עם התקדמות ההריון.

ההפרשות הנרתיקיות מתגברות – גופך מייצר יותר הפרשה שקופה מהנרתיק. זה בהחלט נורמלי כל עוד ההפרשה נטולת ריח וצבעה שקוף עד לבנבן; אך אם את מבחינה בשינויים כמו דם, גירוד, או ריח לא נעים, צרי קשר עם הרופא/ה שלך כדי לשלול בעיות שונות.

הפס הכהה (לינאה נגרה): "פס ההריון" – אל תיבהלי אם את מבחינה לפתע שממרכז הבטן שלך יורד פס חדש, ארוך וכהה. אין לך סיבה לדאוג - הפס הזה הוא טבעי לחלוטין. הפס הכהה נוצר כתוצאה מהורמוני ההריון ונעלם בהדרגה אחרי הלידה.

החיפושים אחרי בטן ההריון – את ודאי בודקת כבר במראה אם הבטן כבר גדלה קצת. אל תדאגי אם את לא רואה את ההתעגלות המיוחלת עדיין. אצל רוב הנשים רואים שינוי ברור רק במהלך השליש השני של . זה מתקרב!

התכווצויות מכאיבות ברגליים – העובר שלך מאוד תובעני עכשיו. אם מאגרי המינרלים שלך נמוכים מדי ייתכן שתרגישי התכווצות חדה ומכאיבה ברגליים, בייחוד בשעות הלילה. ודאי שהתזונה שלך מכילה מספיק סידן, מגנזיום ואשלגן, והקפידי לשתות הרבה מים. גם מתיחות וגם פעילות גופנית יכולות לעזור בהתמודדות עם ההתכווצויות ברגליים (וכן עם תופעות לוואי נוספות בהריון). התייחסי לשתי הפעילויות האלו כאל אמצעים מונעים; הפכי אותן לחלק אינטגרלי מהשגרה היומית שלך ותרגישי הרבה יותר טוב.

עייפות מתמשכת – זה רק טבעי שתרגישי עייפות במהלך ההריון. התעוררות לפיפי בלילה, התכווצויות ברגליים, ושינויים הורמונליים הם סיבות מצוינות שביחד גורמות לך למצוא את עצמך ערה באמצע הלילה. כל זה, בשילוב דרישות הגוף ההולכות וגוברות, יכול לגרום לך להרגיש כאילו לא ישנת חודשים.

מצבי רוח משתנים – לחץ ומחסור בשינה יכולים לגרום להחמרת השינויים במצב הרוח שלך. השתדלי לשמור על איזון על ידי הימנעות ממצבים הכרוכים בלחץ, וחטפי תנומות במידת האפשר. זה הזמן לנסות לתרגל יוגה, ללמוד כיצד לעשות מדיטציה פשוטה, או סתם להירגע לצלילי מוסיקה נעימה.

חוסר מנוחה – ייתכן שבשבוע 11 עדיין יש לך בחילות בוקר, או שאת עשויה להרגיש אותן בערב. שתי התופעות האלו נורמליות לגמרי. את תראי שבשבועות הקרובים הן יפחתו.

שבוע 11 להריון: דברים שכדאי לקחת בחשבון

ויטמין C להתפתחות העובר. בתקופת ההריון מומלץ לצרוך 80 עד 100 מ"ג של ויטמין C ביום. ויטמין C מסייע לעובר לבנות תאים חדשים ולהתפתחות בריאה של עצמות השיניים. הוספה של תפוזים, פפאיה, תות שדה וברוקולי לתפריט שלך תגדיל את צריכת הוויטמין C שלך. קראי עוד טיפים על תזונה נכונה בהריון.

הכנת כבר את רשימת המתנות לתינוק? את יכולה להתחיל בכך גם אם עדיין לא בישרת לקרוביך על ההריון. לחילופין, את יכולה להכין רשימה דברים שאת רוצה לקבל ולצמצם אותה בהדרגה, כך שבשלב מאוחר יותר היא תהפוך לרשימת המתנות לתינוק.

שבוע 11 להריון: שאלי את הרופא/ה שלך

התקשרי לרופא/ה אם את סובלת מכאבי בטן או כאבי גב ברמה בינונית, בייחוד אם הם מלווים בבחילות והקאות.

הגיע הזמן לבדיקת Rh**?** במהלך ההריון ייבדק חלבון שנקרא Rh factor. אם ה-Rh שלך שלילי, אבל זה של האב הוא חיובי, ייתכן שלילד יהיה Rh חיובי. למצב כזה יש השלכות בריאותיות משמעותיות לגבי הקטנטן שלך, כיון שגופך עלול לייצר נוגדנים כנגד דם מסוג Rh חיובי של התינוק. אבל אל דאגה! אפשר לטפל בעניין על ידי הזרקת חומר בשם Rhogam. אם את צריכה לקבל את הזריקה הזו, יזריקו לך אותה בין שבוע ה28 לשבוע ה-29 להריון. ייתכן שתקבלי גם זריקה אחרי הלידה; בשביל להגן עליך בהריונות הבאים.

הגיע הזמן לבדיקת אולטרסאונד? שכיח לבצע את הבדיקה בין השבוע הזה לשבוע 12, אף שחלק מהרופאים יעדיפו להציץ על העובר שלך מאוחר יותר. את בטח כבר רוצה לדעת מהו מין העובר. אל תתאכזבי אם הרופא לא יוכל לספק לך את המידע הזה. הגיוני שקצת מוקדם מדי לדעת.

הסיכון להפלה בשלב הזה עדיין תלוי בשלל גורמים. דברי עם הרופא שלך על הנושא. הוא יוכל לתת לך עצות ספציפיות לגביך.

שבוע 11 להריון: המשימות שלך

  • צרכי לפחות 85 מ"ג של ויטמין C ביום

  • התחילי ללמוד על הנקה ונושאים אחרים לגבי טיפול ברך הנולד

  • צרי רשימת מתנות לתינוק

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.