שבוע 37 להריון: התפתחות התינוק

מרגישים את הסוף. ההריון שלך עומד להסתיים במהירות יחד עם זאת, לתינוק שלך יש עוד מה לעשות שם בפנים. השבוע הוא מוסיף בכל יום כ-28 גרם למשקלו, שכבות של שומן מתווספות לגופו והוא הולך ומתעגל. תשמחי לשמוע כי משלב זה ואילך, ההריון שלך נחשב ל'הריון במועד' והכוונה היא כי החל משבוע 37.0 ואילך, הלידה לא נחשבת ללידה מוקדמת או ללידת פג.

אבני התפתחות נוספות. בשבוע 37 להריון, פלומת השיער הדקיקה (Lanugo) שכיסתה את גופו של התינוק במהלך שהותו ברחם מתחילה לנשור כמעט לחלוטין. כעת הוא מסוגל לבצע תנועות אחיזה עם אצבעותיו. בנוסף, הוא עשוי גם להגיב לאורות בהירים שמגיעים מחוץ לרחם, ואף להפנות מבטו לכיוון האור. אם לא עשה זאת כבר, הוא עשוי בשלב הזה להסתובב כשראשו פונה כלפי מטה לכיוון האגן, למצג ראש או קודקוד.

כלי שימושי לתקופת ההריון

כלי שמות לתינוקות

מחולל שמות לתינוקות

סינון לפי מגדר:

בת

בן

יוניסקס

סינון לפי נושא:

טבע

מהמקורות

בינלאומיים

מיוחדים

מהו גודל התינוק בשבוע 37 להריון?

בשבוע 37 להריון, התינוק בגודל של מנגולד: משקלו כעת מתקרב ל-3 ק"ג ואורכו כ- 48 ס"מ.

embryoimage-week37-700

מה עובר על הגוף שלך בשבוע 37 להריון?

באיזה חודש את? אם את תוהה באיזה חודש את בשבוע 37 להריון? תשמחי לדעת שאת מתחילה את החודש התשיעי! כעת צוואר הרחם שלך עשוי להתרחב, דבר שיכול לגרום להפרשה של הפקק הרירי, שהגן על הרחם מפני זיהום במהלך כל ההריון, בזכות התכונות האנטי בקטריאליות שלו.

הפקק הרירי. אם בשבוע 37 להריון את מבחינה בהפרשה נוספת מהנרתיק, בהירה, ורדרדה או מעט דמית, זה בהחלט יכול להעיד על יציאת הפקק הרירי. הפרשה צמיגית זו, מהווה אינדיקציה לכך שהלידה מתחילה כעת או בזמן הקרוב. חשוב לזכור כי הפקק הרירי יכול לצאת שעות, ימים ואפילו שבועות לפני תחילת הלידה. יש אמהות לעתיד שכלל אינן שמות לב שזה קורה. במהלך שבוע 37 להריון, אם את מבחינה בעדות ליציאת הפקק הרירי בעת הניגוב או על תחתוניך, כדאי שתתייעצי עם הרופא/ה שלך, במיוחד אם את חושדת שזה מלווה בהגעתם של צירים אמיתיים.

הריון מרובה עוברים. תאומים ושלישיות נוטים להיוולד מוקדם יותר מאשר תינוק יחיד ולכן, חשוב לשים לב לסימנים ללידה בשבוע 37 להריון, במיוחד אם בהריון עם תאומים או שלישייה.

שבוע 37 להריון - הסימפטומים

כאבי גב תחתון או לחץ באגן. האם התינוק שלך התברג או התבסס מטה באגן? פעולה זו יכולה להתרחש גם כמה שבועות לפני הלידה, דבר שיכול לגרום לך להרגיש לחץ נוסף על הבטן התחתונה ולכאבי אגן, שעלולים אף להקשות על ההליכה. במידה והכאבים או הלחץ באגן גורמים לך לאי נוחות, נסי לטבול באמבטיה חמימה שעשויה לספק לך הקלה מסוימת. התייעצי עם הרופא/ה שלך כדי לקבל מידע על דרכי התמודדות והקלה על כאבי אגן או כאבי גב תחתון.

קוצר נשימה. אם התינוק שלך עדיין לא התברג באגן, הוא עלול ללחוץ מעלה לכיוון הריאות שלך, ולהקשות על הנשימה. נסי לנוח, לנוע לאט ולשבת או לעמוד זקוף, כדי לתת לריאות שלך יותר מקום להתרחב בכל נשימה. ברגע שהתינוק יתבסס נמוך יותר באגן שלך, זה עלול להוריד לחץ מסוים מהריאות ומהסרעפת ולהקל עליך לנשום ביתר קלות.

בחילות. יש אמהות לעתיד שסובלות מבחילות סביב שבוע 37 להריון, מה שיכול להעיד על תחילתה של לידה. נסי לאכול 4-5 ארוחות קטנות יותר, במקום שלוש ארוחות גדולות במהלך היום. מאכלים כדוגמת אורז, טוסטים או בננות יכולים גם לעזור לך להתמודד טוב יותר עם הבחילות.

נחירות ולא רק בלילות. זה אולי לא יטריד אותך כמו את מי שלצידך ובכל זאת, את יכולה לומר להגנתך כי רוב האמהות לעתיד עוברות שינויים באופי הנשימה במהלך ההריון. זה קורה כתוצאה מהשינויים ההורמונליים שעובר גופך. לקראת סוף ההריון, הנחירות הופכות לשכיחות כתוצאה מהתייבשות הריריות במעברי האף. הקפידי לשמור על מאזן הלחות בגופך והתחילי להשתמש במכשיר אדים בחדר השינה, במיוחד אם יש תלונות מהסובבים.

חוסר יציבות. בשלב זה, העלייה במשקל בהריון משפיעה על מרכז הכובד שלך, דבר שעלול לגרום לאיבוד שיווי המשקל. המשקל הנוסף של תינוקך, הכולל גם את השליה, שק מי השפיר ועוד, יכול לגרום לכל צעד שלך להפוך לאתגר. ברגע שהתינוק מתברג נמוך יותר באגן, מרכז הכובד שלך עשוי להשתנות שוב. שימי לב והיזהרי בכל פעם שאת עומדת על רגלייך. כדי לשמור על יציבות ועל שיווי משקל, נסי לעמוד כשכפות רגלייך מופנות לאותו כיוון ומרכז הכובד נמצא בין שתי הרגליים. השתדלי להימנע מהטיית האגן קדימה או אחורה ומהרמת או נשיאת פריטים כבדים, או גדולים במיוחד.

התכווצויות בשבוע 37 להריון. ייתכן שכעת תתחילי לחוש צירים שירגישו כמו התכווצויות האופייניות למחזור החודשי. במידה וההתכווצויות שאינן סדירות ונעלמות כשאת זזה או משנה תנוחה, ככל הנראה מדובר בברקסטון היקס (צירים מדומים). אבל, אם אתה מרגישה כי המרווחים בין הצירים קבועים, מתחזקים ולא נעלמים כשאת משנה תנוחה או זזה, רצוי שתתקשרי לרופא/ה שלך לקבלת ייעוץ.

לחץ על שלפוחית השתן. בשבוע 37 להריון, את עלולה להמשיך לסבול ממצב של השתנה מרובה, במיוחד כעת, כשהרחם והתינוק גדלים ולוחצים על שלפוחית השתן שלך. למרות שההשתנה התכופה עלולה לגרום לאי נוחות, חשוב שתמשיכי להקפיד על שתייה מרובה כדי לשמור על מאזן הנוזלים בגופך ונסי לשמור על היגיינה ועל לבישת בגדים תחתונים מכותנה.

שבוע 37 להריון - מה חשוב לקחת בחשבון

תנוחות לידה. חשוב שתדעי כי ישנן מגוון תנוחות לידה, שיכולות לעזור לך בזמן הצירים ובמהלך הלידה עצמה, חלקן דורשות ציוד כמו מיטה, כיסא, אמבטיה או כדור פיזיו. מומלץ לשאול מבעוד מועד מה מכל אלו ועוד, מספק בית החולים בו את אמורה ללדת. נסי גם לשמור על ראש פתוח; במהלך הלידה, אולי תגלי שיש דברים שיכולים לעזור לך, עליהם לא חשבת לפני כן ולהיפך.

הנקה או תמ"ל. בדקי את אפשרויות ההאכלה שעומדות בפניך. האם תרצי להניק? להשתמש בתמ"ל? או לשלב בין השניים? נסי ללקט מידע לגבי כל אחת מהאפשרויות, כדי להתכונן ככל שניתן לפני הגעתו של התינוק... או התינוקת. את יכולה להתייעץ עם הרופא/ה שלך, עם אחות טיפות חלב או עם יועצת הנקה לקבלת מידע נוסף.

סל קל. נהלי השחרור מבית החולים כוללים גם חובת יציאה עם סל קל. במידה ועדיין לא רכשת מושב בטיחות, חשוב שתעשי זאת כעת, וגם תקבלי מידע לגבי אופן ההתקנה. וודאי כי מושב הבטיחות עומד בכל התקנים אם הוא חדש, והאם הוא עדיין בתוקף ותקין, אם מדובר בסל קל מיד שנייה. גופים כמו 'הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים', 'בטרם לבטיחות ילדים' ועמותת 'אור ירוק', יכולים לספק לך מידע נוסף בנושא בחירת סל קל או מושב בטיחות והתקנתו.

קבלת עזרה. במידת האפשר, בקשי עזרה מחברים, שכנים או בני משפחה עליהם את סומכת. קניות, קיפול ערמות של כביסה וטיפול בילדים הגדולים ו/או בחיות המחמד – כל עזרה קטנה תעשה שינוי גדול במהלך השבועות הראשונים לאחר הלידה. אל תשכחי גם להגדיר לכל מי שמגיש לך עזרה, בדיוק מה את צריכה, כולל הכנה של רשימת קניות, הכנת אוכל אהוב ועוד.

שבוע 37 להריון: מה חשוב לשאול את הרופא/ה

 • מה יהיה אם התינוק שלי לא יתהפך עם הראש כלפי מטה?

 • באילו נסיבות אני עלולה להזדקק לניתוח קיסרי?

 • האם מותר למי שלצידי להיות איתי במהלך הלידה? האם הדבר רלוונטי גם במקרה של ניתוח קיסרי?

 • כמה אנשים יכולים להיות איתי בזמן הלידה?

 • מה קורה רגע אחרי הלידה?

 • כמה זמן אני אמורה להישאר בבית חולים לאחר הלידה, ומה יקרה בזמן הזה?

הריון שבוע 37 - הצ'ק ליסט שלך

 • אם עדיין לא עשית זאת, ארזי תיק לידה. היום הגדול יכול לחכות לך ממש מעבר לפינה!

 • מלאי את המקפיא שלך בארוחות שאת יכולה לחמם. לאחר שייוולד התינוק, יתכן שלא תספיקי לבשל.

 • הכיני את הציוד הדרוש לתינוק או לתינוקת ונסי גם לכבס את הבגדים הראשונים. חשוב לקחת בחשבון שלא כל התינוקות מגיעים בדיוק במועד הלידה המשוער, חלקם קצת מקדימים.

 • בשלב זה מומלץ לרכוש מגן מזרן, כדי לשמור על המיטה במידה ותחווי ירידת מים בזמן שאת ישנה.

 • אם את מתכננת להניק ולשאוב לאחר הלידה, וודאי שיש לך כמה חזיות הנקה איכותיות.

 • זה בדיוק הזמן להצטייד בחיתולים, במיוחד כשיש מבצעים. מוזמנת לקבל מידע נוסף על החיתולים והמגבונים שלנו, כולל טיפים להריון ואחרי הלידה ועוד.

 • אם לא חשבת על שמות לבנים או שמות לבנות עד כה, כדאי שתכיני לך כמה שמות אהובים לקראת הלידה. יש לא מעט שמות יפים לבנים או בנות שיכולים לצוץ לאחר הלידה ועדיין, יהיה לך כל כך הרבה מה לעשות אז למה לא להכין גם כמה אפשרויות לשמות לתינוק.

 • מידע נוסף. הרשמי לקבלת טיפים חשובים המתייחסים לשבועות הריון.

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.