בשבוע 34 להריון, משקל התינוק אמור להיות בין 2.1 ל-2.2 ק"ג, ואורכו יהיה בסביבות 43 עד 45.7 ס"מ. ייתכן שתרגישי את תזוזותיו לעתים רחוקות יותר מפני שגופו הגדל לוחץ על הרחם שלך. השבוע, מוחו של התינוק ממשיך להתפתח, והוא עשוי להתהפך עם ראשו כלפי מטה כהכנה ללידה.  צירי ברקסטון היקס או "צירים מדומים" הם בין הסימנים שהיום הגדול שלך הולך וקרב. מעתה ועד לרגע הלידה, מצפה לך עוד הרבה, אז זה המקום להתעדכן במה שקורה השבוע.

שבוע 34 להריון: התפתחות התינוק שלך

בזמן שהורים לעתיד עסוקים בהכנות לבוא התוספת החדשה למשפחה, גם התינוקות מתכוננים ליומם הגדול. הנה כמה מהדרכים שבהם תינוקך מתפתח:

עיניים כחולות. אפילו אם התינוק ייוולד עם עיניים כהות, השבוע עיניו כנראה כחולות בגלל הפיגמנט המתפתח. צבע העיניים של תינוקך ישתנה לפני הלידה ועשוי להמשיך להשתנות עד שהוא יגיע לגיל שנה או שנתיים.

המוח מתפתח. המוח של תינוקך ממשיך להתפתח בשבועות האחרונים של ההריון.

צפוף פה. תינוקך נעשה גדול יותר עכשיו, וזה אומר שהוא מתחיל להרגיש שקצת צפוף לו שם בפנים. לכן, בהחלט ייתכן שלא תרגישי שהתינוק זז כמו קודם, אם כי את עשויה להרגיש (ולפעמים לראות) מרפק, זרוע, או כף רגל שנדחפים כנגד דופן הרחם.

ראש הפוך. תינוקך עשוי להתהפך כך שראשו יפנה כלפי מטה כהכנה ללידה. אך אל תדאגי אם זה עדיין לא קרה – הרופא/ה שלך יוכל לייעץ לך לגבי השלבים הבאים.

הציפורן הקטנה. ציפורני התינוק קרוב לודאי הגיעו עד קצות אצבעותיו כעת.

זה שיורד. אם את מצפה לבן, האשכים כעת מתחילים לרדת מהבטן אל שק האשכים. לעתים, אשך אחד או שניהם לא יורדים למקומם לפני הלידה; במקרה כזה, יש להניח שזה יקרה לפני גיל שנה. בנוסף, אל תדאגי אם את מבחינה שיש לתינוק פין גדול מיד לאחר הלידה. הנפיחות הזו – הנגרמת מעודף נוזלים – תיעלם בתוך שבוע או שניים.

embryoimage-week34-700

שבוע 34 להריון: תופעות ההריון שלך

חלק מתופעות ההריון שאת מרגישה עכשיו הן:

שדיים מוגדלים. לקראת השבועות האחרונים של השליש השלישי, ייתכן ששדייך ייעשו מלאים יותר, ימתחו את העור ויגרדו. כדי שתרגישי בנוח, מומלץ שתלבשי חזיית הריון במידה הנכונה. מוטב להיעזר במומחית לבחירת המידה – ברבות מחנויות ההלבשה התחתונה ובחנויות הכלבו יש צוות שישמח לעזור לך. זכרי שייתכן שתצטרכי מידות שונות או התאמה של רצועות החזייה מספר פעמים במהלך ההריון.

סימני מתיחה. ככל שבטנך ושדייך גדלים, עורך נמתח, וייתכן שתבחיני בסימני מתיחה. אי אפשר להעלים אותם, אבל כן תוכלי להרגיע את העור בעזרת קרם לחות. הקרם גם יוכל להפחית את תחושת הגרד שאת עשויה לסבול ממנה.

צירי ברקסטון היקס. בשבוע 34 להריון את עשויה לחוש לעיתים התכווצויות או התהדקות של הבטן. אם ההתכווצויות הללו אינן סדירות ונעלמות כשאת זזה או משנה תנוחה, כנראה שאלה צירים מדומים הנקראים ברקסטון היקס. אלו אינם הצירים האמיתיים; הם עוזרים להכין את הגוף שלך ללידה.

כאבי גב. ייתכן שתחושי כאבים בגב התחתון בשבוע 34 בגלל המשקל העודף שאת נושאת, וכתוצאה מההורמונים של ההריון שמרפים את הרצועות, השרירים, והמפרקים שלך כהכנה ללידה.

אם את מצפה לתאומים, יש סיכוי גבוה יותר (50 אחוז בתאומים ו-90 אחוז בשלישיות) שתהיה לך לידה מוקדמת, לכן שימי לב לכל סימן שעשוי לבשר על צירים, והתקשרי לרופא/ה שלך אם את חושבת שהרגע הגיע.

תוהה באיזה חודש את בהריון? את בין סוף חודש 7 לתחילת חודש 8, ובשבוע 34 את נמצאת בשליש השלישי בהריון.

שאלות נפוצות בשבוע 34

האם עליי להכין תכנית הריון?

תכנית הריון אמנם תגרום לך להרגיש שאת ערוכה יותר ליום הגדול, אך היא לא הכרחית. תמיד תוכלי לדבר על האופציות שלך ועל רצונותייך עם הרופא/ה ועם בן הזוג שלך. אם יש לך תכנית לידה, כדאי לעבור עליה שוב עם הרופא/ה ככל שאת מתקרבת ללידה.

מה עליי לארוז בתיק לבית החולים?

כדאי לדאוג לארוז את התיק מוקדם ולמלא אותו בכל הציוד החיוני, וגם בדברים שאת אוהבת עבור עצמך, בן זוגך, והרך שייוולד. היעזרי ברשימה שאספנו עבורך של כל הציוד לתיק לבית החולים, כדי לוודא שיש לך את כל מה שאת צריכה.

איזה ציוד חיוני אני צריכה בשביל התינוק שלי?

עדיין יש לך זמן לארגן את כל הציוד החיוני לתינוק, כולל פריטים לחדר התינוק, לאמבטיה, וכל מה שצריך כשיוצאים מהבית עם הקטנטן.