בשבוע 38 להריון, תינוקך ודאי שוקל בין 2.9 ל-3 ק"ג ואורכו יכול להיות בין 48.2 ל-49.5 ס"מ. הוא מעלה כ-220 גרם בכל שבוע. רוב הוורניקס ופלומת השיער שכיסו את עורו כבר נעלמו. את כעת בסיום תקופת ההריון, כך שעלייך לפקוח עין ולשים לב לסימני הצירים. יכול להיות שיש לך תופעות כמו כאב גב, קרסוליים נפוחים, וצורך להתפנות בתכיפות רבה יותר לאחר שראשו של תינוקך "התבסס" באגן. השבוע את בתוך החודש התשיעי להריון. את קרובה לסיום, אבל עוד מתרחשים שינויים רבים בזמן שהתינוק מתכונן לפגוש אותך. הנה עוד פרטים על מה שתוכלי לחוות בתקופה שלפני היום הגדול שלך.

Pampers Wipes Fresh and Clean

שבוע 38 להריון: התפתחות התינוק שלך

הנה כמה ממוקדי ההתפתחות של תינוקך בסביבות השבוע הזה להריון:

כל יום זה יכול לקרות. אף שתאריך הלידה המשוער הרשמי שלך הוא עוד רק עוד מספר שבועות, תינוקך כבר מוכן להיוולד והוא עשוי להגיע בכל יום. למעשה, 85 אחוז מהתינוקות נולדים שבועיים לפני או אחרי תאריך הלידה המשוער.

ניהול פסולת. התינוק משיל את הפלומה הדקה שכיסתה את עורו, ואת הוורניקס, המעטה השמנוני שהגן על עורו מפני מי השפיר. אף שייתכן שיישאר מעט ורניקס על כתפיו, מצחו וצווארו בזמן הלידה, מרבית הוורניקס ופלומת השיער מגיעים למעיים של תינוקך, ושם הם הופכים לחלק מהמקוניום. מקוניום הוא החומר השחור-ירקרק הדומה לזפת שיופיע ביציאה הראשונה של תינוקך לאחר הלידה. המקוניום מכיל גם תאים מתים, מי שפיר, ומוצרי פסולת מהכבד, הלבלב, וכיס המרה של התינוק.

שומן תינוקות. קצב הצמיחה של הקטנטן שלך מאט כעת, אך הוא עדיין מתפתח. בשלב הזה, היקף הראש והיקף הבטן של התינוק כמעט זהים, ויותר שומן מצטבר, במיוחד סביב המרפקים, הברכיים והכתפיים של התינוק. הוא עתיד לעלות כ-220 גרם בשבוע עד הלידה.

ציפורני הרגליים. הציפורניים ברגלי התינוק שלך כבר הגיעו לקצות האצבעות שלו.

התבססות הראש באגן. תינוקך מתכונן להיכרות הראשונה איתך. בסביבות שבוע זה, ייתכן שתבחיני שהוא "ירד" נמוך יותר לתוך האגן שלך.

embryoimage-week38-700

שבוע 38 להריון: תופעות ההריון שלך

הנה כמה מתופעות ההריון שאת עשויה לחוות בשלב זה:

מים רבים. ככל שתינוקך גדל, הוא מפעיל יותר לחץ על שלפוחית השתן שלך, ואת תרגישי שאת צריכה ללכת לשירותים לעיתים תכופות יותר. אמנם הריצות האלה לשירותים מציקות, אך חשוב שתמשיכי להקפיד על שתיית מים מרובה כדי לשמור על איזון הנוזלים בגופך.

השרירים מתרככים ומתרפים. גופך נערך ללידה בדרכים רבות ושונות. לדוגמה, הוא מייצר רלקסין, הורמון שמרכך את הרצועות, השרירים והמפרקים כדי להכין אותם ללידה. לפעמים זאת יכולה להיות סיבה נוספת לכאבים בגב התחתון וללחץ על האגן.

נפיחות בקרסוליים ובכפות הרגליים. גופך מייצר ואוגר יותר נוזלים מהרגיל, וכתוצאה מכך ייתכן שתבחיני בנפיחות בכפות הידיים וברגליים שלך ככל שמועד הלידה מתקרב. כדי להתמודד עם בעיה זו, נסי לשכב עם רגליים מורמות, שתי עוד מים כדי לעזור לשטוף את עודפי הנוזלים מהגוף, ולבשי בגדים רפויים ונעליים נוחות כדי שתרגישי קצת יותר נוח.

יש לשער שתאומים ושלישיות ייוולדו מוקדם יותר מתינוק יחיד, אז אם את בשבוע 38 בהריון רב-עוברי שימי לב לסימני הצירים.

כיצד אוכל להתכונן ללידה?

ככל שהיום הגדול הולך וקרב, את ודאי תוהה אם יש משהו נוסף שאת יכולה לעשות כדי להיערך אליו. אמנם טוב להיות מוכנה לבלתי צפוי ולזרום עם מה שיגיע, אך את יכולה לעבור על מה שרשמת לעצמך בשיעורי ההכנה ללידה ולחשוב על תנוחות לידה שאת מעדיפה. יש נשים שבוחרות לעמוד בזמן הצירים, ואילו אחרות מעדיפות לכרוע על הידיים והברכיים. את יכולה לתרגל תנוחות שונות. כדאי לך גם לחשוב על אמצעי נוחות שונים שאולי תרצי במהלך הלידה, כמו מוסיקה מרגיעה או עיסוי עדין. תוכלי גם להתכונן על ידי תרגול נתיב הנסיעה לבית החולים, כדי שלא תילחצי כשתרגישי בסימני הצירים הראשונים. לסיום, אל תשכחי לארגן את התיק שלך ולהניח אותו ליד הדלת.

איך אדע שצירי הלידה מתחילים?

יש שלל סימנים שמבשרים על בוא הצירים, כולל ירידת מים, הפרשה מוכתמת בדם והתכווצויות. זכרי, אם את מרגישה צירים, זה לא בהכרח אומר שהלידה התחילה. לכן חשוב שתבדקי את מרווחי הזמן בין ציר לציר, כדי לחפש דפוס חוזר. אם הצירים נעשים ארוכים יותר במרווחים צפופים יותר, זה אומר שמדובר בצירים אמתיים ולא בצירי ברקסטון היקס שאולי הרגשת בשבועות או בחודשים האחרונים.

מתי צריך לזרז לידה?

לידה היא תהליך טבעי שיתרחש כשאת ותינוקך תהיו מוכנים, אך לעיתים יש צורך בזירוז לידה מסיבות רפואיות. קראי את המאמר שלנו על זירוז לידה כדי לדעת למה זה עשוי להיות נחוץ, ולדעת מה הם היתרונות והחסרונות. דברי עם הרופא/ה שלך אם את תוהה אם זירוז לידה עשוי להידרש במקרה שלך, ואיך מבצעים זירוז בצורה בטוחה.