4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

שבוע 19 של ההריון: התפתחות תינוקך

העובר שלך בגודל של מנגו גדול. נכון לעכשיו, אורכו של העובר עומד על כ18 ס""מ ומשקלו 185‏225 גרם. בשלב זה קיימת מגמת עלייה ברורה בתרשים גדילת העובר, אז צפי לעלייה משמעותית במשקל בשבועות הקרובים.

תוספת ביציות אם את נושאת בת ברחמך, מערכת הרבייה הקטנטנה שלה כבר מפותחת בשלב זה. הנרתיק, הרחם והחצוצרות במקום המתאים, והשחלות מכילות למעלה מ6 מיליון תאי ביציות פרימיטיביים. כאשר התינוקת תיוולד, מספר זה יצטמצם בערך למיליון.

זה בן! אם יש לך בן, האשכים שלו כבר נוצרו והחלו להפריש טסטוסטרון בערך משבוע 10 להריון. איברי המין החיצוניים שהפכו לזכריים בטרימסטר הראשון ממשיכים לגדול.

עור כפול בערך בזמן הזה, העור מתחיל לייצר שכבה דמוית שעווה בשם ורניקס. הוורניקס, העשוי משמנים המופרשים על ידי העור, מתאים מתים ומהלנוגו (השיער הדקיק שמכסה את כל הגוף), מגן על עור העובר מהשפעותיו של נוזל מי השפיר. החומר ייעלם ברובו לפני הלידה, אך במקרה שהתינוק נולד לפני המועד, הוא יוצא עטוף בכמות רבה של ורניקס.

embryoimage-week19-700

שבוע 19 של ההריון: התסמינים שלך

פרצוף מצחיק “"מסיכת ההריון"”–שעל פנייך היא באשמת ההורמונים. הכתמים החומים שעל האף, על הלחיים ועל המצח שלך–וכן ה"לינאה נגרה", הפס השחור המופיע לאורך כל הבטן עד לעצם הערווה. שתי תופעות אלו נעלמות בהדרגה לאחר הלידה, אך חשיפה לשמש עלולה להכהות אף יותר את הפיגמנטים שעל העור, לכן יש להקפיד להשתמש בקרם הגנה.

כאב רצועות הרחם ככל שהרחם גדל, הרצועות העגולות התומכות בו חייבות להימתח. לעתים, הרצועות המתוחות הללו גורמות לכאב חד או לכאב עמום בבטן התחתונה, בדרך כלל באחד מהצדדים בכל פעם. סביר להניח כי זה מורגש יותר בזמן שינוי תנוחה או מעבר פתאומי למצב עמידה. צרי קשר עם הרופא/ה שלך אם את מודאגת לגבי הכאבים.

הידעת? זה בן או בת? אמנם טרם ניתן להבחין בזאת באולטרסאונד, אך הנרתיק, הרחם והחצוצרות של התינוקת ממוקמים בשלב זה וכבר קיימות ביציות פרימיטיביות בשחלות הקטנטנות שלה. אם יש לך בן, האשכים שלו כבר נוצרו וניתן כבר להבחין בשק האשכים. הוורניקס, חומר הנראה כמו גבינת שמנת, נוצר על גופו של העובר על מנת להגן על עורו התינוק מהשפעותיו של נוזל מי השפיר.

שבוע 19 של ההריון המשימות שלך

השתמשי בקרם הגנה ואם את יוצאת החוצה, שבי בצל

שבי לנוח הרבה, בעיקר אם את מרגישה כאב בברכיים

התחילי לחפש רופא ילדים

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 19 של ההריון המשימות שלך

השתמשי בקרם הגנה ואם את יוצאת החוצה, שבי בצל

שבי לנוח הרבה, בעיקר אם את מרגישה כאב בברכיים

התחילי לחפש רופא ילדים

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון