4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

שבוע 20 של ההריון: התפתחות תינוקך

העובר שלך בגודל של מֵלון קטן. משקלו של העובר עומד על כ210‏250 גרם ואורכו כ22 ס""מ. בגודלו הנוכחי, העובר יכול לשבת בתוך כף ידך. בשבוע זה, העובר מכוסה לחלוטין בוורניקס, החומר השמנוני המגן על עורו העדין מנוזל מי השפיר.

חוש בריא מוחו של העובר עובד שעות נוספות כדי לפתח את מרכזי העצבים המיועדים לחושים. עם התהוותם של מרכזי העצבים, העובר מגיב במידה רבה יותר לפעילות שלך, לצלילים בסביבתו ואף לטעמם של מי השפיר.

שיהוקים מתוקים מלבד הגלגולים, ההתהפכות והבעיטות של העובר, את עשויה להרגיש גם קפיצות קצביות. מרבית התינוקות מתחילים לשהק כבר בתוך ברחם, כנראה בעקבות עוויתות של סרעפת לא מפותחת. אך אין סיבה לדאגה,–שיהוקים אלה בלתי מזיקים.

שערות ראשונות השיער החדש הצומח אינו לנוגו, אלא הדבר האמיתי. אך מרביתו ינשור כשבועיים לאחר הלידה. במקום אחר בראשו של העובר, עצמות האוזניים הפנימיות מתגבשות לחלוטין והאף מתחיל לקבל צורה.

embryoimage-week20-700

שבוע 20 של ההריון: התסמינים שלך

שבוע הגדילה מזל טוב–את בחצי הדרך! בשבוע 20, הרחם שלך גדל פי 3 מהגובה המקורי. בזמן בדיקת הרופא/ה את גודל הרחם, יתכן ויהיה ניתן לגלות שהקצה העליון של הרחם כבר הגיע לגובה הטבור. מעתה והלאה, הרחם שלך יגדל בערך בסנטימטר אחד בשבוע עד ללידה.

רחם עם נוף בשלב זה, תעברי בדיקת אולטרסאונד כדי לבדוק את התפתחותו של העובר, לאשר את תאריך הלידה המשוער, לבדוק אם קיימים מומים מולדים כלשהם ולוודא כי השליה וחבל הטבור בריאים. בין אם את מעוניינת לדעת את מין העובר או לא, הצצה זו לתוך הרחם עשויה להפוך את ההורות העתידית למציאותית יותר.

הידעת? מהן הקפיצות הקצביות האלו שאת מרגישה? ייתכן שנוצרות עוויתות בעקבות הסרעפת הלא מפותחת של העובר אשר גורמות לשיהוקים. העובר שלך ממשיך לגדל שיער בקרקפת ובאזור הגבות, אך כל השיער שנראה בעת הלידה צפוי להתחלף בשיער חדש בשבועות הראשונים לחייו של התינוק.

עצה קטנה לאימא את כבר בחצי הדרך ואת בהחלט יכולה להרגיש את תנועותיו של העובר! אם הטחורים (ורידים נפוחים בפי הטבעת) מתחילים להציק לך, שתי כמות רבה של נוזלים, הוסיפי סיבים לתזונה שלך והקפידי על פעילות גופנית בקביעות. את יכולה גם להתייעץ עם הרופא/ה לגבי משחות בטוחות ללא מרשם המקלות על התופעה.

שבוע 20 של ההריון המשימות שלך

זה הזמן לחגוג... עברת כבר חצי מהדרך!

גשי לסקירת אולטרסאונד של אמצע-ההריון

בסקירה זו תלמדי אם יש לך בן או בת (תוכלי גם לשמור על ההפתעה, אם תרצי)

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 20 של ההריון המשימות שלך

זה הזמן לחגוג... עברת כבר חצי מהדרך!

גשי לסקירת אולטרסאונד של אמצע-ההריון

בסקירה זו תלמדי אם יש לך בן או בת (תוכלי גם לשמור על ההפתעה, אם תרצי)

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון