בשבוע 30 להריון, העובר שלך הוא באורך 38-43 ס"מ, ומשקלו כ-1.4 ק"ג. בשלב זה, ייתכן שתרגישי עקצוצים בעור וזאת בשל הימתחות הבטן מעל הרחם הגדלה, ואולי גם מעט קוצר נשימה. מוחו של העובר ממשיך להתפתח, תאי דם מתחילים להיווצר במח העצם, והעצמות שלו הופכות לקשות יותר. ייתכן שהוא כבר הספיק לגדל שיער על ראשו. עוד הרבה דברים מרתקים עומדים לקרות השבוע, כך שכדאי לך להמשיך לקרוא בשביל ללמוד עוד.

שבוע 30 להריון: התפתחות התינוק שלך

השבוע, כנראה שהעובר שלך כבר יעשה את הדברים הבאים:

מתקדמים פה. מוחו של העובר שלך ימשיך להתפתח, ובסביבות השבוע הזה הוא יפתח קמטים וקפלים. אלו ידועים כקונבולוציות והם יאפשרו לו להכיל תאי מוח נוספים.

דם חדש. תאי דם אדומים נוצרים במח העצם של העובר.

התקשות העצמות. בערך בשלב התפתחות זה, עצמותיו של העובר מתחילות להתקשות. למרות זאת, הגולגולת שלו עדיין תישאר רכה וגמישה כדי להיות מוכנה ללידה. מכיוון שעצמות הגולגולת עדיין לא נסגרות, הן תוכלנה להחליק זו מעל זו ולהקטין כך את ראש התינוק בזמן שהוא עושה את דרכו בתעלת הלידה הצרה, מה שיסייע לו לעבור בצורה חלקה יותר. בשל התהליך הזה, חלק מהתינוקות נולדים עם ראש מאורך, אבל אין צורך לדאוג - הראש יחזור להיות עגול ונורמלי זמן קצר לאחר הלידה.

ראש מלא שיער. ייתכן שלתינוק שלך כבר יש שיער השבוע. יחד עם זאת, זכרי שכל תינוק הוא ייחודי. לחלק כמעט ואין שיער בלידתם.

embryoimage-week30-700

שבוע 30 להריון: תופעות ההריון שלך

התופעות שעלולות להתרחש השבוע כוללות:

הגירוד הטיפוסי של חודש שביעי. עם הימתחות העור שלך, את עלולה להרגיש שהבטן מתחילה לגרד, זה שלב טבעי בהריון. נסי להימנע מלגרד כדי לא להחמיר את המצב. במקום זה, עסי את הבטן בעדינות עם קרם לחות. קראי וקבלי עוד טיפים עוד על עור מגרד במהלך ההריון.

מתנשפת? זה קורה משום שהרחם הגדל שלך דוחף את הסרעפת לכיוון הריאות, ומקשה על נשימה תקינה. לקראת סיום ההריון (שבוע 37-38), סביר שתחזרי לנשום יותר בקלות, מכיוון שהעובר ירד לתוך האגן, ובכך יקל על הסרעפת והריאות. אם את חווה קושי בנשימה בזמן שכיבה, נסי לישון בתנוחת חצי-ישיבה עם תמיכה של כריות.

בשבוע 30 להריון את בשליש השלישי, מדובר בחודש שביעי בערך.

אם את בשבוע 30 ועם תאומים בבטן, תוכלי לקרוא עוד על התפתחות העוברים שלך במאמר שלנו על הריון תאומים.

שאלות שכיחות בשבוע 30

מה הסיכון שלי ללידה מוקדמת?

לידה מוקדמת מתרחשת בכ-10% מההריונות. מרבית הסיבות ללידה מוקדמת אינן ברורות, אולם בין  גורמי הסיכון נכללים:

זיהומים של האם, כמו דלקת בשתן ודלקת בחניכיים.

הריון מרובה עוברים (תאומים ויותר).

לידה מוקדמת בעבר.

בעיות פוריות והפלות.

כניסה להריון פחות משישה שבועות אחרי הלידה האחרונה.

הריון בגיל נמוך מ-17 או גבוה מ-35.

עישון.

לפרטים נוספים על לידות מוקדמות ופגים, קראי במאמר המקיף שלנו הכולל שאלות נפוצות בנושא פגים.

האם יש צורך במרכיבים תזונתיים נוספים בשלב זה של ההריון?

כן! סידן וברזל. סידן (מחלב ומוצריו) ילך מידית לבניית העצמות של העובר שלך. ברזל (ממזונות עשירים בסידן ומוויטמינים לנשים הרות) יגדיל את אספקת הברזל של התינוק שלך גיל 6-9 חודשים. בשלב זה של ההריון, צריכת כמות נאה של חלבונים היא חיונית, מכיוון שהיא מסייעת להתפתחות התאים בגוף העובר שלך.