שבוע 33 להריון: התפתחות התינוק שלך

כל חמשת החושים עובדים. בשלב זה של ההריון, מוחו של התינוק שלך עובד קשה, כשכל חמשת החושים פועלים! כעת הוא יכול לשמוע ואף לראות דברים מסוימים שקורים מחוץ לרחם. כשהוא שומע את קולך, הדופק שלו עשוי להאט וזה אומר שהוא רגוע יותר. בנוסף הוא גם מסוגל להבחין בין אור לחושך, בסביבתו הקרובה. למעשה, עיניו של התינוק (או התינוקת) מפותחות מספיק כדי שהאישונים יגיבו לשינויים קלים.

ממשיך לעלות במשקל. הקטנטן שלך עדיין עולה במשקל, והוא ימשיך לעשות זאת עד למועד הלידה הצפוי. עם זאת, העלייה במשקל לא תהיה לאורך זמן.

עצמות מתקשות וגולגולת רכה. בנוסף להתפתחויות החשובות הללו, בשבוע 33 להריון, העצמות של התינוק מתקשות. זאת לעומת הגולגולת שלו שנשארת רכה וגמישה מספיק, כדי לאפשר לו לעבור דרך תעלת הלידה. במידה וראשו נראה מעט מעוות בלידה, זה לא אמור להדאיג. במהלך השנתיים הראשונות לחייו, ה'נקודות הרכות' בגולגולת יתמזגו ויתקשו.

מצג התינוק. בשלב כלשהו בשבועות ההריון האחרונים, הרופא/ה שלך יבדקו את מצג התינוק או התינוקת. אם יש חשד שהוא או היא נמצאים במצג עכוז - כלומר הישבן או הישבן וכפות הרגליים ממוקמים מטה לכיוון האגן, הם ימשיכו לקיים בדיקות באמצעות אולטרסאונד ובדיקה ידנית כדי לראות ולהרגיש את מצג התינוק, במסגרת מעקב ההריון הכללי שתעברי.

כלי שימושי לתקופת ההריון

כלי שמות לתינוקות

מחולל שמות לתינוקות

סינון לפי מגדר:

בת

בן

יוניסקס

סינון לפי נושא:

טבע

מהמקורות

בינלאומיים

מיוחדים

הריון שבוע 33 - כמה זה בחודשים?

בשבוע 33 להריון את מתחילה את החודש השמיני. למידע נוסף על מה שצפוי לך ולתינוק, את מוזמנת לקרוא את הכתבה בנושא 'טרימסטרים בהריון'.

מהו גודל התינוק בשבוע 33 להריון?

בשבוע 33 להריון, התינוק בגודל של אננס.

embryoimage-week33-700

מה עובר על הגוף שלך בשבוע 33 להריון?

לילה טוב - האמנם? בשלב זה של ההריון, את עלולה לגלות שהשינה חומקת ממך. עם הגוף שגדל והבטן הבולטת בהריון שבוע 33, השינה בלילה עשויה להיות אתגר לא פשוט. נסי להפוך את המיטה לנוחה ככל האפשר, על ידי הנחת כריות מתחת לרגלייך ולבטנך. כדי להרגיש נינוחה, את יכולה גם לנסות לתפוס תנומה אחת או יותר במהלך היום.

כאבי גב. בשבוע 33 להריון, את עלולה לסבול גם מכאבי גב. כדי להקל על אי הנוחות נסי לכופף מעט את הגב. כשאת עומדת זקוף, הניחי את ידייך על גבך והתכופפי מעט (ובזהירות!) אחורה (15-20 מעלות). חזרי על תנועה זו כמה פעמים, לפי הצורך. התייעצי עם הרופא/ה שלך לאישור פעולה זו ולקבלת מידע נוסף על סוג הפעילות הגופנית הרצויה, על מתיחות גב ועל דרכים אחרות להתמודדות עם כאבי הגב.

שבוע 33 להריון - הסימפטומים

הטלת שתן תכופה. התינוק הגדל שלך (או אולי התינוקת?), עשוי לנוע עמוק יותר לכיוון האגן שלך, ולהפעיל לחץ לא רצוי על שלפוחית השתן. זה אומר שבשלב הזה את כנראה מטילה שתן לעיתים קרובות יותר, ביום ובלילה. לחץ זה על שלפוחית השתן יכול להוביל גם לדליפת שתן כשאת צוחקת, משתעלת או מתעטשת. אין הרבה מה לעשות כדי להקל ויחד עם זאת, אם את חווה דליפת שתן, נסי ללבוש תחתוניות או תחבושות בכדי לשמור על יובש במקרה של 'תאונות קלות'. לפני שאת יוצאת מהבית או רגע לפני פגישה חשובה בעבודה, הקפידי לבקר בשירותים. למרות החשש מדליפת שתן, חשוב להמשיך עם שתייה מרובה, במטרה למנוע התייבשות.

ברקסטון היקס. את מתקרבת לתאריך היעד שלך, וכך גם עשויים להתחזק ולהתגבר הצירים המדומים. אם אתה חושדת כי מדובר בצירים אמיתיים, כדאי שתמדדי את המרווחים בין ציר לציר. צירים אמיתיים יימשכו עד 90 שניות ויגיעו במרווחי זמן קבועים. ברקסטון היקס (צירים מדומים) נוטים להתרחש בדרך כלל בשעות הערב ואחרי פעילות גופנית או יחסי מין. צירים מדומים גם בדרך כלל שוככים כאשר את זזה או משנה תנוחה. אם יש לך ספק (אז אין ספק) לגבי התסמינים שאת חווה בשבוע 33 להריון, פני מיד לרופא/ה שלך.

רגליים נפוחות. הרחם הגדל שלך יכול להפעיל לחץ על הוורידים שמעבירים דם מפלג הגוף התחתון ללב, דבר שלעיתים יכול להוביל למצב של רגליים נפוחות. אם את מרגישה שרגלייך או כפות רגלייך נפוחות, נסי להימנע מעמידה ממושכת. במידת האפשר, הרימי את כפות רגלייך כדי לשפר את זרימת הדם והקפידי לנעול נעליים נוחות ולהשתמש בגרביים אלסטיות.

תסמונת התעלה הקרפלית. נפיחות יכולה גם להפעיל לחץ על העצבים בידיים ובכפות הידיים שלך, מה שעלול להוביל להתפתחות 'תסמונת התעלה הקרפלית' בהריון. מצב זה יכול להשפיע על העצמות ועל הרצועות בפרק כף היד ולגרום לאי נוחות מסוימת, כולל תחושה של קהות או עקצוץ בידיים. תופעה זו בדרך כלל תחלוף לאחר הלידה, כך גם תחושת הנפיחות ואי הנוחות. סד או תחבושת אלסטית המיועדים למפרק או לשורש כף היד, עשויים לעזור לך להרגיש יותר נוח. התייעצי עם הרופא/ה שלך לגבי פתרונות נוספים.

גרד בעור. סימפטום זה שכיח מאוד בקרב אמהות לעתיד. במהלך החודשים האחרונים של ההריון עור גופך נמתח, במיוחד באזור הבטן והשדיים, דבר שיכול לגרום ליובש ולגירוי. הקפידי למרוח קרם לחות עדין ביום ובלילה, ואם הגירודים נמשכים, שקלי גם רחצה עם קורנפלור כדי להקל על התחושה הלא נעימה. אם את חושדת שיש לך פריחה, חשוב שתתייעצי עם הרופא/ה שלך, לקבל מענה וטיפול מתאים.

התכווצויות בבטן. בשבוע 33 להריון, התכווצויות יכולות להעיד על לידה מוקדמת. לפעמים, אך לא תמיד, זה מלווה בשלשולים. אם אתה חשה או מבחינה באחת מהתופעות הללו, פני לרופא/ה שלך באופן מיידי.

שבוע 33 להריון - מה חשוב לקחת בחשבון

ניהול צירים ואופי הלידה. ככל שתאריך היעד שלך מתקרב, ייתכן שתרצי לחקור ולבדוק דרכים להתמודדות עם הצירים ולגבי אופי הלידה. חשוב לברר על האפשרויות העומדות לרשותך כדוגמת כדור פיזיו, רחצה במים זורמים או באמבט, וכל מה שיכול לעזור לך להפחית ולנהל את הלידה. מטבע הדברים, לא תדעי מה הכי עוזר עד שתחווי את הצירים ב ועדיין, חשוב שתקבלי מידע עדכני ורלוונטי באופן כללי, ושתכירי את האפשרויות שמציע בית החולים בו את עומדת ללדת.

ארזת לבד? היכנסי לכתבה בנושא 'תיק לחדר לידה', המפרטת את הציוד שאת צריכה לשהייה בבית החולים.

מושב בטיחות. יציאה מבית החולים מותנית בהצטיידות בסל קל תיקני לתינוק, אותו חשוב גם להתקין כראוי במושב האחורי של הרכב. ישנם ארגונים לבטיחות ילדים שיכולים לעזור לך בנושא, החל מבחירת הסל קל המתאים ועד להתקנתו ברכב, בכל גיל. את ההנחיות המלאות ניתן למצוא באתר של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים או באתר של ארגון 'בטרם לבטיחות ילדים'.

שבוע 33 להריון: מה חשוב לשאול את הרופא/ה

  • האם אני צריכה להירשם לבית החולים בו אני אמורה ללדת? מתי ואיך אוכל לעשות זאת?

  • אם אני מרגישה שהלידה החלה, למי עליי להתקשר? באיזה שלב עליי לפנות לבית החולים? ומה אעשה אם הדבר קורה בשעות הלילה?

  • האם יש בדיקות נוספות להן אני זקוקה כעת או בשבועות הקרובים?

הריון שבוע 33 - הצ'ק ליסט שלך

  • תרגלי את הנסיעה בנתיב המהיר ביותר לבית החולים, ובדקי כתוך כמה זמן את מגיעה ליעד.

  • זה בדיוק השלב בו כדאי להתחיל להכין רשימת ציוד, לעשות סקר שוק ולבדוק אצל קרובי משפחה וחברים מה יש להם לתת ועל מה הם ממליצים.

  • במידה ואת מעוניינת להניק, חשוב שתלמדי על המשאבים העומדים לרשותך, החל מסדנאות ועד לקבוצות תמיכה.

  • זה הזמן גם להתחיל לחשוב על שמות פוטנציאליים לקטנטן או לקטנטנה שלך (או אולי יש לך תאומים) ולהכין רשימה של שמות לבנים או בנות מתוכה תבחרו את השם המושלם.

  • הרשמי לקבלת טיפים חשובים המתייחסים לשבועות הריון.

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.