שבוע 17 להריון: התפתחות התינוק שלך

הקטנטן שלך עובד כבר כמה שבועות על שני רפלקסים בסיסיים: מציצה ובליעה. כשתינוקך ייוולד, יהיו לו כמעט את כל הרפלקסים שיש לך.

בת או בן? אם תהיה לך בת, קבוצה מיוחדת של רקמות מתפתחת כרגע לרחם ונרתיק. אם בעתיד שלך מחכה בן, אותן רקמות התחילו להתפתח בכיוון אחר: הפין נוצר והערמונית מתחילה ללבוש צורה. התאים החדשים שמפרישים טסטוסטרון הם המפתח להתפתחויות אלה.

השבוע, הקטנטן שלך מתחיל להשמין קצת עם העלייה בשומן הגוף. רקמת השומן מסייעת לשמור על חום התינוק והיא חשובה לחילוף החומרים בהיותה מקור מצוין לאנרגיה. הלב דואג שהכול יעבוד כמו שצריך, על ידי שאיבה של כ-47  ליטר דם ביום.

מה גודלו של העובר בשבוע 17?

העובר שלך בגודל של אגס! בשלב זה, אורכו של התינוק יכול להגיע עד 17 ס"מ ומשקלו קרוב ל-142 גרם.

embryoimage-week17-700

גוף האם בשבוע 17 להריון

הבטן שלך היא כנראה החלק הבולט ביותר בגופך כרגע – ומעתה ואילך תרגישי הכי נוח בבגדים רפויים שלא לוחצים או צובטים בשום מקום.

יש בשורות טובות בתחום האופנה: אם הבטן שלך כבר בחוץ, קל למצוא בגדי הריון מחמיאים וכיפיים. כשתלבשי אותם מחוץ לבית זו תהיה ההודעה הפומבית הראשונה שלך שאת מצפה לתינוק, אז תיהני מתשומת הלב!

שבוע 17 להריון: תופעות ההריון שלך

בעיות עם טחורים – זה נכון... מדובר בחתיכת כאב בדיוק שם! טחורים הם למעשה ורידים בפי הטבעת שהתרחבו מדי בגלל נפח הדם הגדל והזרימה לאזור האגן. אם יש לך נטייה לדליות או שהיו לך טחורים בהריון קודם, יש סבירות שהם יופיעו שוב. איך מונעים את זה? תזונה עשירה בסיבים, הרבה מים, ופעילות גופנית סדירה.

עור מגרד ורגיש – העור בבטן ובשדיים נעשה דק יותר, מה שיכול לגרום לגירודים ולסימני מתיחה. הרבי בשתיית מים כדי להרוות את העור, ומרחי קרם לחות עשיר על כל הגוף. צעדים אלה לא בהכרח ימנעו את סימני המתיחה בהריון, אבל הם יעזרו להפחית אותם למינימום.

קשיי עיכול – בשבוע ה-17 רוב האימהות לעתיד כבר לא אמורות לסבול מבחילות הריון, אך ייתכן שאת סובלת מצרבת חמורה ומהפרעות בעיכול. כדי לשלוט בתחושות המטרידות, אכלי ארוחות קטנות והימנעי ממזונות שמעוררים מצוקה בעיכול. נפיחות בבטן יכולה להיגרם לעיתים ממשקאות מוגזים או פשוט מבליעת אוויר בזמן האכילה. השתדלי לאכול לאט ולשתות משקאות לא מוגזים כדי להילחם בבעיה.

תחושת רעב – טבעי שתחושי בתקופה הזאת יותר רעבה מהרגיל, במיוחד אם היו לך בחילות בוקר קשות ואיבדת קצת משקל בשליש הראשון. אך אל תדאגי מדי אם אין לך תיאבון! גם זה נורמלי. השתדלי לאכול בריא, אפילו אם לא ממש מתחשק לך.

כאב קל בירכיים – בשבוע ה-17 מופיע לפעמים כאב מטריד בירכיים, אם כי תופעה לא נעימה זו שכיחה יותר בשליש השלישי. יש כמה סיבות לכאב בירכיים – הן כוללות שינויים נורמליים באגן; כאב ברצועות הנמתחות סביב הירכיים, הבטן, ואזור המפשעה; ולחץ על עצבי השת, שמורגש בדרך כלל כתחושת עקצוץ או חוסר תחושה במפרקי הירך, בירכיים ובישבן, ולעיתים נודד במורד הרגל.

שבוע 17 להריון: דברים שכדאי לקחת בחשבון

השבוע ייתכן שאת שוקלת לברר את מין העובר שלך. בדרך כלל אפשר לראות אם התינוק הוא בן או בת באולטרסאונד, ומגלים את מין העובר בבדיקה המתבצעת בשבוע ה-18 עד השבוע ה-20 להריון. יכול להיות שהקטנטן שלך לא ישתף פעולה - התנוחה שלו היא אחד הגורמים שיכולים להשפיע על דיוק הניבוי.

כבר בדקת לגבי קורס הכנה ללידה? את מתקרבת במהירות לקו המחצית, לכן כדאי לשקול לבדוק את הנושא, אם עדיין לא עשית זאת.

הכניסי את נעלי העקבים לעומק הארון עד לאחרי הלידה. אפילו אם את מרגישה בסדר גמור, קל מאוד לאבד שיווי משקל כשמרכז הכובד של גופך משתנה – והמשקל הנוסף שאת נושאת יכול להכביד עוד יותר על כפות הרגליים והקרסוליים שלך. בנעליים שטוחות הנפילות ימנעו מראש, ובנוסף יהיה לך נוח.

שבוע 17 להריון: שאלי את הרופא/ה שלך

התקשרי מיד לרופא/ה במקרה של דימום כבד או כאב. במקרה של התכווצויות תמיד חשוב לדווח, אפילו אם נראה לך שזה כאב רגיל של רצועות נמתחות. כל דבר חריג יכול לעורר דאגה בתקופה הזאת. מומלץ לעבור על רשימת 14 תסמיני הריון שאסור להתעלם מהם במהלך ההריון.

ספרי לרופא/ה שלך אם יש לך סחרחורות קשות. אמנם הגיוני שיהיו קצת סחרחורות בהריון בשלב הזה, אבל התחושה לא אמורה להיות חמורה, והיא לא אמורה להימשך זמן רב.

מילה על מי שפיר. אם את עוברת בדיקת מי שפיר, כנראה תבצעי אותה בין השבוע ה-15 ל-20. בדיקת מי שפיר היא הבדיקה המדויקת ביותר לזיהוי מומים מולדים רבים, אך היא לא בדיקה שכל אמא לעתיד צריכה לעבור. היא מוצעת בדרך כלל לנשים הרות מעל גיל 35, מפני שיש להן סיכוי גבוה יותר ללדת תינוק עם הפרעה גנטית, כמו תסמונת דאון. בדיקת מי שפיר היא הצעד ההגיוני הבא אם בדיקת החלבון העוברי שלך הייתה חיובית. דברי עם הרופא/ה על היתרונות והחסרונות.

כאב בגב התחתון ובירכיים - כאב באזורים אלה יכול להיגרם מסכיאטיקה, מצב שבו הרחם הגדל מפעיל לחץ על עצב השת. ספרי לרופא/ה על כל אי-נוחות שאת מרגישה כדי לשלול בעיות. בנוסף, ייתכן שתקבלי המלצה והדגמה מהרופא/ה לתרגילים להקלת הכאב שאת מרגישה.

שבוע 17 של ההריון המשימות שלך

  • בצעי מחקר על מסגרות לטיפול בתינוק

  • אכלי מזונות עשירים בסיבים והקפידי לשתות הרבה מים כדי למנוע טחורים

  • אם עוד לא התחלת לחשוב על שם תינוק, זה הזמן

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.