4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

שבוע 16 של ההריון: התפתחות תינוקך

העובר שלך בגודל של אבוקדו.

ישיבה זקופה הודות לשרירים המתחזקים, העובר עובד על הרמת הראש והצוואר ממצב של גו כפוף.

עומס תנועה בשבוע זה, העובר מניע את הזרועות ואת הרגליים הקטנטנות שלו בקדחתנות. מתישהו בין השבוע הנוכחי לשבוע 20 להריון, תוכלי לראשונה להרגיש את תנועות העובר. עם זאת, העובר עדיין קטן מאוד –אורכו כ11‏12 סנטימטרים ומשקלו כ80 גרם בלבד – ועטיפת מי השפיר יכולה להקשות עלייך להרגיש תנועה כלשהי בשלב זה.

embryoimage-week16-700

שבוע 16 של ההריון: התסמינים שלך

לבחור צד כפי שוודאי הבחנת, שינה על הבטן כמעט בלתי אפשרית בשלב זה. יש גם כאלה הטוענים ששכיבה על הגב עלולה להגביר את הלחץ על הווריד הנבוב, כלי הדם המזרים דם חזרה ללב, כך שהכי טוב לישון על צד שמאל. תנוחת שינה זו מגבירה את זרימת הדם, ובכך מסייעת להפחית את הסיכויים לפתח בצקת (נפיחות) וורידים בולטים.

קוצר נשימה מתקשה להגיע לצד השני של החדר מבלי להתנשם בכבדות? ההורמונים בהריון גורמים לנוזלים להצטבר בריאות ומקשים עלייך להשלים נשימות עמוקות. מאוחר יותר במהלך ההריון, הרחם המתרחב יחמיר את הבעיה על ידי הפעלת לחץ על הסרעפת וצמצום אזור ההתרחבות של הריאות.

זמן מבחן זה הזמן לדבר עם הרופא/ה על היתרונות והחסרונות של בדיקת הAFP (חלבון עוברי). בדיקת הדם הפשוטה הזו בודקת את קיומם של מומים מולדים כגון תסמונת דאון ושדרה שסועה, וחייבים לבצעה בין שבוע 16 לשבוע 18.

הידעת? האם את מרגישה את תנועות העובר? הזרועות והרגליים הקטנות והמפותחות נעות עכשיו לעתים קרובות, וניתן יהיה להרגיש את תנועותיו של העובר בשבועות הבאים. העובר שלך גם מתחיל לשמוע, כך שייתכן שהתנועות מתרחשות כתגובה לקולות שונים.

עצה קטנה לאמא זה הזמן ליהנות מההריון! התסמינים המעיקים של תקופת ההריון המוקדמת אמורים לחלוף בשלב זה ורמת האנרגיה בדרך כלל עולה. ניתן ליהנות מהזמן הזה באמצעות פעילות גופנית הכוללת הליכות, שחייה או חוג יוגה. ועכשיו, כשהבטן ההריונית מתחילה להופיע, פנקי את עצמך בכמה בגדי הריון אשר ידגישו את הגוף החדש שלך.

שבוע 16 של ההריון המשימות שלך

התחילי לישון על הצד, אם לא עשית זאת כבר

שוחחי עם ספק הטיפול הרפואי שלך לגבי היתרונות והחסרונות של בדיקת חלבון עוברי

תכנני או צאי לטיול עם בן/ בת הזוג שלך

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 16 של ההריון המשימות שלך

התחילי לישון על הצד, אם לא עשית זאת כבר

שוחחי עם ספק הטיפול הרפואי שלך לגבי היתרונות והחסרונות של בדיקת חלבון עוברי

תכנני או צאי לטיול עם בן/ בת הזוג שלך

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון