4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

העובר שלך בשבוע 36 להריון

העובר שלך בגודל של חסה. משקלו של העובר עומד על 2.52.7 קילוגרמים השבוע ואורכו כ48 ס"מ.

קול של מלאכים מחקרים מראים כי תינוקות מעדיפים את הקול של אמם על פני קולות אחרים. מחקרים מוכיחים גם כי תינוקות שרק נולדו מעדיפים שירים שהושמעו להם שוב ושוב כאשר היו ברחם. לא מאוחר מדי להתחיל בחרי זמנים קבועים מדי יום והשמיעי דיסק או אלבום המועדפים עלייך, שירי לעובר שיר אהוב או קראי לו סיפור.

נפלאות הגולגולת ראשו של העובר עוצב במיוחד למעבר דרך צוואר הרחם והאגן. העצמות בגולגולת העובר טרם התאחו לגמרי. מבנה רופף זה מקל על מסעו של העובר במורד תעלת הלידה מבלי לפגוע בעצמו או בך. עצמות אלו יתאחו בהדרגה במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק.

embryoimage-week36-700

ההריון שלך בשבוע 36

העלאת תדירות הביקורים מרבית הרופאים יבקשו שתגיעי אחת לשבוע החל משבוע 36 להריון. הרופא/ה או האחיות גם יבדקו את לחץ הדם שלך בכל ביקור ויוודאו כי השתן שלך אינו מכיל חלבון. לחץ דם גבוה ונוכחות חלבון בשתן עשויים להעיד על קיומה של רעלת הריון, מצב רפואי בהריון שעשוי להיות מסוכן עבורך ועבור העובר.

את גדולה כעת הרחם שלך גדול פי אלף מגודלו המקורי וקרוב לוודאי שהוספת 11‏14 ק"ג למשקלך. אך אין צורך לדאוג במהלך ארבעת השבועות הבאים, את תוסיפי רק עוד קצת למשקל. נשים רבות אף מפסיקות להעלות במשקל בחודש האחרון להריון. הרחם שלך אינו האיבר היחיד שמתרחב. גם אם עד עכשיו לא הטרידה אותך הבצקת (המונח הרפואי לנפיחות שנובעת מעודף נוזלים), את עשויה לאגור אף יותר נוזלים בחודש האחרון של ההריון.

קחי את זה בקלות מתי שאת רק יכולה, הקדישי מספר דקות למנוחה ברגליים מורמות או שכבי על צד שמאל. שתי התנוחות יגבירו את זרימת הדם ויגרמו לתזוזת הנוזלים שהצטברו בקצות הגפיים. חשוב להיזהר הפחתת צריכת הנוזלים לא תקטין את הבצקת. את עדיין חייבת לשתות לפחות שמונה כוסות מים ביום כדי לפנות את הפסולת דרך הכליות, להמשיך את פעולת המעיים ולשמור על נפח דם תקין.

הידעת? כל המערכות “פועלות”…מלבד מערכת העיכול של העובר. מאחר שהעובר ניזון עד כה דרך חבל הטבור, הקיבה והמעיים טרם התחילו לעבוד. מערכת העיכול תשלים את הפער בחודשים שלאחר הלידה.

עצה קטנה לאמא האם יש לי צירי לידה? אם את מרגישה היצרות אקראית או “התקשחות” של הרחם, קרוב לוודאי שמדובר בצירי ברקסטוןהיקס. צירי “התרגול” הללו הם חזרה לקראת הלידה האמיתית ואמורים להפסיק על ידי שינוי תנוחה, שתיית נוזלים או אמבטיה חמה.

שבוע 36 של ההריון המשימות שלך

המשיכי לשיר, לקרוא ולדבר אל התינוק

התחילי לקבוע בדיקות שבועיות אצל הרופא/ה שלך

שכבי לנוח בכל פעם שתוכלי, רצוי כשהרגליים מורמות

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 36 של ההריון המשימות שלך

המשיכי לשיר, לקרוא ולדבר אל התינוק

התחילי לקבוע בדיקות שבועיות אצל הרופא/ה שלך

שכבי לנוח בכל פעם שתוכלי, רצוי כשהרגליים מורמות

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון