שבוע 5 להריון: התפתחות התינוק שלך

למרות שאת רק בשבוע 5, הרבה שינויים כבר מתרחשים. השיליה ובסיס חבל הטבור כבר עובדים קשה על מנת להעביר חומרי מזון חיוניים מגופך אל העובר. חמצן, חומצות אמינו, שומנים וסוכרים חשובים מאוד לצורך התפתחות תקינה.

חלק מן התאים מתפתחים לצינור העצבים, שיהפוך להיות עמוד השדרה והמוח. נטילה של לפחות 400 מ"ג חומצה פולית ביום היא דרך מצוינת לתמוך בגדילה ובהתפתחות התקינה של העובר שלך.

הלב הוא כרגע צינור יחיד עם כמה פעימות לא סדירות. הפעימות הללו יהפכו להיות סדירות יותר מדי שבוע. אם את אמורה לעבור אולטרסאונד וגינלי בשבוע 5, ייתכן שהרופא כבר יוכל לאתר שק הריון עם שק חלמון בתוכו. את דופק העובר אפשר לשמוע בערך בשבוע ה-6 להריון.

כלי שימושי לתקופת ההריון

מה גודלו של העובר שלך בשבוע 5 להריון?

בשבוע זה העובר עדיין מאוד קטן – אבל גדל במהירות! דמייני גרעין זעיר של תפוז או גרגיר אורז: בשלב זה, אורך העובר הממוצע נע בין 2.40-1.20 מ"מ, וצורתו כשל ראשן.

embryoimage-week05-700

גוף האם בשבוע 5 להריון

איך את מרגישה עכשיו כשאת בהריון? אם ניסיתי להיכנס להריון במשך זמן רב, את בטח ממש מתרגשת. את בטח חושבת על השינויים הצפויים לך. כל הריון הוא שונה, ונורמלי לגמרי להרגיש מגוון רחב של רגשות. מאוד עוזר לדעת מה מצפה לך!

תופעות כמו כאבי גב והתכווצויות הדומות לכאבי מחזור הן מאוד נפוצות בשבוע הזה. את יכולה לפנק את הגוף שלך שעובד כל כך קשה באמבטיה חמימה, בהאזנה למוזיקה נעימה או בשינה מרגיעה באמצע היום. את יכולה גם לאתגר את עצמך ולהבטיח לקטנטן שלך התחלה טובה יותר על ידי אימוץ מספר הרגלים בריאים. זה הזמן להפסיק לעשן או להשתמש בסמים, וגם לבחור בסודה או במשקה מרענן אחר במקום משקה אלכוהולי.

שבוע 5 להריון: תופעות ההריון שלך

בחילות בוקר - חלק מהנשים מתחילות לסבול מבחילות הריון בשבוע 5. תחושה לא נעימה של בחילה יכולה להופיע בבוקר, בערב או לאורך כל היום, כאשר רבות מהנשים גם מקיאות. אם את סובלת מהקאות בלתי פוסקות, צרי קשר עם הרופא שלך כדי לשלול hyperemesis gravidarum (או בקיצור HG). זהו מצב חמור של בחילות בוקר שלעתים קרובות דורש אשפוז לצורך מתן עירוי תוך ורידי של נוזלים ומזון.

דימום בהיר או הכתמה קלה - שכיח לראות כתמי דם קלים בשבוע החמישי להריון, אך לא אמורות להיות יותר מכמה טיפות של דם, אפילו לא כדי לכסות תחתונית קטנה. כדאי בכל זאת לספר לרופא על ההכתמה הזו כדי שישלול אפשרות של בעיה כלשהי. אם כמות הדם גדולה, אם הכתמים מופיעים במשך יותר מיומיים, או שאת מוטרדת מכל סיבה אחרת, גשי לרופא/ה מיד.

 רגישות בשדיים - בשבוע 5 סביר שהשדיים שלך יכאבו בשל הגדילה וההתפתחות שלהם.

השתנה תכופה - הצורך ללכת לשירותים יכול להפתיע אותך ולקרות בכל רגע נתון. אף שהתופעות האלו יכול להיות מטרידות, הן נורמליות לחלוטין.

עייפות - אל תתפלאי שאת מרגישה מחוקה לגמרי. הגוף שלך עובד מסביב לשעון! מנוחה ושינה קלה מדי פעם יכולות לעזור לך להרגיש טוב יותר.

תנודות במצב הרוח - רגע אחד את שמחה ומיד אחר כך בוכה? שינויים במצב הרוח יכולים להיות טבעיים לחלוטין בהריון, ובמקרה הגרוע ביותר תרגישי כמו לפני קבלת הווסת. כדאי לך למצוא דרכים שיסיחו את דעתך ויעזרו לך לחזור לשגרה כשאת במצב רוח רע.

לא מרגישה דבר - ומה אם בשבוע 5 אף אחד מהתסמינים האלו עדיין לא הופיע? שכיח למצוא נשים שירגישו רגיל לגמרי בשלב הזה, או שתופעות מסוימות יופיעו ואז ייעלמו. ומה עם הבטן? – בשבוע 5 ייתכן מאוד שהיא נשארה ללא שינוי או שהיא נראית ומרגישה מעט נפוחה. אם יש לך בחילות בוקר קשות, ייתכן שאפילו תרדי קצת במשקל במהלך השליש הראשון. אל תשכחי לדבר עם הרופא/ה שלך אם את מוטרדת מהשינויים החדשים האלו – או אם את מודאגת מכך שלא הופיעו.

בלי תסמינים כלל עד תופעות קלות - יש לא מעט נשים שמרגישות כרגיל בשלב זה, או שחלק מהתופעות באות ונעלמות. זכרי לדבר עם הרופא/ה שלך על היעדרם של תסמיני ההריון אם את מוטרדת מכך.

שבוע 5 להריון: דברים שכדאי לקחת בחשבון

חשבי על התזונה שלך והעריכי כמה משקל תצטרכי להוסיף במהלך החודשים הבאים. לפי הקולג' האמריקאי לרפואת נשים וגיניקולוגיה (ACOG), מומלץ לנשים שהחלו את הריונן במשקל תקין לעלות 13-9 ק"ג במהלך ההריון. לנשים שמשקלן נמוך מדי מומלץ לעלות במהלך ההריון לפחות 13 ק"ג, ואילו לנשים בעלות עודף משקל לא רצוי לעלות יותר מ-7.5 ק"ג. קראי על כך בהרחבה במאמר בנושא עליה במשקל בהריון.

הוציאי מהתפריט שלך דגים שעלולים להכיל כספית, והימנעי ממזון נא או לא מפוסטר. מזונות אלו עלולים לגרום למחלות שיכולות לפגוע בך ובעובר שלך.

תכנני כיצד להתמודד עם בחילות הבוקר שלך. כמוסות ג'ינג'ר וויטמין 6B יכולים לסייע במניעת בחילות, וכן סוכריות מיוחדות וטבליות למציצה המיועדות להקלת תחושת הבחילה. לא מעט נשים מספרות שצמידים המפעילים לחץ נקודתי על שורש כף היד עזרו להן מאוד, ולמרבית הסובלות מבחילות בוקר מועילה אכילה תכופה של  ארוחות קטנות ונשנושים בריאים.

שקלי אם את כבר רוצה לבשר שאת בשבוע החמישי להריון. יש נשים המעדיפות לחכות עד סוף השליש הראשון (שבוע 12 בערך), אז הסיכון להפלה יורד. אחרות מספרות לכמה אנשים קרובים לפחות, ברגע שראו תוצאה חיובית בבדיקת ההריון שבידן.

יש לך חתול? זה הזמן למצוא מישהו שיטפל בקופסת החול שלו כדי שלא תסתכני בהידבקות בטוקסופלזמה, מחלה המועברת על ידי טפיל ועלולה לסכן את העובר.

שבוע 5 להריון: שאלי את הרופא/ה שלך

אם עדיין לא קבעת תור לבדיקה ראשונה של ההריון, זה הזמן לעשות זאת.

התקשרי מיד לרופא במקרה של דימום כבד או כאב השונה מהתכווצות רגילה.

שבוע 5 של ההריון המשימות שלך

  • בין אם תרגישי חרדה, התרגשות, דאגה או התלהבות - כולן תגובות נורמליות להריון

  • טפלי בהתכווצויות או בכאבי גב באמבט חם או בתנומה

  • הפסיקי לעשן ולשתות אלכוהול, אם לא עשית זאת כבר

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.