שבוע 25 להריון: התפתחות התינוק שלך

הולך ומתמלא. עור העובר עדיין דק, מקומט וחיוור, אבל הוא מתעבה מיום ליום, הודות לשומן ולשרירים שנוספים כל הזמן. כלי דם זעירים, שנקראים נימים, מתחילים להתפתח מתחת לעור של הקטנטן שלך, והם אלו שיעניקו לו גוון ורדרד.

Your Go-To Pregnancy Guide

 כוח המוח. קליפת המוח מתפתחת לשכבות משוכללות. רוב הפעילות עדיין נשלטת על ידי אזורים אחרים במוח שהתפתחו בשלב מוקדם בהרבה.

embryoimage-week25-700

שבוע 25 להריון: תופעות ההריון שלך

הכדור אצלך. הרחם שלך עכשיו בגודל כדורגל, ולכן הגיוני שאת מרגישה שהאיברים שלך נמעכים. מעצם החיק עד למחצית הדרך בין הטבור לעצם החזה, קוטרו של הרחם שלך כעת הוא כ-25 ס"מ.

בדיקת סוכרת. בבדיקת הסוכר, הנעשית בין השבועות 24 ל-28, מחפשים סימנים לסוכרת הריון, מצב רפואי של רמת סוכר גבוהה בדם המתרחש אצל 5-2 אחוזים מן הנשים ההרות, ולרוב נעלם אחרי הלידה. הבדיקה עצמה פשוטה: כמה דקות אחרי שתיית תמיסת סוכר, נלקח ממך דם ונבדקת רמת הסוכר שבו. אם רמת הסוכר שלך בדם גבוהה, תיאלצי לעבור בדיקה נוספת כדי להחליט אם יש לך סוכרת הריון. הטיפול כולל דיאטה מיוחדת ובמקרים מסוימים גם תרופות.

 סימנים מחשידים. דלקות בשתן הן דבר מאוד שכיח בזמן ההריון, ויכולות להיגרם כשלא משתינים מידית או כשלא מרוקנים את השלפוחית לגמרי. סימן אחד לדלקת בשתן היא צורך בהשתנה תכופה. סימן אחר הוא תחושת דחיפות, כאילו את ממש חייבת להשתין, אבל שום דבר לא קורה. לעתים קרובות מרגישים גם צריבה או כאב בעת ההשתנה, או שלשתן יש ריח לא נעים. אם את חווה את הסימפטומים האלו, צרי קשר מידי עם הרופא/ה שלך. דלקת בשתן ניתנת לריפוי בקלות, אבל עלולה לגרום לסיבוכים רציניים מאוד אם לא מטפלים בה במהלך ההריון.