שבוע 14 להריון: התפתחות התינוק שלך

הפה של העובר שלך יכול עתה להיפתח ולהיסגר והוא מתחיל לבצע תנועות של בליעה ומציצה. שרירי הפנים הקטנים האלו ממש מתחילים לעבוד! גם הוושט, קנה הנשימה, הגרון ומיתרי הקול נמצאים כולם במקום. כמובן, מיתרי הקול עדיין לא מייצרים קולות, מכיוון שהקטנטן שלך צף בתוך נוזל. אבל הם כבר מתחילים להתכונן ליצור צליל היבבה הראשון אחרי הלידה.

בכל שבוע שעובר, העובר שלך נהיה דומה יותר לאדם שתפגשי ביום שבו ייוולד. העיניים כבר הגיעו למקומן הנכון בחלק העליון של הפנים, והאוזניים עברו מאזור הצוואר לצדי הראש. בניית הלסתות הושלמה כבר, והחך נסגר מאזור החזית לחלק האחורי.

מה גודלו של העובר בשבוע 14?

השבוע העובר שלך הוא בערך בגודל של נקטרינה. בשבוע 14, משקלו הממוצע של העובר הוא 28-56 גרם, ואורכו נע בין 8 ל-11 ס"מ.

embryoimage-week14-700

גוף האם בשבוע 14 להריון

עכשיו, כשהגעת לשליש השני של ההריון, הבטן שלך גדלה בקצב מהיר יותר. הרופא שלך יבדוק את גודל הרחם שלך בכל ביקור על ידי מדידת המרחק מעצם החיק שלך אל החלק העליון של הרחם (הפונדוס). ככלל, המדידה הזו תואמת את שבוע ההריון כשהיא נמדדת בסנטימטרים.מה לגבי גובה הרחם שלך בס"מ? כעת, בשבוע ה-14 להריון, הוא נמצא כ-14 ס"מ מעל הרכס העליון של עצם החיק שלך, ובשבוע ה-20 הוא יגיע ל-20 ס"מ.

שבוע 14 להריון: תופעות ההריון שלך

שדיים דולפים – ייתכן שהשדיים שלך דולפים מעט בשל ייצור של קולוסטרום. ההפרשה הזו היא לרוב בצבע לבן עד צהבהב, ולמרות שזה עלול להבהיל אותך בהתחלה, זה מצב נורמלי לגמרי.

גודש בסינוסים – יכול לנבוע כתוצאה מאלרגיות או התקררות, או שהוא פשוט תופעה נוספת בהריון. נשים הרות רבות מרגישות שהאף שלהן סתום כל הזמן, מה שמקשה עליהן לנשום כמו שצריך. הגודש נובע מכך שהורמון הפרוגסטרון מגביר את זרימת הדם לריריות של האף, וגורם להן להתנפח. מצב זה מכונה "דלקת אף של ההריון", ולמרבה הצער, אין הרבה מה לעשות כדי לפתור את זה. תתחילי בכך שתשתי הרבה נוזלים. את יכולה להשתמש במכשיר אדים או למרוח מעט וזלין בכל נחיר כדי להתמודד עם היובש. גם טיפות מי מלח יכולות לעזור.

סוף-סוף את מרגישה רעב! הבחילה היא כבר נחלת העבר וכעת את מרגישה מעט יותר רעבה מאשר קודם. לכי על זה ופנקי את עצמך, אך השתדלי שרוב האוכל יהיה בריא. רוב הנשים ההרות שמשקלן היה מאוזן לפני ההריון, אמורות לצרוך עוד כ-300 קלוריות ביום (ובהריון עם תאומים - עוד כ-600 קלוריות). מוזמנת לקרוא בהרחבה על הנושא במאמר שלנו: 'תזונה בהריון'.

התחדשות האנרגיה – מרבית הנשים בשבוע ה-14 חשות פרץ אנרגיה מחודש. אם זה המצב אצלך, הרי זה שינוי נהדר לעומת העייפות שתקפה אותך בשליש הראשון של ההריון. זה הזמן להתחיל להכין את חדר הילדים העתידי או לעשות דברים אחרים בבית. בשלב מאוחר יותר את תרגישי קצת יותר כבדה ופחות אנרגטית, כך שכדאי לך לנצל את ההרגשה הטובה הזו כל עוד היא פה.

שיער נהדר – את לא מדמיינת את זה! אחד הצדדים היפים בתופעות ההריון אצל הרבה נשים הוא השיער, שהופך להיות עבה, חזק, וצומח מהר יותר מאשר בדרך כלל. זוהי אחת מהתופעות המהנות של ההריון!

כאבי ראש – אם את נוטה לסבול מכאבי ראש, בשבוע ה-14 אפשר לעשות כמה דברים כדי להפחית אותם: אכלי חטיפים בריאים לעתים קרובות, שתי הרבה, והיפטרי מכל מיני מנהגים ומצבים שגורמים לך להיות לחוצה ולהחסיר שעות שינה.

אם את בשבוע 14 בהריון עם תאומים, עלייה גבוהה יותר במשקל נחשבת נורמלית. קראי עוד על תופעות של הריון עם תאומים בזמן השליש השני.

היית לאחרונה אצל רופא שיניים? אם לא, קבעי תור לבדיקה וניקוי. השיניים והחניכיים שלך זקוקים לתשומת לב מיוחדת בתקופת ההריון. לא בטוחה מה מותר ומה אסור בתקופה זו? קראי הכל על טיפולי שיניים בהריון.

היזהרי מחיידקים! מערכת החיסון של הגוף שלך מגיבה לשינויים המתרחשים בהריון ואם את נדבקת בשפעת, את תחווי את המחלה בצורה קשה יותר מאשר בדרך כלל. מומלץ להתחסן נגד שפעת, להקפיד יותר מתמיד על שטיפת ידיים ועל היגיינה באופן כללי, ולהימנע מקרבה לאנשים חולים. חושבת על קורס הכנה ללידה? זה הזמן לברר לגבי אופציות שונות בסביבתך. אולי בן הזוג שלך או אדם קרוב אחר ירצו להשתתף גם הם.

שבוע 14 להריון: שאלי את הרופא/ה שלך

צרי קשר מידי עם הרופא/ה שלך אם נראה לך שיש בעיה בהריון. שתי הנורות האדומות המשמעותיות ביותר הן דימום כבד וכאבי בטן. מומלץ לעבור על רשימת תסמיני ההריון שמהווים סימן אזהרה במהלך ההריון על מנת להיות מודעים תמיד ולפנות לרופא בעת הצורך.

מה לגבי עלייה במשקל? אל תיבהלי אם המשקל שלך מתחיל פתאום לעלות. שכיח להעלות 0.5-1 ק"ג בשבוע, פחות או יותר. הרופא/ה שלך יכול לסייע לך בהצבת יעדי עלייה במשקל בהתחשב ב-BMI שלך ובנתונים אישיים נוספים.

מה לגבי פעילות גופנית? אם עדיין לא התייעצת עם הרופא/ה שלך לגבי פעילות גופנית, זה בהחלט הזמן. תרצי לוודא אם את יכולה להתחיל להתאמן באופן שיגרתי ואילו פעילויות ספורט במהלך ההריון הן הטובות ביותר עבורך.

נראה לי שהצטננתי! אם נראה לך שתפסת וירוס עכשיו או בכל זמן אחר בהריון, מומלץ שתתקשרי לרופא/ה. תרופות ללא מרשם שנהגת לקנות לפני ההריון יכולות להיות לא בטוחות עבורך כעת, כך שכדאי לך להתייעץ עם מומחה בתרופות.

שבוע 14 של ההריון המשימות שלך

  • אם האף שלך סתום, השתמשי במכשיר אדים או מרחי קצת וזלין בכל נחיר.

  • הרחם מתחיל לעלות מעל לעצם הערווה - היפרדי לשלום מקו המותן שלך

  • חפשי קורס טוב להכנה ללידה והירשמי

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.