שבוע 4 להריון: התפתחות התינוק שלך

מזל טוב! ההריון שלך בן 4 שבועות – גילית את העובדה הנפלאה הזו כאשר הווסת לא הגיעה. בדיקת הריון ביתית אמורה להראות תוצאה חיובית תודות להורמון HCG שמשחררת השיליה החדשה שנוצרה. בין אם את ממש נרגשת מהמחשבה שאת עומדת להפוך לאימא או שאת עדיין בשלב ההסתגלות לרעיון, זה הזמן להתחיל לתכנן תכניות ולטפל בעצמך היטב.

בשעה שאת מסתגלת להריון, החיים החדשים בתוכך מתפתחים באינטנסיביות. הביצית המופרית משתרשת ברירית הרחם. היא מתחלקת במהירות לשכבות תאים ובשלב זה אפשר לכנות אותה עובר באופן רשמי. שכבות התאים הללו יגדלו להיות חלקים שונים של העובר המתפתח כגון מערכת העצבים, השלד, השרירים, האיברים והעור. השיליה, איבר דמוי דיסקית שמקשר בין מערכות גופך לבין העובר המתפתח, מתחילה להתבסס ונצמדת לקיר הרחם שבו השתרשה הביצית המופרית. חבל הטבור יוצא מאחד הצדדים של השיליה. מי השפיר, שמגנים על העובר לאורך ההריון, כבר ממלאים את שק ההריון שבו הוא נמצא. בשבוע 4 העובר שלך כבר פיתח צינור עצבים, שמהווה את אבן היסוד להתפתחות המוח ועמוד השדרה.

כלי שימושי לתקופת ההריון

מהו גודל התינוק בשבוע 4 להריון?

העובר שהשתרש זה עתה הוא ממש זעיר – בדיוק בגודל של גרגיר פרג. גודלו הממוצע הוא כ-1 מ"מ ומשקלו הממוצע מעט יותר מגרם אחד.

embryoimage-week04-700

גוף האם בשבוע 4 להריון

מזל טוב! ההריון שלך בן 4 שבועות. את סימני ההריון בשבוע הזה את כנראה כבר מרגישה. כך למשל, ייתכן שתרגישי התכווצויות ותגלי כתמים קטנים בתחתונים. זה לא הכול: הנה עוד סימנים מוקדמים שתחווי בהריון בן ארבעה שבועות.

שבוע 4 להריון: תופעות ההריון שלך

בטן נפוחה - גופך מכין את עצמו לאכלוס העובר שיתפתח במהירות במהלך החודשים הקרובים. צפי למעט נפיחות, במיוחד באזור התחתון של הבטן. דפנות הרחם שלך מתעבות, ומשמעות ההתנפחות היא שהרחם תופס כעת יותר מקום מאשר דרך כלל.

דימום קל או הכתמה - מציאת כתמי דם קטנים בשבוע ה-4 היא דבר שכיח – זה מה שנקרא דימום של השתרשות. אם כמות הדם גדולה, אם הכתמים מופיעים במשך יותר מיומיים, או שאת מוטרדת מכל סיבה אחרת, גשי לרופא/ה מיד.

מצבי רוח משתנים - זה הזמן להתחיל ליישם כמה שיטות להתמודדות עם שינויים במצב הרוח. הם נגרמים בגלל הורמונים, וסביר שילוו אותך לאורך השליש הראשון ויחזרו בשלישי. תרגילי התרגעות, עיסויים, שינה ותזונה נכונה הם חלק מהדרכים הפשוטות להתמודד עם המצב.

רגישות בשדיים - כמו אזור הבטן התחתונה, השדיים שלך מתחילים להתכונן לתפקידם החשוב - הזנת הרך הנולד. ההורמונים משתוללים, וצינורות החלב שלך מתחילים להתנפח.

בחילות בוקר - שבוע 4 ייתכן שיהיו לך בחילות בוקר אך ייתכן גם שלא. התסמינים משתנים מאישה לאישה, כאשר חלק מרגישות רק בחילה קלה ואחרות חוות הקאות. אם זה קורה גם לך, דעי שאת בחברה טובה: 85% מהנשים חוות בחילות בהריון. החדשות הטובות הן שהתסמינים האלו בדרך כלל נרגעים במהלך השליש השני.

הפרשות בהירות - בשבוע 4 הפרשות הן תופעה נפוצה. צבע ההפרשות אמורות להיות שקוף עד חלבי, וללא ריח.

תחושת עייפות - אל תופתעי אם תרגישי מותשת והתכונני להרגיש אפילו עייפה יותר בהמשך. הגוף שלך פשוט מתכונן לרעיון שהוא יוצר אדם חדש בתוכך, וזה יכול להשפיע על רמות האנרגיה שלך. התייעצי עם הרופא/ה שלך בנוגע לנטילת ברזל. כמות מספקת יכולה לעזור במניעת אנמיה, שיכולה להוביל לתחושת העייפות בהריון.

שבוע 4 להריון: דברים שכדאי לקחת בחשבון

זה הזמן ליצור תכנית אכילה בריאה אם לא עשית זאת עד כה.

היפטרי מהרגלים לא בריאים במהירות האפשרית. זה הזמן להפסיק לעשן ולהחליף את האלכוהול במים ובמשקאות בריאים אחרים.

נסי להימנע מעישון פאסיבי. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי חשיפה לעשן סיגריות מגבירה את הסיכון לסיבוכים כגון משקל לידה נמוך, הפלה והריון חוץ-רחמי.

השתדלי להירגע ולהפחית את רמת הלחץ בחייך.

המשיכי להתאמן אם הרופא מתיר זאת. מרבית הנשים יכולות להמשיך להתאמן במהלך ההריון אם אינן סובלות מסיבוכים. אם לא התאמנת עד עכשיו, שאלי את הרופא שלך אם את יכולה להתחיל לבצע פעילויות בעצימות נמוכה כמו שחייה, הליכה ומתיחות. ההריון והלידה דורשים ממך מאמץ פיזי – כך שככל שהכושר שלך יהיה טוב יותר, מצבך יהיה טוב יותר.

התחילי ליטול תוספי תזונה להריון על בסיס יומי – הם יחזקו את גופך ואת החיים החדשים שנוצרים בתוכך! התוספים הטובים ביותר מכילים לפחות 400 מ"ג חומצה פולית, רכיב מזון שהוכח כמפחית את שיעור הפגמים בעובר. זכרי ליטול את תוספי התזונה שלך בכל יום.

איזה כיף לחשב את תאריך הלידה. התאריך המשוער הוא 40 שבועות אחרי היום הראשון של המחזור האחרון שלך. זכרי שמדובר רק בהערכה, מכיוון שרוב התינוקות נולדים בטווח שבין שבוע 38 לשבוע 42, כשבהריון ראשון הלידה מתרחשת בדרך כלל מאוחר יותר לעומת נשים שכבר ילדו. סקרנית לדעת מה תאריך הלידה המשוער שלך? חשבי אותו עכשיו בעזרת מחשבון ההריון שלנו.

חפשי את סוג הרופא\ה שהיית רוצה שילווה אותך, במידה ועדיין לא החלטת. בדקי גם אם את מעוניינת לשתף דולה (תומכת לידה) בתהליך.

שאלי את הרופא/ה שלך

קבעי תור לרופא שלך – אם הכול תקין, סביר שהבדיקה הראשונה תהיה בין שבועות 12-8 להריון.

התקשרי מיד לרופא במקרה של דימום כבד או כאב השונה מהתכווצות מתונה.

שבוע 4 להריון: המשימות שלך

  • אם יש צורך, קבעי תור לאישור ההריון

  • שתפי את בן/ בת זוגך בחדשות הטובות, ואולי תבחרו לשתף גם כמה בני משפחה קרובים וחברים

  • המשיכי לשמור על תזונה בריאה והקפידי לקחת את הויטמינים שלך

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.