4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

שבוע 26 להריון: התפתחות התינוק שלך

שבוע 26 להריון, הריאות של תינוקך עובדות קשה, ומתכוננות לנשימותיו הראשונות ברגע שייוולד. הריאות מתחילות כעת לייצר חומר הנקרא סורפקטנט (Surfactant), המסייע להן להתפתח בצורה נכונה בכל נשימה. עורו של התינוק מתחיל להעלות גוון אדמדם, אם כי הוא עדיין שקוף. שיער מתחיל לצמוח על ראשו, וגם ריסיו מתחילים להנץ.

רפלקס היניקה של העובר שלך כבר כה חזק, עד שאם ידו תשייט מול הפנים, הוא מיד יכניס לפיו וימצוץ את האגודל או האצבעות. באולטרסאונד אפשר לראות לעתים קרובות עוברים שמוצצים אגודל.

אם את כבר להוטה להגיע ליום שבו תוכלי להביט לתוך עיני תינוקך שרק נולד, דעי שעברת את קו האמצע בדרכך ליום הנכסף. אף שעיני התינוק "דבוקות" בשלב זה, בקרוב הוא יפקח אותן ויתחיל למצמץ.

שבוע 26 להריון וייתכן שתרצי להתחיל לעקוב אחר תנועות התינוק, כל עוד הצוות הרפואי שלך מאשר זאת. תינוקך עשוי לשנות תנוחה מעת לעת. במסגרת שבועות ההריון הקרובים, חשוב שתשימי לב לתדירות התנועות וגם תספרי אותן. הצוות הרפואי יוכל להדריך אותך כיצד לעשות זאת.

Your Go-To Pregnancy GuideYour Go-To Pregnancy GuideYour Go-To Pregnancy Guide

מה גודלו של העובר שלך בשבוע 26?

הריון שבוע 26 ותינוקך בגודל של קישוא. אורכו יכול להיות כ-22 ס"מ מהקודקוד עד הישבן, ומשקלו יכול להגיע ל-900 גרם בקירוב.

embryoimage-week26-700

גוף האם בשבוע 26 להריון

סוף השליש השני הולך ומתקרב במהירות! בעוד שבועיים בלבד, משבוע 28 ואילך, תתחילי את השליש השלישי להריונך. הבטן והשדיים שלך ממשיכים לצמוח, ואת ודאי תרצי ללבוש בגדים נוחים, כולל חזייה תומכת המתאימה למידותייך. חנויות המתמחות בהלבשה תחתונה מציעות חזיות להריון, וגם יציעו לך עזרה מקצועית, כדי לוודא שתבחרי במידה הנכונה.

אולי הבחנת בסימני מתיחה על הבטן, השדיים והירכיים בסביבות שבוע 26 להריון. לצערנו לא תוכלי למנוע אותם, אך נסי להתנחם בעובדה שבדרך כלל הם ייעלמו לאחר הלידה. אם העור המתרחב מגרד, השתמשי בקרם גוף לעתים קרובות.

אם את חשה כאבים בבטן או אי-נוחות בשבוע 26, הרופא/ה עשויים להציע בדיקת אולטרסאונד כדי לבדוק את כמות מי השפיר ברחם.

שבוע 26 להריון: תופעות ההריון שלך

 • כאב באגן - בשבוע 26, הרצועות באגן שלך מתרפות ומתגמשות כדי להתכונן לצירים וללידה. מצב זה עלול לגרום לך לכאב באזור האגן ובגב התחתון, שאת עשויה להרגיש, כשאת מתיישבת או קמה למצב של עמידה, או כשאת עולה או יורדת במדרגות. דברי עם הצוות הרפואי על דרכים לשלוט בכאב גב, ואיך להקל על עצמך בעזרת פעילות גופנית, מתיחות, ושיטות נוספות.
 • צירי ברקסטון היקס - יש נשים שמרגישות את ההתכווצויות הללו, הנקראות גם צירי תרגול או צירים מדומים, בשליש השני להריון. הסבירות שהם יופיעו בשליש השלישי גבוהה יותר. צירי ברקסטון היקס יגרמו לך להרגיש מתיחה של הבטן, ובמקרים מסוימים, אף לגרום כאבים חמורים יותר. סביר יותר שהם יורגשו בשעות מאוחרות של היממה, וגם לאחר פעילות גופנית או מינית. שמירה על מאזן הנוזלים בגופך היא אחת הדרכים, שיכולות לסייע במניעת צירי ברקסטון היקס. אם אינך בטוחה שמה שאת מרגישה הם צירי ברקסטון היקס או צירי לידה, צרי קשר עם הרופא/ה מיד.
 • מתח וחרדה - מתח וחרדה יכולים להתגנב אלייך כשאת בהריון, ומתחילה להתכונן להגעת התינוק. טבעי שתחושי מודאגת מעט, לגבי השינויים הצפויים בחייך בתקופה הקרובה. אם יש לך היסטוריה של דיכאון, או שאת מרגישה מוטרדת או חרדה יותר מהרגיל, דברי עם הרופא/ה שלך על מתח בתקופת ההריון. הקפדה על שגרה של פעילות גופנית מתונה תוכל לעזור לך להפיג את המתח, וכך גם מפגשים עם חברים וחברות. תני לעצמך הפסקה מדי פעם, וזכרי שאינך לבד.
 • זיהומים בדרכי השתן - זיהומים מסוג זה שכיחים למדי במהלך ההריון, כתוצאה מחיידקים שחודרים לעתים אל הגוף דרך השופכה. זיהומים בדרכי השתן יכולים להוביל לזיהומים חמורים יותר בשלפוחית השתן או בכליות, אם מותירים אותם ללא טיפול. חשוב שתיידעי את הצוות הרפואי מיד אם את מרגישה כאב בעת מתן שתן, צורך חזק להטיל את מימך, או שיש לך חום. הרופא/ה עשויים לרשום לך אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום.

שבוע 26 להריון: דברים שכדאי לקחת בחשבון

 • עזרה מקצועית של דולה - יש נשים הנעזרות בדולה, הפועלת כתומכת מקצועית בזמן הצירים והלידה, ויכולה גם לסייע לך אחרי הלידה. דולות אינן תחליף לרופא/ה, אח/ות, ואנשי מקצוע אחרים בעלי הכשרה רפואית. יחד עם זאת, הן בהחלט יכולות להציע תמיכה רגשית, לסייע לך לתקשר בצורה אפקטיבית עם צוות בית החולים, ואף לעזור לך להתחיל בהנקה לאחר הלידה. אם את מעוניינת להיעזר בדולה, בקשי המלצות מהצוות הרפואי, מאנשי ההדרכה בקורס הכנה ללידה או מחברותייך לקורס.
 • תכנית לידה - אחד הדברים שתרצי אולי לעשות בשלב זה הוא להכין תכנית לידה, שתסייע להגדיר מה תרצי שיקרה בזמן הצירים והלידה, ותיידע את מלווה הלידה שלך וצוות בית החולים לגבי העדפותייך. מה שתבחרי לכלול בתכנית שלך תלוי לחלוטין בך ובכל זאת, מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי המטפל בך. לרופאה/ה יהיו המלצות רבות-ערך, והם אלו שיודעים אילו אפשרויות עומדות לרשותך, ומה מתאים למצבך הספציפי. תכנית לידה היא לא דבר שאת חייבת לעשות, ואפילו אם תהיה לך תכנית כזאת, חשוב שתשמרי על ראש פתוח. לידת תינוקך לא בהכרח תתנהל לפי התכנית. אחרי שתגבשי את הנוסח הסופי של התכנית שלך, הכיני כמה עותקים עבור צוות בית החולים ועבור מלווה הלידה שלך.
 • שימי לב לצריכת הנוזלים והסיבים שלך - רצוי לשתות בין שש לשמונה כוסות מים ביום, כדי לשמור על רמת נוזלים נכונה, לשפר את העיכול, ולסייע במניעת זיהומים בדרכי השתן ובשלפוחית השתן. כך גם תוכלי לוודא שתינוקך הגדל מקבל את הרכיבים התזונתיים שהוא צריך. בינתיים, צריכת כמות מספקת של סיבים (25 גרם ביום) יכולה לעזור לך להימנע מעצירות, ובתוך כך גם תפחיתי את הסיכון של סוכרת ומחלת לב. אם עלייך להגדיל את צריכת הסיבים, הוסיפי מזונות כמו בננות, פסטה מדגנים מלאים, עדשים ותפוחים לתפריט. בננה אחת מכילה כשלושה גרם סיבים, וכוס פסטה מדגנים מלאים כוללת כ-6 גרם, מה שהופך שני מזונות אלה למקורות מעולים לסיבים.

שבוע 26 להריון: שאלי את הרופא או הרופאה שלך

 • מהו בנק דם טבורי - האם זה משהו שעליי לשקול?
 • האם אני צריכה לקבל חיסון משולב (Tdap) - כדי למנוע טטנוס, דיפתריה ושעלת, ואם כן, מתי?
 • צירים - מה עליי לעשות במקרה שאינני בטוחה אם אני מרגישה צירי ברקסטון היקס או צירים אמיתיים? למי להתקשר אם אני לא בטוחה והמרפאה סגורה?
 • ויטמין D - איך אוכל להיות בטוחה שאני מקבלת מספיק ויטמין D במזון?
 • לחץ דם - מה יקרה אם לחץ הדם שלי יהיה גבוה מדי?

שבוע 26 להריון: רשימת המטלות שלך

אם את מתעניינת בתמיכה של דולה לזמן הצירים והלידה, בררי לגבי הדולות הפועלות באזורך. בקשי המלצות מהצוות הרפואי, מחברות ומבני משפחה.

אם התחלת לעבוד על תכנית לידה, עברי עליה יחד עם הרופא/ה, ובקשי את חוות דעתם ועצותיהם.

התחילי לחפש מידע ומשאבים באזור מגורייך, שיסייעו לך עם נושא ההנקה, כגון שיעורי הנקה ויועצות הנקה. ייתכן שתרגישי מוכנה יותר אם תעשי את הבדיקה עכשיו, זמן רב לפני הלידה הצפויה של תינוקך.

 

אם לא עשיתם זאת עד עכשיו, או שאתם מתלבטים לגבי שם התינוק/ת, קבלו מאתנו מגוון רעיונות בקליק – מאגר שמות לבנים ולבנות. רוצים לבצע חישוב שבוע הריון או לבדוק תאריך לידה משוער? כנסו לדף מחשבון ההריון שלנו!

 

שבוע 26 של ההריון המשימות שלך

שימי לב למה שאת אוכלת ולתדירות האכילה שלך

קחי איתך חטיפים קטנים וניידים, כמו פירות או יוגורט!

קבעי סיור לקראת הלידה בבית החולים או בבית היולדות הקרוב

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 26 של ההריון המשימות שלך

שימי לב למה שאת אוכלת ולתדירות האכילה שלך

קחי איתך חטיפים קטנים וניידים, כמו פירות או יוגורט!

קבעי סיור לקראת הלידה בבית החולים או בבית היולדות הקרוב

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון