4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

העובר שלך בשבוע 23 להריון

העובר שלך בגודל של חציל קטן. העובר שלך דומה לתינוק קטנטן ורזה שרק נולד, משקלו עומד על כחצי קילו וגובהו 23‏26 סנטימטרים, כאורכה של בובת ברבי.

מבחן שמיעה עכשיו, לאחר שהתקשו עצמות האוזניים של העובר, הוא יכול לשמוע את קולך. פנקי את העובר בכל יום קראי לו סיפור, דברי אליו או שירי לו שירים. ככל שהאם מרבה להשמיע את קולה לעובר במהלך ההריון, הוא יצליח לזהות את קולה בקלות רבה יותר מיד לאחר הלידה.

שק מלא בריאות מי השפיר המקיפים את העובר הם הסביבה המושלמת שבה יוכל לגדול ולהיוולד כתינוק בריא. הנוזל המלוח שומר על חום גופו של העובר, מגן עליו מזיהומים ועוטף אותו באופן המאפשר לו להפעיל בבטחה את הגוף החדש המתפתח. בשלב זה, שק מי השפיר מכיל בערך חצי ליטר של נוזל, אשר מתחדש כל 3‏4 שעות.

embryoimage-week23-700

ההריון שלך בשבוע 23

השיעור מתחיל מרבית קורסי ההכנה ללידה מתוכננים להתחיל בסביבות השבוע ה32 להריון. כדאי להירשם לקורס שאמור להסתיים לפחות מספר שבועות לפני תאריך הלידה המשוער, למקרה שהתינוק יחליט לצאת מוקדם מהצפוי.

תחמושת ברזל נשים רבות סובלות מאנמיה קלה עוד לפני הכניסה להריון, ו20% מהנשים מטופלות באנמיה בשל חוסר ברזל בזמן ההריון. סימפטומים של אנמיה כוללים עייפות, חולשה, קוצר נשימה וסחרחורות. ניתן לטפל באנמיה באמצעות אכילת מזונות עשירים בברזל, כגון בשר אדום, כבד, עדשים ועלים ירוקים כגון תרד ועלי מנגולד.

בדיקת רעלת הריון אם לחץ הדם שלך גבוה מדי, ייתכן שתדרשי לעבור בדיקה לגילוי רעלת הריון, סיבוך של ההריון המאופיין בלחץ דם גבוה, בבצקת (נפיחות) ובנוכחות חלבון בשתן. מצב רפואי זה משפיע על כ7 אחוזים מהנשים בהריון וחיוני לאבחן אותו בשלבים המוקדמים. כאשר איננה מטופלת, יכולה רעלת הריון לגרום לזרימת דם מופחתת אל השליה. אם את מבחינה באחד התסמינים של רעלת הריון, כולל טשטוש ראייה, כאבי ראש או נפיחות פתאומית בידיים ובכפות הרגליים, התקשרי מיד לרופא/ה.

הידעת? משקלו של העובר יוכפל במהלך ארבעת השבועות הבאים, אך בשלב זה, העור שלו תלוי על גופו ברפיון, עד להתפתחות שומן במידה מספקת. כמו כן, העובר יכול לשמוע את קולך, אז הקדישי מעט זמן כדי לדבר אליו או לשיר לו – התינוק יזהה את קולך כבר ברגע הלידה!

שבוע 23 של ההריון המשימות שלך

קראי לתינוקך, דברי איתו ושירי לו שירים

בדקי שהתזונה שלך מכילה הרבה מזונות עשירים בברזל

נסי לישון עם כרית בין הברכיים, לתמיכה בגב התחתון

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 23 של ההריון המשימות שלך

קראי לתינוקך, דברי איתו ושירי לו שירים

בדקי שהתזונה שלך מכילה הרבה מזונות עשירים בברזל

נסי לישון עם כרית בין הברכיים, לתמיכה בגב התחתון

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון