שבוע 23 להריון: התפתחות העובר

קול קורא. כעת, כשעצמות האוזניים של התינוק מתקשות, הוא יכול לשמוע את קולך ולכן מומלץ להקריא לו, לשיר לו ולדבר אליו. ככל שתינוקך ישמע את קולך או קול מוכר אחר בעודו ברחם, כך הוא יזהה את הקולות המוכרים טוב יותר לאחר הלידה.

מי שפיר. מי השפיר המקיפים ועוטפים את תינוקך, מאפשרים לו לגדול בנחת ובצורה בריאה. מדובר בתפקיד חיוני וחשוב מאוד - יצירת הסביבה הטובה ביותר עבור הקטנטן (או הקטנטנה). למעשה, הנוזל הצלול שומר על חום הגוף, מגן עליו מפני זיהומים ומאפשר לו את המרחב הבטוח והנעים בו הוא יכול להניע את גופו המתפתח. ממש עכשיו שק השפיר מכיל כחצי ליטר נוזלים, המתחדשים בכל 3-4 שעות.

המומחים ממליצים לשתות הרבה מים במהלך ההריון, דבר שיכול להועיל לבריאותך וגם לעודד היווצרות מי שפיר.

לילה טוב ירח. בשבוע 23 להריון, התינוק מבלה את רוב זמנו, כ-80%, בשינה. מדובר על שנת REM, במהלכה עיניו זזות והמוח פעיל מאוד.

אם את בשבוע 23 להריון עם תאומים, תשמחי לדעת שיש לנו כתבה בנושא הריון תאומים - מרגע הגילוי ועד הלידה, ובה מידע חשוב על ההתפתחות של הקטנטנים שלך, משבוע לשבוע!

מהו גודל העובר בשבוע 23 להריון?

בשבוע 23 להריון, העובר שלך בגודל של חציל. אורכם של התינוק או התינוקת הוא כ-28 ס"מ, והמשקל כ-500 גרם.

embryoimage-week23-700

מה עובר על הגוף שלך בשבוע 23 להריון

עלייה במשקל. ייתכן שעד כה עלית במשקל, עלייה של כ-10-15 ק"ג. ככלל, מומלץ להיבדק אצל הרופא/ה שלך מעת לעת, כדי לוודא שהעלייה במשקל במהלך ההריון היא נכונה, הדרגתית ומתונה. מוזמנת לקבל מידע נוסף בנושא עלייה במשקל בהריון.

חשוב שתדעי כי גם אם הצוות הרפואי קובע שאת סובלת מעודף או מתת משקל בהריון, מדובר במצב בר טיפול. הרופא/ה שלך יכולים לעזור לך על ידי התאמת תפריט, ניהול שגרת תזונה נכונה ובריאה והמלצה על פעילות גופנית המתאימה למצבך. במידה ואת חווה עלייה נכונה במשקל, האופיינית להריון, תוכלי להוריד את הק"ג העודפים לאחר הלידה וגם אז, לאט לאט.

חשיבות הברזל. במהלך ההריון ישנן נשים שעלולות לסבול מאנמיה – חוסר בברזל, שיכולה לגרום לעייפות, סחרחורת ולחולשה. למה זה קורה? כי הגוף זקוק לברזל במטרה לייצר המוגלובין, החומר שמסייע להובלת חמצן לאיברים ולרקמות, ונמצא בתאי הדם. במהלך ההריון, גופך מייצר כמות גדולה יותר של דם, במטרה לספק חמצן לתינוק. מסיבה זו, חשוב שתצרכי כמות גדולה של ברזל אותו ניתן לקבל ממזונות עשירים בברזל כמו בשר, עדשים, ועלים ירוקים כדוגמת תרד וכרוב עלים ירוק. רוב הנשים בהריון זקוקות לתוספי ברזל, שניתנים בדרך כלל כחלק מתוסף ויטמינים המיועד לנשים הרות, על ידי ובאישור הרופא/ה שלך בלבד.

מתחילים להרגיש את התנועות. בשבוע 23 להריון, את יכולה כבר להרגיש את תנועות התינוק. עם זאת, לא כל הנשים מרגישות את התינוק זז בשלב הזה, אלא מאוחר יותר וזה בסדר. בשלב כלשהו בחודשים הקרובים, הרופא/ה שלך עשויים לבקש ממך לעקוב אחר תנועות התינוק, על ידי ספירת הבעיטות בכל יום. לשם כך, מומלץ לבחור זמן מסוים במהלך היום, בו התינוק שלך בדרך כלל פעיל, ולספור כמה זמן לוקח לו לבעוט 10 פעמים. במידה ומדובר בשעתיים או יותר, או אם את מזהה שינויים מסוימים בתנועות או בבעיטות, התקשרי לרופא/ה שלך.

שבוע 23 להריון - הסימפטומים

כאבים. ככל שהבטן שלך גדלה ואת עולה במשקל, ייתכן שתחושי כאבים כשאת מסתובבת או מנסה לנוח. בדרך כלל זה גם בסדר. רחצה, עיסוי האזור הכואב או הנחת כרית חימום במקום (באישור רופא/ה כמובן), יכולים להקל ולו במעט. בשבוע 23 להריון, את גם עלולה לסבול מכאבי ראש קלים, מדי פעם. שכיבה והנחת קומפרס (רטייה פושרת) על ראשך, יכולות לעזור לכאבי הראש. במידה ומדובר בכאבים חזקים ו/או בכאבי ראש שאינם חולפים, מומלץ לגשת לרופא/ה שלך. חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי, לפני נטילת תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם, גם אם מדובר בתרופות שהיית נוהגת לקחת/לנטול לפני ההריון.

התכווצויות ברגליים. יתכן שאתה חווה תופעת לוואי זו בשבוע 23 להריון, דבר שכיח בשליש השני והשלישי. את יכולה לנסות לעסות את השוקיים שלך במשיכות ארוכות כלפי מטה, ולהגמיש את כף הרגל למעלה ולמטה - מתיחה זו עשויה לסייע בפתרון ההתכווצות באופן מיידי.

שבוע 23 - אם את תוהה כמה זמן את כבר בהריון, התשובה לפניך! מדובר על חצי שנה! נותר חודש אחד נוסף להגיע לשליש השלישי. עם הפנים קדימה!

שבוע 23 להריון - מה חשוב לקחת בחשבון

חזרה ללימודים. רבים משיעורי ההכנה ללידה מתוכננים להתחיל בסביבות השבוע ה - 32 להריון. יחד עם זאת, כבר עכשיו, מספר שבועות לפני תאריך הלידה המשוער, כדאי להירשם לקורס הכנה ללידה, למקרה שהקטנטן או הקטנטנה שלך יחליטו לצאת לאוויר העולם, קצת לפני המועד המתוכנן.

כמות המלח בתזונה שלך. וודאי כי המאכלים שאת אוכלת, אינם מומלחים יתר על המידה. מומחים ממליצים להימנע מצריכה של יותר מכפית מלח אחת ליום, לכן חשוב שתימנעי ממזונות עתירי נתרן כמו בשרים מעובדים ומרקים משומרים.

הרעלת מזון. חשוב להימנע ככל שניתן מהרעלת מזון, שעלולה להיות מסוכנת לתינוקך. במידה וקיים חשש, מומלץ לזהות את הסימנים לכך בהקדם, שכוללים בדרך כלל הקאות, שלשולים, חום, צמרמורות, כאבים והתכווצויות בבטן. אם את חושבת שיש לך הרעלת מזון, פני מיד לרופא/ה שלך, במטרה לקבל טיפול מתאים.

להלן מספר טיפים כיצד להימנע, ככל שניתן, מהרעלת מזון:

 • אל תאכלי ביצים שאינן מבושלות.

 • הימנעי ממאכלים קרים כדוגמת דגים מעושנים או מממרחי בשר קרים.

 • הקפידי לשטוף פירות וירקות לפני אכילתם.

 • שטפי את הידיים היטב במים חמים וסבון, במיוחד לאחר הכנת הארוחה.

 • נקי היטב את משטחי העבודה במטבח לאחר הבישול.

קראי עוד על מה אסור לך לאכול בהריון למידע נוסף בנושא.

לחץ דם גבוה. במידה ולחץ הדם שלך גבוה מדי, ייתכן ותתבקשי על ידי הרופא/ה שלך להיות בהשגחה כדי לוודא כי את לא סובלת מרעלת הריון - מחלה המאופיינת בלחץ דם גבוה, בצקת (נפיחות) וחלבון בשתן. למרות שמצב זה שכיח יותר בשליש השלישי, הוא יכול להתרחש בכל עת לאחר 20 שבועות הריון. אבחון מוקדם, הנעשה על ידי בדיקת לחץ הדם שלך ורמות החלבון בשתן, יכול להכריע ולהשפיע.

רעלת הריון. אם את מבחינה בתסמינים של רעלת הריון, כולל בעיות ראייה כגון ראיית כתמים, כאב ראש מתמשך, נפיחות פתאומית בכפות הרגליים והידיים, תחושת בחילה, עלייה פתאומית במשקל או קשיי נשימה, התקשרי מיד לרופא/ה שלך. במקרה של העידר טיפול מתאים, רעלת הריון עלולה לגרום לירידה בזרימת הדם לשליה וגם להשפיע על הכליות, הכבד, המוח והעיניים. למידע נוסף מוזמנת לקרוא את המאמר בנושא רעלת הריון.

צירים מוקדמים. חשוב שתכירי את הסימנים לצירים מוקדמים, המתחילים לפני סוף השבוע ה -37 להריון. אם הרופא/ה שלך יזהו שאכן מדובר בצירים שעלולים להוביל ללידה, הם יכולים לנסות ולהעניק לתינוקך זמן נוסף וחשוב ברחם, שיאפשר לו לגדול ולהתפתח.

הסימנים שעלולים להעיד על צירים מוקדמים או לידה מוקדמת ואמורים להדליק נורה אדומה כוללים: כאבים קבועים בגב התחתון, הפרשות מימיות מהנרתיק, דמויות ריר או דמיות, לחץ באגן, התכווצויות בבטן, שִׁלשׁוּל, צירים קבועים ו/או ירידת מים.

הכנת האחים הגדולים. האם יש לך ילדים גדולים יותר? אם כן, זה יכול להיות זמן טוב להתחיל להכין אותם לבואם של אח או אחות חדשים. ייתכן והם ירצו לדעת מאיפה התינוקות מגיעים, או כל תגובה בלתי צפויה אחרת! כשמדובר בילדים צעירים יותר, עדיף לספר להם על ההריון, כאשר הם מתחילים להציג שאלות על גופך המשתנה. התייעצי עם הרופא/ה שלך, במידה ואינך בטוחה, איך ומתי להציג את הנושא לילדים.

שבוע 23 להריון: מה חשוב לשאול את הרופא/ה

 • האם רעש, יכול להשפיע על התפתחות השמיעה של התינוק שלי?

 • מהם תרגילי קיגל, ואיך יודעים אם אני עושה אותם נכון?

 • מהם היתרונות של קריאה או השמעת מוסיקה לתינוק שלי?

 • האם אוכל לשאת חפצים כבדים? מהי הדרך הבטוחה ביותר לעשות זאת?

הריון שבוע 23 - הצ'ק ליסט שלך

 • בעתיד, ייתכן ותיהני להסתכל אחורה ולהיזכר בחוויות שאת עוברת כעת. כדי לתעד את התקופה ואם עדיין יש לך כוח, תוכלי להזמין צילומי הריון, שיכולים להיעשות על ידי צלם מקצועי או חבר/ה מוכשרים במיוחד. ניתן לקיים את הצילומים בלוקיישן יפיפה בטבע, בסטודיו או בבית. בנוסף לתמונות שלך, תוכלי גם להצטלם עם בני המשפחה האחרים או עם חברים קרובים, במידה ומדובר בהריון שני או יותר. תמונות מיוחדות יכולות להתקבל מיצירת צורה של לב אהבה עם הידיים שלך ואותם להניח מעל הבטן, או עם נעלים קטנות.

 • אם יש לך השבוע זמן, את מוזמנת לקרוא את המאמר המתייחס ל-14 סימני אזהרה בהריון, מהם אסור להתעלם. זה חשוב להיות מודעת ולעיתים, גם לגעת מה לחפש.

 • בשלב זה, את מוזמנת להשתעשע בבחירת שם לתינוק, לתינוקת או לתאומים. תוכלי לקבל השראה ממחולל השמות שלנו, בו תוכלי למצוא שמות מיוחדים לבנים, שמות יפים לבנות, שמות לבנים עם משמעות, שמות מיוחדים לבנות ועוד.

 • אם את תוהה, עד כמה את מוכנה לבוא התינוק או התינוקת שלך, תוכלי לנסות ולמצוא את התשובה בחידון המוכנות ללידה שלנו! גם אם התקבלה תוצאה פחות משביעת רצון, הסירי דאגה מליבך. ככל הנראה, יש לך עוד זמן להתכונן עד ללידה הצפויה.

 • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון.

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.