שבוע 23 להריון: התפתחות התינוק שלך

קול קורא. כעת שהעצמות באוזניים של תינוקך התקשו, הוא יכול לשמוע את קולך. תני לו מנה יומית של קולך, הקריאי לו, דברי אליו, או שירי לו שירים. ככל שתינוקך ישמע את קולך יותר, כך הוא יזהה אותו יותר לאחר הלידה.

Your Go-To Pregnancy Guide

 השק המושלם. מי השפיר שמקיפים את תינוקך מכל עבר הם המקום המושלם בשבילו לגדול ולהפוך לבריא. הנוזל המלוח שומר על חום גופו, מגן עליו מפני זיהומים, ומאפשר לו לצוף בדיוק במידה המתאימה כדי להפעיל את גופו המתפתח. ממש עכשיו שק השפיר מכיל כחצי ליטר נוזלים, והם מתחדשים בכל שלוש- ארבע שעות.

embryoimage-week23-700

שבוע 23 להריון: תופעות ההריון שלך

חזרה ללימודים. רבים משיעורי ההכנה ללידה מתוכננים להתחיל בסביבות השבוע ה- 32 להריון. כדאי להירשם כבר עכשיו לקורס שיסתיים לפחות מספר שבועות לפני תאריך הלידה המשוער שלך, למקרה שהקטנטן שלך יחליט להקדים את צאתו לעולם.

קחי ברזל. נשים רבות אנמיות במקצת לפני שהן נכנסות להריון, ו-20 אחוז מהנשים מקבלות טיפול לאנמיה שנגרמת מחוסר ברזל במהלך ההריון. התסמינים כוללים עייפות, חולשה, קוצר נשימה והתעלפויות. אפשר לטפל באנמיה על ידי אכילת מזונות עשירים בברזל כמו בשר, עדשים, ועלים ירוקים כמו תרד וכרוב עלים ירוק. רוב הנשים גם זקוקות לתוספי ברזל, שניתנים בדרך כלל כחלק מתוסף ויטמינים להריון.

בדיקת רעלת הריון. אם לחץ הדם שלך גבוה מדי, ייתכן שהרופא/ה שלך יבדוק שאין לך רעלת הריון, סיבוך של הריון המאופיין בלחץ דם גבוה, בצקת (נפיחות), וחלבון בשתן. מצב זה משפיע על כ-7 אחוזים מהנשים ההרות והגילוי המוקדם הוא קריטי. במקרה שלא מטפלים ברעלת הריון, היא עלולה לגרום להפחתת זרימת הדם לשליה. אם הבחנת בתופעות האופייניות לרעלת הריון, כולל טשטוש ראייה, כאבי ראש, או נפיחות פתאומית בכפות הרגליים והידיים, התקשרי לרופא/ה שלך מיד.