שבוע 6 להריון: התפתחות העובר שלך

עכשיו, כשאת בשבוע 6, הקטנטן שלך מפתח במהירות סממנים חדשים. אבן הדרך החשובה ביותר השבוע: צינור העצבים מתחיל להיסגר על מה שיהפוך לעמוד השדרה של העובר.

ויש עוד! השבוע, קפלי רקמה זעירים מתפתחים למה שיהפוך בסופו של דבר לסנטר, ללחיים וללסת. האזורים שיהפכו להיות העיניים והאף מתחילים לבלוט החוצה, בעוד מבנה האוזן נדחף פנימה.

צינור הלב מתפתח בהדרגה לארבעה תאים בסיסיים ומתחיל לפעום באופן סדיר יותר מאשר בשבוע הקודם, ממש כמו תוף זעיר. גם איברים חיוניים אחרים, כמו הכליות והכבד, מתחילים לקבל צורה. כל אחת מהריאות מתקיימת כצינור בפני עצמו ושתיהן מקבלות צורה הדומה לשקיק. הן ימשיכו להתפתח בחודשים הקרובים כדי להיות מוכנות לנשימה הראשונה של הקטנטן שלך.

מה גודלו של העובר בשבוע השישי?

העובר שלך באורך של 6-5 מ"מ ובגודל של זרע של רימון!

embryoimage-week06-700

מה עובר על הגוף שלך בשבוע 6 להריון?

סביר להניח שהשבוע תחושי רגישות ועקצוץ בשדיים בגלל זרימת דם מוגברת; באופן טבעי חלק זה של הגוף שלך מתכונן להנקה. הקפידי ללבוש חזייה תומכת, אפילו בלילה אם זה עוזר לך. ייתכן שתחווי גם עצירות בגלל עלייה ברמת הפרוגסטרון, שמאטה את תהליך העיכול. פעילות גופנית סדירה, אכילה מאוזנת הכוללת מזון עשיר בסיבים תזונתיים ושתיית מים מרובה אמורה לעזור לך להתמודד עם הבעיה.

אם את מרבה להקיא את ארוחת הצהריים שלך לאחרונה, את ממש לא לבד! כ-70 אחוז מהנשים ההרות סובלות מבחילות בוקר, המורגשות הרבה יותר בשליש הראשון של ההריון. הבחילה נובעת מה- hCG, הורמון ההריון המופרש מיד לאחר ההשתרשות. למרות שאינך יכולה ממש למנוע את בחילות הבוקר, את יכולה לנקוט בכמה אמצעים שיקלו על התופעה.

תופעות ההריון שלך בשבוע 6 של ההריון

כתמי דם קלים - שכיח לראות כתמי דם קלים בשבוע החמישי להריון, אך לא אמורות להיות יותר מכמה טיפות דם, אפילו לא כדי לכסות תחתונית קטנה. אם כמות הדם גדולה או שההכתמה נמשכת למעלה מיומיים, או שאת מוטרדת מכל סיבה שהיא, קבעי תור לרופא/ה שלך בהקדם האפשרי.

התכווצויות - התכווצויות קלות ועדינות הן טבעיות – זה סימן להתרחבות הרחם והרקמות שמסביב על מנת להכין את המקום לעובר שיגדל בו. אם את חשה כאב חזק יותר מהתכווצות קלה, צרי קשר מידי עם הרופא/ה שלך.

בחילות בוקר - אם עדיין לא היו לך בחילות בוקר, טבעי שהן יגיעו בשלב זה. בחילות הריון יכולות להגיע בכל חלק של היום או הלילה. ייתכן שהן יתעוררו בעקבות תנועה, ריחות, קיבה ריקה או סתם בלי סיבה. קרקרים ומאכלים עמילניים אחרים יכולים לעזור, כך שרצוי שיהיו לך כמה בהישג יד למקרה של התקפי בחילה.

עייפות - את עלולה להרגיש עייפות קשה, זה טבעי לחלוטין. תנומות קצרות יכולות לעזור, לצד חטיפים קטנים ופעילות גופנית קלה. ודאי שאת נוטלת מספיק ברזל, מכיוון שכמות קטנה מדי עלולה לגרום לאנמיה שתוביל לעייפות.

השתנה תכופה - טבעי שאת רצה לשירותים לעיתים תכופות יותר.

תנודות במצבי רוח - יש כמה דברים חיוביים בשינויי מצב הרוח שאת עתידה לחוות עד סוף ההריון. תזונה בריאה, שיחה עם חברות קרובות, תנומה מדי פעם ופעילות גופנית קלה יסייעו לייצב את המצב.

בלי תסמינים בכלל - הכול בסדר, בהחלט אפשרי שבשבוע שישי לא תחווי את תופעות ההריון הללו. אל תדאגי – כל הריון הוא שונה. כך לדוגמה, במקרים מסוימים תופעות שכיחות כמו צרבת או עייפות הן כה קלות עד שלא תרגישי בהן. ובמקרים אחרים התופעות האלו לא קיימות כלל.

דברים שכדאי לקחת בחשבון

תסמינים האופייניים לשבועות הריון הראשונים הם גדילת החזה והתפרצות הורמוני ההריון, דבר שעלול לגרום לשינויים בעור ואף להפוך אותו לעור שמן. גם צבע הפטמות עשוי להפוך לכהה יותר, בעקבות ההיפרפיגמנטציה.

בשלב זה, כדאי שתבדקי את ארון הבגדים שלך, כדי לוודא שברשותך כמות מספיקה של בגדים נוחים שיאפשרו לך מרווח נשימה. במהלך השבועות הקרובים גופך יתחיל לצמוח ולכן, גם אם את עדיין לא מוכנה לעבור לבגדי הריון חשוב שיהיו לך כמה פריטים בהישג יד. חולצות, מכנסיים, בגדים תחתונים ואף גרביים ונעליים שיענו על השינויים בגופך שמלווים את תקופת ההריון. הימנעות ממכנסיים צמודים ובחירת תחתוני כותנה משלב זה ואילך, יכולים גם כן לעזור לך להרגיש טוב יותר. אל תשכחי להגדיל את מידת החזייה שלך, במידה והחזה גדל ויוצר לחץ בחלק העליון של הגוף.

כבר בשבוע 6 להריון, טבעי שיהיו רגעים בהם תחששי או תרגישי מוצפת רגשית. אם את מרגישה מבולבלת ושהמחשבות 'חוגגות', נסי לרשום את מה שאת מרגישה וחווה ביומן הריון. זה יכול לעזור לך להרגיש קצת יותר טוב. את יכולה גם להכין רשימה של שאלות, אותן תציגי לרופא/ה שלך. הידיעה שתקבלי מענה מקצועי, יכולה לעזור לך להרגיש קצת יותר בשליטה.

בשלב הזה תוכלי גם להכין אלבום תמונות לפי שבועות, או ספר ובו מזכרות, כדי לחגוג את ההריון שלך. זו יכולה להיות מזכרת מקסימה, אותה תוכלי לחלוק עם התינוק שלך בעוד כמה שנים. את מוזמנת לקרוא מה עובר עליך ועל העובר, בלוח שבועות ההריון שלנו, ולקבל את כל המידע הדרוש בכדי לנווט את דרכך החל מהטרימסטר הראשון ועד הלידה.

שבוע 6 להריון: שאלי את הרופא/ה שלך

מהן כמה אפשרויות בטוחות לפעילות גופנית בהריון?

במידה ואני סובלת ממצב בריאות כרוני (כמו סכרת או לחץ דם גבוה), שבגללו אני נוטלת תרופות, כיצד אוכל להתנהל בבטחה במהלך ההריון?

הצ'ק ליסט שלך

  • השתמשי בחזייה תומכת לטיפול ברגישות בשדיים, אפילו בלילה

  • הרבה מים, מזונות עשירים בסיבים ופעילות גופנית קבועה יעזרו במניעת עצירות

  • ארוחות קטנות, תה צמחים ורטיות קרח יעזרו לך להילחם בבחילות הבוקר

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.