בשבוע 31 להריון, רוב התפתחותם של האיברים החשובים וחלקי הגוף של עוברך הושלמה, והוא יעלה במשקל במהירות בחלק האחרון של ההריון. השבוע העובר שלך שוקל 1.5 ק"ג ואורכו 40-43 ס"מ. בלוטות הטעם שלו החלו להתפתח ועיניו נפקחו. ייתכן שהתחלת להרגיש כבר צירי ברקסטון-היקס, שהם צירים לתרגול שמכינים אותך ללידה. בשבוע 31 להריון, נכנסת למעשה לחודש השביעי של ההריון ואת עמוק בתוך השליש השלישי, מה שגורם לך מן הסתם להיות נרגשת מהקרבה לקו סיום. קראי מה עוד מצפה לך השבוע.

שבוע 31 להריון: התפתחות התינוק שלך

אלו כמה מהדרכים בהן העובר שלך מתפתח בשלב הנוכחי:

עלייה במשקל. עכשיו, כשהעובר שלך סיים את מרבית ההתפתחות שלו, הוא יכול להתפנות לעסוק בעלייה מהירה במשקל. בחודש הקרוב הוא יעלה כ-900 גרם, ובעוד 9 שבועות בלבד יהיה מוכן להיפגש איתך פנים מול פנים.

איבוד פלומת השיער. העובר שלך משיר כעת את השערות הדקיקות שמכסות את רוב גופו.

על טעם ועל ריח. בלוטות הטעם של העובר שלך נוצרות, והתוצאה היא שהוא יוכל לזהות טעמים מתוקים וחמוצים במי השפיר סביבו. לכן, חלק מהטעמים שאת אוכלת מגיעים לתינוק שלך.

דיור מוגן. בשלב זה העובר שלך נח לו ברחם בתנוחה מכורבלת, חמים ונעים לו.

embryoimage-week31-700

שבוע 31 להריון: תופעות ההריון שלך 

הנה כמה מתופעות ההריון שאת עשויה לחוות השבוע:

צירי ברקסטון היקס. סביר להניח שהיית ערנית לגבי סימנים ללידה מוקדמת כבר מאמצע השליש השני. עכשיו, כשאת כבר בשליש השלישי, גופך יכול להתחיל להתאמן לקראת הלידה הקרבה. צירי האימון האלו נקראים ברקסטון היקס. הצירים האלו שונים מצירים של לידה מוקדמת ולא מהווים סיבה לדאגה. איך תדעי את ההבדל ביניהם? אם הצירים לא סדירים ונעלמים כשאת הולכת או משנה תנוחה, סביר להניח שאלו צירי ברקסטון היקס. אם אינך בטוחה אם אילו צירים מדומים או צירי לידה, התקשרי לרופא/ה שלך.

התקפי שלשול. יש נשים הסובלות משלשול במהלך השליש השלישי או בזמן אחר בהריון, מה שלא נעים בשום שלב. אם יש לך שלשול, הקפידי לשתות הרבה והתייעצי עם הרופא/ה שלך במידה והוא נמשך.

תופעות האב. לא רק האימהות דואגות להריון ועוברות שינויים רבים תוך כדי. גם האבות. מומחים מספרים ש-60 אחוזים מן הגברים חווים סוגים שונים של תופעות גופניות במהלך ההריון של בת הזוג שלהם.

אם את בהריון עם תאומים, קראי עוד על המתרחש בשלב זה של ההריון.

שאלות נפוצות בשבוע 31 להריון 

האם עליי לספור את תנועות העובר, וכיצד לעשות זאת?

רופאים רבים ממליצים לנשים הרות להיות ערניות לתנועות העובר במהלך השליש השלישי. הנה דרך אחת לעשות זאת: החליטי על שעה קבועה בכל יום (עדיף בזמן שבו העובר הכי פעיל), שכבי ובדקי תוך כמה זמן העובר מבצע 10 תנועות של בעיטה, גלגול או אפילו רק רפרוף. לחלק מהנשים נדרשות דקות בודדות להרגיש את כל זה, הכול תלוי ביום. אם חולפת שעה ללא תנועה, אכלי משהו קטן, שכבי ונסי לבדוק שוב. אם את עדיין לא מרגישה דבר, צרי קשר עם הרופא/ה שלך כדי לוודא שהכול תקין.

האם יש סימנים שאסור להתעלם מהם בשבוע 31? למרות שיש מספר תופעות לא נעימת בשליש השלישי להריון, הרבה מהן נורמליות לחלוטין. נדיר שהמצב מסתבך, אבל בכל מקרה ירגיע אותך לדעת מה הסימנים לסיבוך.

אלו הסימנים שאסור להתעלם מהם סביב שבוע 31 להריון. צרי קשר עם הרופא/ה במקרים הבאים:

ירידת מים

סימנים אחרים ללידה, כמו צירים שלא נעלמים גם בתנועה

כאבי ראש חזקים שנמשכים מספר שעות

ראייה מטושטשת או כפולה

סחרחורות או התעלפויות

כאבים חזקים בחלק העליון של הבטן

נפיחות בפנים, בעיניים או בידיים

סימנים לדלקת (כגון חום, צמרמורת או תחושת צריבה בזמן מתן שתן).