שבוע 22 להריון: התפתחות התינוק שלך

בשבוע 22 להריון, העפעפיים של תינוקך עדיין "דבוקים" לעיניו, והעיניים עצמן מתחילות לנוע. גם תעלות הדמעות מתחילות להיווצר. לתינוקך יש כעת גבות - קווצות קטנות של שיער לבן ודקיק. אולי הוא כבר מקמט את גבותיו הזעירות!

בשלב הזה, תינוקך מגיב יותר ויותר לגירויים חיצוניים, ועל כך תעיד בדיקת האולטרסאונד. בכל רעש חזק בסריקה, ייתכן ותינוקך ימשוך אליו את זרועותיו ורגליו כתגובה לצלילים.

המוח של התינוק מתפתח במהירות וקצות העצבים שלו מתגבשים. בשלב זה, רוב הסיכויים שתינוקך כבר פיתח את חוש המישוש. ייתכן וכעת הוא מתנסה על ידי נגיעה באיברי גוף, שהוא נתקל בהם במקרה, או מוצץ אצבע. גופו של תינוקך מתחיל כעת לייצר שומן חוּם, המסייע לו לשמור על חום גופו.

מה גודלו של העובר שלך בשבוע 22?

העובר שלך בגודל של פפאיה. בשלב זה הוא יכול להיות במשקל חצי ק"ג בקירוב, ואורכו כ- 19 ס"מ מהקדקוד ועד קצה העכוז.

גוף האם בשבוע 22 להריון

מבחינת חודשי הריון, בשבוע 22 להריון, את נמצאת בעיצומו של השליש השני. ככל שבטנך נעשית בולטת יותר, את יכולה לזכות ביותר תגובות שיעידו, שסביבתך מודעת לעובדה שאת בהריון.

שימי לב לשינויים בגופך, דבר שעלול להשפיע על דימוי הגוף שלך.  יש ימים שבהם תאהבי את גופך ההריוני; ובימים אחרים, את עלול להרגיש חוסר נוחות ודאגה, הנובעות מהרצון לחזור לגזרה שהייתה לך לפני הלידה.  התחושות הללו טבעיות לחלוטין. שיחה עם האנשים הקרובים אלייך או עם הצוות הרפואי, תוכל לעזור לך להרגיש טוב יותר. גם אכילה בריאה ופעילות גופנית קבועה ,יוכלו לשפר את הרגשתך.

embryoimage-week22-700

שבוע 22 להריון: תופעות ההריון שלך

צרבת - תחושה בערה בגרון ובחזה. באנגלית היא נקראת Heartburn, כשבפועל, אין לה שום קשר ללב! צרבת נגרמת מדליפה של חומצות הקיבה אל הוושט. תופעה זו שכיחה בהריון, כתוצאה מהורמונים שגורמים לרפיון של השסתום, שמונע מהחומצות לצאת מהקיבה. אכילת ארוחות קטנות לאורך היום, ישיבה אחרי האוכל, וניסיון להימנע ממזון חריף ומטוגן עשויים לעזור. פני לרופא/ה במידה ואת סובלת מצרבת.

גלי חום - השינויים ההורמונליים וחילוף החומרים המוגבר, עלולים לגרום לך להרגיש שחם לך יותר ושאת מזיעה המון. נסי לשמור על קרירות, לבשי בגדים נוחים, הרבי בשתיית מים, והפעילי את המאוורר או המזגן בהתאם לצורך.

דופק מואץ - הידעת? בזמן ההריון לבך שואב כמות גדולה יותר של דם - בין 30% ל-50% ! כמות גדולה יותר של חמצן ושל חומרים מזינים, עושים את דרכם אל התינוק שלך דרך השליה. מסיבה זו, את עלולה להרגיש דופק מואץ, זוהי תופעה שכיחה בהריון. אם את מרגישה קוצר נשימה או שיש לך דפיקות לב חזקות שאינן חולפות, התקשרי לצוות הרפואי.

כאב באגן - ההורמונים של ההריון מרפים את המפרקים שלך, מצב שעלול להגמיש אותם, ולגרום לך לכאב. כדי להקל על עצמך, השתדלי לא להרים חפצים כבדים, ונסי להימנע מעמידה ממושכת.

כאבי בטן או התכווצויות - את עשויה להרגיש התכווצויות קלות של הרחם או כאבי בטן במהלך שבוע 22 להריון או בזמן אחר במהלך שליש זה. יכול להיות שמדובר בתסמינים שכיחים של הריון כדוגמת צירים מדומים הנקראים ברקסטון היקס, המסייעים לגופך להתכונן ללידה. ייתכן שהבטן הגדלה, היא זו גורמת לשרירי הבטן והרצועות להימתח. יחד עם זאת, במידה והתכווצויות או הכאב שאת מרגישה הולכים ומתגברים או שאינך בטוחה שמה שאת מרגישה הוא דבר תקין בהריון, צרי קשר עם הרופא/ה שלך.

שבוע 22 להריון: דברים שכדאי לקחת חשבון

שיטות להפגת מתח - טבעי שתהיה מודאגת במהלך ההריון. יחד עם זאת, חשוב  שתשתדלי לשלוט ברמת המתח שלך ככל שניתן, לטובת התינוק ולטובתך. נכון, קל יותר לומר זאת מאשר ליישם ועדיין, ישנן דרכים להקל על עצמך. צמצום שעות העבודה שלך, האצלת סמכויות, פעילות גופנית קבועה, וניהול שיחות עם מישהו עליו שאת סומכת  - כל אלה יכולים לעזור לך להרגיש טוב יותר.

מין בתקופת ההריון - באופן כללי אין סכנה ביחסי מין כל עוד יש לך הריון בריא ותקין. חשוב שתדעו כי שק השפיר ושרירי הרחם שלך, יכולים ליצור סביבת הגנה לתינוק. ייתכן שתגלי שהחשק המיני שלך משתנה במהלך ההריון. ישנן נשים המדווחות על עלייה בחשק המיני בשליש הזה, מכיוון שרמות האנרגיה שלהן חוזרות אחרי השלב הראשון של ההריון. אחרות, עלולות להיות עייפות מהרגיל. הופעת כתמי דם או התכווצויות קלות אחרי קיום יחסי מין הם תופעות טבעיות ויחד עם זאת, במידה ומתחיל דימום כבד או כאבי בטן שאינם חולפים, חשוב שתפני לרופא/ה שלך. במידה ואת נמצאת בהריון בסיכון או שקיים סיכון גבוה ללידה מוקדמת - ייתכן שהרופאים ימליצו לך להימנע מקיום סקס בזמן ההריון.

שבוע 22 להריון: שאלי את הרופא או הרופאה שלך

  • מצבך במהלך שבוע 22 להריון - חשוב שתבררי עם הצוות הרפואי, האם המשקל שעלית עד כה, הוא בגדר הסביר, ואילו שינויים עלייך לעשות כיום, כדי לחזור למסלול אחרי הלידה

  • חיסון נגד שפעת - בדקי עם עליך להתחסן נגד שפעת, וכיצד עליך לפעול במידה ותחלי

  • מגע עם חולים - הכיני את עצמך מבעוד מועד למקרה בו תבואי במגע עם אדם, החולה באבעבועות רוח

שבוע 22 להריון: רשימת המטלות שלך

  • עדיף להתחיל להתארגן מוקדם, ולא לחכות ולהשאיר דברים לרגע האחרון; בדרך זו תוכלי לעשות את הדברים ברוגע. התחילי לגבש תכנית עיצוב לחדר התינוק, רשימת לידה ורשימה של מוצרים חיוניים שתצטרכי אחרי הלידה, כמו סלקל לרכב ועגלה.

  • השליש השני הוא זמן מצוין לצאת לסוג של "ירח דבש" עם בן זוגך, רגע לפני שהתינוק מגיע - כולל חופשה קצרה או סוף שבוע רגוע.

  • במידה ויש לך תור למעקב הריון השבוע, תוכלי לשאול את הרופא/ה מה לעשות אם תחלי בהצטננות או שפעת. ישנן תרופות שמומלץ להימנע מהן בהריון, אותן חשוב שתכירי.

  • אם את בשבוע 22 להריון עם תאומים, כדאי לך לשקול לצאת לחופשת לידה מוקדמת. כשמדובר בהריון מרובה עוברים, ישנם מקרים בהם הלידה מתרחשת מוקדם מהצפוי. התייעצי עם הצוות הרפואי המטפל בך, והקדישי זמן כדי לדבר על תכניותייך עם המעסיק/ה.

  • רוצה לדעת, מתי את אמורה ללדת? לחצי>> דף מחשבון הריון.

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.