שבוע 39 להריון: התפתחות התינוק שלך

את בטרימסטר השלישי וכעת, רואים כבר את הסוף!

ישנם איברים שעדיין מתפתחים. הריאות והמוח של התינוק שלך עדיין מתפתחים, וימשיכו להתפתח גם לאחר הלידה. למעשה, המוח שלו יגיע לגודלו הסופי בסביבות גיל שנתיים. הריאות, ייתכן שיהיו בשלות רק בגיל שלוש. כעת הן מייצרות חומר שנקרא סורפקטנט (surfactant) , כדי למנוע מהנאדיות להידבק זו לזו, כשהתינוק יצא לאוויר העולם ויתחיל לנשום את נשימותיו הראשונות.

צפוף שם בפנים. אם שמת לב לשינויים בתנועות התינוק, ייתכן והגורם לכך הוא שכעת אין לו הרבה מקום לזוז ברחם. אם את אכן מרגישה שתנועות העובר פחתו, או שאינך מרגישה אותן כלל, חשוב שתעדכני את הרופא/ה שלך שידעו מה לעשות, כדי להבטיח המשך הריון תקין.

כלי שימושי לתקופת ההריון

כלי שמות לתינוקות

מחולל שמות לתינוקות

סינון לפי מגדר:

בת

בן

יוניסקס

סינון לפי נושא:

טבע

מהמקורות

בינלאומיים

מיוחדים

מהו גודל התינוק בשבוע 39 להריון?

התינוק שלך בערך בגודל של אבטיח ויחד עם זאת, חשוב לזכור כי תינוקות בריאים ומאושרים נולדים במשקלים שונים ומגוונים.

embryoimage-week39-700

מה עובר על הגוף שלך בשבוע 39 להריון?

קחי רגע מנוחה. בשלב זה, את בטח מרגישה מוכנה לפגוש את תינוקך! ישנן אמהות לעתיד שמרגישות כי כל תנועה או צעד שהן מנסות לעשות, כרוך במאמץ מאוד גדול מבחינתן, כתוצאה ממשקל התינוק ומהבטן הגדולה. נסי לנוע באיטיות ובזהירות וגם לנוח כמה שיותר. ייתכן שבשלב הזה יהיה לך קשה לישון כמו שצריך ולכן חשוב (במידת האפשר), שתנסי לעצור ולנוח במהלך היום.

אם את תוהה באיזה חודש את נמצאת בשבוע 39 להריון, תשמחי לדעת שאת בחודש התשיעי ובטרימסטר השלישי.

הרחם גדל. הרחם שלך מתרחב במהלך ההריון. המשקל ההתחלתי שלו היה כ-57 גרם לפני ההריון, ועכשיו הוא שוקל כ - 1 ק"ג. לאחר הלידה הוא יתכווץ חזרה ויתיישב מתחת לעצם החיק שלך, כפי שהיה לפני ההריון. לאחר כשישה שבועות מרגע הלידה (המכונים 'משכב לידה') אמור הרחם לחזור לגודלו המקורי.

שבוע 39 להריון - הסימפטומים

קשיי שינה. כפי שהסברנו קודם, יכול להיות שלקראת סוף ההריון יהיה לך קשה יותר לישון טוב בלילה. הבטן הגדולה עשויה להקשות עליך למצוא תנוחה נוחה, כך גם החששות והעלייה ברמת החרדה שאת אולי חווה, שעלולים להדיר שינה מעיניך. נסי להפוך את המיטה ואת חדר השינה לנוחים ככל האפשר, עם שפע של כריות לתמיכה ולהרגשה טובה יותר.

יציאת הפקק הרירי. בשבוע 39 להריון, יציאת הפקק הרירי יכולה להעיד על לידה מתקרבת, דבר שיכול לקרות בין מספר שעות למספר שבועות לפני שהלידה אכן מתחילה. תפקידו של הפקק הרירי הוא לאטום את צוואר הרחם במהלך ההריון, כדי למנוע כניסת חיידקים שאולי נמצאים מחוץ לרחם. הפקק הרירי נראה בדרך כלל כמו הפרשה נרתיקית שקופה ולעיתים דמית. כאשר הוא יוצא, ייתכן שתבחיני בכתם אחד או יותר על התחתונים או על נייר הטואלט לאחר הניגוב. ישנן אמהות לעתיד שאינן מבחינות בתופעה זו גם כשהיא קורית. עם זאת, אם את שמה לב לתופעות נוספות, חשוב שתפני באופן מיידי לרופא/ה שלך, כך גם לגבי כל חשש או שאלה.

ירידת מים. מי מאיתנו לא מכירה את הסצנה בסרט, בה יורדים המים וכולם יודעים שהתינוק עומד להגיע. בפועל, ירידת מים יכולה להגיע כטפטוף או כזרימה משמעותית יותר. כך או כך, משמעות הדבר היא ששק מי השפיר שלך נפקע, מי השפיר דולפים או זורמים וכי הלידה מתחילה. בשלב הזה חשוב להתייעץ עם הרופא/ה שלך, כדי לקבל הסבר מה עושים הלאה, במיוחד אם מי השפיר שדלפו מלווים בריח רע או אם את סובלת מחום במהלך ירידת המים. תופעות אלו יכולות לשמש אינדיקציה לכוריואמניוטיס (chorioamnionitis) - זיהום מי השפיר.

רעלת הריון. ישנן אמהות לעתיד שמאובחנות עם הפרעה של יתר לחץ דם בשבועות האחרונים להריון. תסמינים נוספים לרעלת הריון בשבוע 39 להריון כוללים נפיחות בפנים ובידיים, כאבי ראש, בחילות והקאות, עלייה פתאומית במשקל, קוצר נשימה ושינויים בראייה. ככלל, תיערך בדיקת לחץ דם על ידי הרופא/ה שלך בכל ביקור, במיוחד בשבועות האחרונים של ההריון. יחד עם זאת, במידה ואת חווה את אחת התופעות המוזכרת מעלה, חשוב שתפני במיידי לצוות הרפואי לקבלת מענה.

שבוע 39 להריון - מה חשוב לקחת בחשבון

תזמון צירים. אם את חושדת שהלידה התחילה, נסי לתזמן את הצירים כדי לבדוק האם מדובר בצירים אמיתיים או מדומים (ברקסטון היקס). בשלבים הראשונים של הלידה, הצירים עשויים להגיע במרווחים של 5-15 דקות וכל כיווץ עשוי להימשך בין 60-90 שניות. כאשר הצירים מגיעים במרווחי זמן קבועים ולא מפסיקים גם כשאת משנה תנוחה, כנראה שזה אומר שהגיע הזמן לצאת לבית החולים . ככל שהלידה מתקדמת, סביר להניח שתגלי כי הצירים שלך מגיעים בתדירות גבוהה ועשויים לגרום לכאבים עזים יותר. כדי לעזור לך לעקוב אחרי הצירים ולהבדיל בין צירים אמיתיים לצירים מדומים, את מוזמנת לקרוא את הכתבה שלנו בנושא 'איך מרגישים צירים'.

זירוז לידה. במקרים מסוימים, הצוות הרפואי או הרופא/ה שלך עשויים להמליץ על זירוז לידה כתוצאה מאחד מהמצבים הבאים: את או התינוק שלך סובלים ממצבים רפואיים מסוימים ;הלידה לא מתקדמת כצפוי או שתאריך הלידה המשוער כבר עבר. גם אם לא תכננת לעבור זירוז לידה ותדרשי לכך, הצוות הרפואי ידבר אתך על ההליך, יתרונותיו במצבך ומהם הסיכונים הכרוכים בזירוז לידה.

תנוחות לידה. ברגע שמתחילה הלידה תגלי כי ישנן כמה תנוחות שנוחות לך יותר או פחות. ישנן אימהות לעתיד שמעדיפות ללדת במיטת בית החולים תוך שכיבה עם רגליים פסוקות וכפות הרגליים לצדדים . אחרות עשויות להשתמש בכיסא לידה, בשרפרף או בכדור פיזיו שמאפשר תנועתיות קדימה ואחורה, כדי להתמודד עם כאבי הצירים. התנוחות והאביזרים העומדים לרשותך, תלויים במדיניות ובמתקנים הקיימים בבית החולים בו את אמורה ללדת. במידה וצוות בית החולים בו את יולדת מאפשר זאת, תוכלי לנסות ללדת בכריעה או בעמידה.

גם אם יש לך תוכנית לידה המתארת את רצונך להתמודד עם הצירים, וגם כמה טכניקות נוחות אפשריות, זכרי כי העדפותיך עשויות להשתנות כאשר את נמצאת בלידה עצמה, ולכן חשוב לגלות גם גמישות.

עצה מחבר. ייתכן שחברים ובני משפחה עם כוונות טובות, יתחילו להציע הצעות כיצד לזרז את הצירים כבר בשבוע 39 להריון. החברה הכי טובה שלך אולי תספר לך, כי במקרה שלה הצירים הגיעו מיד אחרי שנהנתה מארוחה חריפה. קרוב משפחה עשוי להציע קיום יחסי מין או טיול ארוך. למעשה, אין כל הוכחה מבוססת כי אכילת מזון חריף, טיולים ארוכים או קיום יחסי מין יובילו לצירים וללידה. במידה ויש לך שאלות או חששות לגבי מועד תחילת הצירים, עדיף שתדברי עם הרופא/ה שלך.

שבוע 39 להריון: מה חשוב לשאול את הרופא/ה

 • איך אני אמורה לבצע את ספירת התנועות של התינוק שלי, וכמה הוא אמור לזוז בשבועות האחרונים להריון?

 • במידה ואני יולדת לידה וגינלית, האם ברגע שהלידה תתחיל, אני אמורה לעבור לחדר אחר?

 • מה מומלץ לעשות במידה והתינוק שלי במצג עכוז?

 • מהי לידה מכשירנית? האם זה מומלץ?

 • מי יורשה להיכנס יחד איתי לחדר לידה?

 • האם מותר לצלם תמונות סטילס או וידאו בחדר הלידה?

 • למה עלי לצפות שיקרה בשעות הראשונות שלאחר הלידה?

 • האם אוכל לצפות למגע עור-עור?

הריון שבוע 39 - הצ'ק ליסט שלך

 • השתמשי במגן מזרן למיטה שלך, במידה וירידת המים תופיע בזמן השינה

 • כעת זה בדיוק הזמן לבחור את רופא/ת הילדים, שילוו את תינוקך מרגע ההגעה הביתה ובמהלך כל הילדות ולעיתים גם הבגרות.

 • צרי קשר עם 'יד שרה' או ארגונים נוספים שמעניקים שירות של ציוד הנקה, כדי לבדוק זמינותה של משאבת חלב

 • וודאי שיש לכם את החיתולים המתאימים לתינוק או לתינוקת שעומדים להגיע

 • אם אין לך עדיין שמות פוטנציאליים, כדאי שתכיני 2-3 שמות של בנים או שמות של בנות – בהתאם למה שיש לך בבטן. אחרי הלידה שתראי את הקטנטן או הקטנטנה שלך, כבר תדעי מה הכי מתאים לו או לה.

 • הרשמי לקבלת טיפים חשובים המתייחסים לשבועות הריון.

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.