4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

העובר שלך בשבוע 28 להריון

העובר שלך בגודל של חציל גדול. משקלו של העובר עולה במהירות בשלב זה–וכעת הוא שוקל בערך קילוגרם אחד. אורך הראשעכוז של העובר נמדד בכ25 סנטימטרים, אך אם היינו מותחים את גופו, אורך זה היה מגיע כמעט ל40 סנטימטרים.

בשבוע שעבר, העובר פקח את עיניו לראשונה. השבוע, אם מדליקים אור חזק מול הבטן, עשוי העובר אף לפקוח את עיניו ולהפנות את ראשו הרחק מהאור.

חזק וברור גלי המוח של העובר מצביעים על כך שהוא מגיב לקולות בסביבה שלו. גלי המוח מתחילים להציג גם את ההבדלים בזמן השינה. מחזורי שינה אלה יהפכו ברורים יותר ויותר ככל שמתקרב תאריך הלידה המשוער.

נשימה עמוקה שלב זה חשוב ביותר בהתפתחות הריאות של העובר. כאשר התינוק ינשום את נשימתו הראשונה, הריאות שלו ישלחו את החמצן לכלי הדם, אשר בתורם מעבירים את החמצן לשאר הגוף. העובר שלך גם מתחיל לייצר חומר הנקרא סורפקטנט, אשר מונע את הידבקות נאדיות הריאה זו לזו ומאפשר לתינוק לנשום בצורה תקינה לאחר הלידה. צינורות קנה הנשימה מתפתחים ומתחלקים לענפים קטנים יותר ויותר.

embryoimage-week28-700

ההריון שלך בשבוע 28

מעקב Rh אם בדיקות דם ראשוניות הראו תוצאה שלילית לRh, תינתן לך השבוע זריקת Rhogam, אך ורק למקרה שתתגלה תוצאה חיובית לRh בדמו של העובר. זריקה זו תמנע מגופך לייצר נוגדנים לכל תאי הדם מגופו של העובר שאולי חדרו למחזור הדם שלך. התינוק ייבדק מיד לאחר הלידה; אם התוצאה חיובית, תינתן לך זריקה נוספת של Rhogam אשר תסייע להגן על הריונות עתידיים.

סימנים להריון ככל שמתקדם ההריון, עלולים להופיע סימני מתיחה על הבטן, על השדיים, על המותניים ועל הירכיים. מרבית המומחים מסכימים שאין פתרונות רבים למנוע את הסימנים הללו, אך לא יזיק למרוח משחות או שמנים במקומות הרצויים. האשימי את הגנטיקה–אם לאמא שלך היו כאלה, סביר להניח שגם לך יהיו. איפה החדשות הטובות? סימני המתיחה בדרך כלל מתפוגגים לאחר הלידה.

שתי רגליים שמאליות הסטת מרכז הכובד שלך, יחד עם המפרקים הרופפים, מעלים את הסיכון להיתקל ברהיטים, למעוד וכיוצא בזה. נסי למנוע תאונות נעלי נעליים שטוחות והאטי את הקצב.

הידעת? העיניים של העובר מתחילות להיפתח והוא יכול גם למצמץ! אם מאירים בפנס מול הבטן, העובר עשוי להגיב אף בבעיטה.

עצה קטנה לאמא הבחנת בסימני מתיחה? את לא יכולה להעלים אותם, אך ניתן לצמצם אותם באמצעות עלייה מתונה במשקל, אכילת מזונות בריאים, שתיית מים מרובה, פעילות גופנית קבועה ומריחת משחה להפחתת היובש או הגירוד בעור. עם תום ההריון, סימני המתיחה ידהו וישנו את צבעם מאדום לצבע כסוף.

שבוע 28 של ההריון המשימות שלך

מרחי קרם או תחליב שיעזור לגירודים בעור

הניחי את העקבים בצד והישארי עם נעליים שטוחות שימנעו ממך למעוד וליפול

החליטי מי יהיה איתך במהלך הלידה

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

שבוע 28 של ההריון המשימות שלך

מרחי קרם או תחליב שיעזור לגירודים בעור

הניחי את העקבים בצד והישארי עם נעליים שטוחות שימנעו ממך למעוד וליפול

החליטי מי יהיה איתך במהלך הלידה

הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון