Week 24 pregnancy

בשבוע 24 להריון העובר שלך שוקל 590-680 גרם ואורכו 28-30 ס"מ בערך. יש לו עדיין הרבה מקום לזוז, כך שאת יכולה להרגיש אותו עושה לא מעט אקרובטיקה, בייחוד בלילה. תופעות ההריון שלך בשבוע זה עלולות לכלול טחורים, כאבים ברצועות, וקושי לישון כמו שצריך – הכול הודות לעובר הפעיל שלך ולבטן הגדלה. את קרובה לסיום השליש השני, ואם את מנסה לחשב כמה זה 24 שבועות בחודשים, מדובר בתחילת החודש השישי. קראי עוד פרטים לגבי מה שצפוי השבוע בהריון ולעובר שלך.

שבוע 24 להריון: התפתחות התינוק שלך

בואי תראי מה העובר שלך צפוי לעשות השבוע:

עיניים עצומות לרווחה. למרות שעיניו של העובר עדיין סגורות לחלוטין, כל חלקי העין כבר קיימים. אף על פי שהקשתית עדיין נטולת פיגמנט כרגע, היא תתמלא בצבע במהלך החודשים הבאים. הצבע הסופי יתקבע רק אחרי שייוולד.

התפתחות המוח והריאות. מוחו של תינוקך מתפתח במהירות, ויצירת ריאותיו הושלמה, אם כי הן עדיין לא פועלות.

עובר פעיל. בשבוע 24 להריון, תנועתו של העובר שלך עלולה להעיר אותך בלילה. הסיבה לכך היא שמרבית הפעילות של העובר היא בין שבועות 24 ל-28. לאחר מכן, לא יהיה לו מספיק מרחב לעשות סלטות וקפיצות, תנועות שהתאמן עליהן במשך שבועות.

עור שקוף. בשלב הזה, עורו של העובר בדרך כלל כה דקיק עד שאפשר לראות דרכו את כלי הדם, העצמות ושאר האיברים שהוא עוטף. למעשה, נראה כאילו העור ורדרד-אדמדם בגלל שרואים את הדם שזורם בנימים. אך אל דאגה – העור ימשיך להתעבות עד לסיום ההריון, אז הוא יהיה אטום כמו שלך.

embryoimage-week24-700

שבוע 24 להריון: תופעות ההריון שלך

אם את תוהה לאילו תופעות הריון אפשר לצפות בשבוע 24, הנה מספר תסמינים אפשריים:

טחורים. מדובר בוורידים מורחבים בפי הטבעת, שלרוב נגרמים כתוצאה מעליית הלחץ באזור. חשוב לטפל במצב עם הסימן הראשון להופעתם, כדי שאפשר יהיה לשלוט בהם מאוחר יותר. הימנעי מעמידה ממושכת, עשי אמבטיות פושרות כדי להקל על הכאב, ונסי למנוע מצב של עצירות, כך שתוכלי להתאמץ פחות להפעלת המעיים.

כאבים ברצועות התומכות ברחם. עם התרחבות הרחם, הרצועות שמחזיקות אותו במקום בבטן נמתחות, מה שגורם לכאב. אם את מרגישה כאבים או התכווצויות באזור המפשעה, זה בהחלט יכול להיות כאב של מתיחת רצועות הרחם. למרות שאי אפשר לעשות הרבה כדי להקל על הכאב, התייעצי עם הרופא/ה שלך אם הכאב מתחזק.

קשיי שינה. עם גדילת הבטן, ייתכן שיהיה לך קשה למצוא תנוחת שינה נוחה. נסי לשכב על צדך כשבטנך נתמכת על ידי כריות, או קראי את המדריך המהיר שלנו להתמודדות עם בעיות שינה בזמן ההריון לקבלת עצות נוספות.

שינויים בעור. בשבוע 24 הבטן שלך, כמובן, גדלה ועמה גם השדיים. ייתכן שתשימי לב לשינויים חדשים בעור שלך, כמו למשל כתמים כהים על הפנים, וקו כהה שנמתח לאורך הבטן שלך, או הופעת ורידי עכביש בולטים.

בשבוע 24 בהריון עם תאומים, טבעי להרגיש עייפה יותר ולעלות במשקל יותר מאשר נשים עם עובר אחד. קראי עוד על ההבדלים בין הריון רגיל להריון תאומים בשלישים השונים.

שאלות נפוצות בשבוע 24 להריון

מה הסימנים ללידה מוקדמת?

משלב זה ואילך חשוב שתשימי לב לנורות אזהרה לגבי לידה מוקדמת. הסימן השכיח ביותר הוא התכווצויות שדומות לכאבי מחזור, שינוי בהפרשה, כאב עמום בגב התחתון, צירים, לחץ בעצם החיק (כאילו העובר דוחף אותה), ודליפה או פרץ של נוזל מהנרתיק. שימי לב למתרחש בגופך, ואם הסימנים האלו ממשיכים, צרי קשר עם הרופא/ה שלך במידיות. טפטוף או שטף של נוזל מהנרתיק הם סימן לכך שאת זקוקה לבדיקה רפואית דחופה.

כיצד לחגור את חגורת הבטיחות על הבטן שלי עכשיו, כשהיא כל כך גדולה?

עם גדילת הבטן שלך תצטרכי לעשות כמה שינויים כשאת ברכב. מומחים ממליצים שאת החלק שאמור להיות על הבטן, תכרכי צמוד לעצמות האגן, מתחת לבטן. את רצועת הכתף הנמתחת באלכסון על החזה, מקמי בין השדיים שלך ולא מתחת לזרוע. ודאי שרצועת הכתף לא משפשפת את הצוואר שלך.

שבוע 24 של ההריון המשימות שלך

  • הכירי את סימני הלידה המוקדמת

  • אם את מרגישה דליפה או זרימה של נוזלים מהנרתיק, פני לטיפול רפואי מיידי

  • שוחחי עם בן זוגך לגבי התפקידים החדשים שלכם כהורים, ואיך הם ישפיעו על מערכת היחסים ביניכם

  • הירשמי לקבלת טיפים שבועיים להריון

איך כתבנו את המאמר

התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.