כשאת בהריון, את עשויה להרגיש כאבים או מיחושים באזור מפרקי הירכיים או האגן, ולפעמים קשה לשים את האצבע על הבעיה המדויקת. אנו מתארים כאן את הסיבות והתסמינים הנפוצים של כאבים באגן וכאבי ירכיים בהריון, שנקראים גם סימפיזיוליזיס, ומציעים כמה עצות איך להקל או למנוע את הכאב.

איך מרגישים כאבים באגן או כאבי ירכיים בהריון?

קודם כל, טוב לדעת היכן ממוקמים האגן ומפרקי הירכיים זה ביחס לזה: האגן, שהוא מבנה עצמות גדולות בבסיס עמוד השדרה שלך, יושב בחלק הנמוך ביותר של פלג הגוף העליון (הטורסו). מפרקי הירכיים הם המפרקים הנמצאים בכל אחד מצדי האגן, המחברים כל אחד מהירכיים אל האגן.

קשה לעיתים לשים את האצבע על המיקום המדויק של הכאב כשאת מרגישה כאבים באגן או במפרקי הירכיים. כאבים באגן או במפרק הירך יכולים להידמות לכאב גב, בפרט אם הם מקרינים, ונשים רבות סובלות גם מכאב גב בשלב מסוים בהריון. בנוסף, נשים חוות את הכאב בדרכים שונות: יש שמרגישות אי נוחות חדה ופתאומית, ואילו אצל אחרות יש מיחושים עמומים שנמצאים שם כל הזמן. יכול להיות שאפילו תרגישי מעט מכל אחד מסוגי הכאב בזמנים שונים במשך ההריון. הצוות הרפואי שלך יוכל לתת לך אבחון מדויק.

כאבים באגן או כאבי ירכיים בהריון אינם תופעה נדירה. הם יכולים להיות עמומים או חדים, תמידיים או נדירים, קלים או חמורים. יכול להיות גם שתרגישי שהכאב מקרין לגב התחתון, לישבן או לירכיים. אולי תרגישי כאבים באגן רק כשאת עושה תנועות מסוימות, לדוגמה בהליכה, או שתרגישי אותם רק בתנוחות מסוימות, למשל כשאת נשכבת לישון.

ספרי לצוות הרפואי על כל כאב שמשבש את שגרת חייך, גם את מדובר על כאבים במפשעה או כאבים בעצמות האגן. אם את מרגישה החמרה עם הזמן, או שדרגת הכאב קשה, דווחי לרופא/ה גם אם את מרגישה סחרחורת, ואם יש לך דימום מהנרתיק או חום בנוסף לכאב.

הגורמים לכאב במפרקי הירכיים

אם את מרגישה כאב במפרקי הירכיים בתחילת ההריון או בהמשך השליש הראשון, יכול להיות שהוא לא נגרם מההריון, אלא קשור לבעיה אחרת. הרופא/ה שלך יוכלו לעזור לך לברר את הסיבה.

כאב במפרקי הירכיים בשליש השני או השלישי יכול להיגרם מסכיאטיקה. מצב זה מתרחש כשהרחם הגדל לוחץ על העצב הסכיאטי- המוכר גם כעצב השת. הכאב יכול להקרין אל הגב התחתון, הירך והחלק האחורי של הרגל. הבשורה מבחינתך היא שתופעה של כאבי ירכיים בהריון מהסוג הזה, לרוב תיפתר מאליו מרגע שתינוקך ייוולד.

הגורמים לתופעה של כאבים באגן

כאבים באגן בתחילת ההריון אינם סיבה לדאגה במרבית המקרים. הם יכולים להתפתח כשהעצמות והרצועות זזות, כדי לפנות מקום לתינוקך הגדל.

בתחילת ההריון ואפילו מאוחר יותר בשליש הראשון, כאבים באגן יכולים להיות תסמין של הריון חוץ רחמי, מצב שבו הביצית המופרית משתרשת במקום כלשהו מחוץ לרחם – בדרך כלל בחצוצרה. תסמינים נוספים של הריון חוץ רחמי כוללים תחושה של כאב חד בכתף, דימום וגינלי או תחושת עילפון, סחרחורת או חולשה. הריון חוץ רחמי מחייב טיפול רפואי, אז אם הבחנת באחד התסמינים הללו, פני לצוות הרפואי מיד.

כאבים באגן בשליש השלישי יכולים להיגרם מהמשקל הנוסף שאת נושאת, כמו גם מההורמונים של ההריון. המפרקים שמחברים את שני חצאי האגן הם בדרך כלל נוקשים וקשים. בשלב מאוחר יותר בהריון, ההורמון רלקסין גורם להתרופפות של השרירים, כאבי מפרקים, וברצועות אזור האגן כדי להקל על תינוקך לעבור בתעלת הלידה, אך הרפיה זו יכולה לגרום אי-נוחות באזור האגן אם הרצועות והמפרקים נעשים ניידים מדי.

שינוי נוסף שמתרחש בשלב מתקדם בהריון הוא שהתינוק יורד נמוך יותר לתוך האגן כהכנה ללידה. כתוצאה מכך תרגישי יותר לחץ באגן, במפרקי הירכיים ובשלפוחית השתן. אולם יש בכך גם צד חיובי- זהו סימן שתינוקך מתכונן ללידה, ואת תוכלי לנשום מעט יותר בקלות כשהלחץ ירד מהריאות שלך. אם עדיין אינך בסופו של הריון מלא, לחץ באזור האגן או בחלק התחתון של הבטן יכול להיות סימן ללידה מוקדמת, ולכן חשוב שתפני ללא דיחוי לרופא/ה שלך אם תבחיני בכך. לידה מוקדמת מלווה לעתים גם בתופעות אחרות, כמו כאב עמום בגב התחתון, הפרשה דמית מהנרתיק או התכווצויות סדירות.

כאבים באגן יכולים להיות לעיתים סימן של זיהום בדרכי השתן. אם יש לך בנוסף גם חום או תחושת צריבה בעת מתן שתן, פני לצוות הרפואי שלך לקבלת ייעוץ וטיפול.

איך למנוע ולהקל על כאבי אגן בהריון ומפרקי הירכיים

הרופא/ה שלך הם המתאימים ביותר לייעץ לך, ואלה יכולות להיות כמה מהעצות שלהם:

  • הימנעי מעמידה ממושכת

  • הימנעי מהרמת חפצים כבדים

  • התמידי בפעילות גופנית, אך אל תגזימי במאמץ (בדקי קודם עם הצוות הרפואי לפני שתתחילי משטר אימונים חדש)

  • עשי אמבטיה חמימה

  • תרגלי יציבה נכונה

  • שכבי לישון עם כרית בין הברכיים כדי לתמוך בגב התחתון

  • השתמשי בבקבוק חם על האזורים הכואבים

  • בצעי תרגילי קיגל

  • השתמשי בחגורת תמיכה להריון

הרופא/ה שלך עשויים להמליץ לך על תרופות לשיכוך כאבים, על פיזיותרפיה, או על תרגילים ספציפיים, שיכולים לסייע בהפחתת הכאב במפרקי הירכיים או כאבי אגן בהריון.

כאבים באגן או כאבים בירכיים בהריון עלולים להיות בין הכאבים המציקים שיהיו לך בהריון, אך לפעמים רק הידיעה שזהו חלק מטבעי מההריון יכולה לעזור.

תשובות לשאלות נפוצות בנושא כאבי אגן בהריון בקצרה

האם לחץ באזור האגן או כאבי אגן בהריון הם סימן לצירים?

כשהלידה תתקרב, את עשויה להרגיש לחץ באגן כשהתינוק יתחיל "לרדת" בהכנה ללידה. זה יכול לקרות כמה שבועות או רק שעות ספורות לפני שיתחילו הצירים.

האם הריון יכול לגרום לכאבים באגן?

כן. כאשר השרירים, הרצועות והמפרקים באזור האגן נמתחים ומפנים מקום לתינוק הגדל, את עשויה להרגיש כאבים באגן במהלך ההריון.

על מה מעידים כאבי אגן או כאבי ירכיים בהריון?

כאבי אגן בהריון יכולים להיות חלק טבעי מההריון, אך הצוות הרפואי שלך יוכל לאשר שהכול תקין ויסייע לטפל בכאב.

גם אם את סובלת ממצב של כאבים באגן או כאבי ירכיים בהריון, אחד הדברים שחשוב שתזכרי במהלך ההריון הוא מועד הלידה. אם שכחת או שאת לא בטוחה, את מוזמנת להיכנס לדף מחשבון הריון. רוצה לדעת מה עובר עליך ועל העובר בכל שבוע להריון? בבקשה>> דף שבועות הריון.

הירשמי לאתר ותוכלי לקבל מדי שבוע מידע על התפתחות תינוקך ברחם וטיפים מעולים עבורך.