לקראת סוף ההריון את אולי תוהה איך תדעי שהלידה שלך מתחילה. זה מבלבל במיוחד אם יש לך התכווצויות בשליש השני או השלישי שנעלמות ולא מובילות ללידה. אלה צירים מדומים הנקראים ברקסטון היקס, והם בין הדרכים של גופך להתכונן ללידה.

מה הם צירי ברקסטון?

ברקסטון היקס (על שם הרופא שזיהה אותם לראשונה), הידועים גם בתור צירים מדומים אינם צירי הלידה באמת, אך הם נגרמים ממתיחת שרירי הרחם ממש כמו צירי הלידה האמיתיים. צירי ברקסטון עוזרים לגופך להיערך ללידה על ידי מתיחה והרפיה של שרירי הרחם, אף שהם אינם גורמים לפתיחה של צוואר הרחם. זה יקרה רק כשהלידה האמיתית תתחיל. אם תדעי כמה זמן נמשכים הצירים ואת התדירות שלהם, זה יעזור לך לדעת אם מה שאת מרגישה הם צירי הלידה האמיתיים או לא. כדי לשלוט במצב, קראי את המדריך שלנו איך לתזמן את הצירים.

איך מרגישים צירים של ברקסטון היקס?

צירים של ברקסטון יכולים להיות קלים – תרגישי מתיחה והרפיה של הרחם – אך הם יכולים גם להכאיב קצת יותר. צירים מדומים אלה יכולים להתחיל בתחושה המזכירה כאבי וסת מוכרים, אך בשבועות האחרונים של ההריון הם יכולים להתעצם.

למרבה המזל, יש כמה דרכים לסייע בהפחתת התחושות הלא נוחות האלה, וגם לברר בוודאות שהלידה עוד לא התחילה. נסי להחליף תנוחות אם את יושבת או שוכבת, או צאי להליכה קצרה אם זה אפשרי. תנועה יכולה לעזור לשכך את ההתכווצויות. צירים מדומים תוקפים יותר כשאת מיובשת, לכן הקפידי לשתות מים בשפע, במיוחד ככל שתאריך הלידה שלך מתקרב.

מתי מתחילים צירי ברקסטון?

צירי ברקסטון מתחילים בדרך כלל בשליש השלישי להריון, אם כי את עשויה להבחין בהם גם בשליש השני. אם זה לא ההריון הראשון שלך, הם עשויים להתחיל מעט מוקדם יותר.

כשההתכווצויות מתחילות בשליש השני, הן בדרך כלל קלות, וסביר יותר שיופיעו אחרי פעילות גופנית כמו התעמלות או יחסי מין. הן חולפות מהר בדרך כלל, אך אם הכאב מחמיר או נעשה קבוע, הודיעי מיד לרופא/ה שלך.

איך מרגישים צירים של ברקסטון היקס לעומת צירי לידה אמיתיים

אם תרגישי התכווצויות לפני שבוע 37 להריון, אולי תדאגי שאת נכנסת ללידה מוקדמת עם הופעת הציר הראשון. ואם כבר הגעת לסיום תקופת ההריון, את אולי תוהה אם ההתכווצות שאת מרגישה היא עוד ציר ברקסטון, או שסוף-סוף הגיע הדבר האמיתי.

כדי לעזור לך לברר את המצב, כדאי לך להכיר את תסמיני הלידה. מועיל גם לדעת מהי ההרגשה בצירי ברקסטון, ולזכור את ההבדלים הבאים בין צירים מדומים לצירים האמיתיים:

צירי ברקסטון היקסצירי לידה אמיתיים
ההתכווצויות לא סדירות ולא נעשות תכופות יותר. הן יכולות להתרחש, לדוגמה, במרווחים של עשר דקות, אחר כך 66 דקות, שתי דקות, שמונה דקות וכו'.ההתכווצויות סדירות, צפויות (כגון כל שמונה דקות), וככל שעובר הזמן המרווחים ביניהן הולכים וקטנים.
ההתכווצויות לא מתעצמות.את מרגישה עלייה קבועה בתדירות ובעוצמה של הצירים.
ההתכווצויות מורגשות בחזית של הגוף.כל ציר מורגש החל מהגב התחתון, ואחר כך מקרין סביב החלק הרשמי של הגוף, נמוך במפשעה.
שינוי בפעילות או תנועה יכולים לגרום להפחתה או עצירה של הצירים.שינוי בפעילות או תנועה לא יאטו את קצב הצירים ולא יעצרו אותם.

אם את לא בטוחה מה את מרגישה, ברקסטון היקס או צירים אמיתיים, התייעצי עם הרופא או הרופאה שלך. ואם תבחיני בכל אחד מסימני הלידה הבאים, צרי קשר עם הרופא או הרופאה ללא דיחוי:

  • כאבים בבטן או תחושת לחץ בבטן, כאבי בטן תחתונה

  • שינויים בהפרשה מהנרתיק (הפרשה צלולה, ורודה, או מעט דמית או בגוון חום יכולה להעיד על התנתקות הפקק הרירי)

  • כאב עמום בגב התחתון

  • ירידת מים.

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

כמה זמן נמשכים צירים מסוג ברקסטון היקס?

באופן טיפוסי, כל ציר נמשך בין 30 שניות לשתי דקות. משך הזמן של כל התכווצות יכול להשתנות, אך צירי הברקסטון שונים מצירי לידה אמיתיים בכך שעוצמתם לא גדלה ותדירותם לא עולה. ייתכן שתוכלי לעצור צירים מדומים על ידי תנועה עדינה או הליכה קלה, או פשוט שינוי תנוחת הגוף.

מה גורם לצירי ברקסטון היקס?

תחושות אלה נגרמות מהתהדקות של שרירי הרחם. צירי ברקסטון מופיעים בדרך כלל בשעה מאוחרת יותר ביום, ואחרי פעילות גופנית; הם יכולים להתרחש בתכיפות גבוהה יותר כשאת עייפה או מיובשת.

מתי אני בלידה באמת?

כשיופיע הסימן הראשון לצירים, התחילי למדוד אותם. אם הם מגיעים במרווחי זמן קבועים, ועם הזמן נעשים תכופים יותר, את אולי מתחילה לידה. צרי קשר עם הרופא/ה שלך, שיגידו לך מתי לקחת את התיק שהכנת לבית החולים ולצאת לדרך. סימן מועיל נוסף ללידה אמיתית הוא כשהכאב מתחיל בגב, ובהדרגה מקרין סביב החלק הקדמי של הגוף כמו כאבי בטן תחתונה למשל. סימנים אחרים וברורים יותר כוללים ירידת מים וראיית הפקק הרירי.

איך מרגישים צירים של ברקסטון היקס?

ייתכן שתחושי מתיחה של הבטן, המלווה בכאב קל או קוצר נשימה. הדבר החשוב ביותר שעלייך לזכור הוא שבמהלך צירים מדומים אין התקדמות של התסמינים – הם לא אמורים להחמיר או להגביר את תדירותם. אך זכרי, שככל שמועד הלידה שלך מתקרב עוצמתם עשויה להתגבר.

צירי ברקסטון היקס תכופים יכולים לגרום אי נוחות, אבל הם חלק תקין לחלוטין מההריון. תפקידם המרכזי הוא בכך שהם עוזרים לגופך להתכונן ליום הגדול, כשהלידה שלך תתחיל באמת.