ככל שתתקרבי לזמן הלידה יתכן שתבחיני בהפרשה נרתיקית צלולה, ורודה ואפילו דמית שנראית כמו רירית. זהו כנראה פקק רירי, המכונה גם Bloody Show. ריכזנו עבורך תשובות לשאלות נפוצות על הפקק הרירי, איך הוא נראה, וכמה זמן לאחר שהוא נפלט מהגוף תתחיל הלידה שלך. אולי לא הכי נעים בעולם לדבר על זה, אך עלייך לדעת שהפרשה זו היא חלק טבעי מהריון מלא ואחת מתוך סימנים ללידה המתקרבת, וכדאי לך לקרוא על התופעה כדי שתרגישי מוכנה יותר אם תיתקלי בה.

מה זה פקק רירי?

פקק רירי הוא שם לרירית המצטברת בצוואר הרחם במהלך ההריון ויוצרת פקק שחוסם כניסת חיידקים לרחם.

איך נראה פקק רירי?

אם את תוהה לגבי פקק רירי איך נראה וכיצד תזהי אותו, כדאי שתדעי שהוא מופיע בצורות שונות. יש הריונות עם פקק רירי שקוף ואחרים בהם מופרש פקק רירי עם דם. ההפרשה יכולה להיפלט בצבע צלול, ורוד, חום או מעט דמי, בצורת שרוך עבה אחד או במקטעים קטנים.

ייתכן שתבחיני ברירית על נייר הטואלט לאחר הניגוב, וייתכן שלא תראי אותה בכלל. ככלל, התופעה טבעית, עם זאת, במקרים של הפרשה לפני השבוע ה-37 להריון או דימום כבד הדומה למחזור החודשי, כדאי לפנות לרופא/ה שלך לאבחון.

האם יש הבדל בין ה-Bloody Show לפקק הרירי?

ה-Bloody Show והפקק הרירי הם שני שמות לאותו הדבר. במקרים מסוימים עושים הבחנה בין הפקק הרירי, שהוא צלול, לבין רירית דמית או רירית עם כתמי דם, המכונה Bloody Show. בכל מקרה, הרופא/ה שלך ידעו במה מדובר.

מדוע הרירית נפלטת החוצה?

פקק רירי הוא הדרך בה הגוף מאותת לנו שהלידה מתקרבת, כשצוואר הרחם מתחיל להתרחב והרירית נדחפת החוצה מהנרתיק. הפרשת הרירית היא אחת מתוך מגוון סימנים ללידה המתקרבת, במקרים מסוימים מדובר כבר בתחילת לידה.

בשבוע 38 עד שבוע 40, בסיום תקופת ההריון, את עשויה לחוות את הפרשת הפקק הרירי. כשזה קורה, את יכולה להתקשר לרופא או לרופאה שלך כדי לקבל ייעוץ לגבי הצעדים הבאים, או להמתין עד שתרגישי את התחלת הצירים או ירידת המים.

מתי משתחרר פקק רירי בהריון?

הפרשת הרירית יכולה להתרחש מספר ימים או שבוע-שבועיים לפני תחילת הלידה, ואפילו ממש בתחילת הצירים. לרוב הוא משתחרר בחודש התשיעי להריון, אך אם הוא מופרש לפני השבוע ה-37 להריון, עדיף לפנות לרופא/ה שלך מפני שזה עשוי להיות אחד מתוך סימני לידה מוקדמת.

כמה זמן לאחר הפרשת הפקק הרירי מתחילה הלידה?

מאחר שהפקק הרירי עשוי להיפלט החוצה שבועות לפני שאת נכנסת ללידה, לא ניתן לדעת במדויק מתי תתחיל הלידה. אם הבחנת בסוג זה של הפרשה רירית, הרופא/ה שלך יוכלו לאשר זאת ולייעץ לך לגבי הצעדים הבאים.

תשובות קצרות לשאלות נפוצות

האם הפרשת פקק רירי הוא סימן מוקדם מאוד ללידה?

בדרך כלל כן. קיימים כמה סימנים ללידה ואחד מהם הוא הפרשת הפקק הרירי. ייתכן שתבחיני בכך שבועות או ימים לפני הלידה, או ממש בתחילת הצירים.

איך תוכלי לדעת האם פקק רירי הופרש?

ייתכן שתגלי אותו על נייר הטואלט אחרי שהיית בשירותים, או על התחתונים. יש נשים שאינן מבחינות בו בכלל. אם יש לך איזשהו ספק לגבי כל סוג של הפרשה מהנרתיק, פני לרופא/ה שלך.

האם פקק רירי יכול להיות צלול או דמוי ג'לי?

כן. הפקק הרירי יכול להיראות כמו חומר צלול ודומה לג'לי. לעתים צבעו ורדרד או חום, או עם כתמי דם.

מהו גודלו של פקק רירי?

אין תשובה ברורה. אצל חלק מהנשים הפקק הרירי נפלט בבת אחת, ואצל אחרות הוא יוצא בחלקים קטנים.

פקק רירי הוא אחד מתוך סימני לידה רבים שאת עומדת לחוות בסוף תקופת ההריון. בדקי במחשבון ההריון שלנו את תאריך הלידה המשוער שלך, כדי להיות מוכנה לכל התסמינים. אם את רוצה לבחור את השם המתאים ביותר לתינוק שלך, כנסי למאגר השמות שלנו וקבלי השראה.