ככל שתתקרבי לזמן הלידה יתכן שתבחיני בהפרשה נרתיקית צלולה, ורודה ואפילו דמית שנראית כמו רירית. זהו כנראה פקק רירי, המכונה גם Bloody Show. ריכזנו עבורך תשובות לשאלות נפוצות על הפקק הרירי, איך הוא נראה, וכמה זמן לאחר שהוא נפלט מהגוף תתחיל הלידה שלך. אולי לא הכי נעים בעולם לדבר על זה, אך עלייך לדעת שהפרשה זו היא חלק טבעי מהריון מלא ואחת מתוך סימנים ללידה המתקרבת, וכדאי לך לקרוא על התופעה כדי שתרגישי מוכנה יותר אם תיתקלי בה.

מה זה פקק רירי?

הפקק הרירי (mucus plug), הוא שם לרירית המצטברת בצוואר הרחם במהלך ההריון, שבמקרים מסוימים, יכול לבשר על הלידה המתקרבת.

מדוע הפקק הרירי כל כך חשוב?

בנוסף לעובדה שהוא מורכב מדם וריר והנו בעל תכונות אנטי בקטריאליות, במהלך ההריון הפקק הרירי חוסם את כניסת החיידקים לרחם. כך הוא מגן על העובר מפני הסביבה שמחוץ לרחם, כולל מפני זיהומים.

איך נראה הפקק הרירי?

אם את תוהה איך הוא נראה וכיצד תזהי אותו, כדאי שתדעי שהוא מופיע בצורות שונות. יש הריונות עם פקק רירי שקוף ואחרים בהם מופרש פקק רירי עם דם. ההפרשה יכולה להיפלט בצבע צלול, ורוד, חום או מעט דמי, בצורת שרוך עבה אחד או במקטעים קטנים.

ייתכן שתבחיני ברירית על נייר הטואלט לאחר הניגוב, וייתכן שלא תראי אותה בכלל. ככלל, התופעה טבעית, עם זאת, במקרים של הפרשה לפני השבוע ה-37 להריון או דימום כבד הדומה למחזור החודשי, כדאי לפנות לרופא/ה שלך לאבחון.

האם יש הבדל בין ה-Bloody Show לפקק הרירי?

ה-Bloody Show והפקק הרירי הם שני שמות לאותו הדבר. במקרים מסוימים עושים הבחנה בין הפקק הרירי, שהוא צלול, לבין רירית דמית או רירית עם כתמי דם, המכונה Bloody Show. בכל מקרה, הרופא/ה שלך ידעו במה מדובר.

מדוע הרירית נפלטת החוצה?

פקק רירי הוא הדרך בה הגוף מאותת לנו שהלידה מתקרבת, כשצוואר הרחם מתחיל להתרחב והרירית נדחפת החוצה מהנרתיק. הפרשת הרירית היא אחת מתוך מגוון סימנים ללידה המתקרבת, במקרים מסוימים מדובר כבר בתחילת לידה.

בשבוע 38 עד שבוע 40, בסיום תקופת ההריון, את עשויה לחוות את הפרשת הרירית. כשזה קורה, את יכולה להתקשר לרופא או לרופאה שלך כדי לקבל ייעוץ לגבי הצעדים הבאים, או להמתין עד שתרגישי את התחלת הצירים או ירידת המים.

מתי משתחרר הפקק הרירי בהריון?

הפרשת הרירית יכולה להתרחש מספר ימים או שבוע-שבועיים לפני תחילת הלידה, ואפילו ממש בתחילת הצירים. לרוב הוא משתחרר בחודש התשיעי להריון, אך אם הוא מופרש לפני השבוע ה-37 להריון, עדיף לפנות לרופא/ה שלך מפני שזה עשוי להיות אחד מתוך סימני לידה מוקדמת.

האם יציאת הפקק הרירי היא סימן מוקדם לתחילת הלידה?

בדרך כלל כן. קיימים כמה סימנים ללידה ואחד מהם הוא הפרשת אותה רירית. ייתכן שתבחיני בכך שבועות או ימים לפני הלידה, או ממש בתחילת הצירים.

מה עושים כשהפקק הרירי יוצא?

הצעדים הבאים תלויים בצורתו ובאיזה שלב של ההריון את נמצאת. בכל מקרה, חשוב ליצור קשר עם הרופא/ה שלך ולתאר מה רואות עינייך, מבחינת הגודל, הצבע והמראה הכללי. כך תוכלי לקבל הוראו מה לעשות הלאה.

כמה זמן לאחר יציאת הרירית מתחילה הלידה?

מאחר שהפקק הרירי עשוי להיפלט החוצה שבועות לפני שאת נכנסת ללידה, לא ניתן לדעת במדויק מתי תתחיל הלידה. אם הבחנת בסוג זה של הפרשה רירית, הרופא/ה שלך יוכלו לאשר זאת ולייעץ לך לגבי הצעדים הבאים.

איך תוכלי לדעת האם הוא הופרש?

ייתכן שתגלי אותו על נייר הטואלט אחרי שהיית בשירותים, או על התחתונים. יש נשים שאינן מבחינות בו בכלל. אם יש לך איזשהו ספק לגבי כל סוג של הפרשה מהנרתיק, פני לרופא/ה שלך.

האם הוא יכול להיות צלול או דמוי ג'לי?

כן. הוא יכול להיראות כמו חומר צלול ודומה לג'לי. לעתים צבעו ורדרד או חום, או עם כתמי דם.

מהו גודלו של הפקק הרירי?

אין תשובה ברורה. אצל חלק מהנשים הפקק הרירי נפלט בבת אחת, ואצל אחרות הוא יוצא בחלקים קטנים.

האם אפשר לקיים יחסים לאחר שהוא יוצא?

בהחלט! גם לאחר שיצא הפקק הרירי, ניתן לקיים יחסי מין ללא חשש מפגיעה בעובר.

פקק רירי הוא אחד מתוך סימני לידה רבים שאת עומדת לחוות בסוף תקופת ההריון. בדקי במחשבון ההריון שלנו את תאריך הלידה המשוער שלך, כדי להיות מוכנה לכל התסמינים. אם את רוצה לבחור את השם המתאים ביותר לתינוק שלך, כנסי למאגר השמות שלנו וקבלי השראה.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך.