birth-options

שאלות נפוצות: ניתוח קיסרי

גם אם קיווית ללידה וגינלית, לעתים יש צורך בניתוח קיסרי כדי להבטיח את בריאותך ואת בריאות תינוקך. מאחר שמדובר בניתוח משמעותי, טבעי שתרצי לדעת איך מתנהלת לידה קיסרית ובוודאי יש לך שאלות רבות. לכן, בין אם הניתוח מתוכנן או לא, לפניך כמה מהשאלות הנפוצות על ניתוחים קיסריים – והתשובות שלנו.

מה זה ניתוח קיסרי?

ההגדרה של הניתוח הקיסרי הוא יילוד תינוק דרך חתך בדופן הבטן והרחם של האם, במקום דרך הנרתיק. בארה"ב כיום, מעט יותר מ-30 אחוז מהלידות מתבצעות בניתוח קיסרי אלקטיבי או ניתוח חירום.

קבלת ההחלטה על ניתוח קיסרי אלקטיבי

במקרים הבאים, הרופא או הרופאה ממליצים על ניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן מראש) כאמצעי בטיחות רפואי, עוד לפני שהצירים מתחילים:

 • הריון רב-עוברים
 • האישה עברה ניתוח קיסרי בעבר. הסיכוי לבצע לידה רגילה אחרי קיסרי נמוכה אך קיימת, ולכן חשוב לבצע דיון מול הרופא/ה ולקבל החלטה משותפת.
 • התינוק במנח עכוז (הרגליים או העכוז נמצאים למטה, במקום הראש)
 • התינוק גדול מאוד
 • האמא סובלת ממחלה כרונית שעלולה להגביר את הסיכונים בלידה וגינלית, כמו מחלת לב, סוכרת, לחץ דם גבוה או מחלת כליות
 • יש אמהות שבוחרות ללדת בניתוח קיסרי, אולם הרופאים ממליצים על פי רוב על לידה וגינלית אם מדובר בהריון בסיכון נמוך.

מתי מוכרחים לבצע ניתוח קיסרי בחירום?

 למרות שקיווית ללידה וגינלית, יש מקרים שבהם צריך לבצע ניתוח חירום כדי ליילד את התינוק. הרופאים עשויים להמליץ על לידה קיסרית בשלב מאוחר של ההריון או אפילו לאחר שהצירים שלך התחילו. הניתוח הקיסרי יכול להיות הכרחי במצבים הבאים:

 • אם יש לאמא רעלת הריון או שליית פתח (שבה השלייה מתנתקת ויוצאת החוצה לפני התינוק)
 • אם צוואר הרחם מפסיק להתרחב באמצע הצירים
 • אם יש קרע ברחם
 • אם יש לאישה זיהום הרפס פעיל בזמן הלידה.
 • אם קצב הלב של התינוק לא תקין
 • אם התינוק במצוקה
 • אם יש בעיה בחבל הטבור
 • אם התינוק לא יורד בתעלת הלידה
 • איך אתכונן לניתוח קיסרי?

  ההכנה דומה מאוד ללידה וגינלית – תצטרכי לארוז תיק לבית החולים ואולי גם להכין לעצמך תכנית לידה. הרופאים ידברו איתך מבעוד מועד על אפשרויות לניהול כאבים אחרי ניתוח קיסרי ואם מדובר בניתוח קיסרי אלקטיבי תתבקשי לצום לילה לפני. בדרך כלל הרופאים יבקשו ממך לחתום על טופס הסכמה לניתוח.

  אם את רוצה לדעת כמה ניתוחים קיסריים אפשר לעבור – עליך לדעת שזה משתנה מאישה לאישה. יש נשים שאחרי ניתוח אחד הרופא יאסור עליהן לבצע לידה קיסרית נוספת בשל הסיכונים שהיו בלידה הנוכחית, ומנגד מתועדים מקרים של נשים שעברו הריון אחרי קיסרי או ביצעו מספר לידות קיסריות, כך שלא ניתן לדעת בוודאות את מספר הלידות שתוכלי לעבור בדרך זו.

  מה קורה במהלך ניתוח קיסרי?

  כמו בכל ניתוח, תעברי הכנה רפואית, תקבלי נוזלים לווריד וירחצו אותך בתמיסה אנטיספטית. במקרים של ניתוח קיסרי אלקטיבי נותנים הרדמה אפידורלית או ספינאלית, אך במקרים אחרים, כמו בניתוח קיסרי בחירום, ייתכן שתקבלי הרדמה כללית.

  בהליך הניתוח עצמו, המנתח מבצע חתך אופקי של 10-15 ס"מ לאורך עצם החיק (קו הביקיני). הרופא או הרופאה יחתכו לעומק דרך הרקמות ויפרידו את שרירי הבטן, ולאחר מכן יפתחו את הרחם. ייתכן שתחושי תחושת משיכה קלה ברגע שבו יוציאו את התינוק. לאחר מכן יחתכו את חבל הטבור, וירחיקו את התינוק.

  בן זוגך יוכל בדרך כלל להצטרף אלייך בחדר הניתוח, כשהוא לבוש בבגדים סניטריים של בית החולים. אם את או בן זוגך רגישים, עדיף לא להביט כשמוציאים את התינוק, אם כי בכל מקרה מקובל שמציבים מחיצה בין פלג הגוף העליון והתחתון של גופך.

  לאחר הלידה תוכלי בדרך כלל לראות את התינוק, אך בשלב זה המפגש ביניכם יהיה קצר מפני שצוות בית החולים יצטרך לבדוק את קצב הלב, הצבע, והחום של התינוק. בזמן שיבדקו את הבריאות של התינוק, יוציאו את השליה, ויתפרו את החתך ברחם ובבטן. תקבלי גם אנטיביוטיקה כדי לסייע במניעת זיהום.

  לאחר מכן תהיי במעקב צמוד עם מכשירי ניטור במשך מספר שעות בחדר ההתאוששות, אך בזמן שתהיי בהתאוששות תוכלי להחזיק את התינוק, לנסות להניק, וליהנות ממגע עור בעור.

  האם אהיה ערה במהלך הניתוח הקיסרי?

  אם מדובר בניתוח מתוכנן, סביר מאוד שתקבלי הרדמה אפידורלית או ספינאלית ותישארי ערה במהלך הלידה. לעתים, במקרה של ניתוח חירום, ירדימו את האם בהרדמה כללית כדי להבטיח לידה בטוחה ומהירה.

  כמה זמן נמשך ניתוח קיסרי?

  אמנם המצב שונה אצל כל אישה, אך לידה קיסרית יכולה להיות קצרה, 15-20 דקות בלבד, ועוד 45 דקות לתפירת החתך ברחם ובבטן.

  האם אוכל להחזיק את התינוק מיד לאחר הניתוח הקיסרי?

  דברי על כך עם הרופא או הרופאה לפני הניתוח מפני שזה תלוי במדיניות בית החולים. יש בתי חולים שירשו לך לפגוש ולנשק את תינוקך כמעט מיד לאחר הלידה, ומיד לאחר שיסיימו את תפירת החתך, תקבלי את תינוקך למגע עור-בעור החשוב כל כך, שלו יתרונות רבים ואשר עוזר לחזק את הקשר שלך עם התינוק.

  האם אוכל להניק אחרי הניתוח?

  אין הבדל בין לידה וגינלית לניתוח קיסרי בכל הקשור להנקה, והחלב עשוי להגיע מיד לאחר הלידה או לא. בהנחה שאת ותינוקך מרגישים טוב, תינוקך יוכל לנסות להיצמד לשד כדי לקבל קולוסטרום מזין זמן קצר אחרי הלידה.

  מהו זמן החלמה מניתוח קיסרי?

  לאחר ניתוח קיסרי החלמה היא הדבר החשוב ביותר עבור האישה. זמן החלמה מניתוח קיסרי שונה כמובן מאישה לאישה, אך ברוב המקרים החלמה מניתוח קיסרי עורכת זמן רב יותר בהשוואה ללידה וגינלית. בדרך כלל תישארי בבית החולים עוד כמה ימים אחרי כדי שהרופאים יוכלו לוודא שאת בריאה ומחלימה יפה וללא כאבים אחרי ניתוח קיסרי.

  על מנת להקל על זמן החלמה מניתוח קיסרי השתדלי לנוח עד כמה שאפשר, גם אם זה אתגר לא מבוטל עם תינוק שרק נולד. הימנעי מהרמת משאות שמשקלם כבד מהתינוק, הגיעי לרופא או לרופאה שלך כדי להסיר את התפרים בבטן (תפרי הרחם יימסו מאליהם) ושמרי על ניקיון צלקת ניתוח קיסרי כדי למנוע זיהום. לבשי בגדים רפויים, אל תשפשפי את הצלקת ואל תגרמי לגירוי באזור של צלקת ניתוח קיסרי. נהיגה ופעילות גופנית יהיו מחוץ לתחום עבורך עד שהרופא או הרופאה שלך יתנו לך אישור, בדרך כלל שבועיים עד ארבעה שבועות אחרי הלידה. החלמה מניתוח קיסרי ללא סיבוכים יכולה להימשך ארבעה עד שישה שבועות.

  האם יהיו לי סיבוכים לאחר ניתוח קיסרי?

  לידה קיסרית היא ניתוח משמעותי, וכמו בכל לידה, סיבוכים לאחר ניתוח קיסרי הם נדירים אך קיימים. הרופא או הרופאה שלך הם האנשים המתאימים ביותר לייעץ על אופציית הלידה הטובה ביותר לצרכיך הרפואיים. הרופאים ישקלו תמיד את הסיכונים שבניתוח קיסרי כנגד הסיכונים של לידה וגינלית. לכן, לטובת השקט הנפשי שלך, שאלי תמיד מדוע ממליצים לך על ניתוח, ואם קיימות חלופות אחרות עבורך.

  האם אבחין בסימני הצירים לפני הניתוח הקיסרי?

  אם המועד שקבעו לך לניתוח קיסרי הוא לפני שהצירים מתחילים, לא תבחיני בשום סימנים שהלידה מתקרבת. אולם, לעתים הצורך בניתוח קיסרי מופיע רק לאחר שהצירים כבר התחילו. לכן, בין אם את נערכת מראש לניתוח קיסרי ובין אם לאו, טוב לדעת מה הם הסימנים להתחלת הצירים כדי שתוכלי לזהות כשהם יגיעו בשליש השלישי להריון, לרוב משבוע 38 עד 42.

  השתדלי לזכור שבין אם תעברי לידה קיסרית או לידה וגינלית, הצוות הרפואי יעניק לך את הטיפול הטוב ביותר.

  בנוסף אולי תאהבו את: