לאורך ההריון ייתכן שתרגישי מדי פעם התכווצויות, ותשאלי את עצמך: האם זה הדבר האמתי? האם הלידה שלי מתחילה? לפעמים קשה לדעת איך מרגישים צירים ואפילו הרופא/ה שלך לא יהיו בטוחים בכך. אז איך מרגישים צירים אמתיים, ואיך עשויים להרגיש הצירים המדומים, הנקראים ברקסטון היקס? קבלי מאתנו עצות איך להתמודד עם הכאב, אותן התכווצויות שהן חלק מהשלבים הראשונים של הלידה, ומתי מומלץ לפנות לרופא/ה. בהמשך נציג 'סיפורי צירים' של אמהות, שהחליטו לשתף איך מרגישים צירים.

סוגי צירים ומשמעותם

לפניך סקירה קצרה של סוגי צירים והמשמעות של כל אחד. חשוב שתבדילי ביניהם במיוחד כשמדובר על תזמון צירים:

 • צירי ברקסטון היקס או צירים מדומים - הם באים והולכים, ואינם גורמים בפועל להתחלת לידה. קוראים להם צירי ברקסטון היקס וגם צירים מדומים או צירי אימון.

 • צירי לידה אמתיים -צירים שלא נעלמים ומסתיימים בלידת תינוקך. תזמון צירים יעזור לך להכיר אותם טוב יותר.

 • צירים מוקדמים – אם יש לך צירי לידה אמתיים לפני שהגעת למועד הלידה (לפני שבוע 37 להריון), ייתכן שאת חווה צירים מוקדמים. אם יש לך אחד מסימני לידה מוקדמת, או שאינך בטוחה כלל מה את מרגישה, התקשרי לרופא/ה כדי שיעריכו את מצבך.

מהי התחושה של צירי ברקסטון היקס או צירים מדומים?

צירי ברקסטון היקס או צירים מדומים, גורמים בדרך כלל להתכווצויות קלות מאוד או לכאבים עזים יותר. הכאב מורגש בדרך כלל בחלקה הקדמי של הבטן. עוצמת ההתכווצויות יכולה להגיע בגלים, כמו גאות ושפל. רגע אחד את מרגישה ציר חלש, פתאום הוא מתחזק, ואחר כך שוב תרגישי בהתכווצויות חלשות. ככל שתאריך הלידה המשוער שלך מתקרב, צירי ברקסטון היקס עשויים להיות חזקים יותר, ממה שהרגשת בשליש השני או השלישי.

צירים מדומים הם תופעה טבעית וצפויה – זוהי דרכו של גופך להתכונן למה שצפוי לו. סביר יותר שהם יופיעו לקראת סוף היום, אחרי מאמץ גופני או אחרי קיום יחסי מין. אם זה לא ההריון הראשון שלך, ייתכן שצירי ברקסטון היקס יתחילו מוקדם יותר יחסית להריונות קודמים. כדי להקל על הכאב או אי-הנוחות של הצירים המדומים, נסי להתהלך מעט או לשנות תנוחה. גם מנוחה יכולה לעזור להרגיע צירים מדומים. הקפידי על איזון הנוזלים בגוף על ידי שתייה מרובה של מים, כדי להפחית את הסיכויים להיווצרות צירי ברקסטון היקס. אם אינך בטוחה אם אלו צירי ברקסטון היקס או צירי לידה, התייעצי עם הצוות הרפואי.

איך מרגישים צירים סדירים המבשרים לידה?

אז איך מרגישים צירים? קשה לנבא או לתאר איך תרגישי, כשיגיעו צירי הלידה האמיתיים. אחת הסיבות לכך היא, שכל אישה מרגישה את הכאב בצורה שונה. אחת לא תרגיש כאב, אחרת תרגיש כאב חזק ואינטנסיבי. גם סוג הצירים יכול להשתנות מהריון אחד למשנהו, ולכן, אם כבר ילדת יש אפשרות שתחווי משהו אחר בהריון הבא. התחושה של צירי לידה אמיתיים היא של כאב או לחץ שמתחילים בגב, וממשיכים לחלק הקדמי של הבטן התחתונה. בשונה מתחושת ה'גאות והשפל' שיוצרים צירי ברקסטון היקס, צירי לידה אמיתיים ילכו ויתעצמו ככל שהזמן יתקדם. במהלך צירי לידה אמיתיים, הבטן שלך מתהדקת ומרגישה נוקשה מאוד. יש נשים שמדמות צירים אלה להתכווצויות המתרחשת בזמן המחזור החודשי. חשוב שתלמדי גם על תזמון צירים, כדי למדוד כל ציר ברגע האמת.

"היו לי כאבים כאלה רק בלידה הראשונה כי בחרתי לקבל אפידורל מיד, ואילו בלידה השנייה עברתי זירוז. הרגשתי כאילו כל הבטן הבטן שלי נמתחת עד הסוף, זה היה כמו כאב המחזור הגרוע ביותר, פי 100".

מנדי ט. (אמא של לולה ואוטיס)

בשונה מצירי ברקסטון היקס, צירי לידה אמיתיים מגיעים במרווחי זמן קבועים. ההפסקה בין ציר לציר הולכת וקטנה כל הזמן. תזמון צירים בעזרת תרשים מעקב הצירים יכול לעזור לך. בדקי גם אם יש לך סימנים מוקדמים ללידה, כמו ירידת מים.

אם יש לך איזשהו ספק לגבי מה שאת מרגישה, פני לרופא/ה שלך. אחרי תשאול קצר או ארוך, הם ייעצו לך להישאר בבית ולנוח, להגיע למרפאה לבדיקה, או להתחיל תזמון צירים, לקחת את התיק שהכנת מבעוד מועד ולהגיע לבית החולים, כדי ללדת את תינוקך.

איך תתמודדי עם הכאב?

 • צאי להליכה

 • לכי לישון

 • התפנקי עם מקלחת או אמבטיה חמה

 • נסי ליישם טכניקות הרפיה, שלמדת בקורס הכנה ללידה

"פרט ל'כאב המטורף' הרגיל, אני עדיין זוכרת שהפתיע אותי, כמה הבטן שלי הייתה קשה וחמה במהלך הציר עצמו" רנה מ. (אמא של אולי וסאפי)

ככל שהלידה שלך תתקדם, הצירים עשויים להכאיב יותר ויותר. ייתכן שתרגישי גם לחץ בגב התחתון ובפי הטבעת. מומלץ שתדברי עם הצוות הרפואי שלך מראש על אמצעים אפשריים לשיפור הנוחות במהלך הצירים. ישנן נשים שבוחרות תרופות לשיכוך כאבים כמו אפידורל בשעה שאחרות בוחרות בהקלה ללא תרופות – או בשילוב של שניהם. ניהול הכאב הוא תהליך אישי מאוד ובסופו של דבר – את בוחרת איך להעביר את הלידה שלך. גם אם תחליטי על דרך מסוימת, מותר לך גם לשנות את דעתך, ככל שמועד הלידה יתקדם. חשבי תאריך לידה משוער, השתדלי לשמור על ראש פתוח ודברי עם הרופא/ה שלך לגבי הדברים שהיית רוצה, ומה הם יכולים להציע לך כדי שהלידה תהפוך לחוויה, עד כמה שאפשר.

מה אומרות אמהות אחרות (ואבא אחד!) על איך מרגישים צירים

ביקשנו מכמה הורים לספר לנו איך מרגישים צירים עבורם; הנה מה שסיפרו לנו:

"איך מרגישים צירים?! לא ציפיתי שכל הכאב יתרכז בחוט השדרה! הרגשתי שמישהו מסובב לי את חוט השדרה. שום דבר רציני בבטן."

"הצירים התחילו בהתקשות של הבטן לאט ותחושה שמישהו תופס לי את הבטן, ואז התחיל הכאב. הרגשתי כאילו כל איבר בחלק המרכזי של הגוף מסובב ונסחט כל כמה דקות."

"זה גרוע שאני לא ממש זוכרת? אני חושבת שהטראומה נמחקה לי מהראש. אני רק זוכרת שנשמתי ממש הרבה כדי לעבור את זה. (כמובן, בעזרת כמה תרופות חזקות.)"

"הכאב היה דומה לגל. רגע אחד הרגשתי כאב מטורף, ואז הכל  נרגע. אין ספק שנכנסתי קצת להזיות, אחרי צירים כה ממושכים אם ראיתי בדמיוני גלים."

"תזמון צירים? הייתי צריכה שממש יגידו לי לנשום. בשלוש הלידות הבאות, בחרתי באפידורל ישר מההתחלה!"

"מנקודת מבט של גבר, אני יכול להגיד שהרגשתי כאב רציני מאוד בכף היד שלי!"

אתם שאלתם, ואנחנו עונים

איך מרגישים צירים? האם זה מרגיש כמו כאב מחזור?

כל אישה חווה את הכאב בצורה שונה. אצל חלק מהנשים התחושה היא שצירי לידה אכן דומים לכאבי ומחזור.

איפה מרגישים את הצירים?

ייתכן שתרגישי את הצירים בגב או באגן; הכאב מתחיל בדרך כלל מהגב ועובר לחלק הקדמי של אזור הבטן.

כמה זמן אורכים צירים אמיתיים?

בהתחלה הצירים נמשכים בין 30 ל-70 שניות כל אחד. אחר כך, יכול כל ציר להימשך 60 עד 90 שניות.

מה הם הסימנים המוקדמים לכך שהלידה מתחילה?

 • הקלה בנשימה – תחושה שקל יותר לנשום, כשהתינוק יורד נמוך לתוך האגן

 • פליטת הפקק הרירי – הפרשה שקופה או דמית

 • ירידת מים – טפטוף או פרץ של נוזל שקוף (מי השפיר)

 • צירים המגיעים בדפוס קבוע - מתעצמים ככל שעובר הזמן, ונעשים תכופים יותר ויותר.

ייתכן שאת מרגישה לחץ מהבלתי נודע, ומהכאב שעלול ליצור כל ציר טבעי. ייתכן גם שאת שואלת את עצמך,  איך תדעי מתי הלידה שלך מתחילה באמת? איך אפשר ללמוד על תזמון צירים? זכרי, הרופא/ה שלך עומדים לרשותך כדי לעזור לך לדעת מתי הגיע הרגע, ומה עליך לעשות כשזה קורה. בנוסף, כדאי לזכור שלמרות הכאב ואי-הנוחות, צירי ברקסטון היקס מסייעים לגופך להתכונן ללידה, וצירים אמיתיים מסייעים להרחיב את צוואר הרחם, ולדחוף את התינוק מטה לתוך האגן. את תשתלטי על העניין − הכול ישתלם בסוף כשתחזיקי בזרועותייך את תינוקך החדש!

חישוב מועד הלידה, יכול לעזור לך להתכונן למגוון מצבים: צירים מדומים, צירי ברקסטון היקס, צירים מוקדמים או צירים שמבשרים על לידה. חשוב גם שתלמדי על השינויים בגופך ועל מה שעובר העובר בכל שלב של ההריון, בעזרת דף שבועות הריון.