בין הבדיקות שתתבקשי לעשות במהלך ההיריון ישנן גם בדיקות סוכר בדם הכוללות: בדיקת העמסת סוכר 50 גרם, או העמסת סוכר 100 גרם. בדיקות אלו בוחנות את תגובת הגוף לצריכת סוכר, ומספקות לרופא/ה מידע חשוב, האם יש לך סכרת היריון או שאת בסיכון ללקות בה. בבדיקה מסוג זה, ישנה חשיבות גדולה גם לשלב הכנות, שיכולות להשפיע על תוצאותיה. כך גם לגבי גורמי הסיכון למחלה, שכוללים היסטוריה משפחתית, השמנת יתר ועוד. חשוב גם שתדעי מה אומרות התוצאות, כבסיס לביצוע בדיקה נוספת במידת הצורך, וכדי להיערך להמשך ההריון, במידה ויש סיכון לסכרת. המשיכי לקרוא כדי לקבל את כל המידע שאת צריכה בנושא בדיקת סוכר בהריון, באיזה שבוע עושים העמסת סוכר? מתי חשוב לקיים את הבדיקה בצום? ומה כדאי לעשות, במידה ואובחנת עם סכרת הריון.

ההבדל בין בדיקת סוכר בדם לבין בדיקת העמסת סוכר בהריון

בדיקות הסוכר בדם מסייעות לצוות הרפואי לדעת כיצד גופך מעבד גלוקוזה (סוכר). הבדיקה משמשת כדי לקבוע האם את בסיכון ללקות בסכרת היריון. בדיקת העמסת הסוכר (העמסת סוכר 50, העמסת סוכר 100 וכדומה), יכולה גם לקבוע האם לקית בסכרת היריון. המידע הזה, והצעדים הננקטים בעקבותיו, חשובים מאוד לבריאותך ולבריאות התינוק. מדובר בבדיקת דם, אשר אחריה את עשויה להרגיש סחרחורת קלה ואולי גם לגלות כתם כחול או דימום, סביב המקום שאליו הוחדרה המחט. בכל מקרה, הסיכונים הכרוכים בבדיקה זאת הינם קטנים ביותר.

מדוע ממליצים לי לערוך את הבדיקות האלו?

אם יש לך את אחד מגורמי הסיכון לסכרת היריון, סביר להניח שהרופא/ה שלך ימליצו על בדיקת סוכר בהריון, כבר בשבוע 13 להריון.

גורמי הסיכון לסכרת הריון כוללים:

  • היסטוריה של סכרת היריון בהיריון קודם

  • היסטוריה משפחתית של סכרת

  • השמנת יתר

  • מחלות כגון תסמונת מטבולית או תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS)

  • תוצאה של בדיקת סוכר בצום - 95

סוגי בדיקות לאבחון סכרת בהריון

בדיקת סוכר בהריון בצום

בתחילת ההריון, במסגרת הבדיקות השגרתיות, תבצעי בדיקת סוכר בצום.

הנורמה היא עד 95.

בדיקת העמסת סוכר ראשונית GCT - העמסת סוכר

בשלב ראשון מתבצעת בדיקת סקר לאבחון סכרת הריון GLUCOSE CHALLENGE TEST (GCT) המתבצעת ללא צום בדיקת העמסת סוכר 50. במעבדה תתבקשי לשתות משקה ממותק 50 ג' גלוקוז. שעה לאחר מכן תעברי בדיקת דם, למדידת רמת הסוכר בדם.

העמסת סוכר 50 תוצאות

רמה של עד 130 מ"ג סוכר לד"ל (לשני ליטר) נחשבת לתקינה. במידה והתוצאה מעל 130 את נמצאת בקבוצת סיכון לסכרת הריון ונדרשת לבצע בדיקה אבחנתית, של העמסת סוכר של 100 ג' ORAL GLUCOSE TOLERANCE TEST OGTT)). במידה והתוצאה מעל 200 זה מוגדר כסכרת, ואין צורך לבצע העמסה נוספת.

בדיקת OGTT- העמסת סוכר אבחנתית - העמסת סוכר 100

העמסת סוכר 100 היא בדיקת העמסת סוכר אבחנתית, שנערכת רק אם בדיקת הסקר (בדיקת העמסת סוכר 50) לא תקינה, או אם יש סיכון מוגבר לסכרת. בהתאם להוראות שקיבלת מהרופא/ה, תתבקשי לא לאכול או לשתות שום דבר (מלבד מים), במשך 8 שעות לפני הבדיקה. בדיקת הדם הראשונה שיערכו לך במרפאה תהווה את בדיקת הסוכר בצום, ותאפשר לדעת את רמת הסוכר בדם, לפני שאת שותה או אוכלת. לאחר מכן תקבלי משקה עתיר סוכר, מעין סירופ המכיל 100 ג' גלוקוז, אותו תתבקשי לשתות. אחרי שסיימת לשתות את המשקה המתוק, יערכו לך שלוש בדיקות דם נוספות: שעה, שעתיים ושלוש שעות אחרי לגימת המשקה.

העמסת סוכר 100 תוצאות

תוצאות התקינות הן בצום עד 95. כעבור שעה עד 180, כעבור שעתיים עד 155 וכעבור 3 שעות עד 140. סכרת מאובחנת כאשר שני ערכים לא תקינים, או כאשר ערך אחד יוצא מאד חריג.

באיזה שבוע עושים בדיקת העמסת סוכר בהריון?

באיזה שבוע עושים בדיקת העמסת סוכר? קיימת המלצה לכל אשה בהריון לבצע העמסת סוכר/בדיקת סקר לסכרת (GCT) שהיא בדיקת סוכר בהריון, בין שבועות 24-28.

בדיקה אבחנתית לסכרת OGTT) ) יכולה להתבצע על פי הצורך והסיכון, בכל שלב של ההריון. לסוג זה של בדיקת סוכר בהריון מומלץ לקבוע מועד בשעות הבוקר, כדי שעיקר הצום יתקיים בלילה. יתכן שתצטרכי להישאר במרפאה למשך כל שלושת השעות, אז כדאי לך להגיע עם סוללה מלאה בטלפון או עם ספר טוב. עם תום הבדיקה תוכלי להמשיך בסדר יומך הרגיל.

ואם אבחנו אצלי סכרת הריון?

סכרת הריון מאובחנת אצל כ - 10% מהנשים בהריון, ונובעת מתנגודת של תאי הגוף לפעולה של הורמון האינסולין. במצב זה, הסוכר נותר בדם ברמה גבוהה ועלול לעבור דרך השלייה לעובר ולגרום לו לגדילת יתר ולתופעות נוספות. ברוב המקרים איזון הסכרת מושג על ידי דיאטה דלת פחמימות בלבד, אך לעיתים יש צורך להוסיף טיפול תרופתי. סכרת הריון דורשת מעקב קפדני ביתי אחר רמות הסוכר בדם, 4 פעמים ביום, בנוסף למעקב דיאטני ומעקב במסגרת מרפאת הריון בסיכון. כדאי לקרוא מידע נוסף על סכרת הריון כדי לעבור הריון בריא וללדת תינוק בריא.

בדיקת העמסת סוכר 75 ג' OGTT 75

במידה וסבלת מסכרת הריון הרי שברוב המכריע של המקרים, הסכרת תחלוף מיד עם הלידה ויציאת השליה. במקרים מסוימים המחלה תישאר. בכדי לדעת האם הסכרת חלפה, יש לבצע העמסת סוכר 75 ג' בתום משכב הלידה - 6 שבועות מהלידה. העמסת סוכר 75 ג' היא בדיקת דם, המתבצעת לאחר צום של 8 שעות. כעבור שעה ושעתיים משתיית 75 ג' גלוקוזה מתקבלות התוצאות:

רמות התקינות הן עד 95 בצום,  עד 180 כעבור שעה ועד 140 כעבור שעתיים.

במידה והבדיקה אינה תקינה מומלץ לעבור למעקב רופא/ת המשפחה.

בדיקת העמסת סוכר מכל סוג: העמסת סוכר 50, העמסת סוכר 75 או העמסת סוכר 100, יכולה להיות לעיתים קצת מתישה ויחד עם זאת, מאוד חשובה. כדאי גם שתתייעצי עם הרופא/ה, באיזה שבוע עושים העמסת סוכר ותגיעי מוכנה. כדי להבין מה את והעובר עוברים בכל שלב בהריון, את מוזמנת להיכנס ללוח שבועות ההריון שלנו. מחשבון ההריון יכול לעזור לך גם לדעת, מתי מועד הלידה הצפויה.

ד"ר ישראל הנדלר הוא סגן מנהל המערך המיילדותי שיבא, מומחה למיילדות הריון בסיכון ואולטראסאונד מיילדותי.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש לבדוק ולוודא את מידת ההמלצות לעיל לנשים ההרות ולילדכם.

חבילת חיתולים חינם