10-fun-ideas-for-pregnancypregnancy-announcement-cards

את יושבת על הספה בסלון, מול הטלוויזיה עם בן זוגך, ופתאום זה קורה. את מרגישה תזוזה קלה מתוך הבטן שלך. את אולי חושבת שאת מדמיינת, אבל אז זה קורה שוב ואת מבינה, העובר שלך מתחיל לזוז!

מה זה בעצם אומר? באיזה שבוע מרגישים תנועות עובר בהריון? והאם מלבד ההתרגשות והשמחה בשל הקשר הראשוני שנוצר עם התינוק לעתיד, יש משמעות רפואית לאותן תנועות עובר בלילה או ביום? במהלך ההריון, את ככל הנראה תרגישי את העובר שלך זז לא מעט, ועלייך להיות מודעת לתנועותיו ולהבין מה הן מסמלות, וכיצד הן עשויות להשפיע על המשך ההריון באופן תקין.

מתי מרגישים תנועות עובר?

בתור אמא לעתיד, לפני שתישאי את תינוקך לאחר הלידה, בוודאי שאלת את עצמך מתי מתחילים להרגיש תנועות עובר בהריון?

בממוצע, העובר מתחיל לנוע בסביבות השבוע ה-20 להריון (חודש חמישי). חלק מהאימהות עשויות להרגיש את העובר שלהן זז כבר בשבועות 13-16, בעוד אימהות אחרות עשויות לא לחוש כלום עד שבועות 18-20. זכרי שלכל אחת קצב משלה, וזה טבעי ולגיטימי בהחלט.

כשהעובר שלך יתחיל לנוע, את עשויה לחוש מעין רפרוף, כמו בועות גזים או פעילות מעיים, אך למעשה אלה עשויים להיות התנועות הראשונות של העובר. בהדרגה נעשות התנועות חזקות ורבות, ולאורך ההריון תוכלי להרגיש באופן ברור את תנועות העובר ולהבדיל בינן לבין תסמיני הריון אחרים.

אם זה לא ההריון הראשון שלך ותהית מתי מרגישים תנועות עובר בהריון שני תשמחי לדעת שבהריונות הבאים תנועות העובר מורגשות בדרך כלל מוקדם יותר, בסביבות שבועות 18-16.

הגורמים המשפיעים על קצב ותדירות התנועות של העובר

  • התפתחות העובר- כאשר העובר מהתפתח, הוא מבצע התמתחות וכיפוף איברים. ככל שההריון יותר מתקדם, כך תנועות העובר מורגשות באופן ברור יותר, ויתכן שתדעי להבדיל בין בעיטות, לבין מכות אגרוף ואף גלגולים.

  • גירויים חיצוניים- בתגובה לרעש, אור חזק או מגע חיצוני בבטן, העובר יכול להגיב בתזוזה בהתאם לאותו גירוי.

  • רגשות האם- מחקרים מצאו כי קיים קשר ישיר בין עיסוק במדיטציה, הרפיה או יוגה לבין ירידה בתנועות העובר. כלומר, מצב הרוח של האם משפיע על העובר. ככל שאת רגועה, כך העובר רגוע ופחות יבצע תזוזות.

  • תנוחת האם- אם את נמצאת תנוחה לא נוחה, העובר עשוי לחוש זאת ולהגיב בהתאם בתזוזה, ותוכלי להרגיש אותו מתנועע בבטנך.

  • רגישות למזונות- מזונות מסוימים עשויים לגרום לעובר להיות יותר פעיל. רצוי שתשימי לב למה שאת אוכלת, ואיך זה משפיע על תנועות העובר.

  • מחזור וזמן השינה של העובר- אולי לא ידעת זאת, אך העובר ישן ומתעורר בבטנך. כשהעובר ישן את ככל הנראה לא תחושי בו, אך כשהוא מתעורר הוא עשוי להתחיל לנוע.

  • התרופות אותן נוטלת האישה- ישנן תרופות מסוימות שמעלות את רמת הפעילות של העובר, כך שאת עשויה לחוש תנועות עובר מרובות בהריון.

  • המצב הבריאותי של העובר- אם במהלך ההריון מתפתחות אצלך רעלת הריון, סוכרת או מחלות אחרות, העובר עלול לחוש מצוקה ואת עשויה להרגיש תנועות עובר חלשות .

ביצוע מעקב תנועות עובר

החל מהשבוע ה-28 להריון, יש לבצע מעקב תנועות עובר. יש שתי גישות לביצוע המעקב:

שלושה מעקבים ספונטניים ביום- בבוקר, בצהריים ובערב. בכל פעם יש לספור במשך חצי שעה לפחות שלוש תזוזות של העובר. יש לבצע את הספירה ברוגע ובשקט, תוך כדי שאת נשענת לאחור או שוכבת על הגב. מומלץ לבצע את המעקב לאחר ארוחה, או בשעות שבהן את כבר מזהה שהתינוק שלך פעיל בהן. במידה ולא נספרו שלוש תזוזות אין צורך להיבהל. יש לשכב על צד שמאל (תנוחה המבטיחה זרימת דם לרחם, כך שהעובר ירגיש צורך לזוז), לנשום נשימות עמוקות ולנסות שנית. במידה ועדיין העובר לא זז, כנראה שהוא פשוט ישן, אך אם את עדיין לא חשה תנועות במשך שעה או שעתיים, או לחילופין חשה רק תנועות חלשות, כדאי להתייעץ עם רופא.

רישום מעקב תזוזות יומי- מעקב אחר לפחות עשר תנועות מורגשות, על ידי רישום תנועות העובר לאורך היום באופן מדויק. בצורה זו ניתן לזהות תבנית קבועה של תנועות העובר, ולעקוב אחר שינויים בדפוס התנועה של העובר, שיכולים להעיד על בעיה מסוימת לעומת קושי רגעי במעקב אחר תנועותיו.

במהלך ביצוע מעקב תנועות עובר חשוב לשים לב גם למצבים של תנועות עובר מרובות בהריון. במידה והעובר מתחיל לנוע הרבה מהרגיל, כדאי להתייעץ עם רופא על מנת לשלול בעיות אצל העובר, כמו כריכת חבל הטבור סביב צווארו של העובר, לחץ על חבל הטבור, אי ספיקה שלייתית, מיעוט מי שפיר או אולי התייבשות של האם.

ממוצע התנועות היומי של העובר בשבוע ה-20 להריון הינו כ-200 תנועות ליום. ממוצע זה עולה ככל שמתקרבים למועד הלידה, ויכול להגיע עד לכ-570 תנועות ביום בסביבות השבוע ה-32 להריון. לאחר מכן תיתכן ירידה של עד כ-280 תנועות ביום בסמוך למועד לידה, זאת בשל הגודל של התינוק, שלא מאפשר לו לנוע ביחס לרחם שנהיה יותר ויותר צפוף.