מין הוא חלק טבעי מיחסי אהבה בין בני זוג. קיום יחסים בזמן הריון בטוח לחלוטין, לעיתים עם שינויים מסוימים. החשק המיני בהריון, עשוי להיות שונה לחלוטין, וייתכן גם שתצטרכו למצוא תנוחות סקס בהריון שיהיו נוחות, כדי שתוכלו להסתדר עם הבטן הגדלה. אולי יש לכם שאלות על סקס בזמן הריון כמו: האם סקס של נשים בהריון בטוח? האם מותר לקיים יחסים בתחילת הריון? האם זה תקין כשמופיע דימום אחרי קיום יחסים בהריון? האם אפשר לחוות אורגזמה בהריון? ומתי אפשר שוב לקיים יחסים בטוחים אחרי הלידה? המשיכו לקרוא כדי לקבל מענה מקצועי ורחב על מגוון הסוגיות שעלולות להטריד את מנוחתכם, בנושא סקס בהריון. חשוב גם שתפנו לרופא/ה שלכם, אם אתם מוטרדים או זקוקים למידע נוסף.

קיום יחסים בזמן הריון - האם מותר ובטוח?

אם את אמא, בריאה, ואין לך בעיות, סקס בזמן הריון יכול להיות דבר בטוח ואף מהנה. ליתר ביטחון, הקפידו לבדוק את הנושא עם הרופא/ה שלכם, במיוחד אם יש סיבוכים בהריון הנוכחי או בהריון קודם. מקרים אלו עלולים לסכן את העובר בכל מצב של קיום יחסי מין בהריון.

ישנם החוששים לקיים סקס בהריון, משום שהם מרגישים שיש אדם שלישי אתם במיטה, או שהתינוק שלהם "צופה" במעשה. אתם יכולים להירגע! בזמן שאתם נהנים לכם, תנועות הנענוע ודאי יגרמו לקטנטן שלכם לנמנם שם בפנים.

סקס או אורגזמה בהריון, ברוב המקרים גם לא יזיקו לתינוק. מי השפיר ושרירי הרחם מגינים עליו. בנוסף, הפקק הרירי, שחוסם את פתח צוואר הרחם, מסייע לשמור על התינוק מפני זיהום.

חשק מיני בהריון - האם זה תקין שהדחף המיני שונה?

אמא לעתיד - האם סקס בזמן הריון הוא הדבר האחרון שאת חושבת עליו? האם את סובלת מחוסר חשק מיני בהריון או שהיצר המיני שלך נכנס להילוך גבוה? שני התרחישים תקינים כשמדובר על חשק מיני בהריון. בתקופה זו את יכולה לגלות שרגע אחד את מרגישה חוסר חשק מיני, וביום שאחרי חשק מיני מוגבר. הרצון שלך בסקס בהריון יכול להיות מושפע מדברים רבים, לרבות שינויים ברמת ההורמונים, בגופך או ברגשותייך. רמת התשוקה המינית שלך יכולה להשתנות בכל שליש של ההריון:

השליש הראשון. נושא של קיום יחסים בתחילת הריון, משמעותי וחשוב. השינויים בגופך וההורמונים של ההריון, יכולים לגרום לך להרגיש קצת יותר סקסית בתחילתו. מנגד, ייתכן שהיצר המיני שלך דווקא יפחת כתוצאה מבחילות בוקר, תחושת עייפות, רגישות או כאב בשדיים, והצורך להטיל שתן לעתים תכופות.

השליש השני. חלק מתסמיני ההריון המטרידים של השליש הראשון, עשויים להירגע בשליש השני. פעמים רבות בשלב זה, החשק המיני דווקא עולה. בנוסף, הבטן שלך עוד לא גדולה מדי כדי להפריע לך, במהלך שינוי תנוחות סקס בהריון. למעשה, זרימת הדם המוגברת לאזור האגן ולשדיים עשויה להעצים את העונג המיני. זכרי שכל אישה שונה, ובכל שלב במהלך ההריון התחושות הרגשיות והגופניות שלך, עשויות להשפיע על הדחף המיני.

השליש השלישי. ככל שהבטן שלך גדלה, את עשויה לגלות כי מספר תנוחות סקס בהריון לא נוחות לך, ויכול להיות שגם תרגישי פחות חשק למין, בעודך מתכוננת ללידה. גורמים אחרים כמו עליה במשקל וכאבי גב, יכולים גם הם לצנן את התלהבותך ממין. זה תקין לחלוטין שהדחף המיני שלך ירד בזמן הזה. זכרי שיש עוד דרכים להרגיש חיבור לבן הזוג, כמו שיחות על הרגשות שלכם, חיבוקים ונשיקות.

האם יש נסיבות בהן צריך להימנע מסקס בזמן הריון?

אף שהרופא/ה שלכם יוכלו להשיב על שאלה זו בדרך הנכונה ביותר, מוטב להימנע מיחסי ממין במקרים הבאים:

  1. לידת פג בלידה קודמת, או שהיו סימנים של לידה מוקדמת בהריון הזה

  2. אי ספיקה של צוואר רחם (incompetent cervix), מצב בו צוואר הרחם נפתח מוקדם מדי במהלך ההריון, דבר שעלול להגדיל את הסיכון ללידה מוקדמת

  3. שליית פתח, וזה אומר שהשליה מכסה את כל או חלק מצוואר הרחם

  4. ירדו המים - אחרי שזה קורה, אסורה כניסה של כל דבר לנרתיק

  5. דימום אחרי סקס בהריון. (התייעצו עם הרופא/ה במידה והיו יותר מכמה טיפות של דם)

  6. יש לך אבא לעתיד, זיהום המועבר דרך מגע מיני (יש מומחים הממליצים להימנע ממין אפילו עם קונדום, אך מוטב להתייעץ עם הרופא/ה לגבי מצבכם הספציפי ובכל הקשור לסקס בהריון.

האם יש תסמינים שמחייבים לפנות לרופא/ה?

אם הבחנתם בדימום בהריון לאחר קיום יחסים, עם דגש על דימום בהריון לאחר קיום יחסים בכמות וסתית, יש לפנות לבדיקה רפואית. במידה ויש דליפת מי שפיר, כאבים לאחר קיום יחסים בהריון, כאבים דמויי כאבי מחזור, תחושת צירים לאחר קיום יחסים בהריון או התכווצויות לא נעימות, פנו לרופא/ה. בזמן אורגזמה בהריון התכווצויות הרחם עשויות לגרום לתחושה לא נוחה במקצת, אך התכווצויות קלות אלה אינן מסוכנות ואינן סימן שהלידה מתחילה. טבעי גם שיהיו כאבים קלים או הכתמה קלה (כמה טיפות קטנות של דם), אחרי קיום יחסי מין בהריון. אם מופיעים תסמינים אלה, אפילו אם הם קלים ובכל מקרה של ספק, מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה שלך, כדי לוודא שלא מדובר בבעיה חמורה.

האם סקס בזמן הריון ואורגזמות יכולים לגרום ללידה מוקדמת?

התכווצויות של הרחם יכולות להיגרם מאורגזמות ומהחומרים הטבעיים המצויים בזרע, אך סקס בהריון לא קשור בדרך כלל לסיכון מוגבר ללידה מוקדמת. עם זאת, אם מדובר על סיכון מוגבר ללידה מוקדמת, חשוב לשאול את הרופא/ה אם קיום יחסי מין בהריון הנו דבר נכון עבורכם.

יש הסבורים שביצוע סקס בזמן הריון מסייע בזירוז לידה. אולם מומחים אומרים שלא סביר שמין מהווה טריגר ללידה - אפילו אם תאריך הלידה המשוער כבר קרוב.

האם עלינו להשתמש בקונדום בתקופת ההריון?

אף שלא ניתן להרות בזמן הריון, עדיין חשוב במצבים מסוימים להשתמש בקונדום במהלך סקס בהריון, כדי להימנע ממחלות המועברות דרך מגע מיני. זיהומים כאלה יכולים לגרום בעיות לתינוק בזמן ההריון ובלידה. דברו עם הרופא/ה אם אינכם בטוחים לגבי הסיכון, ומה הכי נכון למצבכם.

אילו תנוחות בהריון הן הכי נוחות?

חשוב למצוא תנוחות מהנות בהריון. אם תנוחה מסוימת לא עובדת עבור שניכם, נסו משהו אחר. מה שעובד בתחילת ההריון לא בהכרח יעבוד, כשהבטן תהיה גדולה הרבה יותר בשליש השלישי. אם יש לכם איזשהו ספק לגבי הדרך הבטוחה לקיום יחסי מין בהריון, פני לרופא/ה. שימו לב ששינויים הורמונליים יכולים להשפיע על החשק המיני בהריון שלך אמא, ולגרום תחושת יובש בנרתיק. שימוש בחומר סיכה על בסיס מים, יכול לעזור לשפר את הנוחות במהלך סקס בזמן הריון.

סקס עם נשים בהריון - שאלות ותשובות לך אבא לעתיד

אתה יכול לתהות גם, באיזה אופן קיום יחסי מין בהריון, יכול להיות שונה מהרגיל. כפי שהאם עוברת שינויים גופניים, הורמונליים ורגשיים כה רבים בתקופת ההריון, שיכולים להוביל לתנודות בחשק המיני, גם אתה, עשוי לעבור שינויים רבים, ואולי אף לתהות מה שונה בסקס עם נשים בהריון. השתדל לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים, והיה מודע לכך שההריון עשוי גם לשנות את היחס למין מצדך. גם הרגשות שלך ורמת התשוקה לנושא של קיום יחסי מין בהריון, עשויים להשתנות בתקופה זו.

חשוב שתוודאו שכל אחד מהצדדים פתוח לדבר על חיי המין שלכם במהלך ההריון, וזכרו כי פנייה לייעוץ של רופא/ה יכולה להועיל לשניכם. לסיום, אפשר לשמור על אינטימיות לא רק בסקס בהריון, אלא גם בדרכים אחרות, כמו נשיקות, חיבוקים, או הענקת עיסוי חושני זה לזה.

כמה זמן אחרי הלידה אפשר לקיים יחסי מין שוב?

בין אם הייתה לידה וגינלית או ניתוח קיסרי, גופה של האם הטרייה זקוק לזמן כדי להחלים. ככלל, אין תקופה מוגדרת שבה אסור לקיים יחסים, אם כי יש מומחים הממליצים להמתין ארבעה עד שישה שבועות אחרי הלידה (תקופת משכב הלידה), או אחרי ניתוח קיסרי. במקרה של לידה וגינלית, הדבר מאפשר לצוואר הרחם להיסגר ולפצעים שנגרמו מקרעים או חיתוך חיץ להירפא. במקרה של ניתוח קיסרי, מאפשר לצלקת להירפא.

מרגע שתקבלו את האישור מהרופא/ה, חשוב להמתין עד ששניכם תרגישו בנוח. אם אחד מכם עוד לא מוכן, יועיל לדבר עם בן הזוג ולמצוא דרכים אחרות לשמור על האינטימיות ביניכם.

באיזה אופן עשויים יחסי המין להיות שונים לאחר הלידה?

כשתתחילו שוב לקיים יחסי מין, ייתכן שתגלו ששינויים הורמונליים אצלך אמא, גרמו ליובש בנרתיק, יותר מהרגיל. אולי תרצו להיעזר בחומר סיכה על בסיס מים. כדי לחזק את שרירי הנרתיק לאחר הלידה, את אמא, יכולה לבצע תרגילי קיגל לחיזוק רצפת האגן. ייתכן גם שתגלו שהחשק המיני שלכם חלש יותר. זה יכול להיות תוצאה של תחושת עייפות, מתח, דיכאון, או דאגה שיחסי המין יכאבו. טבעי שתחוו שלל רגשות לאחר לידת תינוק, אך אם אתם מרגישים שזה מפריע לחיי המין התקינים שלכם, התייעצו עם הרופא/ה. אכילה בריאה ופעילות גופנית גם יוכלו לעזור לכם להחזיר את החשק המיני.

רוב הזוגות חוזרים לחיי מין פעילים במהלך השנה שלאחר לידת תינוקם. חשוב לדעת שהביוץ יתחיל ותוכלו להרות שוב עוד לפני שהווסת תחזור. אלא אם כן אתם מתכננים להרות שוב מיד, כדאי לדבר עם הרופא/ה שלך על שימוש באמצעי מניעה המתאימים למצבכם.

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

שאלה: האם מותר לקיים יחסים בתחילת הריון?

תשובה: קיום יחסים בתחילת הריון הוא נושא שמטריד זוגות רבים. ברוב המקרים מותר לקיים סקס בהריון, במיוחד אם האם בריאה ואין בעיות במהלך ההריון. ישנם מקרים בהם תרגישי חשק מיני מוגבר בתחילת הריון. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם הרופא/ה שלך, בכל מה שקשור לנושא.

שאלה: האם מותר לי לחוות אורגזמה בהריון?

תשובה: בוודאי. ייתכן וההתכווצויות של הרחם יכולות להיגרם מאורגזמות ומהחומרים הטבעיים המצויים בזרע, אך סקס בהריון לא קשור בדרך כלל לסיכון מוגבר ללידה מוקדמת. יחד עם זאת, אם את כבר נמצאת בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת או במקרה של ספק, שאלי את הרופא/ה שלך האם קיום יחסי מין בהריון הנו דבר נכון עבורך.

שאלה: האם קיום יחסים בהריון מסכן את העובר?

תשובה: סקס של נשים בהריון - לא מסכן את העובר כאשר מדובר בהריון תקין ורגיל. יחד עם זאת, חשוב לבדוק את הנושא עם הרופא/ה שלכם, במיוחד אם יש סיבוכים בהריון הנוכחי או בהריון קודם, דבר שעלול לסכן את ההריון. כך גם לגבי כל ספק או חשש.

שאלה: על מה מעידים כאבים לאחר קיום יחסים בהריון?

תשובה: ברוב המקרים כאבים לאחר קיום יחסים בהריון, נובעים מלחץ הקיים על רצפת האגן, ואין בהם כל סכנה. יחד עם זאת, במידה ויש לך אמא, כאבים גם אם קלים, או בכל מקרה של ספק או חשש, חשוב שתתייעצי עם הרופא/ה שלך, כדי לוודא שלא מדובר בבעיה חמורה

ד"ר ישראל הנדלר הוא סגן מנהל המערך המיילדותי שיבא, מומחה למיילדות הריון בסיכון ואולטראסאונד מיילדותי.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש לבדוק ולוודא את מידת ההמלצות לעיל