must-have items for your hospital bags

מחשבון ביוץ - גלי איך מחשבים תאריך ביוץ ופוריות

בימי הביוץ קיים הסיכוי הגב��ה ביותר להיכנס להריון. החלק הבעייתי הוא חישוב תאריך ביוץ בצורה נכונה, כך שתדעו בצורה מדויקת מתי כדאי לקיים יחסי מין כדי להבטיח הריון. אז איך זה מתבצע? איך מחשבים ביוץ ומה המשמעות של התוצאה שמתקבלת? והאם יש מחשבון ביוץ או מחשבון פוריות שיוכלו לסייע לי בתהליך?

 

לפני הכל, מהו ביוץ בעצם?

ביוץ הינו שלב במחזור החודשי, בו הביצית הגדולה ביותר שהתפתחה במהלך מחזור הביוץ יוצאת מהזקיק בשחלה לכיוון החצוצרה, כשהיא מוכנה להפריה. הביוץ מתרחש כשבועיים לפני הופעת הוסת. לכן, זוהי התקופה המיטבית ביותר לכניסה להריון.

 

מה הקשר בין מועד הביוץ למועד הכניסה להריון?

במידה ואתם מעוניינים להרות, כדאי לקיים יחסי מין בסמוך למועד תאריך ביוץ, בדגש על לפניו. על פי מחקרים, ההמלצה הינה כארבעה ימים ויומיים לפני הביוץ, ביום הביוץ עצמו וליתר בטחון גם יומיים לאחר הביוץ (לאחר הביוץ הביצית מתפוררת, ולכן קיום יחסי מין אחריו עלול להיות חסר תועלת למטרת הריון, אך כיוון שהחישוב עשוי להיות לא מדויק כדאי לנסות גם בזמן זה). הזרע יכול להחזיק מעמד עד כ-6 ימים בתוך גוף האישה, לכן גם אם הביצית עוד לא יצאה מהשחלה, יוכל הזרע "להמתין" לה שם במשך שישה ימים עד יום הביוץ.

חשוב לזכור שניתן להיכנס להריון רק כאשר הביצית נמצאת בחצוצרה וממתינה לזרע, מה שמגדיר את "חלון ההזדמנויות": טווח זמן מצומצם של 18-24 שעות בלבד בכל חודש בהם ניתן להיכנס להריון. לכן מומלץ לבצע כמה פעמים יחסי מין, כדי לא לפספס את חלון ההזדמנויות ולהבטיח הריון בסיכוי הגבוה ביותר.

 

מחשבון ביוץ עצמי- איך מחשבים ביוץ לבד?

מחשבון פוריות נועד לבדוק עבורך מתי את עתידה לבייץ, וכך לתכנן מראש מתי לקיים יחסי מין על מנת להבטיח סיכויים מרביים לכניסה להריון.

חישוב תאריך ביוץ הינו פשוט, ומתבצע על ידי מחשבון ביוץ בצורה הבאה:

 1. תחשבי את אורך המחזור הממוצע שלך בשלושת החודשים האחרונים.
 2. תחסרי מהתוצאה שקיבלת 14 ימים.
 3. התוצאה שקיבלת הינה יום הביוץ העתידי שלך.


זהו מעין מחשבון ביוץ עצמי, שיכול לעזור לך לדעת באיזה יום הכי סביר להניח שתבייצי, ולהקל עליך בתהליך הכניסה להריון.

לדוגמא, אישה בעלת מחזור שמופיע בממוצע כל 34 יום, צריכה להפחית ממספר זה 14 ימים, ולכן הביוץ שלה יתרחש ביום ה-20, לפי מחשבון ביוץ הבא: 20=34-14.

חשוב לזכור שמחשבון ביוץ זה רלוונטי רק לנשים בעלות מחזור חודשי קבוע.

 

ואם המחזור שלי לא סדיר, איך אדע כיצד לבצע חישוב ימי ביוץ עבורי?

אצל נשים בעלות מחזור חודש לא סדיר, מועדי המחזור משתנים מידי חודש ולכן קשה לבצע חישוב תאריך ביוץ באופן מהימן. לכן, מחשבון ביוץ עשוי להיות לא רלוונטי.

במקום מחשבון פוריות רגיל, אם תהית איך מחשבים ביוץ לנשים בעלות מחזור חודשי לא סדיר, הנה הסבר בשלושה שלבים עבורך:

 1. רשמי במשך שישה חודשים את אורך המחזור שלך. לדוגמא: בחודש הראשון אישה קיבלה 22 ימים מתחילת הווסת הקודמת עד תחילת הווסת הבאה. לאחר מכן 28,31,37,29,34. משך המחזור של אישה זו נע בין 22-37 ימים.
 2. הפחיתי 14 יום מתאריכי הקצוות שהתקבלו. לדוגמא: משך המחזור שהתקבל קודם הינו 22-37 ימים, אז טווח הזמן בו יתרחש הביוץ הינו בין היום ה-8 ליום ה-23 של המחזור.
 3. תוסיפי לתוצאה שיצאה לך יומיים לפני ואחרי, על מנת לקבל ממוצע רחב ותוצאה מספקת. לדוגמא: התוצאה של חישוב ימי ביוץ היא 6-25 ימים, ולא 8-23 ימים.

 

שיטות נוספות עבור חישוב תאריך ביוץ ללא שימוש בשיטת מחשבון ביוץ

 1. בדיקת חום- מדי בוקר מתחילת המחזור, תמדדי לעצמך חום מיד אחרי שאת מתעוררת. בדרך כלל, חום הגוף עולה בכחצי מעלה לאחר הביוץ. בדיקה זו מזהה ביוץ, אך בדרך כלל רק לאחר שהביוץ כבר התרחש, כלומר בשלב בו סיכויי ההפריה נמוכים יחסית. חשוב לציין שלעיתים החום עלול להופיע כתוצאה ממחלה, ולכן השיטה עשויה להיות לא אמינה בחלק מהמקרים. עם זאת, שיטה זו יכולה לסייע לנשים עם מחזור לא סדיר ללמוד בחודשים הבאים מתי פחות או יותר הוא צפוי להופיע.
 2. ערכות ביתיות לזיהוי ביוץ- ערכות ביוץ ביתיות שניתן לקנות ללא מרשם רופא. אופן ביצוע הבדיקה די פשוט: לקראת תאריך ביוץ משוער, יש להחזיק את הסטיק לזיהוי הורמון הביוץ (LH) ולהשתין עליו אחרי היקיצה. הופעת הקו שמסמן את הפרשת ה־LH מציינת כי הביוץ יתרחש כעבור 16 עד 48 שעות. ערכות הביוץ הביתיות הינן אמינות ביותר, גם בבדיקות מעבדה וגם בשימוש באופן עצמאי.
 3. אולטרסאונד- ביצוע מעקב זקיקים אצל רופא- הרופא עוקב אחר התפתחות הזקיק בשחלה, שמכיל את הביצית. באולטרסאונד מופיע הזקיק שגדל עם הזמן עד שהוא נעלם, כלומר- עד שהביצית יצאה מהשחלה והתרחש ביוץ. מדובר בשיטה אמינה, אך גם היא מזהה ביוץ שכבר התרחש, כלומר סיכויי ההפריה נמוכים יותר.
 4. בדיקות הורמונליות- ניתן להגיע למרפאה ולעשות בדיקת דם להורמונים אסטרדיול ופרוגסטרון. כאשר רמות הפרוגסטרון בדם גבוהות, ניתן לשער שהתרחש ביוץ. גם זו שיטה אמינה, אך מזהה ביוץ שכבר התרחש. ניתן לצרף לה מעקב זקיקים באולטרסאונד, וכך להעריך את תאריך ביוץ כאשר נוצרת התאמה בין גודל הזקיק לבין המצב ההורמונלי. בדרך כלל בדיקת האולטרסאונד תיערך מיד לאחר בדיקת הדם.

 

תסמינים נוספים שיכולים לסייע לך לזהות ביוץ

 1. הריר המופרש מצוואר הרחם- בעת הביוץ נוצרת הפרשה נרתיקית, רטובה ושקופה, המזכירה חלבון של ביצה. הפרשות אלה נותנות אינדיקציה לתחילתו של הביוץ; לקראת לביוץ, ההפרשה תהיה רטובה ונקיה. ביום הביוץ עצמו, ההפרשה תהיה רבה ונמתחת. לאחר הביוץ, ההפרשה תהיה מופחתת ופחות נקייה.
 2. כאב בטן- חמישית מהנשים שמנסות להיכנס להריון מדווחות שהן מרגישות כאב בבטן בזמן הביוץ. הכאב יכול לנוע בין דקות ספורות לבין כשעה. בנוסף, יש נשים שמדווחות על כאבים גם בגב התחתון.
 3. מיקום צוואר הרחם- ניתן לבצע בדיקה וגינלית עצמית, ולפי המצב של צוואר הרחם לזהות מתי יתרחש ביוץ: לפני הביוץ, צוואר הרחם נוקשה ו"יבש", ונמצא נמוך יותר בנרתיק. כאשר הביוץ מתקרב, צוואר הרחם נהיה רך ורטוב יותר, ונמצא עמוק יותר בנרתיק.

 

בכל מקרה, חשוב שתזכרי כי חישוב ימי ביוץ לא נותן מידע מדויק ב-100%, ולא ניתן לדעת בדיוק מתי יתרחש מועד הביוץ. הניסיונות להיכנס להריון יכולים להיות מתסכלים, בעיקר בגלל שאם לא נכנסת להריון, צריך לחכות חודש שלם על מנת לנסות בשנית. כל ההמתנה והציפייה לקראת ביוץ, כניסה להריון והלידה עצמה עלולים להיות מייאשים, אך זכרי תמיד שבסופו של דבר את עתידה להחזיק את התינוק שלך, וברגע הזה תדעי שההמתנה שווה הכל.

בנוסף אולי תאהבו את: