בחילות בהריון – למה זה מגיע לנו?...

נשים רבות מרגישות בחילה ואף חוות הקאות בהריון – תופעות המוכרות בשם "הבחילה של הבוקר" בחודש או החודשיים הראשונים של ההיריון, אך יש נשים שאינן מרגישות בחילה בכלל. אז מתי מתחילות בחילות או הקאות בהריון? למה יש בחילות בהריון? כתבה זאת מסבירה מתי מתחילות בחילות הבוקר ומתי הן מסתיימות, האם תחושת הבחילה שונה בהריון עם תאומים ומדוע לא צריך לדאוג אם לא הרגשת בחילה בכלל.

מהן בחילות בהריון

בחילות בהריון, לפעמים מלווה בהקאות, היא תסמין נפוץ בשלב הראשון של ההריון. בין 50 ל-70 אחוזים מהנשים ההרות חוות בחילות בוקר בשליש הראשון של ההריון. בחילה היא לא רק נורמלית, אלא היא גם סימן טוב לכך שזהו הריון בריא.בחילות בוקר מכונות כך משום שבבוקר התסמין הזה מופיע בצורתו החמורה ביותר. עם זאת, את עלולה להרגיש בחילה ולהקיא גם בשעות אחרות של היום כשאת בהריון.

מתי מתחילות בחילות בהריון?

ככלל, תחושת הבחילה בבוקר מתחילה בין השבוע הרביעי לשבוע התשיעי של ההיריון ולהגיע לשיא התחושה הרעה סביב השבוע התשיעי. אם אינך יודעת באיזה שבוע של ההיריון את, תוכלי לחשב זאת במחשבון ההריון שלנו.

למה יש בחילות בהריון?

מקובל לחשוב שבחילות בהריון נגרמות בשל הורמון ההריון hCG (human chorionic gonadotropin) שמופק על ידי השליה המתפתחת ועוזר לשמר את ההריון. אולם יש גורמים נוספים, כגון סוכר נמוך בדם, עליה בחומציות הקיבה, מתח ותשישות, שיכולים לתרום לבחילה.

אצל נשים שברחמן תאומים או מספר גדול יותר של עוברים, רמת ה-hCG גבוהה עוד יותר וכך גדל הסיכוי לחוש בחילות בהריון. אז מתי מתחילות בחילות בוקר בהריון עם תאומים? למרות שבחילת הבוקר מתרחשת לעתים קרובות יותר אצל נשים המצפות לתאומים, אין זה אומר שבחילת הבוקר תופיע אצלן בשלב מוקדם יותר.

האם זה בסדר לא להרגיש בחילות בהריון?

למרות שנראה כאילו רוב הנשים מתנסות בתופעה של בחילות בוקר, כ-30 אחוזים מהנשים ההרות אינן נתקלות בתופעה, אך זה לא אומר שמשהו לא בסדר אצלן. אם את נמנית עם בנות המזל שאינן מרגישות בחילות והקאות בהריון, יתכן שאולי הקיבה שלך פחות רגישה או שגופך יודע להתמודד טוב יותר עם רמות ההורמונים הגואות שמביאה איתן תופעה זו. הרופא/ה שלך יעקב אחר רמות ההורמונים ובריאות העובר ואם הוא או היא אינם מודאגים, גם את יכולה להירגע ולשמוח שאת מרגישה מצוין בשליש הראשון של ההיריון.

מה עושים נגד בחילות בהריון?

אם את מחפשת תרופה נגד בחילות בהריון, תוכלי לנסות את הצעדים הבאים כדי למנוע את התופעה ככל הניתן:

 • החזיקי כמה קרקרים פשוטים, פריכיות אורז או אפילו חתיכת שוקולד ליד מיטתך ואכלי מעט מהם ברגע שאת מתעוררת, כדי להעלות את רמת הסוכר בדם לפני שאת קמה.

 • במקום לאכול שלוש ארוחות גדולות ביום, אכלי חמש או שש ארוחות קטנות כדי להימנע מבטן ריקה וכדי לשמור על רמה יציבה של סוכר בדם.

 • אכלי כמויות מספקות של חלבון (בשר, דגים, ביצים, גבינה) ופחמימות מורכבות (פירות, ירקות, דגנים) על מנת לענות על צרכי העובר המתפתח.

 • חלק מהמומחים לתזונה ממליצים לצרוך 50 עד 100 מ"ג של ויטמין B6 כדי למנוע בחילות. קחי גם כמוסות ויטמינים לנשים הרות באופן קבוע.

 • הימנעי ממזונות חריפים או שומניים, הימנעי מהתחממות יתר והזעה, ונוחי הרבה.

מה עוזר לבחילות בהריון?

על מנת לחוש הקלה על בחילות בהריון, נסי לעשות את הדברים הבאים:

 • הרגיעי את עצמך, נשמי עמוק דרך האף ונשפי דרך הפה- או נסי דמיון מודרך, והתמקדי במשהו נעים.

 • הימנעי מלהסתכל, להריח ולטעום אוכל או חומרים אחרים (כגון ריח של טבק) שגורמים לך בחילה.

 • מצצי או לעסי קוביות קרח, או נסי למצוץ פלח לימון.

 • אם צחצוח שיניים גורם לך לבחילה, נסי נוזל לשטיפת פה. השתמשי בו לעתים קרובות כדי לשמור על רעננות בפה.

 • נסי לשתות כוס חלב או לבלוע שני כדורי סידן כדי לסתור את החומצה בבטנך.

 • נסי זנגוויל, שהוא תרופה טבעית לבחילות. את יכולה לגרר זנגוויל על ירקות או על מזונות אחרים

 • שתי תה קמומיל או זנגוויל.

 • שתי נוזלים מרובים, גם אם את לא מרגישה שאת יכולה לאכול משהו מוצק. אולי עדיף לא לערבב אוכל מוצק עם נוזלים באותה ארוחה.

אם תסמיני הבחילות וההקאות אינם חולפים (מופיעים יותר מפעם או פעמיים ביום), ואת לא יכולה לאכול או לשתות בגללם, או שהם נמשכים מעבר לשליש הראשון של ההריון, דווחי לרופא/ה שלך.

כל חברותיי הפסיקו להרגיש בחילות בהריון עד מתי אני אמשיך להרגיש אותן?

אולי את תוהה מתי סוף סוף תעבור התקופה של הבחילות, במיוחד אם את חווה בחילות בהריון כל היום, אך בדיוק כפי שאין תאריך מדויק שבו הן מתחילות, הן גם נעלמות בזמנים שונים אצל נשים שונות. רוב הנשים ההרות שמרגישות בחילה מדווחות שהיא נעלמה סביב השליש השני של ההיריון, בערך בשבוע ה-14, כאשר רמות ההורמונים מתחילות לרדת מעט. לעומת זאת, יש נשים שמדווחות שבחילת הבוקר נמשכה מספר חודשים. כ-5 אחוזים מהנשים ההרות עשויות להרגיש בחילה בבוקר לאורך כל ההיריון.

הזכירי לעצמך שבחילה היא תופעה נורמלית והיא תעבור עוד מעט– וחשבי על הצד החיובי של ההריון ועל האושר שהתינוק יביא לך.

רוצה לדעת עוד על התפתחות תינוקך ברחם שבוע אחר שבוע ועל התסמינים השונים שאולי תחווי לאורך ההריון? מוזמנת לבקר בלוח שבועות ההריון שלנו.