לכל אורך חייך, בריאותך ורווחתך האישית תלויות בהורמונים – השליחים הכימיים, שמתאמים את תפקוד התאים ואיברי הגוף ושולטים בהם. הורמונים בהריון, ממלאים תפקיד מרכזי במיוחד, מפני שהם מסייעים להגן על התינוק ולהזין אותו, ומכינים את גופך ללידה ולאימהות. במהלך כל אחדי משלבי ההריון, את עלולה לעבור רכבת הרים של שינויים גופניים ורגשיים, הודות לעלייה ולירידה ברמתו של הורמון הריון.

כיצד השינויים ההורמונליים ישפיעו על גופך ועל רגשותייך? קראי את המדריך שלנו על הורמונים בהריון כדי לדעת מה הם עושים, ואיך הם עשויים לגרום לך להרגיש.

הורמונים בהריון – הכרות עם כל הורמון הריון, זמן פעילותו המרבית, תפקידו ומה את עלולה להרגיש בפועל

הורמון הריוןזמן פעילותו המרביתתפקידתסמינים קשורים
הורמון הצהבה (LH)ביוץמווסת אסטרוגן
הורמון מגרה זקיקים (FSH)ביוץמגרה ביוץ
גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG)השליש הראשון להיריוןגורם להגברת ייצור האסטרוגן והפרוגסטרוןמראה זוהר לעור בהריון, בחילות בוקר
אסטרוגןלכל אורך החיים הבוגרים; מוגבר בשליש הראשוןמזין את צמיחת השליהבחילות בוקר, שינויים במצב הרוח
פרוגסטרוןלכל אורך החיים הבוגרים; מוגבר בשליש הראשוןמסייע בבניית דופן הרחם; מגביר את אספקת הדם לשדיים ולאזור האגןעייפות, בעיות עיכול, מראה זוהר לעור בהריון, שינויים במצב הרוח
רלקסיןשליש שלישימרפה ומכין את הרצועות ללידהמפרקים ורצועות גמישים, כאב באזור האגן, התרחבות בזמן הצירים
אוקסיטוציןהשליש השלישי ולאחר ההריוןמסייע בחיזוק הקשר בינך לבין התינוק; מגרה זרימת חלב בהנקה. משמש בצורות הסינתטיות שלו לזירוז לידה.מעורר תחושות אהבה ואמון, היקשרות, אופוריה לאחר הלידה
פרולקטיןהשליש השלישי ולאחר ההריוןמעורר ייצור חלב בשדגודש בשדיים, אופוריה לאחר הלידה

להורמונים יש תפקיד חשוב בהתעברות

כשמדברים על פוריות האישה, שני הורמונים ממלאים תפקיד קריטי: הורמון הצהבה (LH) הנקרא גם הורמון מחלמן, והורמון מגרה זקיקים (FSH). LH מווסת את רמות האסטרוגן בגופך ועובד יחד עם FSH, כדי לגרות את התפתחות תאי הביצית והשחרור של הביצית.

hCG הוא הורמון הריון מובהק

זמן קצר לאחר שהביצית נצמדת לדופן הרחם והשליה מתחילה להיווצר, גופך מתחיל לייצר הורמון הריון הנקרא גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG). זהו אחר ההורמונים העיקריים שגופך מייצר בשליש הראשון להריון. הכמות של הורמון hCG תוכפל בכל כמה ימים באותם שבועות ראשונים. הורמון hCG מודיע לשחלות שעליהן להפסיק לשחרר ביציות, וגם מאותת לגופך לייצר יותר אסטרוגן ופרוגסטרון. מאחר שהורמון זה ייחודי לנשים הרות, וגם מפני שהוא נכנס למחזור הדם ולשתן, בדיקות הריון ביתיות פועלות על ידי גילויו, כמו גם בדיקת בטא. זכרי, שאם את בשלבים מוקדמים מאוד של ההריון, כמות ה-hCG בגופך עשויה להיות מועטה מדי, כדי לקבל תוצאה חיובית בבדיקה. כדאי שתשקלי לעשות בדיקה נוספת להורמון ההריון כעבור שבוע, אם את חושדת שאת בהריון.

בנוסף לזרימת הדם המוגברת המשווה לך מראה סמוק, hCG אחראי ל"זוהר" הטבעי של העור המיוחד לתקופת ההריון. הייצור המוגבר של הורמון הריון זה, יחד עם הפרוגסטרון, מעודד את הבלוטות בעורך להפריש יותר שומן, והוא זה שמקנה לעורך את אותו ברק יפה.

לצד הזוהר, רופאים מאמינים ש-hCG הוא אחר ממגוון הורמונים בהריון שגורמים גם לבחילות בוקר.

ישנם הורמונים בהריון שאינם ייחודיים לתקופה זו

ההורמונים העיקריים שגופך מייצר בתקופת ההריון, אסטרוגן ופרוגסטרון, פעילים בגופך מאז התבגרותך המינית. הם עובדים יחד כדי לווסת את המחזור החודשי ואת ההתפתחות של המאפיינים הנשיים שלך. בראשית ההריון, רמות ההורמונים הללו עולות משבוע לשבוע, ועלייה זו עוצרת את הווסת ומזינה את הצמיחה של השליה. אסטרוגן ופרוגסטרון גם מסייעים לבנות את דופן הרחם, מגבירים את אספקת הדם לאזור האגן ולשדיים, ומרפים את שרירי הרחם. אלה הם ההורמונים של ההריון, שעומדים מאחורי הרגשות העזים והשינויים במצב הרוח שאת ודאי חווה בתקופת ההריון. רמות הורמונים אחרי לידה עלולות לרדת, תופעה שיכולה לגרום לדיכאון אחרי לידה אצל חלק מהנשים.

בנוסף, הפרוגסטרון הוא האשם בכל מה שקשור לעייפות ולבעיות עיכול. בימים הראשונים של ההריון רמות הפרוגסטרון בגופך יעלו ואת עלולה להרגיש עייפות של ממש. באותו הזמן עליית הפרוגסטרון גם מאטה את תנועת המזון במערכת העיכול, וזה עלול לגרום לך גזים או עצירות.

רלקסין מכין את גופך ללידה

בשלבים המאוחרים יותר של ההריון, תרגישי הורמון הריון הנקרא רלקסין, שמכין את גופך לצירים. הוא מסייע להרפות את הרצועות ומפרקים אחרים באזור האגן, כדי שהאגן שלך יוכל להתרחב בזמן הלידה. רלקסין גם מרכך את צוואר הרחם.

הורמונים בהריון – הכירי את האוקסיטוצין, שיכול לעזור לך להיקשר לתינוק

לא בכדי הוא זכה לכינוי "הורמון האהבה והאמון". הורמון הריון אוקסיטוצין ממלא תפקיד חשוב בהתרקמות הקשר המיוחד בין אמהות לילדיהם. אז כאשר תתאהבי בתינוק או בתינוקת שלך, זה ההורמון שבזכותו זה קורה.

אף שצורתו הסינתטית של אוקסיטוצין יכולה לסייע בזירוז לידה, אין ראיות לכך שהאוקסיטוצין הטבעי המיוצר בגופך תורם לתהליך הלידה עצמו. אחרי ההריון, אוקסיטוצין הוא אחד ההורמונים שמסייע בגירוי זרימת החלב בהנקה.

פרולקטין מתחיל את הזרמת החלב

הורמון הריון פרולקטין הוא הטריגר שאחראי לייצור חלב אם, וגופך מייצר את ההורמון הזה במהלך ההריון ואחרי הלידה. הורמון זה יגרום להתחלת ייצור החלב ולהגברת הייצור שלו, אך פעולת ההנקה ושאיבת החלב הן שמהוות טריגר לגוף לייצר עוד מההורמון הזה, וההורמון מגרה את השדיים לייצר עוד חלב.

בתקופת ההריון תחווי ודאי שינויים רבים שנגרמים מהורמונים. הקדישי מעט כדי ללמוד על כל הדברים המעניינים והנפלאים שההורמונים בהריון מסייעים לגופך להשיג, ודברי על כך גם עם בן זוגך, שיוכל לתמוך בך בכל צעד בדרך.

הירשמי לאתר ותוכלי לקבל מדי שבוע מידע על התפתחות תינוקך ברחם וטיפים מעולים עבורך.

כדי להכיר טוב יותר את השפעתם של הורמונים בהריון על גופך ומצבך מדי שבוע, חשוב שתדעי מה עובר עליך ועל העובר בכל שבוע הריון. אם עדיין לא עסקת בחישוב תאריך הלידה, או שאת לא זוכרת מתי הוא צפוי, זה הזמן!