בשלב מסוים לקראת סוף השליש השלישי להריון תתחילי להרגיש צירים, שהם על פי רוב הסימן העיקרי שהלידה שלך מתחילה. צירים מוקדמים אלה בעלי תפקיד חשוב: הם עוזרים לפתוח את צוואר הרחם ולדחוף את התינוק למטה לתוך האגן. אם תדעי איך מרגישים צירים ואיך לבצע תזמון צירים תוכלי לדעת כמה את מתקדמת בלידה ומתי עלייך להתקשר לרופא/ה שלך או לצאת לבית החולים.

כשהלידה שלך מתחילה, צוואר הרחם מתחיל להתרחב והשרירים סביב הרחם מתכווצים. זה אומר שהבטן מתהדקת במהלך הצירים, ואז מתרפה ומתרככת ביניהם. צירי הלידה אמורים להופיע במרווחי זמן קבועים ולהתגבר בעוצמה ובתדירות. אם במהלך תזמון צירים את חשה צירים לא סדירים אשר לא הולכים ומתחזקים, ייתכן שיש לך מה שמכונה צירי ברקסטון היקס, או צירים מדומים שהם עדיין לא הדבר האמיתי. אם תהית איך לקדם צירים לא סדירים על מנת להגיע ללידה, תשמחי לדעת שיש שיטות טבעיות ושיטות רפואיות עליהן את יכולה להתייעץ עם הרופא/ה.

כדאי לך לשים לב לסימני הלידה האחרים המופיעים יחד עם הצירים, כדי שתהיי בטוחה שמה שאת מרגישה הם באמת צירי לידה.

מהם צירי לידה וכיצד אדע איך מרגישים צירים בלידה?

צירי לידה הם תחושת התכווצות או התהדקות שמתחילה בגב ומקיפה את גופך עד לחזית, אם כי לעתים ההרגשה היא של לחץ בגב. סדרת צירי הלידה עוזרת לתינוק לעבור מהרחם אל תעלת הלידה. בזמן שהחלק העליון של הרחם מתהדק, החלק התחתון מתרפה ונמתח כדי לכוון את התנועה של התינוק. מוזמנת לקרוא על הנושא במאמר שלנו 'איך מרגישים צירים'.

איך מבצעים תזמון צירים בלידה?

תזמון צירים יכול לעזור להבין כמה הלידה שלך מתקדמת, ולכן כדאי לרשום מתי מגיע כל ציר. היעזרי בתרשים שלנו.

תוכלי לבצע תזמון צירי לידה בקלות בצורה הבאה: רשמי את השעה של הציר הראשון, וכמה זמן הוא נמשך, ואחר כך סמני מתי מתחיל הציר הבא. המשיכי לרשום את הזמנים במשך שעה לפחות כדי לראות אם מתפתח דפוס, ואם המרווחים בין הצירים מתקצרים. בהתחלה כנראה שלא תדעי לזהות איך מרגישים צירים מפני שקיים קושי בזיהוי צירי לידה אם הכאב קל, אך אם הלידה מתחילה באמת, הם אמורים להיות מורגשים יותר ככל שהזמן עובר. צירי לידה אמיתיים הינם צירים סדירים שעוצמתם הולכת וגוברת ומרווחי הזמן ביניהם הולכים ומתקצרים, כל אחד אמור להימשך בין 30 ל-70 שניות.

את יכולה לבקש מבן הזוג שלך לבצע תזמון צירים וכך יהיה לך עניין אחד פחות להתעסק בו, ואילו בן זוגך יעריך את היכולת להביא תועלת בזמן שאתם ממתינים לשעה הנכונה לצאת לבית החולים.

מתי לצאת לבית החולים?

התדירות והעוצמה של הצירים במהלך תזמון צירים הם סימנים טובים להתקדמות הלידה שלך, והם יעזרו לך להחליט מתי ללכת לבית החולים. ירידת המים היא שיקול חשוב נוסף. באחת מבדיקות המעקב שלך בשליש השלישי, דברי עם הרופא/ה שלך על העיתוי הנכון לצאת מהבית, ופעלי בהתאם להוראות שתקבלי. יכול להיות שאת יכולה לעמוד בקשר טלפוני עם הרופא/ה כדי לדבר על סימני הלידה שלך.

כשתגיעי לבית החולים, לא יהיה צורך לדאוג לגבי תזמון צירים מפני שהצוות הרפואי יטפל בך.

הצוות ימשיך לבצע תזמון צירי לידה ויבדוק את הפתיחה של צוואר הרחם. מרגע שהצירים נעשים תכופים מאוד ונמשכים בין 60 ל-90 שניות, את עשויה להרגיש צורך ללחוץ. תגידי לצוות בחדר הלידה שאת מוכנה ללחוץ, כדי שהרופא/ה או האחות המיילדת יוכלו לבדוק שיש לך פתיחה מלאה. אם אין לך פתיחה מלאה, ייתכן שתיאלצי להתאפק, מכיוון שלחיצה מוקדמת מדי עלולה לעייף אותך ואף לגרום להתנפחות צוואר הרחם. כשיגיע הזמן הנכון, הצוות של חדר הלידה יגיד לך.

מרגע שהצירים מתחילים החל מהופעת צירים מוקדמים את יכולה גם לנסות טכניקות נשימה והרפיה בנוסף לביצוע תזמון צירים על מנת לעזור לך להתרכז ולשמור על האנרגיה שלך. כשתגיעי לבית החולים, הצוות הרפואי יעזור לך בכל שלב של הלידה. אם יש לך תכנית לידה, הקפידי למסור אותה לצוות כשתגיעי לבית החולים. זכרי לדבר על שיכוך כאבים עם הרופא/ה שלך, כגון אם את רוצה לקבל אפידורל או לא.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.