מזל טוב! יש שני פסים וייתכן שאף זכיתם לשמוע את הדופק של העובר (או אולי יותר) בבדיקת האולטרסאונד הראשונה. אתם ממש רוצים לרוץ ולספר לכל העולם שנקלטתם, וכי עוד רגע תהפכו להיות הורים בפעם הראשונה או השנייה. אולי עם תאומים או שלישייה! זה הרגע בו זוגות רבים עוצרים ותוהים מתי לספר על ההריון: באיזה שבוע מספרים על הריון? ובכן, הסיבות לכך רבות: 'כי עדיין לא נראה דופק', 'אם ההריון לא יתפתח כמו שצריך', 'לא יודעים מתי לספר למעסיק על הריון', 'זה הריון שני שצמוד לראשון', ועוד תהיות וסוגיות שמונעות מכם להחליט מתי מספרים על הריון.

חשוב שתדעו שאין זמן טוב לכולם אלא, כל מקרה לגופו. החלק החשוב ביותר בהחלטה שלכם נובע ממה שמרגיש לכם הכי נוח.

מתי מספרים על הריון?

רבים תוהים מתי לספר על הריון, דבר שלעיתים משתנה מהריון ראשון להריון שני. הורים רבים מעדיפים להמתין עד סוף השליש הראשון - בסביבות שבוע 13 - כדי לספר לחברים ובני משפחה על הריונם. ראשית, חשוב שתוודאו שבדיקת ההריון אכן חיובית, וכדאי גם לראות את הקטנטן שלכם בבדיקת האולטרסאונד.

אין תשובה אובייקטיבית המתאימה לכולם. אם אתם יחד זמן רב או שאתם מנסים להרות וסיפרתם על כך למישהו, ייתכן ו'תזכו' במבטים שואלים ומתעניינים.. ושיסתכלו על הבטן.

מתי מספרים על הריון לפי ההלכה? ההלכה ממעטת להתייחס לנושא ההריון אלא להתנהגות במהלך צום בהריון, יחסי אישות וכדומה. גם במקרה הזה, אפשר לספר מתי שמחליטים לנכון.

למי לספר קודם?

אחרי שהחלטתם מתי מספרים על הריון למשפחה, לחברים ובעבודה, חשוב גם להחליט למי מספרים קודם. ייתכן שתרצו לספר על ההריון לכל מי שאתם מכירים באותו הזמן, או שתבחרו להודיע על כך בהדרגה. אז... מי ראשון? ומתי מספרים להורים על הריון? קחו בחשבון שישנם אנשים מדהימים שלא יכולים לשמור סוד וזה אומר שתוך כמה רגעים, כולם יודעים. מצד שני, חשוב לספר בראש ובראשונה, למי שהכי קרוב אליכם ושאתם סומכים עליו שלא יגלה מיד, ויאפשר לכם להפיץ את הבשורה.

אחרי שתחליטו יחד מתי לספר לחברים והמשפחה, מוזמנים לקבל מאיתנו 10 רעיונות כיפים להכרזה על הריון. מחפשים רעיונות איך לחשוף את זה בעבודה? הכנו לכם מאמר עם רעיונות משעשעים להכרזה על הריון בפני החברים בעבודה.

איך מספרים?

אין כמו חיבוק של אבא, אמא או חבר/ה קרוב/ה רגע אחרי ההודעה. יחד עם זאת, אפשר להודיע שאתם בהריון באמצעות הטלפון או הודעת ווטסאפ. ישנם הורים לעתיד שמצהירים על עובדת הריונם ברשתות החברתיות, לעיתים גם באמצעות סרטון הומוריסטי.

אם אתם רוצים להיות מקוריים ויצירתיים, כדוגמת: שליחת תמונת האולטרסאונד הראשון או צילום יצירתי של הבטן, אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא על 10 רעיונות כיפיים לכרטיסים להכרזה על הריון.

מתי לספר לילדים על הריון?

נתחיל מהתגובה, שיכולה להיות נעימה או בלתי צפויה ואף להפוך את עולמו של הילד. כאשר מספרים לילדים שבקרוב יגיעו אח או אחות נוספים, חשוב ליצור איזון בין עובדות ואמפתיה. דברו על הנושא בצורה חיובית ובו זמנית, התייחסו גם לאתגר ולקושי שיכולים לעלות במהלך הדרך.

אז איך עושים את זה נכון?

תלוי בגיל, הבשלות והאופי של הילד. כך גם לגבי יכולת ההבנה שלו, שעוד מעט מגיע מישהו שיכול לגנוב את תשומת הלב של אבא ואמא. יש הטוענים גם כי כדאי לדחות את רגע ההודעה כמה שיותר מאוחר, ועד למצב בו כבר אי אפשר להסתיר. עם זאת חשוב לזכור כי ילדים מבינים גם מה שלא נאמר במילים, וזה אומר שאם אתם לא יכולים להתאפק ומדברים על הנושא ביניכם רוב הזמן, חשוב שתשתפו גם את האח/ות לעתיד.

נסו להסביר לו שבבטן של אמא צומח תינוק חדש, שעוד מעט יצא לאוויר העולם ויהפוך לבן משפחה נוסף. במקרה של פעוטות או ילדים בגיל הרך, סביר להניח שהשאלות לגבי ההריון והתינוק שבדרך יהיו מינימליות. ככל שתכינו את הפעוט טוב יותר, כך ייטב. ייתכן שילדים גדולים יותר יציגו שאלות רבות ואף יביעו דעה לגבי מין היילוד.

שימו לב לשינויים אפשריים ביחס של האחים לעתיד, לנושא. רגע אחד הילד יהיה נרגש ויצפה לכך בכיליון עיניים, ורגע אחר הוא ישתטח על הרצפה ויתנגד לעניין.

היו כנים וקבלו את התגובה כפי שאתם עושים בכל שלב בהורות, עם הצבת גבולות והמון חום, אהבה והכלה.

אמא לעתיד - זה בשבילך

אם החלטת לעשות את הבדיקה בגפך וכעת עליך לספר לבן הזוג על ההריון, יש כמה דרכים יצירתיות שתוכלי להפתיע אותו: את יכולה לשים על הכרית זוג נעלים קטנות של תינוק, להכין ארוחת ערב עם מוטיבים מעולם התינוקות (רסק...אוכל טחון... כריך בצורת פרצוף) או להכין לו כרטיס ברכה עם הכיתוב 'מזל טוב! אתה עומד להיות אבא'.

דרך יצירתית ומקורית נוספת, היא הכנת חבילת מתנה לאבא לעתיד, הכוללת מגוון אביזרים שיוכלו לעזור לו (כיסוי עיניים, מוצץ וכדומה), להכין לו חלקי פאזל שהרכבתו תכריז על ההריון ועוד.

רבות שואלות איך לספר לבעל על הריון שני שצמוד להריון הראשון או על הריון מרובה עוברים. חשוב שתזכרי כי אתם צמד וכי ההריון הוא ברכה. עם הבסיס הזה וראש מורם, תיגשי לבן הזוג במטרה לחגוג, גם אם בהתחלה הוא קצת יופתע.

מתי מספרים על הריון בעבודה?

חשוב שתדעי מתי צריך לספר למעסיק על הריון. חוק עבודת נשים קובע כי חובת העובדת להודיע למעסיק על הריונה בחודש חמישי. חוק זה מגן על העובדת מפיטורין במהלך ההריון, דבר שיכול לזרז את הרצון שלכם להודיע למנהל הישיר על הבשורה המשמחת. ברוב המקרים, ההחלטה מתי מספרים על הריון מבוססת על מערכת היחסים עם המעביד/ה, סוג העבודה ועוד. במידה ומדובר בעבודה פיזית שעלולה לסכן את ההריון, חשוב לשקול הודעה מוקדמת ככל הניתן. עבודה מסוג זה כוללת עמידה לזמן ממושך, הרמת משאות כבדים, התכופפות יותר מ-20 פעמים ביום, חשיפה לכימיקלים וכדומה.

למה כן לשתף מוקדם?

אם החלטתם לספר על ההריון בשבועות הראשונים, חשוב שתגלו את היתרונות של שיתוף משפחה וחברים בתחילת הדרך.

  • במידה ואתם בוחרים באנשים הקרובים לכם ביותר, תוכלו להיעזר באותם אנשים מבחינה נפשית ופיזית, במיוחד אם יש ילדים נוספים בבית או שהחודשים הראשונים להריון מלווים בתופעות לוואי קשות.

  • השליש הראשון עשוי להיות קשה עבור חלק מהנשים בגלל עייפות, בחילות, הקאות ותסמינים לא נעימים אחרים. הודעה למספר אנשים מרכזיים עשויה לעזור להקל על העומס. אם אתם מעדיפים שתהיה רשת תמיכה ללא קשר למהלך ההריון, אל תהססו לשתף את בני המשפחה, החברים או הקרובים לכם ביותר. עדיף גם שישמעו את זה מכם מאשר 'בטעות' מאחרים.

כל הסיבות כן לחכות...

התקופה שמתחילה ברגע שהבנתם שאתם בהריון, יכולה לבסס את מערכת היחסים שלכם, ולהקנות לכם זמן זוגי איכותי (אם נשים לרגע את ההורמונים המשתוללים אצלך אמא לעתיד, ואת העייפות.. ואולי הבחילות). חכו מעט, כדי ליהנות יחד מהציפייה המרגשת, השיח שעוסק בסוד שלכם ומה'ביחד'.

סיבה נוספת שזוגות ממתינים עם ההכרזה על ההריון, קשורה למגוון הבדיקות שמתקיימות במהלך השליש הראשון של ההריון אצל הרופא/ה. במהלך הפגישות הראשונות המרגשות תעברו בדיקת דופק, תיבחן כמות העוברים ברחם ותתבצע הערכות לגבי תקינות ההריון ותאריך הלידה המשוער.

ישנם מצבים שעברתם בעבר, שיכולים להקשות עוד יותר על הכרזה מוקדמת כדוגמת: טיפולי פוריות וקושי להיכנס להריון, אובדן הריון, הפלות חוזרות ועוד. לסיכום, יש לכם סיבה למסיבה ועכשיו נשאר רק להחליט, מתי לספר על הריון, למי מודיעים ומתי מודיעים לכל אחד. הבחירה באיזה שבוע מספרים על הריון תלויה בכם לחלוטין. אפשר לעשות זאת ברגע שנקלטתם או לחכות עד שתדעו יותר על ההריון והעובר, וגם אז לספר בהדרגה.

בהמשך הדרך, לאחר שכבר תשתפו את הקרובים והחברים בגילוי המרגש, בטח תתקלו בשאלה הבאה. האם יש לנו בן או בת? ואיך לגלות לכולם את מין העובר? בצורה משעשעת? אולי מרגשת? מוזמנים לקבל רעיונות לחשיפת מין העובר כאשר מדובר בתינוקת וכן רעיונות לגילוי כאשר מדובר בתינוק.

כדי לעזור לכם לקבל את ההחלטה מתי נהוג לספר על הריון, מומלץ לשאול את עצמכם את השאלות הבאות: באיזה שלב של ההריון אנחנו נמצאים מבחינת חודשי הריון או שבועות הריון? האם מדובר בהריון בסיכון גבוה? האם זה קשור לשאלה מתי יוצאת הבטן בהריון ראשון או הריון שני? אם נספר לכולם בשלב הזה, האם זה יגרום לנו להרגיש נוח? האם אנו זקוקים לרשת תמיכה בכל מצב? מה תאריך הלידה המשוער? (זאת תוכלו לבדוק במחשבון ההריון שלנו). מה שלא תחליטו, הכי חשוב שתודיעו בהקדם לרופא/ה שלכם, כבר בשלב בו אתם מנסים להרות. במקרה הזה מומלץ לעדכן כמה שיותר מהר. בהצלחה!