pregnancy pains

היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום: הקאות בהריון ובחילות קשות. למה זה קורה ואיך מטפלים?

נכתב על ידי ד"ר ישראל הנדלר
25/02/20
5 דקות קריאה

בחילות והקאות בהריון יכולות להיות בין הסימנים והתסמינים המוקדמים להיריון. אך אם התופעות הללו חמורות, הן יכולות להעיד על מצב הנקרא היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום (hyperemesis gravidarum), המתואר בדרך כלל כבחילות בוקר אינטנסיביות ועשוי להצריך טיפול רפואי. המשיכי לקרוא כדי לדעת עוד על מצב זה – כולל ההבדלים בין היפראמזיס גרבידרום לבחילות בוקר רגילות – ואיך מטפלים.

על מה המאמר?

מה זה היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום? תסמינים של הקאות ובחילות קשות ותדירות בהריון היפראמזיס גרבידרום לעומת בחילות בוקר סיבות וגורמי סיכון למצב של היפראמזיס גרבידרום מניעה וטיפול בהיפראמזיס גרבידרום תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

מה זה היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום?

היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום הוא צורה חמורה של בחילות בהריון וגם הקאות יתר בהריון. כאשר את מקיאה יותר מדי, את מאבדת נוזלים ועלולה להתייבש, מצב שיכול להשפיע על רמת המלחים בגופך ולשבש את תפקוד הכליות שלך. למעשה, במצב של הקאות תדירות וקשות, את עלולה לאבד יותר מ-5 אחוזים ממשקל גופך. במצב של היפראמזיס גרבידרום, בחילות בהריון יכולות להימשך כמה שעות בכל יום ולהשפיע בצורה משמעותית על שגרת היומיום שלך. מצב של היפראמזיס גרבידרום דורש טיפול רפואי כדי לשלוט בהקאות להחזיר לגופך את הנוזלים שאת צריכה כדי לשמור על בריאותך.

אף שעד 85 אחוז מהנשים ההרות עוברות רמה מסוימת של בחילות בוקר בהריון, תדירות גבוהה של הקאות בהריון משפיעות רק על 3 אחוזים מהנשים בהריון. התופעה של בחילות והקאות של הריון וגם היפראמזיס גרבידרום מופיעה החל משבוע 6, ולרוב נעלמת בשבוע 16 להריון. אינך בטוחה באיזה חודש את? נסי להשתמש במחשבון ההריון שלנו כדי לדעת באיזה שלב את בהריון.

תסמינים של הקאות ובחילות קשות ותדירות בהריון

הסימנים הנפוצים של היפראמזיס גרבידרום כוללים: בחילות בהריון שנמשכות יותר מכמה שעות בכל יום. בנוסף, מדובר על הקאות של שלוש פעמים או יותר ביום, ותסמינים המפריעים לחיי היומיום שלך.

בחילות בהריון וגם הקאות בהריון שהנן קיצוניות, יכולות לגרום להשלכות אחרות, כולל:

 • התייבשות בהריון. אם התייבשת, תבחיני שהפה והעור שלך יבשים ושאת מטילה שתן פחות משלוש פעמים ביום. שתן כהה הוא תסמין נוסף של התייבשות בהריון. נסי לשתות נוזלים כמו מים או סודה כשאת עם בחילות בהריון.
 • סחרחורת. תחושת סחרחורת יכולה גם להעיד על התייבשות כתוצאה מהיפראמזיס גרבידרום
 • ירידה במשקל. ירידה של יותר מ-2.2 ק"ג במשקל גופך בשבועיים יכולה להדאיג.
 • בעיות בשיניים תופעה של היפראמזיס גרבידרום עלולה להוביל למצב בו חומצות הקיבה שלך שוחקות בהדרגה את זגוגית השן. בצורה כזו, שינייך עלולות להיות פגיעות יותר לזיהומים ולבעיות דנטליות אחרות. שטיפת הפה בכפית סודה לאפייה מהולה במים, יכולה לעזור להגן על זגוגית השן אחרי הקאות בהריון. רופא/ת השיניים יכולים לתת לך ייעוץ נוסף איך למנוע נזק לשיניים.

תסמינים אלה נמנים עם סימני האזהרה שאסור להתעלם מהם כשאת בהריון. אם הבחנת באחד הסימנים המתוארים כאן, או את חושדת שלקית בהיפראמזיס גרבידרום, צרי קשר עם הרופא/ה  שלך.

היפראמזיס גרבידרום לעומת בחילות בוקר

את אולי תוהה אם מה שיש לך זה בחילות בוקר או אולי היפראמזיס. הרופא/ה שלך הם היחידים שיכולים לאבחן את מצבך, אך יש מספר הבדלים בין שתי התופעות:

בחילות בוקר

היפראמזיס (היפרמזיס) גרבידרום

בחילות בהריון, קלות, לפרק זמן קצר בכל יום בעיקר בבקרים

בחילות בהריון שיכולות להימשך כמה שעות בכל יום

הקאות בהריון פעם או פעמיים ביום

הקאות בהריון של שלוש פעמים או יותר ביום

אפשרות לירידה קלה במשקל

ירידה במשקל של יותר מ-2.2 ק"ג בשבועיים

ניתן לעתים לטיפול בעזרת תזונה ושינויים באורח החיים

יש צורך במתן עירויי נוזלים ולעיתים באשפוז

 

סיבות וגורמי סיכון למצב של היפראמזיס גרבידרום

תדירות גבוהה של הקאות בהריון והיפראמזיס גרבידרום יכולות להיגרם מרמות גבוהות במיוחד של הורמון ההריון ,HCG לדוגמא כאשר את נושאת ברחמך תאומים או שלישייה. במקרים נדירים, מצב  בו קיימת תדירות גבוהה של הקאות בהריון, עלול להיגרם מבעיה קיימת כמו הפרעה בבלוטת התריס או בכבד.

אם אמך או אחותך סבלו ממצב של היפראמזיס גרבידרום בהריונות שלהן, יש אפשרות שגם את תחווי זאת, מפני שהפרעה זו נוטה להיות תורשתית. בנוסף, גם אם עדיין אינך יודעת את מין העובר.

מניעה וטיפול בהיפראמזיס גרבידרום

לצערנו, אין דרך מוחלטת למנוע היפראמזיס גרבידרום. אפשרויות הטיפול נעות מתרופות ביתיות ועד טיפול רפואי בבית חולים, בהתאם לחומרת התסמינים שלך ולחוות הדעת של הרופא/ה המטפל/ת לגבי מצבך הספציפי.

כדי להילחם במצב של בחילות בבית, ייתכן שהרופא/ה שלך יציעו לך לנסות להימנע מריחות וטעמים שמעוררים בחילות בהריון. אסטרטגיות אחרות בהמלצת הרופאים יכולות לכלול:

 • תפריט פשוט ולא מתובל של מזונות כמו בננות, אורז, או לחם קלוי
 • נטילת תוסף ויטמין B6 (לצד ויטמינים אחרים להריון).
 • שתיית תה עם ג'ינג'ר ולקיחת כדורי או סוכריות ג'ינגר
 • ענידת צמיד עם נקודת לחץ על שורש כף היד. אלה הם צמידים שלוחצים על נקודת אקופרסורה, ומשתמשים בהם גם להקלה על בחילה בנסיעות. אף שיעילותם של מוצרים אלה לטיפול בבחילות לא הוכחה מדעית, נשים רבות בהריון סבורות שהם מעניקים הקלה מסוימת במקרים של בחילות בהריון.

  בהתאם לחומרת מצבך, ייתכן שהתרופות הביתיות הללו לבדן לא תהיינה יעילות מספיק ותזדקקי לטיפול רפואי נוסף, כדי להתמודד עם היפראמזיס גרבידרום. אם ירדת הרבה במשקל או שאת סובלת ממצב של בחילות או הקאות לעתים קרובות, הרופא/ה שלך עשויים להפנות אותך לאשפוז בבית החולים, שם אפשרויות הטיפול כוללות:

 • השבת נוזלים וויטמינים באמצעות עירוי לווריד
 • נטילת תרופות מרשם המסייעות לשלוט בבחילות וגם הקאות בהריון המשלבות חומרים פעילים כדוגמת אונדסטרון, או שילוב של פירידוקסין + דוקסילאמין - באישור רופא/ה בלבד

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

שאלה: כמה זמן נמשך היפראמזיס גרבידרום?

תשובה: היפראמזיס גרבידרום יכולה להתחיל בסביבות השבוע השישי להריון ולהסתיים בשבוע ה16. עם זאת, יש נשים שסובלות מהקאות יתר לכל משך ההריון. את מוזמנת להיכנס למחשבון ההריון שלנו, כדי להעריך באיזה שלב בהריון את נמצאת. בנוסף, וכדי להבין מה עובר עליך ועל העובר בכל שלב בהריון, כדאי שתקראי מה מצפה לך בכל שבוע הריון.

שאלה: האם יש תרופות שאוכל לקחת כשאני סובלת ממצב של הקאות בהריון - קשות ותדירות?

תשובה: הרופאים שלך עשויים לתת לך תרופה נגד בחילות בהריון כדי לטפל בהיפראמזיס גרבידרום. שתי התרופות המקובלות והיעילות ביותר הן דיקלקטין וזופראן. עלייך לדבר עם הרופא/ה שלך על היתרונות והחסרונות בכל תרופה. חשוב שלא תיקחי שום תרופה מבלי לדבר קודם עם הרופא/ה שלך.

שאלה: האם יהיה לי היפראמזיס גרבידרום גם בהריון הבא שלי?

תשובה: אם סבלת מתדירות גבוהה של הקאות בהריון בעבר, ייתכן והתופעה תשוב בהריונות עתידיים. כמובן, אין הכרח שזה יקרה.

 

אין ספק שלא קל להתמודד עם היפראמזיס גרבידרום. השתדלי לזכור שהצוות הרפואי יעזור לך למצוא דרך להתגבר על הבעיה. אולי קשה לך להאמין עכשיו, אך בחילות וגם הקאות בהריון יחלפו קרוב לוודאי כשתגיעי לשליש השני. החזיקי מעמד – כמעט הגעת. 

הירשמו לאתר ותוכלו לקבל מדי שבוע מידע על התפתחות תינוקכם ברחם, טיפים מעולים עבורכם וגם קופונים או מידע על מבצעים לפני כולם

 

ד"ר ישראל הנדלר הוא סגן מנהל המערך המיילדותי שיבא, מומחה למיילדות הריון בסיכון ואולטראסאונד מיילדותי.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש לבדוק ולוודא את ההמלצות לעיל והרלוונטיות שלהן לנשים ההרות ולתינוק החדש.

* התוכן פונה לשני המינים. במידה ונעשה לעיתים שימוש בלשון זכר או נקבה, הפנייה מיועדת לשני המגדרים.

נכתב על ידי ד"ר ישראל הנדלר
ישראל הנדלר ד"ר ישראל הנדלר

בן 56 אב לאביב בן 21, יהב בן 17 ויהלי בת 14, רופא נשים מזה 24 שנים.

סיים לימודי רפואה בבאר שבע, בשנים 1995-2000 והתמחה ברפואת נשים ומיילדות באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי 'שיבא תל השומר'.

בשנים 2002-2005 עבר התמחות על ברפואת אם ועובר באוניברסיטת WAYNE בבית חולים  HUTZEL בדטרויט, מישיגן, ארה"ב.

החל משנת 2005 מנהל את מיון היולדות באגף נשים ויולדות בשיבא, ומאז 2017 כסגן מנהל המערך המיילדותי בשיבא, אחראי על כל נושא הניתוחים הקיסריים, ילודים, קביעת מדיניות בתחומי הריון ולידה וסגן מנהל המחלקה.

בנוסף משמש כמרצה בכיר בחוג לגינקולוגיה ומיילדות באוניברסיטת תל אביב, ואחראי על כל נושא ההדרכה המיילדותית מטעם האיגוד לגינקולוגיה ומיילדות  במרכז לסימולציה רפואית ( מ.ס.ר).

עם ניסיון עשיר של אלפי דיקורי מי שפיר, לידות וניתוחים קיסריים, נותן מענה בנושאים של מעקב הריון, מעקב הריון בסיכון, שקיפות עורפית, סקירות מערכות, ייעוץ לגבי צורת לידה וסיבוכי הריון,
היפוך חיצוני של עוברים במצג עכוז, לידות לדניות וניתוחים קיסריים, ומבצע באופן קבוע דיקורי מי שפיר באסותא רמת החייל.

בקרו באתר של ד"ר הנדלר

מאמרים מאת מומחה זה:

בנוסף אולי תאהבו את: