Pregnancy_Test_s

בדיקת הריון – סוגי הבדיקות ומתי עושים בדיקת הריון

הכל אודות בדיקות הריון

המחזור לא הגיע, או שהבחנת בסימנים אחרים של הריון? אם כן, את אולי תוהה מתי לעשות בדיקת הריון. גלי כל מה שיש לדעת על הבדיקות – איך הן עובדות, אילו סוגי בדיקות יש, מה ההבדל בין בדיקת הריון ביתית מול בדיקת דם להריון במרפאה, ומהי רמת הדיוק של כל אחת מהן. אנו כאן כדי לתת לך את כל התשובות לשאלותייך על בדיקות הריון, אז המשיכי לקרוא כדי לדעת עוד!

כיצד עובדת בדיקת ההריון?

בדיקות הריון עובדות על ידי גילוי הורמון הריון הידוע כ-HCG, קיצור של גונדוטרופין כוריוני אנושי בלעז. הורמון זה מיוצר בשליה המתפתחת לאחר שביצית מופרית משתרשת בדופן הרחם, בימים הראשונים לאחר ההתעברות. הגוף ימשיך לייצר את ההורמון ברמות גבוהות מאוד בשלושה עד ארבעת החודשים הראשונים של ההריון. הורמון זה אומר לגופך לשאת את ההריון וניתן לגלותו בשתן או באמצעות בדיקת דם להריון.

אילו סוגי בדיקות הריון יש?

ניתן לגלות נוכחות של HCG באמצעות:

 • בדיקת שתן. בדיקה זו מגלה אם יש HCG בשתן. תוכלי לבצע את הבדיקה על ידי מתן שתן ישירות על "מקל" – פס המכיל כימיקלים – או בכוס. כל בדיקות ההריון הביתיות עובדות על ידי גילוי הורמון HCG בשתן, אך ההוראות וזמני ההמתנה משתנים בין מוצר למוצר. יש מוצרים רגישים יותר מאחרים, ותגלי שקיים מגוון של בדיקות שתן לגילוי הריון – מהבדיקות הקלאסיות שמגלות לך את החדשות הטובות על ידי סימן פלוס או קו נוסף, ועד בדיקות הריון דיגיטליות שמבשרות לך שאת בהריון במילים. ניתן לבצע בדיקת שתן גם במרפאה, והיתרון על בדיקת הריון ביתית הוא שהרופא/ה יכול/תוכל להודיע לך על התוצאה ולהורות לך איך להשתמש בבדיקה בצורה נכונה.
 • בדיקת דם להריון. ניתן לבצע בדיקת דם להריון בקופת חולים, לרוב בהפניית רופא. בדיקת דם להריון אמנם לא תיתן לך תוצאה מידית כמו בדיקת הריון ביתית- זה יכול לקחת כמה שעות עד יממה, אך הבדיקה רגישה יותר ויכולה לגלות הריון כבר 9 עד 12 ימים אחרי ההתעברות. יש שני סוגים של בדיקת דם להריון: בדיקת דם כמותית, הנקראת גם בדיקת בטא HCG, המודדת את הכמות המדויקת של הורמון HCG בדם שלך, ובדיקת דם HCG איכותית, שבודקת אם ההורמון נמצא בדם או לא.

עד כמה מדויקת בדיקת הריון ביתית?

לרוב, בדיקת הריון ביתית טוענת לרמת דיוק של 99 אחוז, אך התוצאה שתקבלי יכולה להיות תלויה במספר גורמים, כגון:

 • עיתוי ביצוע הבדיקה. לקבלת תוצאה מדויקת יותר, בצעי את הבדיקה שבוע אחד אחרי תאריך המחזור שלא קיבלת, והשתמשי בשתן הראשון של הבוקר, אז רמת ה-HCG מרוכזת יותר.
 • תאריך התפוגה של הבדיקה. לפני שאת רוכשת את הבדיקה, בדקי שתאריך התפוגה של הבדיקה עוד לא חלף, מפני שהדבר עלול להשפיע על הדיוק של התוצאות.
 • צריכת הנוזלים שלך. שתיית מים מרובה מדי לפני הבדיקה יכולה לדלל את רמות ה-HCG בשתן, וזה יקשה על הבדיקה לגלות את הנוכחות של הורמון הריון זה.
 • אופן ביצוע הבדיקה. חשוב להקפיד על מילוי מדויק של הוראות הבדיקה, מפני שגם זה יכול להשפיע על התוצאות.
 • מותג הבדיקה. יש מותגים רגישים יותר מאחרים.
 • אם את נוטלת תרופות המכילות HCG. אמנם מרבית התרופות לא ישפיעו על בדיקת הריון ביתית, אך תרופות פוריות המכילות HCG כן עלולות להשפיע על התוצאות.

אפשר לקבל בדיקת הריון שלילית שגויה?

כן, את יכולה לקבל תוצאה שלילית בבדיקת ההריון למרות שאת למעשה בהריון. זה נקרא תוצאה שלילית שגויה. תוצאות בדיקת הריון שלילית שגויות יכולות להתקבל אם:

 • הבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם מדי
 • השתן מדולל מדי
 • לא ממתינים די זמן לתוצאות- בהתאם לבדיקה הספציפית ולהוראות השימוש, ייתכן שתצטרכי להמתין עד 10 דקות לקבלת התוצאה המדויקת ביותר. הקפידי למלא אחר הוראות הבדיקה במדויק והמתיני את הזמן הנדרש כדי שהבדיקה תעבוד. אפשר אף לכוון טיימר, כדי לא שלא תבדקי את התוצאה מוקדם מדי.

אפשר לקבל בדיקת הריון חיובית שגויה?

את יכולה לקבל תוצאה חיובית שגויה, ובמקרה זה הבדיקה מראה שאת בהריון בזמן שאת לא באמת בהריון. נדיר שמתקבלת תוצאה כזאת, מפני שגופך לא מייצר HCG כשאינך בהריון, אך ייתכן שתקבלי בדיקת הריון חיובית למרות שאינך בהריון, אם את נוטלת תרופה לפוריות המכילה HCG.

מתי אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?

הזמן הטוב ביותר לביצוע בדיקת ההריון הוא שבוע אחרי תאריך המחזור שלא קיבלת. את יכולה לעשות את הבדיקה לפני המועד הזה, אך ייתכן שגופך עדיין לא מייצר HCG בכמות שתתגלה בבדיקה אם זה מוקדם מדי. גופך מייצר HCG רק לאחר שהביצית המופרית משתרשת בדופן הרחם, והשליה מתחילה להיווצר. בשלבים הראשונים של ההריון, רמת ה-HCG מכפילה את עצמה בכל יומיים או שלושה, ולכן מוטב להמתין עם הבדיקה. בינתיים, אם את תוהה אם את בהריון, חפשי סימנים מוקדמים להריון, שיכולים לכלול:

 • שדיים נפוחים ורגישים
 • השתנה תכופה
 • בחילות בוקר, שלמרות שמן, הן בחילות (עם הקאות או בלי) שיכולות להופיע בכל שעה ביום
 • עייפות.

היכן משיגים ערכה לבדיקת הריון?

ניתן לרכוש את בדיקת ההריון הביתית בכל בית מרקחת ובחנויות נוחות מסוימות.

את יכולה גם לפנות לרופא, למרפאה קהילתית, או למרכז תכנון משפחה לקבלת הבדיקה או על מנת לבצע בדיקת דם להריון.

מה עליי לדעת אם יצאה לי בדיקת ההריון יצאה חיובית?

לאחר שביצעת בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם לגילוי הריון וקיבלת את הבשורה הטובה, קבעי תור אצל הרופא/ה שלך כדי לדעת יותר על ההריון שלך.

ברכותינו! אנו באמת נרגשים בשבילך.

בנוסף אולי תאהבו את: