המחזור לא הגיע, או שהבחנת בסימנים אחרים האופייניים להריון? אם כן, את אולי תוהה מתי לעשות בדיקת הריון. גלי כל מה שיש לדעת על הנושא - איך זה עובד, אילו סוגי בדיקות יש, מתי עושים את הבדיקה, איך עושים בדיקת הריון, מה ההבדל בין בדיקת הריון ביתית מול בדיקת דם להריון במרפאה, מהי רמת הדיוק של כל אחת מהן ומה זה אומר בדיקת בטא. אנו כאן כדי לתת לך את כל התשובות לשאלותייך כולל מה את אמורה לעשות, במקרה של בדיקת הריון חיובית, אז המשיכי לקרוא כדי לדעת עוד!

כיצד עובדת בדיקת בטא?

בדיקת בטא, מזהה היריון על ידי זיהוי נוכחות של ההורמוןHCG - Human Chorionic Gonadotropin) ), גונדוטרופין כוריוני אנושי בלעז. את ההורמון שעוזר לגופך לשאת את ההריון, ויתן לגלותו בשתן או באמצעות בדיקת דם להריון. HCG מיוצר בשליה המתפתחת, לאחר שהביצית המופרית משתרשת בדופן הרחם, בימים הראשונים לאחר ההתעברות. הגוף ימשיך לייצר את ההורמון ברמות גבוהות מאוד, בשלושה עד ארבעת החודשים הראשונים של ההריון.

כאשר אין הריון, רמת HCG תהיה נמוכה מ-5. עם התפתחות ההריון רמת הHCG  עולה בהדרגה ומכפילה עצמה, עד לרמות של עשרות אלפים ויותר. שיא רמת הבטא בדרך כלל מתרחש סביב שבוע 12-16 להריון, ולאחר מכן יורד בהדרגה.

אילו סוגי בדיקות הריון יש? ואיך עושים את הבדיקה?

ניתן לגלות נוכחות של הורמון HCG בבדיקת בטא באמצעות:

1. בדיקת שתן.

בדיקה זו מגלה נוכחות של הורמון HCG בשתן. תוכלי לבצע את הבדיקה על ידי מתן שתן ישירות על 'מקל' - פס המכיל כימיקלים - או בכוס, בבדיקה במרפאה או בבדיקת הריון ביתית. קיים מגוון של בדיקות שתן לגילוי הריון – מהבדיקות הקלאסיות שמגלות לך את החדשות הטובות על ידי סימן פלוס או קו נוסף, ועד בדיקות הריון דיגיטליות, שמבשרות לך שאת בהריון במילים. בדיקת השתן הופכת חיובית כאשר HCG גבוה מ100.

2. בדיקת דם לגילוי הריון.

ניתן לבצע בדיקת דם להריון בקופת חולים, לרוב בהפניית רופא/ה. בדיקת דם להריון לא מספקת תוצאה מידית כמו בדיקת הריון ביתית, אלא כעבור כמה שעות עד יממה. יחד עם זאת, מדובר על בדיקה רגישה יותר, שיכולה לגלות הריון תוך 9 עד 12 ימים אחרי ההתעברות. יש שני סוגים של בדיקת דם להריון: בדיקת דם כמותית, הנקראת גם בדיקת בטא HCG, המודדת את הכמות המדויקת של הורמון HCG בדם. הסוג השני הוא - בדיקת דם HCG איכותית, שבודקת אם ההורמון HCG נמצא בדם או לא.

מה המשמעות של בדיקת בטא בתוצאות בדיקת דם להריון?

כאשר מתקיים הריון, ערכי הבטא הופכים חיובים תמיד. עם זאת בדיקת בטא חיובית אינה מעידה בהכרח על הריון תקין, בו מתקיימת עליה תקינה בערכי בטא. כלומר, הכפלה כל 48 שעות. בשבוע 5 יופיע שק הריון ברחם באולטראסאונד, וסביב שבוע 6 כבר נוכל לזהות עובר עם דופק בתוך שק ההריון. ערכי בטא חיובית יכולים להתרחש באופן נדיר גם בגידולים מסוימים של הרחם והשחלות.

קצב עליית ערכי בטא גבוהים מהמצופה

יכולים להעיד על הריון מולרי. הריון שאינו תקין גנטית מתחילת היווצרותו ומתפתח ללא עובר.

ערכי בטא נמוכים מהצפוי

יכולים להעיד על הריון תקין שהינו צעיר יותר ממה שאנו מעריכים וגם על הריון שאינו תקין או הריון מחוץ לרחם.

כיצד טיפולי פוריות משפיעים על ערכי הבטא?

ההורמון הניתן לגרימת הביוץ, במסגרת טיפולי הפוריות, יכול לדמות את הורמון ההריון בבדיקת דם. מסיבה זו, ייתכן ותימצא בדיקת הריון חיובית גם כאשר אין הריון, ואז יתגלו רמות מאד נמוכות של הורמון ההריון  - עשרות בודדות בלבד.

עד כמה מדויקת בדיקת הריון ביתית?

לרוב, בדיקת הריון ביתית טוענת לרמת דיוק של 99 אחוז, אך התוצאה שתקבלי יכולה להיות תלויה במספר גורמים, כגון:

 • עיתוי ביצוע הבדיקה. לקבלת תוצאה מדויקת יותר, בצעי את הבדיקה שבוע אחד אחרי תאריך המחזור שלא קיבלת, והשתמשי בשתן הראשון של הבוקר, אז רמת ה-HCG מרוכזת יותר.

 • תאריך התפוגה של הבדיקה. לפני שאת רוכשת את הבדיקה, בדקי שתאריך התפוגה של הבדיקה עוד לא חלף, מפני שהדבר עלול להשפיע על הדיוק של התוצאות.

 • צריכת הנוזלים שלך. שתיית מים מרובה מדי לפני הבדיקה יכולה לדלל את רמות ה-HCG בשתן, דבר שעלול לעכב זיהוי הנוכחות של הורמון הריון זה.

 • אופן ביצוע הבדיקה. חשוב להקפיד על מילוי מדויק של הוראות הבדיקה, מפני שגם זה יכול להשפיע על התוצאות.

 • מותג הבדיקה. יש מותגים רגישים יותר מאחרים.

 • אם את נוטלת תרופות המכילות HCG. אמנם מרבית התרופות לא ישפיעו על בדיקת הריון ביתית, אך תרופות פוריות המכילות HCG כן עלולות להשפיע על התוצאות.

מה המשמעות של פס חלש בבדיקת הריון ביתית?

כאשר מבצעים בדיקת הריון ביתית ומתקבלת תשובה חיובית אך הפס חלש, הדבר מעיד על רמת בטא נמוכה סביב 100. ייתכן והבדיקה בוצעה בשלב מוקדם מדי ולכן רמת הורמון ההריון עדיין נמוכה, או שמדובר בבדיקה חיובית שגויה. מצב זה דורש חזרה על הבדיקה והתייעצות עם הרופא/ה.

האם אפשר לקבל בדיקת הריון שלילית שגויה? והאם זה קשור לקיום הבדיקה לפני האיחור?

כן, את יכולה לקבל תוצאה שלילית בבדיקת ההריון, למרות שאת למעשה בהריון - דהיינו תוצאת בדיקת הריון שלילית שבפועל את בהריון, דבר שיכול לקרות במקרים הבאים:

 • הבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם מדי, לעיתים גם לפני האיחור במחזור.

 • השתן מדולל מדי.

 • המתנה קצרה מדי לתוצאות - בהתאם לבדיקה הספציפית ולהוראות השימוש, ייתכן שתצטרכי להמתין עד 10 דקות לקבלת התוצאה המדויקת ביותר. הקפידי למלא אחר הוראות הבדיקה במדויק והמתיני את הזמן הנדרש, כדי שהבדיקה תעבוד ולא תקבלי בדיקת הריון שלילית שגויה. אפשר אף לכוון טיימר, שיעזור לך לחשוף את התוצאה בזמן הנכון.

האם אפשר לקבל בדיקת הריון חיובית שגויה?

את יכולה לקבל תוצאה חיובית שגויה, ובמקרה זה הבדיקה מראה שאת בהריון בזמן שאת לא באמת בהריון. נדיר שמתקבלת תוצאה כזאת, מפני שגופך לא מייצר HCG כשאינך בהריון. יחד עם זאת וכפי שהסברנו קודם לכן, ייתכן שתקבלי בדיקת הריון חיובית למרות שאינך בהריון, אם את נוטלת תרופה לפוריות המכילה HCG.

מתי אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?

מתי לעשות בדיקת הריון ביתית? הזמן הטוב ביותר הוא שבוע אחרי תאריך המחזור שאחר. את יכולה לעשות את הבדיקה לפני המועד הזה, אך ייתכן שגופך עדיין לא מייצר HCG בכמות שתתגלה בבדיקה. בשלבים הראשונים של ההריון, רמת ה-HCG מכפילה את עצמה בכל יומיים או שלושה, ולכן מוטב להמתין עם הבדיקה. בינתיים, אם את תוהה אם את בהריון, חפשי סימנים מוקדמים להריון, שיכולים לכלול:

 • שדיים נפוחים ורגישים.

 • השתנה תכופה.

 • בחילות בוקר, שלמרות שמן, הן בחילות (עם הקאות או בלי) שיכולות להופיע בכל שעה ביום.

 • עייפות.

היכן משיגים ערכה לבדיקה?

ניתן לרכוש את בדיקת ההריון הביתית בכל בית מרקחת, ברשתות הפארם ובחנויות נוחות.

את יכולה גם לפנות לרופא/ה, למרפאה קהילתית, או למרכז תכנון משפחה לקבלת הבדיקה או על מנת לבצע בדיקת דם להריון. שימי לב כי ההוראות וזמני ההמתנה משתנים בין מוצר למוצר.

כמה זה עולה?

מחירה של בדיקת הריון ביתית יכול לנוע בין 20 ₪ ועד לכמה עשרות שקלים, בהתאם למספר הערכות בחבילה אחת, והמותג המייצר את הערכה.

בדיקת דם או שתן להריון המתקיימת בקופת החולים, הנה ללא עלות.

במידה והחלטת לעשות את הבדיקה אצל הרופא/ה שלך, חשוב שתשאלי אותם כמה עולה הבדיקה אצלם.

מה עליי לדעת אם התקבלה בדיקת הריון חיובית?

לאחר שביצעת בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם לגילוי הריון וקיבלת תוצאה חיובית, קבעי תור אצל הרופא/ה שלך כדי לדעת יותר על ההריון.בדיקת הריון או בדיקת בטא, יכולה להפוך לאחד הרגעים המכוננים והמרגשים בחייכם. במידה וקיבלתם בדיקת הריון חיובית – מזל טוב! בכל שלב של ההריון מעתה, תוכלו לחשב את גיל ההריון באמצעות מחשבון ההריון שלנו. זה בדיוק הזמן לקרוא על כל שבועות ההריון, ומה עובר עליך על העובר, בכל שלב. במידה וקיבלתם בדיקת הריון שלילית, המשיכו לנסות על לתוצאה המצופה. מוזמנים גם לקרוא את המאמרים שלנו ולקבל מידע נוסף בנושא ומענה לשאלה – איך נכנסים להריון או חישוב הביוץ.

תשובות לשאלות נפוצות

ישנם שני סוגים עיקריים של בדיקה כמפורט במאמר: בדיקת שתן או בדיקת דם. בדיקת דם ניתן לעשות במרפאה או אצל הרופא/ה שלך. בדיקת שתן אפשר לבצע גם בבית עם ערכה מתאימה.

ד"ר ישראל הנדלר הוא סגן מנהל המערך המיילדותי שיבא, מומחה למיילדות הריון בסיכון ואולטראסאונד מיילדותי.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה. יש לבדוק ולוודא את ההמלצות לעיל והרלוונטיות שלהן לנשים ההרות

* התוכן פונה לשני המינים. במידה ונעשה לעיתים שימוש בלשון זכר או נקבה, הפנייה מיועדת לשני המגדרים.