במהלך ההריון, הגוף שלך עובר תהליך של שינויים מרובים והתאמה לתינוק המתפתח בתוכך. כחלק מהתהליך, סביר מאוד שתגלי הפרשות בהריון בתחתונים ובמקומות מפתיעים אחרים. הפרשות בהריון הן תופעה מוכרת, ובמקרים רבים אינן צריכות להוות סיבה לדאגה. תשמחי לשמוע שלהפרשות בהריון יש מטרה מיוחדת- לשמור על תעלת הלידה שלך נקייה מחיידקים. עם זאת, הפרשות מרובות בהריון עלולות להיות עסק די מלוכלך, אך ניתן לפתור את הבעיה בקלות בעזרת תחתוניות.

מה המשמעות של הפרשות בהריון? איך ניתן למנוע אותן?

נשים רבות מזהות הפרשה נרתיקית ללא ריח בצבע שקוף עד חלבי כבר החל מהשבועות הראשונים להריון. בסביבות השבוע ה-9 להריון, ישנה עלייה חדה בייצור האסטרוגן, לצד התגברות מחזור הדם. שינוי זה בגופך יכול להוביל לעלייה בכמות הפרשות מהנרתיק בהריון ולשינוי במרקמן - ייתכן שהן יהפכו לסמיכות יותר מבעבר.

בנוסף להפרשות מהנרתיק בהריון, ייתכן שתזהי גם דליפה קלה של הפרשה של נוזל דליל ודביק בצבע לבן עד צהבהב מהשדיים. למרות שהפרשות צמיגיות בהריון עלולות לגרום לבהלה, במיוחד אם זה הריונך הראשון- זהו מצב נורמלי לחלוטין. ניתן למנוע את הכתמת הבגדים באמצעות הדבקת פדים חד פעמיים להנקה (ללא פסי פלסטיק) שיספגו את אותן הפרשות בהריון.

כמה סוגי הפרשות בהריון קיימים, ומה אומר כל סוג?

הפרשות חומות בהריון

לרוב, הפרשות חומות בהריון מצביעות על דימום מהנרתיק. הסיבות האפשריות לכך:

  • אי תקינות של ההריון

  • השתרשות העובר ברירית הרחם

  • אספקת דם מוגברת שמקבל צוואר הרחם

  • דימום לא מוסבר ממקור לא ידוע

  • הפרשות המצטברות ברירית הרחם ומופרשות לקראת הלידה

במידה ואת סובלת מהפרשות חומות בהריון, חשוב להתייעץ עם רופא מוסמך על מנת לקבל מידע מקיף אודות הסיבה לכך וקבלת טיפול מתאים.

הפרשות צהובות בהריון מול הפרשות לבנות בהריון

ייתכן שתגלי שחלק מההפרשות בהריון מקבלות גוון לבן עד צהוב. הסיבה העיקרית לכך הינה עלייה ברמות אסטרוגן, שיוצרת הפרשות פטרייתיות. אופן הטיפול בהפרשות צהובות בהריון עד לבנות הינו שמירה על היגיינה, נטילת תוספי מזון וכמובן התייעצות עם רופא על מנת למנוע סיכון לך ולתינוק שבדרך.

מתי כדאי לפנות לרופא\ה?

על אף שהפרשות מרובות בהריון הן שכיחות ונורמליות, במקרים מסוימים מומלץ לפנות לרופא\ה על מנת לשלול בעיות שונות: במקרה של הפרשות בהריון בעלות ריח חריג, לא משנה מה הצבע או המרקם שלה, יש לפנות לרופא\ה. מקרים נוספים בהם מומלץ להתייעץ עם רופא\ה, הוא בעת זיהוי הפרשות חומות בהריון- הפרשות דמיות או במרקם של קוטג', הפרשה בכמות גדולה מהרגיל או הפרשה שמלווה בגירוד, צריבה, אודם, התנפחות או כאב.

בנוסף למקרים הללו, החל משבוע 24 להריון יש להתייעץ עם רופא\ה במידה ואת חשה שינוי בהפרשות בהריון, למשל – במידה והיא מוכתמת בדם. הפרשות מסוימות מעידות על כך שיש לגשת לבדיקה רפואית דחופה על מנת לבדוק אם זהו מצב של לידה מוקדמת: דליפה, טפטוף או פרץ של נוזל מהנרתיק, או ירידת מים.