במהלך ההריון, הגוף שלך עובר תהליך של שינויים מרובים והתאמה לתינוק המתפתח בתוכך. כחלק מהתהליך, סביר מאוד שתגלי הפרשות בהריון בתחתונים ובמקומות מפתיעים אחרים. הפרשות בהריון הן תופעה מוכרת, ובמקרים רבים אינן צריכות להוות סיבה לדאגה. תשמחי לשמוע שבמקרים רבים, מטרת ההפרשות בהריון היא לשמור על תעלת הלידה שלך נקייה מחיידקים. עם זאת, הפרשות מרובות בהריון עלולות להיות עסק די מלוכלך ולעיתים להעיד על בעיה.

מה המשמעות של הפרשות בהריון?

נשים רבות מזהות הפרשה נרתיקית ללא ריח בצבע שקוף עד חלבי, החל מהשבועות הראשונים להריון. זה בדרך כלל קורה בסביבות השבוע ה-9 להריון, כתוצאה מעלייה חדה בייצור האסטרוגן, לצד התגברות זרימת הדם. שינוי זה בגופך יכול להוביל לעלייה בכמות ההפרשות מהנרתיק בהריון ולשינוי במרקמן - ייתכן גם שהן יהפכו לסמיכות יותר.

בנוסף להפרשות מהנרתיק בהריון, ייתכן שתזהי דליפה קלה של הפרשה של נוזל דליל ודביק בצבע לבן עד צהבהב מהשדיים.

למרות שהפרשות צמיגיות בהריון עלולות לגרום לבהלה, במיוחד אם זה הריונך הראשון -בדרך כלל זהו מצב נורמלי לחלוטין. יחד עם זאת, ישנם מקרים של הפרשות חומות בהריון, הפרשות צהובות ללא ריח או עם ריח או הפרשות לבנות, שדורשות טיפול מיידי של רופא/ה. המשיכי לקרוא כדי להכיר את הנושא היטב, ולזהות מתי המצב דורש טיפול.

הפרשות חומות בהריון

לרוב, הפרשות חומות בהריון מצביעות על דימום קל מהנרתיק. הסיבות האפשריות לכך יכולות להיות חסרות משמעות כגון:

 • השתרשות העובר ברירית הרחם

 • אספקת דם מוגברת שמקבל צוואר הרחם

 • דימום לא מוסבר ממקור לא ידוע

 • הפרשות המצטברות ברירית הרחם, המופרשות לקראת הלידה

ישנם מקרים בהם הפרשות חומות בהריון, יכולות להעיד על מצבים בעייתיים כגון:

במידה ואת סובלת מהפרשות חומות בהריון, חשוב להתייעץ עם רופא/ת נשים, על מנת לקבל מידע מקיף אודות הסיבה לכך וקבלת טיפול מתאים.

הפרשות צהובות בהריון והפרשות לבנות

ייתכן שתגלי כי סוגים מסוימים של הפרשות בהריון מקבלים גוון לבן עד צהוב. הפרשות אלו לעיתים הופכות להפרשות צמיגיות. הסיבה העיקרית לכך הינה עלייה ברמות אסטרוגן, הורמון שגורם בעיקר להפרשות צהובות בהריון.

ברוב המקרים הפרשות צהובות בהריון או לבנות, לא אמורות להדאיג. עם זאת, ישנם מקרים בהם הפרשות מסוג זה, עשויות להצביע על זיהום בעל השפעה על מהלך ההריון ועל העובר, כדוגמת קנדידה - פטרת בנרתיק שנמצאת אצל רוב האנשים באזורים חמים או לחים בגוף ונפוצה במערכת העיכול.

חשוב להכיר את המצבים, בהם הפרשות צהובות בהריון או לבנות, עלולות להעיד על זיהום:

 • כמות גדולה של הפרשות לבנות סמיכות חלביות (בדומה לחלב מבחינת סמיכות, צבע וכמות), המלוות בריח לא נעים

 • הפרשות לבנות בצורת גושים

 • הפרשות צהובות המלוות בריח חזק ולא נעים

 • הפרשות צהובות ומוגלתיות

 • הפרשה צהובה צמיגית

 • הפרשות צהובות המלוות בצריבה או גרד

הפרשות ירוקות בהריון

הפרשות ירוקות בהריון יכולות להעיד גם כן על זיהום, שעלול להוביל לסיבוכים ולכן חשוב לגשת במיידי לרופא/ה שלך. לעיתים הפרשות ירוקות יהיו עכורות, מוגלתיות ומלוות בריח לא נעים מהנרתיק, תחושות צריבה, אי נוחות בעת מתן שתן ודימום לאחר קיום יחסי מין. בנוסף, הן עלולות לסכן את ההריון, להוביל ללידה מוקדמת ואף להשפיע על העובר ולגרום להדבקה. במקרים מסוימים המצב עלול להוביל לעיוורון או פצעים בקרקפת.

הגורמים השכיחים להפרשות מסוג זה הם:

 • כלימידיה

 • זיבה

 • זיהום פטרייתי אחר

הפרשות שקופות בהריון

הפרשות שקופות מימיות בהריון, יכולות להיות תקינות, במיוחד כשמדובר בתחילת ההריון. בתחילת הדרך הפרשות שקופות יכולות להיגרם כתוצאה מהיווצרות הפקק הרירי, שעוטף וסוגר את צוואר הרחם, כדי לשמור על העובר בפנים. סיבה נוספת לכך יכולה להיות דליפת שתן. עם זאת, ישנן הפרשות שקופות שיכולות להעיד על זיהום או בעיה אחרת, ולכן חשוב תמיד להיבדק אצל הרופא/ה שלך.

חשוב לפנות לרופא/ה במיוחד במקרים בהם הפרשות שקופות נמשכות (הנדלר – כמה?כמה שעות? כמה ימים?), כאשר ישנן הפרשות מוגברות או שהן בעלות ריח לא נעים (שמזכיר לעיתים ריח של זרע), במיוחד אם זה קורה אחרי שעברת בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שליה או כל בדיקה פולשנית אחרת. אם אכן מדובר בדליפת מי שפיר או בירידת מים, הכרחי שתגיעי במהרה לרופא/ה או למיון. בין אם מדובר בהפרשות צהובות ירוקות לבנות, חומות או שקופות, במידה וההפרשה בהריון משתנה או מטרידה אותך, כדאי להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך ולא לחכות.