מאת ד"ר ישראל הנדלר וד"ר יוסף הר טוב

סימפיזיוליזיס הנה תופעה שכיחה בקרב 1% מההריונות בממוצע, עם דגש על נשים ולדניות שעברו יותר מהריון אחד. בפועל מדובר על הפרדות מפרק הסימפיזיס פביס, המפרק המחבר בין שני צידי האגן בחלקו העליון מפרק עצם השת.

במהלך ההריון עם גדילת העובר והרחם, האגן מתרחב והגידים המחברים את שני צידי האגן (שמאל וימין), נמתחים. תופעה זו מתרחשת במפרק הסימפיזיס פוביס, ונקראת סימפיזיוליזיס כאשר היא מלווה בכאב. ניתן לאבחן את התופעה כאשר הפעלת לחץ קל מעל לסימפזיס, באזור מאד ממוקד, גורמת לכאבים עזים. הכאב עלול להתגבר בעיקר במהלך שינוי תנוחה (אפילו בעת שינוי כיוון בשכיבה במיטה), שינוי משכיבה לישיבה ועמידה, עמידה על רגל אחת, עליה במדרגות, הליכה וכדומה. כאבי אגן אחרים בהריון, הקשורים להשפעת ההריון על רצפת האגן, אינם בהכרח חלק מסימפיזיוליזיס.

סימפיזיוליזיס - מה זה?

במהלך ההריון מופרשים הורמונים רבים, בניהם הורמונים כמו 'רלקסין' ו'פרוגסטרון', אשר משפיעים על גמישותן של עצמות הגוף, במטרה לאפשר לאגן ולרחם להתרחב עם צמיחתו של העובר. סימפיסיס פוביס (עצם החיק) הנו סחוס המחבר בין העצמות בחלק הקדמי של האגן למפרקים הסמוכים לו, ומשמש בסיס להחזקה יציבה של האגן במהלך הליכה, ריצה או כל פעילות שאת עושה. במידה והעצמות נמתחות יותר ויותר, את עלולה להרגיש כאבים בעצם החיק, במפשעה או כאבי גב.

מהם הגורמים למצב של סימפיזיוליזיס בהריון?

הגורמים למצב של סימפיזיוליזיס הינם כנראה הורמונים המופרשים בהריון דוגמת רלקסין. להורמונים הללו תפקיד חשוב בעיקר ביונקים אחרים (כדוגמת מכרסמים), והם גורמים לריכוך החיבור בין עצמות האגן, במטרה להקל בלידה במעבר הולד בתעלת האגן. בבני האדם תפקידם קטן יותר ויחד עם זאת, פעולת הריכוך, במיוחד אם מתחילה מוקדם יותר בהריון, עלולה לגרום למצב של כאבי אגן בהריון ולהפוך למטרד, שיכול גם ליצור הגבלה בתנועה.

האם במצב של סימפיזיוליזיס, יש סיכון לעובר או להריון?

מצב של סימפיזיוליזיס אינו פוגע או מסכן את העובר או את ההריון, אך מהווה בעיקר מטרד והפרעה לפעילות היומית. מצב זה עלול לגרום לך לשבת יותר ולהתנייד פחות, ועקב כך להקשות עליך במהלך ההריון. מבדיקות שנעשו בתחום עלה כי אחוז גבוה מהנשים שסבלו מהתופעה, ילדו בניתוח קיסרי והאחרות עברו זירוז כדי להפסיק את הסבל, מיד עם הגעתן לשבוע 38 להריון.

האם אפשר למנוע מצב של סימפיזיוליזיס?

יש מעט מאוד שאפשר לעשות כדי להימנע מהתופעה של סימפיזיוליזיס בהריון. יחד עם זאת, זה נפוץ יותר אם הייתה לך פגיעה כלשהי באגן. כך או כך, השתדלי לנקוט בכל הצעדים האפשריים, כדי לזהות ולטפל ונתחיל אם האבחון. שיקום רצפת האגן וטיפולים פיזיותרפיסטים לאחר לידה יכולים למנוע או להקל על חומרת הסימפזיוליזיס בהריון הבא שלך.

חשיבות האבחון

אבחון מוקדם יכול להיות בעל השפעה חיובית על הצלחת הטיפול. במידה ואת חווה כאבים באגן במהלך ההריון, התייעצי עם הצוות הרפואי. ייתכן ותקבלי הפנייה לפיזיותרפיסט/ית, שיעריכו את מידת היציבות והכוח של המפרקים ושרירי האגן ויעזרו לך לקבוע תכנית שמטרתה להקל ולעזור.

סימפיזיוליזיס בהריון - איך מטפלים?

הסימפטומים של סימפיזיוליזיס לא נוטים להיעלם לחלוטין עד לאחר הלידה ויחד עם זאת, יש להימנע מפעילויות גופניות שעלולות לגרום להגברת כאבי אגן בהריון:

  • העמסת משקל הגוף על רגל אחת בלבד

  • נשיאת משקל ביד אחת בלבד

  • נשיאת ילד על המותן

  • ישיבה על הרצפה או על שרפרף/כיסא נמוך

  • ישיבה בתנוחה מעוותת

  • שינויי תנוחה תוך כדי סיבוב

  • עמידה או ישיבה ממושכת

  • הרמת משאות כבדים, כגון: כביסה רטובה, שקיות קניות או פעוט

  • דחיפת חפצים כבדים, כגון עגלת קניות

פיזיותרפיה יכולה לעזור כשמדובר על סימפיזיוליזיס, על ידי הקלה בכאבים ובחיזוק השרירים מסביב, שיכולים להוריד  את המתח והלחץ מהמפרקים ולשפר את תנועת השרירים והפרקים. פיזיותרפיה או פעילות במים כמו שחייה, במהלכן אין נשיאת משקל על המפרקים, יכולה גם כן לעזור במקרה של כאבים באגן בהריון.

את גם יכולה לבקש הדרכה בה תלמדי תרגילים לחיזוק השרירים, רצפת האגן, הגב, הבטן והירכיים. גם הידרותרפיה (תרגול במים), יכולה לעזור. השהייה במים אמורה להפחית את הלחץ על המפרקים, ולאפשר לך לנוע בקלות רבה יותר. ישנם הטוענים כי גם רפלקסולוגיה, דיקור סיני, וטיפולים במסגרת רפואה משלימה יכולים לעזור, תלוי אישור רפואי כמובן.

סימפיזיוליזיס שמירת הריון

האם יש צורך בשמירת הריון במצב של סימפיזיוליזיס? אם את סובלת ממצב של סימפיזיוליזיס, כולל כאבי אגן בהריון, אין צורך בשמירת הריון. ברוב המקרים  הביטוח הלאומי לא מאשר שמירת הריון בגלל סימפיזיוליזיס, אלא ימי מחלה בלבד בהמלצת אורטופד. (לפי חוק שמירת הריון - שמירת הריון מאושרת במקרים בהם יש סיכון להריון או לאשה בעקבות המצב).

סימפיזיוליזיס אחרי לידה

האם הכאבים נוטים לחזור בהריון הבא? לצערי, נשים שסבלו מתופעה של סימפיזיוליזיס בהריון אחד, נוטות יותר לסבול שוב מהמצב בהריונות הבאים. חשוב מאד בהריון ובוודאי לאחר הלידה, לעבור פיזיותרפיה משקמת לאגן ולרצפת האגן.

במידה סובלת מתופעה של סימפיזיוליזיס בהריון, חשוב שתדעי מה עובר עליך ועל העובר מדי שבוע. אם את מתכוננת לחופשת הלידה שלך, דעי את זכויותיך!

ד"ר ישראל הנדלר הוא סגן מנהל המערך המיילדותי שיבא, מומחה למיילדות הריון בסיכון ואולטראסאונד מיילדותי.