בריאות הפה חיונית עבור הבריאות הכללית והמראה בילדות ולאורך כל החיים. רפואת השיניים המונעת כל כך טובה בימינו, שהילדים שלנו יכולים לצפות לשיניים לבנות ומבריקות לכל אורך חייהם. יש לנו היום ידע רב על הפחתת הפחד והכאב בטיפולי השיניים, כך שלילדים אין סיבה לדאוג כשמגיע הזמן לביקורים האלה פעמיים בשנה. להלן כמה דברים שאפשר לעשות כדי להבטיח שהילד שלך יקבל את הטיפול הנכון ויפתח גישה חיובית כלפי טיפולי השיניים לכל החיים.

בחירה ברופאי שיניים שטובים עם ילדים

יש רופאי שיניים לילדים אשר עברו הכשרה נוספת בנוגע לבעיות שיניים אצל ילדים ושיש להם עניין מיוחד בכך. אם אין באזור מגוריך רופא/ת שיניים לילדים, כדאי לחפש מרפאת שיניים בה חדר ההמתנה, הגישה של הצוות ויכולתו להרגיע ילדים משדרים חוויה חיובית. באפשרותך לקבל המלצות מקופת החולים שלך.

להגיע לפני הזמן

רצוי להביא את הילד לביקור לפני מועד התור כדי להתרגל למקום.

כדאי לבחון את הגישה שלך לגבי רופא/ת השיניים

להורים רבים יש זיכרונות רעים מרופאי השיניים, כך שהם עלולים לשדר מסר שלילי בלתי מפורש לגבי כיסא הטיפולים. ההורה שצריך לקחת את הילד לרופא הוא זה בעל הגישה החיובית יותר לגבי הטיפול.

לתת לשיני החלב את הכבוד הראוי

שיני החלב של ילדך אמנם ינשרו בשלב כלשהו, אך יש לטפל בהן היטב, כולל סתימות, ציפויים ועקירות של שיניים מתות כדי להבטיח צמיחה טובה ובריאות של השיניים שמתחת ושל הלסת. כדאי להיפתח לתכניות טיפול שלא היו קיימות בזמן הילדות שלך. אפשר לשאול על שטיפות פלואוריד.

בעזרת הפעולות הביתיות הבאות ניתן לשמור על היגיינת הפה של הילד גם בין הביקורים אצל הרופא/ה:

  • יש ללמד את הילדים לצחצח פעמיים ביום רצוי לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה. יש להשגיח לפחות על צחצוח הערב עבור ילדים מתחת לגיל 7, ולהשגיח על שתי הפעמים עבור ילדים מתחת לגיל 4.

  • יש להשתמש במברשת עם זיפים רכים זיפים קשים פוצעים את החניכיים ועלולים לספק כר להתפתחות חיידקים. רצוי להחליף את המברשת כל שלושה עד שישה חודשים, או לפני כן אם היא מתבלה.

  • כדאי לשים שעון עצר בחדר האמבטיה יש לכוון אותו לשתיים-שלוש דקות. זה משך הזמן הדרוש לניקיון יסודי של השיניים.

  • כדאי לבדוק בנוגע לפלואוריד יש לפנות לרופא/ה כדי לקבל מידע על שימוש בתוספי פלואוריד. סוג הפלואוריד וכמותו יהיו תלויים בשיעור הפלואוריד במי הברז באזורך. לא כדאי להניח שאין צורך בזה אם ילדך שותה מים מינרליים עם פלואוריד, כי יתכן שזה לא מספיק.

  • רצוי להימנע מלתת מאכלים דביקים סוגים מסוימים של סוכריות גומי או אחרות מורכבים בעיקר מסוכר ונדבקים כל היום למשטח הלעיסה של השיניים.

בעזרת טיפול שיניים הולם בבית ובמרפאה — כמו גם מנה מתאימה של פלואוריד — ילדך ימשיך לחייך חיוך לבן ובוהק גם בבגרותו.