אף אחד מאתנו לא רוצה שילדיו יגדלו מהר מדי, אך יש פלאים רבים לאורך הדרך ובקיעת השן הראשונה של התינוק שלך והחיוכים המקסימים מלאי השיניים הן אבני דרך מרגשות. אם אתם תוהים מתי הן יופיעו, טוב לדעת שתזמון בקיעת השיניים משתנה מאוד מתינוק לתינוק. המשיכו לקרוא כדי לגלות מתי מתחילה בקיעת השיניים של התינוק שלכם, את הסימנים והתסמינים של בקיעת שיניים, כמה זמן בקיעת השיניים בדרך כלל נמשכת ועוד.

מתי מתחילה בקיעת השיניים של תינוקות?

ככלל, צמיחת השיניים יכולה להתחיל בכל זמן מגיל 3 חודשים עד 12 חודשים. (הידעת? חלק קטן מהתינוקות - 1 מתוך 2,000 - נולדים עם שן בפיהם!)

יש תינוקות שעוברים את תקופת בקיעת השיניים ללא שום תופעה ואילו אצל אחרים יהיו תסמינים המלמדים שיש שן בדרך; חפשו סימנים לבקיעה קרבה של השיניים, כמו הפרשת רוק בלתי פוסקת.

מוזמנים לקרוא בהרחבה את המדריך המלא שלנו בנושא 'בקיעת שיניים אצל תינוקות'.

מה משך הבקיעה?

כמו כל דבר בהתפתחות התינוק, ציר הזמן של בקיעת השיניים שונה מילד לילד. בדרך כלל, מרגע שהשיניים מתחילות לצאת, הן יבקעו בקצב של כ-4 שיניים כל 6 חודשים. השיניים הראשונות הללו ידועות כשיני חלב, שיוחלפו בסופו של דבר בשיני בשר בוגרות בין גיל 6 ל-12.

יש להניח שהשיניים הראשונות של תינוקך יתחילו לצוץ בין גיל 4 ל-7 חודשים, כשהשיניים הקדמיות התחתונות (החותכות המרכזיות) הן בדרך כלל הראשונות להופיע. מקביליהן בלסת העליונה הן לרוב הבאות בתור.

השיניים מגיעות בדרך כלל בצמדים, כשהחותכות הצדיות התחתונות מופיעות בין גיל 9 ל-16 חודשים, ולאחריהן הניבים, שקרוב לוודאי יצמחו לפני שילדך יגיע לגיל שנתיים. האחרונות להופיע הן הטוחנות, שבוקעות בדרך כלל רק מעט לפני שהפעוט יחגוג יום הולדת 3. בנות נוטות להצמיח שיניים לפני בנים, אך אצל מרבית הילדים יהיו טורים מלאים של 20 שיניים עד גיל 3.

צמיחת השיניים איננה ספורט תחרותי והשיניים של תינוקך יבקעו כשיגיע זמנן. אז אין מה לדאוג אם הילדים של החברים כבר הצמיחו שיניים לפני הילד שלך.

יש לזכור שתינוקות יכולים ללעוס אפילו ללא שיניים, וחשוב להיות מודעים לסכנות החנק ולהשגיח עליהם בעת האכילה. אפילו עם טורי שיניים מלאים, מזונות מסוימים עלולים להוות סכנה. ענבים, לדוגמה, צריך לחתוך לרבעים (לאורך) לפני שמגישים אותם לקטנטנים.

השתדלו לא לדאוג. עדיף ליהנות מכל אבן דרך מרגשת בהתפתחות התינוק. אין כל ספק שהשיניים של התינוק יבקעו כשיגיע זמנן.

בקיעת שיניים ותפרחת חיתולים – עובדה או מיתוס?

רופא הילדים האמריקאי ד"ר טום דוויט (DeWitt) אומר שבקיעת שיניים, תפרחת חיתולים וצואה רכה יכולים לקרות בו-זמנית אך קרוב לוודאי שאין קשר בין התופעות. שלשול המופיע במקביל לבקיעת השיניים איננו תופעת לוואי צפויה. אם יש לתינוקך שלשול בזמן בקיעת השיניים, חשוב לשים לב לסימני התייבשות ולפנות לרופא אם יש לו חום גבוה (מעל 38.8) או שהצואה שלו מכילה דם או מוגלה.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.

ייתכן שיעניין אתכם לקרוא גם:

עששת תינוקות וילדים - מניעה, וכיצד ניתן לשמור על היגיינת הפה מהשן הראשונה?

איך ניתן לשמור על היגיינת הפה ובריאות השיניים אצל תינוקות וילדים, גם בבית?