באיזה גיל יוצאות שיניים? בסביבות גיל 4 חודשים עד 7 חודשים, אפשר לראות אצל תינוקות סימנים של צמיחת שיניים או שן ראשונה. תהליך בקיעת השיניים הראשונות (שיני חלב) יכול לגרום אי-נוחות עבור הקטנטן שלכם. שיני חלב של תינוקכם, יכולות להופיע כשהוא קטן מאוד, אפילו בגיל 3 חודשים, וגם כשהוא גדול יותר, בגיל 12 עד 14 חודשים. בקיעת שיניים אצל תינוקות תבוא לידי ביטוי בצמיחת שיניים אשר בסופו של דבר יפרצו את החניכיים. ממש לפני שהשן בוקעת החוצה, היא יכולה לגרום לנפיחות ולכאב. במקרים נדירים (1 מכל 2,000), תינוקות נולדים עם שן נראית לעין. חשוב לזהות את התסמינים של בקיעת שיניים אצל תינוקות, כדי לדעת למה לצפות כאשר יופיעו הסימנים הראשונים של צמיחת שיניים.

הסימנים הנפוצים של בקיעת שיניים אצל תינוקות

בחודשים הראשונים לחייו תינוקכם גדל ומתפתח כל הזמן. בדרך כלל צמיחת שיניים קדמיות תתחיל בסביבות גיל 4 עד 7 חודשים. התסמינים מופיעים בדרך כלל שלושה עד חמישה ימים לפני שהשן עצמה נראית לעין. כדאי לעקוב אחר הסימנים הבאים המעידים על בקיעת שיניים אצל תינוקות:

  • התינוק נושך יותר. בקיעת שיניים אצל תינוקות עלולה לגרום להם לנשוך את צעצועיהם או אפילו את אצבעותיהם, כדי להקל על הלחץ שהם מרגיש בחניכיים, כתוצאה ממצב של צמיחת שיניים.

  • איבוד התיאבון. תינוקות עלולים לאבד את התיאבון או לסרב לאכול ולשתות בגלל הכאב בפה.

  • ריור מוגבר. אחד הסימנים למצב של בקיעת שיניים אצל תינוקות הוא ריור של התינוק. בגלל הריור המופרז עלול להופיע שלשול אצל תינוקות, שיכול לגרום לתפרחת חיתולים. אם הבחנתם בצואה רכה, חשוב לדאוג שהתינוק לא יתייבש, ואם גיליתם תסמינים אחרים כמו חום גבוה או צואה המכילה דם או מוגלה, חשוב שתגיעו לרופא/ה.

  • פריחה סביב אזור הפה. כמות גדולה של רוק שניגר מפיו של התינוק, עלול לגרום לפריחה באזור זה וגם באזורים של הסנטר והחזה, ולכן חשוב להשגיח על התינוק ולנגב היכן שצריך. שימו לב שלא לנגב לעתים קרובות מדי, כי גם זה עלול לגרות את עורו העדין של התינוק.

  • נכונות ורצון למצוץ ולנשוך. כמו הנשיכות, גם תופעה זו נגרמת מהניסיון של תינוקכם להקל על הלחץ שהוא חש מהשן שעומדת לפרוץ מהחניכיים.

  • משיכת האוזניים. זה אולי נראה לכם תסמין מוזר של בקיעת שיניים אצל תינוקות, אך יש תינוקות שמושכים אוזניים כדי לעזור להקל על החניכיים הכואבות בזמן צמיחת שיניים.

  • קשיי שינה. בגלל אי-הנוחות הנגרמת מהנפיחות והכאב שעלולים ללוות צמיחת שיניים אצל תינוקות, ייתכן שתינוקכם יתקשה להירדם בלילה או בשעות היום. הטיפים שלנו איך להרדים את התינוק עשויים לעזור גם במקרה של בקיעת שיניים אצל תינוקות.

  • עצבנות. לא מפתיע שהקטנטן שלכם חסר מנוחה ולא רגוע כשהשיניים החדשות בדרך. החניכיים הדואבות המתלוות לתהליך צמיחת שיניים אצל תינוקות, עלולות לגרום לתינוק גם להיות עצבני קצת יותר. הסחות דעת או חיבוקים מרגיעים יכולים לפעמים לעזור להתמודדות עם הכאב.

  • חום כתוצאה מבקיעת שיניים אצל תינוקות. יכול להיות שחום גופו של התינוק יהיה גבוה במקצת מהרגיל, וזו תופעה מוכרת. אך חום אמיתי – מעל 38 מעלות – לא קשור למצב של צמיחת שיניים אצל תינוקות, ועלול להיות סימן של מחלה או זיהום המצריכים טיפול. מומלץ לפנות לרופא/ה שלכם אם התינוק בבירור מרגיש אי-נוחות, אם החום שלו לא יורד או גבוה מ-38 מעלות, או שיש לתינוקכם תסמיני מחלה אחרים. (מוזמנים לקבל מידע נוסף בנושא חום אצל תינוקות).

אז מתי זה יקרה?

צמיחת שיניים אצל תינוקות איננה ספורט תחרותי. בקיעת שיניים אצל תינוקות תתרחש כשיגיע זמנן. אין מה לדאוג אם הן לא מפציעות בעיתוי המיועד, כי כל ילד שונה מאחרים. מוזמנים לקבל ציר זמן שלם במדריך המלא שלנו בנושא 'סדר בקיעת השיניים אצל תינוקות'.

האם לתינוק שלך בוקעות השיניים?

היעזרו באיור למטה למידע נוסף על סימנים ותסמינים של צמיחת שיניים אצל תינוקות לתשומת ליבכם, במטרה לקבל עוד עצות וטיפים, איך לשמור על השיניים של הקטנטן צחורות ובריאות.

מוזמנים גם לקרוא את המאמר שלנו בנושא 'עששת תינוקות וילדים' המפרט על מניעת העששת, וכיצד ניתן לשמור על היגיינת הפה מהשן הראשונה,וגם המאמר 'טיפול בבריאות השיניים אצל תינוקות', ובו כל הדרכים לשמור על בריאות הפה גם בבית.

בקיעת שיניים אצל תינוקות, יכולה להשפיע על שגרת היום והלילה של תינוקכם, עם דגש על נושא השינה וההאכלה. חשוב שתכירו את נושא השינה אצל תינוקות, המאגד בתוכו תפיסות מוטעות ונפוצות ביותר בתחום. צמיחת שיניים אצל תינוקות, עלולה להשפיע גם על התאבון והתנהלות הארוחה, בין אם מדובר בהנקה, הזנה באמצעות תמ"ל או אם הגעתם לשלב שאתם כבר מציעים לקטנטן שלכם מוצקים. מוזמנים לקרוא את המדריך המלא לתחילת הטעימות לתינוק, במטרה לקבל את כל המידע על בניית תפריט טעימות לתינוק ועוד.