איזו התרגשות! הקטנטן שלכם בן שנה! נראה כי לפני רגע הוא נולד, והנה הוא כבר מתחיל להביע את עצמו ולהיות עצמאי, צעד אחר צעד. במעמד זה, חשוב שתבדקו גם מתי ואיך עושים חיסון גיל שנה, כחלק מחיסוני השגרה. המשיכו לקרוא כדי ללמוד על חיסוני גיל שנה, מה מומלץ בגיל זה, מהי ההשפעה של כל חיסון, האם יש לו תופעות לוואי ומתי חשוב לגשת לרופא/ת הילדים.

חיסוני גיל שנה – המדריך המלא!

אילו חיסוני גיל שנה חשוב לתת לתינוק במסגרת שגרת החיסונים?

בגיל שנה מקבלים 3 זריקות: מרובעת מחומשת ופנאומוקוק. שלוש הזריקות ניתנות בדרך כלל בזרוע או בירך. חיסונים לתינוקות בגיל שנה כוללים:

חיסון מחומשת

מנה רביעית של חיסון לשיתוק ילדים, דיפתריה, טטנוס, שעלת והמופילוס B

החיסונים ניתנים באותה זריקה, אך מורכבים מסוגים שונים של חיסונים.

MMRV - חיסון מרובע

מנה ראשונה של חיסון לארבעת מחלות הילדים השכיחות: אדמת, חצבת, חזרת ואבעבועות רוח.

חיסון לפנאומוקוק

מנה שלישית של חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק שיכול לגרום למחלות אצל ילדים כמו: דלקת אוזניים, דלקת ריאות, דלקת קרום המוח ועוד.

הטבלה מטה, שנלקחה מאתר משרד הבריאות**, מציגה רשימה מעודכנת של חיסונים מומלצים מגיל לידה ועד גיל שנתיים, בהתאם לגיל התינוק או הילד. כך גם לגבי כל החיסונים המומלצים בגיל שנה *** 

טבלת חיסונים לתינוקות משרד הבריאות

**באתר ניתן למצוא את טבלת החיסונים המלאה, עד גיל 13.

חיסון גיל שנה תופעות לוואי

להלן תופעות לוואי חיסון גיל שנה***, שעלולות להתפתח אחרי:

1. תופעות לוואי של חיסון מחומש

סוג החיסון הזה כולל פחות תופעות לוואי ויחד עם זאת, התופעות שעלולות להתפתח הן: חום, פריחה מקומית, אי שקט, חוסר תאבון וישנוניות. תופעות משמעותיות ונדירות יותר הינן בכי ממושך ופרכוסים.

2. תופעות לוואי של MMRV  - חיסון מרובע

חום ופריחה, שיכולה להופיע אף שבוע עד שבועיים לאחר החיסון. תופעות לוואי נדירות יותר הן:  כאבי פרקים ופרכוסי חום .

3. תופעות לוואי של חיסון לפנאומוקוק

תופעות הלוואי של סוג חיסון זה הנן נדירות וכוללות: אודם מקומי וחום.

לאחר כל חיסון במידה וחל שינוי במצבו הכללי של הילד וזה אומר: שינוי בהתנהגות או חוסר תיאבון, יש לפנות לרופא/ה. אם החום עולה ונמשך מעבר ל - 24 שעות, יש לפנות להיבדק ולוודא שאין מדובר במחלה זיהומית. ככלל, במקרה של פרכוסים או שינוי במצבו הנוירולוגי של הילד, יש לפנות מיידית לרופא/ה המטפל/ת.

חשוב לציין כי ארגון הבריאות העולמי (WHO) ומשרד הבריאות בישראל, שוללים כל קשר בין החיסונים לאוטיזם כפי שנחשד בעבר. באתר משרד הבריאות גם ניתן למצוא מחקרים העוסקים בנושא ומגבים טענה זו.

***המידע מבוסס על פי American academy of pediatrics ואתר החיסונים chisunim של בית חולים וולפסון ומשרד הבריאות.

פיצול חיסון גיל שנה

ניתן לפצל את החיסון המרובע לשני סוגי חיסונים: חיסון משולש (MMR) הכולל חיסונים נגד חזרת, חצבת ואדמת. חיסון נגד אבעבועות רוח ניתן במנה אחת ובנפרד. פיצול חיסון גיל שנה, יכול למנוע פרכוסי חום בחלק מהמקרים ויחד עם זאת, כרוך ב 2 דקירות במקום אחת. חלוקת החיסון לחיסון משולש וחיסון נגד אבעבועות רוח אינה מומלצת לכלל הילדים, אלא למי שסובלים מפרכוסי חום, או למי שיש היסטוריה של פרכוסי חום במשפחתם.

החיסרון של פיצול חיסון גיל שנה הוא שיבוש תכנית החיסונים, שמטרתה להגן על תינוקות ופעוטות בגילי הסיכון שהם עד גיל שנתיים, וכן זריקות נוספות.

לסיכום, ההתוויה לחיסון מלא וההנחיות של משרד הבריאות הן לא לפצל את החיסונים, המלצה שמופיעה בתדריך החיסונים.

האם אפשר ומומלץ לדחות חיסונים? ומה המשמעות?

דחיית חיסונים הינה נושא מקובל באוכלוסייה, כשהחשיבה מאחורי זה, היא לתת למערכת החיסון של הילד להתחזק. בפועל, על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American academy of pediatrics guidelines ) ו - Nelson textbook of pediatrics 21th edition, אין זה נכון. מערכת החיסון של האדם מתמודדת עם למעלה מעשרות אלפי חומרים מלידתו ועד גיל חצי שנה. מתן כ- 50 חומרים (אשר נמנים גם עם מרכיבי החיסונים השונים), אינה מעמיסה עליו דבר, להיפך. המחלות אותן החיסונים אמורים למנוע, פוגעות בעיקר בתינוקות קטנים ועלולות לגרום להם לתחלואה מסכנת חיים, בעוד שמעל גיל שנתיים המחלות הזיהומיות פחות מסכנות. מסיבה זו, חשוב לחסן את התינוקות במועד שנקבע. תינוק מעל גיל שנתיים, ייפגע בדרך כלל פחות מחיידק ההמופליוס B לעומת תינוק בן חצי שנה.

איך מתחסנים?

את כל החיסונים וגם חיסוני גיל שנה בפרט, ניתן לקבל בסניפי טיפת חלב ברחבי הארץ. החיסון ניתן  בזריקה לשריר, ברוב המקרים בירך או בזרוע.

האם חיסונים של גיל שנה כואבים?

כן. אחרי הכל, מדובר בדקירה. מסיבה זו עבדו היצרנים, כדי לרכז את כל החומרים בזריקה אחת, כל עוד אין הפרעה בין החומרים, במקום זריקות נפרדות. ניתן למרוח תכשיר המאלחש העור לפני מתן הזריקה - באישור רופא/ה או אח/ות טיפת חלב. פעולה זו יכולה לעזור לתינוק ולו במעט, למרות שחדירה מעבר לעור עדיין יכולה להכאיב, כך גם החומר עצמו שעלול לשרוף ולהכאיב.

איך אפשר להרגיע את התינוק לפני החיסון?

ראשית, חשוב שההורים ישדרו ביטחון וירגיעו את התינוק באמצעות מגע ודיבור. בנוסף, כדאי להציע לו מוצץ, שמיכי, בקבוק או הנקה. אלו הן הדרכים האפקטיביות ביותר כדי לעזור לתינוק להיות נינוח ורגוע. סטרס של ההורה, עלול גם להשפיע על הילד.

האם החיסונים עולים כסף?

כל חיסוני השגרה אינם עולים כסף. אחת לתקופה מתפתח חיסון חדש אשר אינו בסל הבריאות, ולכן אינו ניתן בחינם. דוגמה לכך היא החיסון החדש כנגד חיידק המנינגוקוק (שנמצא בדרך כלל בלוע של הילד, ובמקרים מעטים עלול לגרום לזיהום בדם או לדלקת קרום המוח), אשר אינו בסל הבריאות ועולה כסף.

חיסונים והתפתחות בגיל שנה

רבים מוטרדים מהשפעת חיסוני גיל שנה על ההתפתחות בגיל זה. הקשר בין שני הדברים נשלל באופן חד משמעי. כאמור, וכפי שמצהיר ארגון הבריאות העולמי (WHO) ומשרד הבריאות בישראל, אין כל קשר בין חיסונים ואוטיזם או פגיעות נוירולוגיות. גם משרד הבריאות ממליץ לשמור על שגרת החיסונים, כדי למנוע הופעה או התחדשות וגם כדי למנוע התפרצות או התחדשות של מגפות ומחלות, שהן נחלת העבר.

חיסון שפעת בגיל שנה  

איגוד רופאי הילדים ממליץ על החיסון, מאחר ומדובר בווירוס מומת, אשר כולל מעט תופעות לוואי ומונע תחלואה.  בניגוד לחיסון אשר יוצר הגנה ארוכת טווח ( כמעט לכל החיים ), חיסון כדוגמת שפעת, מטפל במזהמים וירליים יוצר זיכרון חיסוני לטווח קצר. מסיבה זו וגם כתוצאה מהשינוי שעובר הוירוס מדי שנה, מומלץ לקבל חיסון נגד שפעת בכל שנה.

אחרי שדאגתם לבריאותו של הילד, חשוב שתכירו את השלבים בהתפתחות הפעוט החל מהשנה השנייה. בהזדמנות זו, אתם מוזמנים לחגוג יום הולדת שנה לפעוט, שעשה כברת דרך, במהלך 12 החודשים האחרונים.

שוב מזל טוב ובהצלחה!

ד"ר עדי קליין מנהלת אגף הילדים מרכז רפואי הילל יפה, ויו״ר חיפ״ק (חברה ישראלית לפדיאטריה קלינית).

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. יש לבדוק את ההמלצות והרלוונטיות שלהן לבריאות והתפתחות ילדכם.