בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, הוא מרגיש חלק בלתי נפרד מהוריו ומזדהה באופן מוחלט עם הדמויות העיקריות המטפלות בו. עם הזמן וכחלק מהדרך שהוא עובר בתהליך של התפתחות תינוקות, הוא מבין שהוא ישות נפרדת ויחד עם זאת ועם הרצון להיות עצמאי, הולך וגובר החשש להיות נפרד מהדמות העיקרית המטפלת בו.

7 עד 12 חודשים - זה הזמן בו החשש מזרים או חרדת נטישה אצל תינוקות יתחילו להופיע במלוא עוצמתם. במידה מסוימת, זה דבר טוב, המסמל שלב נוסף בהתפתחות של תינוקכם, המסמל צעד נוסף בחשיבה ובהבנה שלו. לרוב חרדת נטישה אצל תינוקות תבוא לידי ביטוי בבכי כאשר אחד ההורים או הדמות העיקרית המטפלת בו, עוזבים את הסביבה בה הוא נמצא, גם אם למספר דקות בלבד. ישנם תינוקות שיחששו להיות לבדם במיטתם, במיוחד בשעות הלילה.

שנה עד שנתיים - המילים 'בא לי', המבטאות צורך בעצמאות קצת מתעתעות. במקביל לבדיקת הגבולות המתמדת, לרוב עדיין קיים אצל פעוטות חשש להיות לבד המתבטאת במהלך פרידות המהוות חלק משגרת היום. זה יכול לבוא לידי ביטוי בשעות הבוקר כאשר הוא הולך למשפחתון, כאשר אתם משאירים אותו עם שמרטפ/ית או בשעות הערב והלילה – בזמן בו הוא אמור לישון במיטתו.

שנתיים עד שלוש – אתם יושבים בסלון ופתאום מציץ ראש קטן, שבודק אתכם ומנסה למשוך את תשומת לבכם. נשמע מוכר? המעבר למיטת מעבר, שמהווה שינוי משמעותי עבור הילד, עלול להגביר את רמות החרדה אצל ילדים. בשלב הראשון הילד יבדוק כל רגע שאתם אכן נמצאים בבית, ובלילות הוא יגיע למיטתכם שוב ושוב.

ארבע שנים ומעלה – בגילאים האלו, ישנן חרדות הקשורות לביצועים או למרחק מההורה. ישנם ילדים שיחששו לשחק עם ילדים אחרים כשההורה לא נמצא בקרבתם, אחרים ימנעו מלינה אצל חברים ואפילו אצל סבא וסבתא.

מתי חרדת נטישה צריכה להדאיג אתכם?

ההבדל בין חשש רגיל לבין חרדת נטישה אצל תינוקות או בקרב ילדים שגובלת בהפרעת חרדה ממשית תלוי בחומרת המצב. חרדת נטישה שכרוכה בבכי, פחד ודאגה הינה תגובה טבעית למצבים מלחיצים או חדשים לילדים. ההתנהגות המחייבת התייחסות מיוחדת כאשר היא ממש משפיעה על התפקוד היום יומי ואז עלולה לבטא חרדת נטישה אצל תינוקות, חרדת נטישה אצל פעוטות, או חרדת הנטישה אצל ילדים.

חרדת נטישה אצל ילדים- מה עושים?

כאשר מדובר בחשש למצב של חרדת נטישה אצל תינוקות עד גיל שנה, מומלץ לנסות להפחית את כמות הפרידות ככל שניתן. הכוונה אינה לגונן על התינוק יתר על המידה, אלא להבין שהוא עובר שלב משמעותי בהתפתחות. בתקופה זו, יתכן שתרצו להכיר לתינוקכם אנשים נוספים. חשוב לתת לו את הזמן והמרחב לעבד את נוכחותם של זרים. יחד עם זאת, לא כדאי למנוע מהתינוק להכיר אנשים חדשים ולהשקיע בתיווך שלכם את המצב.

בכל הנוגע לפרידות, גם כשאתם חוששים ממצב של חרדת נטישה אצל ילדים גדולים יותר, כדאי להקפיד לבצע הכנה, בכל פעם שאתם יוצאים או עוזבים אותו לכמה רגעים.  כדאי לפתח שגרת פרידה קצרה בכל גיל. חשוב להיות תקיפים ולא להתנצל על העזיבה. בשלב ראשון, אפשר להשאיר את הילד לפרקי זמן קצרים עם מישהו שהוא מכיר. כדאי ליידע אותו כשאתם חוזרים. בשלב הבא ניתן להאריך בהדרגה את זמן הפרידה. השלב הזה יעבור אך הוא יכול להיות די שובר-לב. אפשר להתנחם בעובדה שכל התינוקות, הפעוטות וגם ילדים גדולים וההורים עוברים את זה.

ומה אם חרדת הנטישה אצל ילדים לא עוברת או מתגברת?

מתי חשוב לפנות לצוות רפואי? רופא/ה או פסיכולוג/ית? כאשר מדובר בחרדת נטישה אצל תינוקות או חרדת נטישה אצל ילדים שמהווה מצב כרוני והנה חלק מתופעת חרדה כללית או נובעת ממצב פיזי. הטיפול כולל לימוד של כישורי התמודדות ספציפיים וגם שילוב של גישת טיפול התנהגותי קוגניטיבי, עם דגש על תרגול תהליך הפרידה מההורה.