ייתכן שאי שם נמצאת השמיכי שלכם, בובת פרווה קצת קרועה או פריט כלשהו שגרמו לכם להרגיש טוב כשהייתם קטנים. עכשיו תריצו עוד כמה שנים קדימה ותדמיינו לעצמכם את אותה הרגשה נפלאה, רק שכעת זה הילד או הילדה שלכם שזוכים לה. חפץ מעבר לתינוק או לפעוט - מה זה אומר? על איזה צורך הוא עונה? והאם חשוב באמת להיגמל? המדריך המלא לפניכם.

מה זה אומר חפץ מעבר לתינוק?

מדובר באובייקט אותו בוחר התינוק מתוך ההיצע העומד לרשותו, שמספק לו הגנה, חום ורוגע. חפץ המעבר יכול לעזור לו להירגע כשהוא מפוחד, מרגיש נסער או בעת הפרידה מכם, להירדם כשהוא עייף ולהרגיש בטוח ונעים בכל מקום בו הוא נמצא. ברוב המקרים, בוחר התינוק בחפץ מעבר בסביבות גילי 8-12 חודשים.

מהו מקור השם?

המונח אובייקט מעבר נטבע בשנת 1951 על ידי רופא ילדים והפסיכואנליטיקאי הבריטי דונלד ויניקוט, אשר קבע גם את המונח good enough mother - אמא טובה דיה. מקור השם הוא באובייקט חומרי אליו מייחס התינוק ערך מיוחד ומשמעות, המסייע לילד גם במעבר מתלות לעצמאות, במיוחד כשההורה אינו בסביבה.

הרבה מעבר לבובה

לדברי הפסיכולוג ההתפתחותי רוברט קיגן מאוניברסיטת הארוורד, התפתחות אנושית אינה אפשרית ללא המשמעות שיש לכל דבר. גם חפץ מעבר כדוגמת שמיכי או בובה לתינוק, מקבל משמעות מיוחדת, ולעיתים אפילו זוכה לחיים פנימיים משלו. אחד היתרונות המרכזיים של חפץ מעבר, שהוא מאפשר להביע רגשות שלא תמיד אפשר להביע במבטים או במילים. למעשה, זוהי יכולה להיות הדרך של הקטנטן או הקטנטנה שלכם, להביע רגשות ולהתמודד עם העולם.

מוזמנים לגלות הכל על אבני דרך התפתחותיות של התינוק שלכם במדריך 'התפתחות התינוק לפי חודשים'.

מהם היתרונות של חפץ מעבר?

כאמור, לחפץ המעבר יתרונות רבים להרגשה הטובה של התינוק או הפעוט, כמו גם לתחילת דרכו העצמאית. היתרונות המרכזיים כוללים:

 • ההבנה של התינוק שיש לו את היכולת לבחור.

 • סיוע בסלילת הדרך לעצמאות.

 • חיזוק תחושת הביטחון.

 • עידוד הרגשת רוגע ושלווה.

 • התמודדות עם חרדת נטישה.

 • הקניית הרגשה טובה גם כאשר הוא נוכח במקום שאינו מוכר.

 • עידוד פיתוח הדמיון.

 • עזרה ביכולת הסתגלות.

 • מתן מענה במקרה של כעס או תסכול.

אילו פריטים יכולים לשמש כחפץ מעבר?

בעקרון, כל מה שיגרום לתינוק או לפעוט להרגיש בטוח, מוגן ויעניק לו הרגשה טובה, כל עוד מדובר בחפץ בטיחותי שלא מסכן אותו ובגדול המתאים.

פריטים המועמדים להפוך לחפץ מעבר יכולים לכלול:

 • שמיכי

 • בובת שמיכי לתינוק

 • בובה פרוותית

 • דובי רך

 • חיתול טטרה נעים

 • שמיכי טטרה

מה עושים אם הוא אובד?

אוהו! הגענו לנקודה רגישה, שעלולה לגרום למפח נפש במידה ואכן אינכם מוצאים את חפץ המעבר של הפעוט. כדי להתמודד עם האפשרות שזה יקרה, כמו גם לרענן מדי פעם את האובייקט שברשותכם, מומלץ לגייס שני אובייקטים זהים. זה יעזור לכם לשטוף את האחד בזמן שהשני נמצא בשימוש, וגם להימנע ממשבר רגשי פוטנציאלי במידה ואכן אחד מהם יאבד.

שימו לב! ישנם מקרים בהם עדיף לא לכבס או לשטוף את השמיכי של התינוק, או כל חפץ מעבר אחר. אחד האלמנטים שמחברים את הילד לאובייקט שלו הוא הריח ולכן, גם אם הוא נראה ממש מלוכלך או מרופט, חשבו פעמיים לפני שאתם הופכים אותו למבריק ומצוחצח.

מאמר נוסף בתחום

התפתחות
חרדת נטישה אצל תינוקות - איך מזהים וכיצד מתמודדים?

מהם היתרונות של חפץ המעבר גם עבורכם?

כשהתינוק מסרב ללכת לישון, אפשר להציע ששמיכי תצטרף למיטה, וכך תהליך ההירדמות יהיה קל יותר. בעזרת חפץ המעבר של ילדכם, תוכלו לעזור לו להביע רגשות ואף להציב לו גבולות. כאשר הוא כועס, אפשר לבקש ממנו להסביר לבובה מה קרה, בין אם בתנועות או במילים, גם אם בודדות. כאמור, שימוש בחפץ המעבר יכול לעזור לכם להציב גבולות. דוגמה לכך היא פרידה זמנית מחפץ המעבר כאשר יוצאים מהבית לטיול או לים וחוששים שהוא יאבד. כשאתם מבלים יחד, אפשר להזמין גם את בובת הפרווה להצטרף לחגיגה.

מתי חפץ מעבר מתאים ומתי לא?

האנשת חפץ המעבר על ידי התינוק, וייחוס התכונות של ההורים ו/או הדמות המטפלת לחפץ המעבר, מסמלת הישג חשוב מבחינתו ולכן, ברוב המקרים זה ממש מתאים! בניגוד למיתוס על פיו חפץ מעבר מסמל חולשה או חוסר בטחון, בפועל זה דווקא יכול לעזור לו להיות עצמאי יותר ואף לעזור לו להתכונן ולהשתלב בטקסי מעבר ובפעילויות השונות. קחו לדוגמה טקס הכנה לשינה, מעבר ממיטת התינוק למיטה חדשה או היקלטות בגן חדש, מצבים בהם האובייקט אליו קשור התינוק, בהחלט יכול לעזור. ברוב המקרים הוא לא יצרף את השמיכי או הדובי לדייט הראשון או יצטלם איתו לתמונת המחזור.

מתי חפץ מעבר פחות מתאים? כאשר הוא מסכן את התינוק, והכוונה לשמיכה שעלולה לגרום לחנק, לצעצוע עם חלקים קטנים וכדומה.

מתי מומלץ להתחיל עם הפרידה?

אם שאלתם עד מתי הקשר הזה יימשך? התשובה היא שאין הגדרת זמן מדויקת מתי נכון או צריך להתחיל את תהליך הפרידה מחפץ המעבר. זה יקרה בזמן שהקטנטן או הקטנטנה שלכם יחליטו וזה אומר, שמומלץ שלא לעמוד עם סטופר ולספור את הרגע שהוא יוטל הצידה. ישנם ילדים שלוקחים איתם את חפץ המעבר בביקור אצל חבר/ה או קרוב/ת משפחה, עם תחילתו של גן חדש ולפעמים אפילו כשמדובר בכיתה א' - אי שם בתיק.

עם הזמן, וככל התינוק שלכם יגדל, הוא יזדקק לו פחות ויחד עם זאת, הוא תמיד יישאר בליבו ויהיה בעל משמעות כלשהי. ככל שהילד שלכם יתבגר, חפץ המעבר יוחלף באלמנטים אחרים ויישאר זיכרון מתוק ונעים.

מוזמנים גם לקרוא את המאמרים שלנו בנושא 'גמילה מחיתולים' וכן 'גמילה ממוצץ' אם אתם מרגישים שזה הזמן הנכון עבור הקטן שלכם ועבורכם.

אם כבר החלטתם לשלב את השמיכי של התינוק או את בובת הפרווה הנעימה לפעוט בפעילות המשותפת, אז כדאי לקבל רעיונות לזמן איכות מהנה. מוזמנים לקרוא את המאמר שלנו שמציע 22 רעיונות לפעילויות לילדים בבית, כולל משחקים כיפיים ומהנים לכל גיל.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.