מהי קפיצת גדילה ואיך היא משפיעה על התפתחות התינוק שלי? קראי אודות סימנים של קפיצת גדילה, עקומת גדילה וכיצד לחשב אחוזון גדילה בעזרת מחשבון גדילה תינוקות של פמפרס

אחרי תקופה שבמהלכה התינוק שלך יונק באופן רצוף ובזמנים קבועים, הוא מתחיל פתאום לבכות יותר ודורש לאכול יותר... נשמע מוכר? יכול להיות שהוא חווה קפיצת גדילה.

קפיצת גדילה הינה תקופת התפתחות התינוק שאורכת בין יומיים לשבעה ימים, במהלכם התינוק דורש לינוק יותר, ומחפש קרבה הורית יותר מהרגיל.

קפיצת הגדילה מתרחשת בדרך כלל באותם גילאים כמעט אצל כל התינוקות: בגילאי שלושה ימים, שבוע, שלושה שבועות, חודשיים, שלושה חודשים, חצי שנה וכך הלאה.

מה הסיבות לתופעת קפיצת גדילה בתינוקות?

בשלבי התפתחות תינוקות המוקדמים והמאוחרים, הם יבצעו קפיצות גדילה הנובעות משתי סיבות עיקריות:

  1. מבחינה פיזית- תינוק מעלה במשקל שלו פי שלוש בשנה הראשונה לחייו, מוסיף לגובהו כ-25 ס"מ, ועובר תהליכים נוספים הדורשים ממנו אנרגיה רבה לצורך קיומו התקין, אותה הוא צורך בעיקר במהלך קפיצת גדילה.

  2. מבחינה התפתחותית- במהלך השנה הראשונה לחייו, התינוק עובר תהליכים התפתחותיים רבים; לומד לזחול, לעמוד, ללכת... כל אלה הם תהליכים שמצריכים ממנו אנרגיה רבה וגם עידוד ותמיכה מהסביבה שיאפשרו לו להמשיך את התהליך הנפלא והמדהים שהוא עובר.

מה הסימנים של קפיצת גדילה אצל תינוקות?

בשלבי התפתחות התינוק קרוב לוודאי שהוא יבצע קפיצת גדילה ויראה את הסימנים הבאים:

  1. הנקה מרובה- התינוק דורש לינוק יותר מהרגיל, בעיקר בגלל ההתפתחות המהירה שלו הדורשת ממנו יותר אנרגיה. התינוק עשוי להראות סימני אי-נוחות בעת ההנקה, אך זה לגיטימי כל עוד הוא יונק.

  2. הפרעות בשינה- ישנם תינוקות שיראו סימני עייפות יתר וישנו יותר שעות מהרגיל, וישנם תינוקות שישנו באופן לא רציף ויקומו בשעות לא רגילות. כל אלה הינם סימנים הגיוניים, ועתידים להעלם לאחר שלבי התפתחות תינוקות ובסיום קפיצת הגדילה.

  3. התנהגות לא אופיינית- לתינוק עשויים להיות מצבי רוח כמו בכי בלתי נשלט, רצון להיות יותר "על הידיים", והוא עשוי להראות סימנים של תלותיות בהורים. כל זאת נגרם בשל הצורך המתגבר בקרבה הורית בתקופה זו.

איך להתמודד עם קפיצת הגדילה בשלבי התפתחות התינוק שלי?

במהלך קפיצת גדילה תינוקות מראים סימני מצוקה רבים, שלא תמיד יהיה קל להתמודד איתם. כדאי להיעזר בטיפים הבאים:

  1. זו תקופה לא קלה, הן לתינוק והן להורים. לכן, כדאי לבקש עזרה מחברים או קרובי משפחה במטלות היומיום או בטיפול בתינוק כדי לוודא שהתקופה הזו עוברת על הצד הטוב ביותר.

  2. כאמור, זו תקופה בה התינוק דורש להיות על הידיים יותר מהרגיל. לכן, מומלץ להשיג מנשא שיקל על הגב שלך.

  3. אחת הדרכים הנפוצות והיעילות ביותר לעבור את התקופה הזו בהצלחה היא להקשיב לצרכים של תינוקך, ובעיקר להניק כל זמן שהוא מבקש. מומלץ לא להתחיל לשלב הנקה עם בקבוקים בתקופה זו, או לשנות את הרגלי האכילה של התינוק. זה אולי נראה כמו תקופה ארוכה, אך היא תסתיים בקרוב ותוכלי לנסות לשנות את הרגלי האכילה של תינוקך ולראות איך הוא ואיך גופך יגיבו לשינוי.

עקומת גדילה

עקומת גדילה היא גרף המתאר דפוסי גדילה שונים בשלבי התפתחות התינוק לפי חודשים ושנים ובחלוקה לפרמטרים שונים (גובה, משקל והיקף ראש) לפי אחוזון גדילה. כשמבצעים לתינוק בדיקות שגרתיות, מוצאים את אחוזון גדילה שלו לפי ערכי תוצאות הבדיקות שלו על גבי עקומת הגדילה המתאימה, וכל עוד הערכים נמצאים בין עקומת המינימום למקסימום (5%-95%)- ניתן להגיד שערכי הבדיקות תקינות. במרפאות ישנו מחשבון גדילה תינוקות בעזרתו ניתן לבדוק האם ערכי התוצאות מתאימים לעקומת הגדילה של התינוק שלכם.

התפתחות תינוקות לפי חודשים נעשית בדרך כלל באותו הקצב לאורך העקומה. במידה ואין התאמה בקצב הגדילה בין שני פרמטרים שונים באופן חריג (למשל, קצב הצמיחה לגובה לעומת קצב העלייה במשקל), יש צורך לבצע בדיקות רפואיות ולאבחן את מקור הבעיה: האם יש להתאים לו תפריט מיוחד? האם קיימת בעיה רפואית? או שאולי מדובר בגנטיקה?

חשוב לשים לב שכל תינוק גודל בקצב שלו, ולכן לא ניתן להשוות בין שני תינוקות וקצבי הגדילה שלהם, גם לא בין שני אחים. טווח הגדילה של תינוקות הוא מאוד רחב, וכל עוד הפרמטרים תקינים ביחס לעקומת הגדילה- התינוק שלכם גדל באופן תקין.