שיעול קטן יכול לגרום לדאגה גדולה, במיוחד אם קיים חשש לדלקת ריאות ילדים או תינוקות (פנאומוניה בלועזית). השאלה היא, איך נוכל לדעת האם מדובר בשיעול חולף ומתי המצב מתפתח לכדי מחלה שדורשת טיפול. המשיכו לקרוא כדי להבין מה זה בדיוק? מהם הסימנים? ללמוד על הסוגים השונים של המחלה, אפשרויות טיפול וכיצד תוכלו לנסות למנוע מלכתחילה את התפתחות המחלה.

מהי דלקת ריאות ילדים או תינוקות?

זהו זיהום בדרכי הנשימה התחתונות שעלול להקשות על התינוק או הילד לנשום. המזהם הינו חיידק או וירוס שחודר לדרכי הנשימה ועובר במערכת הסבוכה עד לסמפונות הקטנים, מהם מורכבות הריאות. כאשר הבועיות מתמלאות בתאי דלקת מדובר על דלקת ריאות ילדים או תינוקות.

הגורמים להתפתחות הדלקת - למה זה קורה?

דלקת זו נגרמת לרוב על ידי נגיף או חיידק. במקרים נדירים גם כתוצאה מנוכחות של פטריות או טפילים. ישנם מקרים בהם דלקת ריאות תינוקות או ילדים נוצרת כתוצאה משילוב של כמה חיידקים שונים. דוגמה לכך היא היחלשות של מערכת החיסון של התינוק כתוצאה מנגיף, מצב שיכול לגרום להיווצרות של זיהום חיידקי ולהתפתחות של המחלה.

כאשר מגיע מזהם, הגוף מגייס תאי דלקת במטרה להילחם בו. תאים אלו, יוצרים הפרשות אשר ממלאות את בועיות האוויר במוגלה. הדבר הראשון שהגוף עושה במקרה זה, הוא להגביר את קצב הנשימות. באופן נורמלי, נשימותיו של תינוק קטן או ילד אינן מורגשות. כשקיים קושי בנשימה, ניתן לראות את התינוק/הילד נושם מהר ומתאמץ לנשום. זהו הסימן הראשון לבעיה בדרכי הנשימה .

דלקת ריאות תסמינים

כפי שתואר מעלה, הסימן החשוב ביותר לדלקת הוא קושי בנשימה, משמע נשימה מהירה, המלווה בדרך כלל בחום. השיעול איננו סימפטום ראשוני אך המרכזי, שמופיע בשלבים מאוחרים יותר, כשנוצרות הפרשות שהגוף רוצה לפנות. עם השיעול יכולים להופיע סימפטומים נוספים.

דלקת ריאות ילדים או תינוקות תסמינים:

 • חום (לעיתים ישנם מצבים של דלקת ריאות ללא חום)

 • הזעה, צמרמורות, עור סמוק

 • חיוורון

 • נשימה מהירה או עמוקה

 • החזה נשאב באזור הצלעות ועצם החזה בעת הנשימה

 • צפצופים

 • תזוזה של הנחיריים בעת נשימה

 • בכי רב מהרגיל

 • אובדן תיאבון

 • חוסר אנרגיה

 • כאבים בחזה, במיוחד כאשר משתעלים או נושמים עמוק

 • שפתיים או ציפורניים כחלחלות (סימן לירידה בחמצן בזרם הדם)

 • דם בליחה יכול להיות סימן לבעיה חמורה בריאות. נדיר בילדים ויכול להיות גם חסר משמעות וכתוצאה מפציעה של דרכי הנשימה משיעול טורדני, מהאף או הלוע. בכל מקרה, חשוב לבדוק.

ההבדלים בין סימנים של דלקת ריאות ילדים לעומת תינוקות:

ילדים יתלוננו על קושי בנשימה בעוד תינוקות לא יכולים להתלונן. אצלם יבואו לידי ביטוי סימנים של קוצר נשימה וסירוב לאכול.

ישנם מצבים של דלקת ריאות סמויה, שאינה כוללת סימנים לדלקת ריאות  שהנם אופייניים לתופעה, כמו: חום, שיעול וקוצר נשימה. דלקת ריאות סמויה עלולה להיגרם מחיידק המיקופלסמה ולהופיע בעיקר בגילאי בתי הספר.

חשוב להכיר את הנושא של סימנים לדלקת ריאות תינוקות או ילדים כדי לאבחן ולטפל באופן מידי. חשוב להתקשר לרופא/ת הילדים, במידה ואתם חושדים שהילד ובמיוחד התינוק סובל מהמחלה, בין אם מדובר בתסמינים קלים או קשים.

שני סוגי דלקת ריאות נפוצים אצל תינוקות וילדים

 1. דלקת ריאות נגיפית.

  זוהי דלקת הנפוצה לרוב אצל תינוקות, המתפתחת כתוצאה מזיהום ויראלי בדרכי הנשימה העליונות - כמו הצטננות או שפעת - שנע לכיוון בית החזה. הסימנים לדלקת ריאות נגיפית עשויים להופיע בהדרגה ולעיתים הם פחות חמורים, מתסמינים לדלקת ריאות חיידקית.

 2. דלקת ריאות חיידקית.

גם חיידקים יכולים לגרום להתפתחות של דלקת ריאות. במקרה זה, עלולים התסמינים להופיע ללא אזהרה, ולעיתים קרובות מתחילים עם חום גבוה ופתאומי ונשימה מהירה.

רק הרופא/ה שלכם יכולים לקבוע את הגורמים ואת סוג הדלקת, ולכן חשוב לפנות לרופא/ה כדי לבדוק את כל הסימפטומים האפשריים בהקדם.

דלקת ריאות ילדים ותינוקות - מקלה לחמורה

דלקת ריאות אצל ילדים או תינוקות, יכולה לבוא לידי ביטוי בזיהום קל בדרכי הנשימה שהוא בדרך ויראלי, עם דגש על דרכי הנשימה העליונות. תסמינים לדלקת מסוג זה, יבואו לידי ביטוי בנשימה רעשנית, נזלת ושיעול הפולט ליחה. מצב זה, בדרך כלל, פחות מדאיג.

כאשר הדלקת יורדת לבועיות האוויר אשר בסמפונות, יכול להיווצר קושי בנשימה אצל הילד או התינוק, שנובע מההפרשות שממלאות את הריאות ולא יוצאות בשיעול, עד למצב מסוכן, בו הגוף לא מתחמצן. בפועל הנשימה נעשית מהירה ויכולה להיות מלווה בכיחלון, ללא יכולת לשמוע את רעש דרכי האוויר.

אבחון דלקת ריאות תינוקות וילדים

הדלקת מאובחנת בדרך כלל על ידי בדיקה גופנית של רופא/ה והאזנה לריאות.

כשמדובר בדלקת ריאות תינוקות, נדרשת מיומנות גבוהה ולעיתים קשה מאד לאבחן רק על פי האזנה לריאות. ברוב מקרים אלו, צילום רנטגן יכול לשמש ככלי האבחנתי (בדרך כלל בצילום יאובחן 'תסנין ריאתי'),למרות שלעיתים הוא יכול להתפרש כתקין בשלבים הראשונים של הדלקת. בדיקת דם לנוכחות תאי דלקת, יכולה להעיד גם היא על זיהום חיידקי בגוף.

סימנים לדלקת שמחמירה עשויים לכלול:

 • חום שנמשך יותר מכמה ימים, אפילו עם אנטיביוטיקה.

 • קשיי נשימה.

 • סימני זיהום באזורים אחרים בגוף, כמו צוואר נוקשה, מפרקים אדומים או נפוחים או הקאות.

טיפול בדלקת ריאות ילדים או תינוקות

בדיקה ואבחון של רופא/ה הכרחיים באופן כללי, בעיקר משום שכל סוג של דלקת, דורש צורה שונה של טיפול. הטיפול בדלקת ריאות תלוי בגיל, במצוקה נשימתית ובגורמי הסיכון הנלווים.

טיפול בדלקת ריאות חיידקית

במידה ומדובר במחלה חיידקית הטיפול הוא אנטיביוטי. במידה והילד אינו מראה קוצר נשימה ניכר אלא רק שיעול, אוכל ושותה ואינו זקוק לחמצן, הוא יכול לקבל טיפול דרך הפה בבית. כשמדובר בדלקת אצל תינוקות קטנים, החשש הוא מהחמרה או סיבוכים, אשר ידרשו מתן חמצן או תמיכה נשימתית ומחייבים מעקב בבית חולים.

טיפול בדלקת ריאות נגיפית

במקרה הזה אין צורך באנטיביוטיקה אלא רק בטיפול תומך. עם זאת, המצב יכול להחמיר ואז נדרש אשפוז. ברוב המקרים, דלקת נגיפית אצל תינוקות וילדים, תעלם לאחר מספר ימים ללא כל טיפול, מלבד הרבה מנוחה ונוזלים ותרופות המומלצות ומאושרות על ידי הרופא/ה שלכם.

וודאו שהתינוק שלכם נח הרבה ומקבל נוזלים (בהתאם לגילו כמובן). עקבו מקרוב אחר מצבו וחזרו לבדיקה נוספת, אם תבחינו בסימנים לכך שהזיהום עלול להחמיר או להתפשט.

בכל מקרה, חשוב לזכור כי שיעול הוא דבר טוב, משום שהוא מנקה את הריאות. זהו למעשה סימן לתגובה טובה של הגוף בניסיון להוציא את ההפרשות החוצה. חשוב גם להימנע ממתן תרופות שעוצרות שיעול אצל ילדים. זה רק עלול להחמיר .

כמה זמן נמשכת דלקת ריאות ילדים או תינוקות?

זמן ההתאוששות של התינוק או הילד תלוי במגוון פרמטרים, החל מסוג המחלה ודרגת הזיהום.

דלקת ריאות חיידקית

בדרך כלל זיהום חיידקי יגיב לאנטיביוטיקה תוך ימים ספורים. השיעול ימשיך עד לפינוי כל ההפרשות אשר הצטברו בריאות. עם זאת, ברגע שחלף החום ותחושה הכללית של הילד השתפרה, אין הוא מדבק ויכול לחזור לפעילות, למרות השיעול אשר עלול להימשך שבועות .

דלקת ריאות נגיפית

במחלות נגיפיות, ההתאוששות איטית יותר ולרוב מלווה בקוצר נשימה לתקופה של מספר שבועות. יש לשים לב לחזרה של החום וסיבוכים של המחלה, כגון זיהום חיידקי משני או הצטברות של נוזל בריאות. הדבר יבוא לידי ביטוי בעיקר בעליית חום חוזרת, או המשכיות של הקושי בנשימה.

האם דלקת ריאות מדבקת?

דלקת ריאות הינה מחלה זיהומית ולכן מדבקת. ההדבקה בדלקת ריאות חיידקית היא פחותה לעומת דלקת ראות נגיפית, בה הוירוס עובר מאדם לאדם באמצעות טיפות רסס בזמן התעטשות  או שיעול.

המחלה כבר אינה מדבקת ברגע שאין חום וכאשר מדובר על חיידק, 24 שעות לאחר תחילת נטילת אנטיביוטיקה.

הזיהום הגורם לדלקת ריאות ילדים או תינוקות, מועבר לעיתים באמצעות שיעול והתעטשות. שימוש בכלי אוכל משותפים, בקבוקים או צעצועים, הנה דרך נוספת להפיץ חיידקים. הקפידו להימנע (באופן כללי) משימוש של תינוק או ילד אחר בכוס או הבקבוק של תינוקכם, לאכול מאותה הצלחת וכדומה. באותו אופן, אל תאפשרו לתינוקכם להשתמש בכלי אוכל של תינוקות או ילדים אחרים.

האם וכיצד ניתן למנוע דלקת ריאות ילדים ותינוקות?

יתכן שלא תצליחו למנוע לחלוטין הדבקה של הילד, אך ישנם דברים רבים שתוכלו לעשות כדי להוריד את הסיכון:

 1. ודאו שהתינוק שלך מקבל את החיסון לפנאומוקוקוס. חיסון שגרה שניתן בגיל 4-6 חודשים ושנה ובדרך כלל אינו מלווה בתופעות לוואי למעט חום.

 2. בדקו שתינוקכם חוסן מפני מחלות ילדות בסיכון גבוה. חשוב לדעת כי גם מחלת השעלת, היא סוג של דלקת ריאות.

 3. שמירה על היגיינה. דרך חשובה להפחית את הסיכון לדלקת אצל תינוקכם היא לשמור על הרגלי היגיינה טובים. וודאו כי כל בני המשפחה, כולל הדמויות המטפלות בתינוק, שוטפים ידיים באופן קבוע.

ישנן מחלות רבות שעלולות לגרום לדלקת ריאות נגיפית, כדוגמת: שפעת, חצבת ואבעבועות רוח. מכיוון שתינוקות קטנים עדיין לא קיבלו את כל החיסונים, חשוב להרחיק אותם מאנשים חולים ולהימנע מקרבה לתינוקות, ילדים או מבוגרים, המראים סימנים של זיהום בדרכי הנשימה העליונות - למשל אם יש להם נזלת או אף סתום, שיעול או כאב גרון.

מיתוס נפוץ הוא כי דלקת ריאות ילדים או תינוקות יכולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לאוויר קר, או כאשר לא מתלבשים חם מספיק כשהטמפרטורות יורדות. זיהומים כדוגמת דלקת ריאות שכיחים בעונה הקרה, משום שבתקופה זו תינוקות וילדים נמצאים בתוך הבית וקרובים יותר זה לזה.

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

שאלה: כיצד אוכל לדעת אם התינוק שלי סובל מדלקת ריאות? תשובה: במאמר מפורטים כל התסמינים של דלקת ריאות ילדים או תינוקות, כדוגמת: חום, הזעה, צמרמורות ועוד. כמו כן, ישנה התייחסות למצבים המחייבים פנייה מיידית לרופא/ה, שהכרחי לזהות ולטפל בהקדם.

שאלה: כמה זמן לוקח לתינוק להתגבר על דלקת ריאות תינוקות או ילדים? תשובה: זמן ההתאוששות תלוי במגוון פרמטרים, החל מסוג המחלה ודרגת הזיהום. ישנו הבדל בין דלקת ריאות חיידקית, שבדרך כלל מגיבה לטיפול אנטיביוטי תוך ימים ספורים לנגיפית שלרוב מלווה בקוצר נשימה לתקופה של מספר שבועות, וההתאוששות ממנה איטית יותר.

שאלה: כיצד אוכל לטפל בדלקת ריאות של התינוק בבית? תשובה: כמפורט, בדיקה ואבחון של רופא/ה הכרחיים באופן כללי, וגם משום שכל סוג של דלקת, דורש צורה שונה של טיפול. בכל מקרה, חשוב שהתינוק ינוח ויקבל נוזלים (בהתאם לגילו כמובן) והכרחי לעקוב היטב אחר מצבו ולחזור לבדיקה נוספת, אם מבחינים בסימנים לכך שהזיהום מחמיר או מתפשט. חשוב להימנע משימוש בתרופות סבתא לדלקת ריאות, שעלולות לסכן את התינוק במידה והמצב לא מאובחן ומטופל כראוי.

דלקת ריאות תינוקות או ילדים היא אחת המחלות שהופכות לאתגר אחד מיני רבים, העומדים בפניכם ההורים. ככל שתלמדו יותר על המחלה, הסימפטומים שלה, דרכי המניעה, האם דלקת ריאות מדבקת ומתי קיים צורך מידי לגשת לרופא/ה, כך תוכלו לקבל את הטיפול הטוב ביותר.

ד"ר עדי קליין מנהלת אגף הילדים מרכז רפואי הילל יפה, ויו״ר חיפ״ק (חברה ישראלית לפדיאטריה קלינית).

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. יש לבדוק את ההמלצות והרלוונטיות שלהן לבריאות והתפתחות ילדכם.