מאת ד"ר עדי קליין

לפעמים הקטנטן שלכם יהיה חולה והחום שלו יעלה. ברור שעבורו זה לא כיף ואתכם כהורים זה עלול להלחיץ, במיוחד אם לא ברור לכם מה הסיבה של החום לתינוק. מוזמנים להכיר את הסימנים שכדאי לחפש במקרה של חום אצל תינוקות יילודים וילדים, איזו טמפרטורה נחשבת לגבוהה אצל תינוקות, ומה אפשר לעשות להורדת החום לתינוק וכדי להקל עליו.

מה זה בעצם חום אצל תינוקות, יילודים וילדים?

חום איננו מחלה בפני עצמה, אלא סימפטום של מחלה זיהומית. העלייה הזמנית בטמפרטורת הגוף היא דרכו של הגוף להילחם בזיהום החיידקי או הוויראלי, על ידי גירוי תאי הדם הלבנים שנלחמים בזיהומים.

חום אצל ילדים, תינוקות ויילודים יכול להיגרם מכל סוג של זיהום, בין אם מדובר במחלת ילדות שכיחה כמו דלקת אוזניים, צינון, כאב גרון, סטרידור או משהו רציני יותר כמו שפעת, דלקת ריאות (זיהום של דרכי הנשימה) או דלקת קרום המוח (זיהום של חוט השדרה והמוח). זו הסיבה שחלק מהטיפול בחום יכלול גם טיפול בסיבה הגורמת לו.

לא תמיד קל לדעת אם יש חום לתינוק. אך אם תינוקכם נראה או מתנהג באופן שונה מהרגיל, ואתם חושבים שיש לו חום, כדאי למדוד את הטמפרטורה של גופו.

שינוי בהתנהגות או ברמת הפעילות הוא בדרך כלל סימן ברור יותר למחלה, מאשר גובה חום אצל תינוקות, יילודים או חום אצל ילדים. למשל, יילוד חולה עלול להיות חסר מנוחה יותר מבדרך כלל או לישון יותר מהרגיל. התסמינים הללו אצל תינוק שרק נולד, בליווי חום, מצביעים על כך שהוא כנראה חולה.

מה נחשב חום אצל תינוקות, יילודים או ילדים?

טבעי שחום לתינוק ישתנה מעט לאורך היום ויחד עם זאת, טמפרטורת גוף של 38 צלזיוס ומעלה, מוגדרת כחום לא תקין אצל תינוקות. ההערכה נעשית על פי גילו של התינוק. חום מוגדר כ 38 מעלות צלזיוס ומעלה. אין הפרדה בין חום לחום גבוה, אלא במצבים מאד ספציפיים. תינוקות מתחת לגיל חודשים הסובלים מחום, חייבים מיידית להיבדק.

מה נחשב לחום אצל היילוד?

אם תינוקכם בן חודשיים או פחות ויש לו טמפרטורת גוף של 38 מעלות או יותר, זה סימן שהוא סובל מחום. עליכם ליצור קשר עם הרופא/ה ללא דיחוי, כדי לוודא שלא מדובר בזיהום או מחלה חמורה אחרת.

מה נחשב חום אצל תינוקות? או חום גבוה?

מעל גיל חודשיים הצורך להיבדק אצל הרופא/ה, תלוי במצבו הכללי של הילד. ילד עם חום של 39 מעלות צלזיוס אשר אוכל ושותה, מתעניין בסביבתו ואינו מגלה סימני מצוקה המוזכרים בהמשך, יכול להמתין יום יומיים עד לבדיקת הרופא/ה. קרוב לוודאי שהוא חולה במחלה נגיפית שכיחה. ילד עם חום של 38 מעלות צלזיוס אשר אינו שותה, בנוסף לשינוי בהתנהגותו הכללית או קושי בנשימה, חייב להיבדק על ידי רופא/ת ילדים בהקדם.

מדידת חום לתינוק - איך עושים את זה נכון?

איך מודדים חום לתינוק? אם עולה חשד כי לתינוקכם יש חום, כדאי להשתמש במדחום דיגיטלי למדידת טמפרטורת גופו. יש לעקוב אחר ההוראות שעל גבי אריזת המדחום, או לבקש מהרופא/ה להראות לכם איך לעשות את זה נכון.

גם אם התרגלתם לעשות זאת בעבר, או שכך עשו הוריכם, חשוב לדעת כי הנחת היד על המצח, אינה דרך טובה למדידת חום אצל תינוקות.

כאשר מודדים חום אצל תינוקות דרך פי הטבעת, האוזן או המצח, קריאה של 38 מעלות צלזיוס ומעלה מצביעה על כך שיש חום לתינוק. חשוב לזכור כי מדידה בפי הטבעת נחשבת הכי מדויקת, אך לא הכרחית, כשמדובר במצב של חום אצל פעוטות עד גיל שנתיים.

מדידת טמפרטורת הגוף בבית השחי אצל תינוקות קטנים, נמצאה אמינה ביותר ומשמשת אמצעי דרך פשוט ויעיל למדידת חום. כך גם אפשר להימנע ממדידת חום בפי הטבעת שלא לצורך. יחד עם זאת, כאשר מודדים חום אצל תינוקות בבית השחי, יש להוסיף חצי מעלה צלזיוס, כדי לקבל את התוצאה הנכונה. כאשר טמפרטורת הגוף של התינוק הנה 37.5 מעלות צלזיוס או יותר, זה נחשב לחום אצל תינוקות, בסוג זה של מדידה.

הורדת חום לתינוק - איך מטפלים?

כך אפשר לטפל במצב של חום לתינוק:

קירור הסביבה. חשוב לוודא שחדרו של התינוק קריר ונעים. כדאי להציב מאוורר כדי שתהיה סירקולציה של האוויר בחדר.

שימוש בבגדים קלים. יש להלביש את התינוק בבגדים קלי משקל. השאיפה היא לעודד בריחת חום מהגוף כדי שהטמפרטורה שלו תרד, ולא להכביד על ידי הלבשת שכבות של בגדים.

מתן כמות גדולה של נוזלים. חשוב לוודא שהתינוק יקבל הרבה נוזלים באמצעות כלכלה.

מתן תרופות. ייתכן שהרופא/ה שלכם ימליצו על תרופה להורדת חום לתינוק. נעסוק בכך בחלק הבא.

חום אצל תינוקות וילדים הוא במרבית המקרים תוצאה של מחלה זיהומית, אשר ברובה מחלה וירלית מידבקת, ולכן עדיף להרחיק את התינוק או הילד מילדים אחרים, מקשישים ומאנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת.

תרופות עבור הורדת חום לתינוק או חום אצל ילדים

ברוב מקרי החום, אין צורך בטיפול תרופתי באופן מיידי. הטיפול אינו במידת החום אלא במצבו הכללי של התינוק/ילד. עדיף לשאול את הרופא/ה וכמו כן, לשים לב היטב למינון התרופה המומלץ בהוראות.

למרות הסבירות שיש בארון התרופות שלכם תרופות ללא מרשם להורדת חום לתינוק או לילד, לא בטוח שהן מתאימות לתינוקות או לילדים קטנים. יש לתת לתינוק רק מה שנרשם עבורו על ידי הרופא/ה, בדרך כלל ממשפחת הפרצטמול או איבופרופן במינון המתאים.

אספירין אינו מתאים לילדים מכיוון שהוא עלול לגרום למצב חמור הנקרא תסמונת ריי. כך גם לגבי תרופות ממשפחת הפרצטמול או איבופרופן, אלא אם קיבלתם אישור מהרופא/ה. הסיבה לכך היא שלעיתים לתרופות אלו תופעות לוואי, והן אף עלולות לסכן ילדים במצבים מסוימים.

בכל הקשור לצריכת תרופות, יש גם הגבלות גיל. תרופות ממשפחת פרצטמול, לדוגמה, ניתנת רק מגיל 3 חודשים, ותרופות ממשפחת איבופרופן ניתנות רק מגיל 6 חודשים.

תינוקות מתחת לגיל חודשיים עם חום - מחויבים לבדיקת רופא/ה לשלילת מחלה זיהומית מסכנת חיים. אם תינוקכם עוד לא בן חודשיים, יש להתייעץ תמיד הרופא/ה שלו לפני מתן תרופה כלשהי.

באשר למינון, יש לפעול תמיד בהתאם להוראות שבעלון לצרכן. המינון נקבע בדרך כלל על פי גיל התינוק או משקלו. חשוב להשתמש במזרק או בכפית המדידה שמגיעה עם התרופה, ולא בכפית הביתית שלכם.

מתי צריך להתקשר לרופא/ה כשמדובר במצב של חום אצל תינוקות או ילדים

כאמור, יש ליצור קשר עם הרופא/ה מיד:

 • אם תינוקכם בן חודשיים או פחות וטמפרטורת גופו 38 מעלות צלזיוס ומעלה

 • מעל גיל חודשיים בכל מחלת חום. יש להתייחס למצבו הכללי של התינוק, ולפנות לבדיקה בהתאם לכך, ולא על פי מידת החום. מחלות זיהומיות חמורות מופיעות עם חום נמוך יחסית, ומחלות וירליות רבות מגיעות עם חום מעל 39 מעלות צלזיוס.

רצוי להיבדק ע"י רופא/ה גם במקרה של חום אצל ילדים או תינוקות, אם בנוסף לחום לילד או חום לתינוק יש גם את הסימנים הבאים :

 • הקאות- חשד להתייבשות או מעורבות מערכת העצבים המרכזית

 • שלשול - חשש להתייבשות

 • בכי בלתי נשלט, עצבנות או רפיון - אשר מהווים עדות לשינויים בהתנהגותו, ועלולים להעיד על מעורבות של מערכת העצבים המרכזית

 • כחלון - שפתיים, לשון או ציפורניים כחולות

 • קשיי נשימה - מתבטא בנשימות מהירות ומאומצות

 • חוסר יכולת לאכול או לבלוע

 • פרכוסים (עוד על פרכוסי חום בהמשך)

ככלל, מחלות חום נובעות ממחלה זיהומית. חשוב לפנות לרופא/ה למציאת הסיבה למחלה הזיהומית, וכדי לברר האם נדרש טיפול בה.

פרכוסי חום אצל תינוקות או ילדים

לעתים, חום אצל תינוקות או ילדים, עלול לגרום לתופעה הנקראת פרכוסי חום - התקף שיכול לקרות אצל ילדים מגיל 6 חודשים עד 5 שנים. התקף כזה נמשך בדרך כלל מספר שניות עד דקה.

צפייה בילד עם פרכוסי חום עלולה להיות דבר מפחיד, אך כמעט בכל המקרים התקף כזה אינו מסוכן.

אלה הסימנים לפרכוסי חום אצל ילדים:

 • הסימן הראשון הינו אבדן הכרה - אין קשר עין ותגובה של התינוק לסביבתו

 • ילדכם נראה שונה מהרגיל, שרירי גופו נהיים נוקשים, יש לו עוויתות, והוא מגלגל את עיניו כלפי מעלה

 • לעיתים מתן שתן או יציאה (אצל תינוקות עם חיתול, קיים קושי בהערכה)

 • שינוי צבע הפנים לאדום, חיוור, או אף כחול

אם תינוקכם סובל מפרכוסי חום, זה מה שעליכם לעשות:

 • להשכיב אותו על המיטה או הרצפה, הרחק מחפצים שיכולים לפגוע בו

 • לסובב אותו על הצד כדי למנוע חנק מהפרשות

 • להרחיק בגדים צמודים מהאזור שסביב הצוואר והראש

 • לבדוק סימנים לקשיי נשימה, כמו הכחלת הפנים

יש להתקשר בכל מקרה לקבלת עזרה רפואית - מד"א או מוקד אחר.

חשוב להימנע מביצוע הפעולות הבאות:

 • לא להכניס אצבעות או חפצים לפה התינוק

 • לא להחזיק או לחגור אותו

 • לא לתת לו תרופות בעת הפרכוס

 • לא להכניס אותו לאמבטיה פושרת או חמה

אם היה לילדיכם התקף של פרכוסי חום, חשוב ליידע את הרופא/ה שלו ולקבוע תור לבדיקה, כמה שיותר מהר.

מקרים שעלולים להיחשב בטעות כחום אצל תינוקות או חום אצל ילדים

במקרה הזה חשוב לשבור מיתוס - בקיעת שיניים איננה גורמת לעלייה בחום הגוף של התינוק, ולעיתים מתלווה למחלות חום אשר הינן שכיחות בגיל בקיעת השיניים. לעתים יש גם בלבול בין חום אצל תינוקות למכת חום. חשוב לזכור שטמפרטורת הגוף של התינוק יכולה לעלות באופן מסוכן גם אם הוא לבוש בשכבות רבות מדי, או נמצא בסביבה חמה, כמו חוף הים או מכונית לוהטת. אם יש לכם חשש שתינוקכם לקה במכת חום, יש לקחת אותו לחדר מיון.

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

שאלה: האם חום לתינוק יחלוף מאליו?

תשובה: כשתינוקכם סובל מחום, ברוב המקרים הא יחזור לעצמו בתוך כמה ימים.

שאלה: מתי צריך להתקשר לרופא/ה לגבי חום אצל תינוקות שרק נולדו?

תשובה: כמפורט במאמר, אצל תינוקות עד גיל חודשיים, טמפרטורת גוף הגבוהה מ-38 מעלות צלזיוס נחשבת לחום משמעותי. במקרה זה  צריך לדווח לרופא/ה מיד. כאשר בנוסף לחום אצל תינוקות, היילוד מראה סימנים של חוסר מנוחה ושינוי במצבו הכללי, קשיי נשימה, שפתיים כחולות, או התקף פרכוסים, יש לפנות לרופא/ה ללא דיחוי.

שאלה: הורדת חום לתינוק - איך עושים את זה?

תשובה: כך אפשר לסייע בהורדת חום לתינוק או אצל יילודים: • לשמור על קרירות החדר • להלביש את התינוק בבגדים קלים • לוודא שישתה הרבה נוזלים ותמ"ל • להישמע להוראות הרופא/ה במתן תרופות מורידות חום

טבעי לגמרי שתהיו לא רגועים במקרה של חום אצל תינוקות או ילדים, במיוחד כשמדובר במקרה של חום גבוה. עם הזמן וטיפול נכון בבית, החום ייחלוף עד מהרה. אל תהססו ליצור קשר עם הרופא/ה שלכם, להציג שאלות ולהעלות כל עניין שמדאיג אתכם, כולל הורדת חום אצל תינוקות או ילדים. לא יעבור זמן רב, והילד שלכם ישוב להיות שמח ומרוצה.

לעיתים חום ועליית טמפרטורת הגוף, כפי שהוסבר קודם לכם, עלולים להיות מלווים בתופעות נוספות, ולכן חשוב להכיר גם מצבים כדוגמת כאבי בטן, קוצר נשימה, אדישות, מחלות ילדות כמו אדמדמת

ד"ר עדי קליין מנהלת אגף הילדים מרכז רפואי הילל יפה, ויו״ר חיפ״ק ( חברה ישראלית לפדיאטריה קלינית).

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. יש לבדוק את ההמלצות והרלוונטיות שלהן לבריאות והתפתחות ילדכם.